Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

19 minutes ago, karmen1983 said:

Έστειλα τον @salde να μου παρει

:p δεν τον φοβάμαι! Θα σου δώσω μόνο τον κόλιανδρο, θα σου φάω και τα φρούτα!

Για τα 9 κιλά 250 γραμμάρια που φορτώθηκα την Κυριακή εσύ φταις, είχες απειλήσει με φωτογραφίες, αγόρασα δύο πίτσες χωρίς να πολυπεινάω. Ακόμα περιμένω τις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν προλαβα ουτε κλικ  να κανω

Εψησα για 5 ατομα

4 μεγαλα μοσχαρισια λουκανικα

1 μεγαλο κοτοπουλο

2 κιλα πανσετες

5 χοιρινες λαιμου

Και αρκετα λαχανικα περα απο σαλάτες φυσικα με μπυρες

 

Τα ετοιμασε ολα σε μια ωρα κ τρώγαμε. Αν εβγαζα φωτο μαλλον δε θα ετρωγα :p ασε που εφαγα και τη βροχη (ευτυχώς αυτη δεν είχε θερμιδες :hehe:)

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει βρε, καλά έκανες. Περί λουκάνικων: εντάξει, υπάρχουν πολλών ειδών συν τα σπιτικά, οπότε σίγουρα έχεις βρει κάποιο της αρεσκείας σου. Αν δεν έχει τύχει να δοκιμάσεις ποτέ, δύο είδη που αξίζει να δοκιμάσει κάποιος έστω μια φορά, είναι τα λουκάνικα Σταγιατών Στράκα -από την Μαγνησία, κατά την Ψυχούλη είναι τα ορίτζιναλ για σπετζοφάι, τα έχω πετύχει κατά καιρούς σε ΑΒ, όχι όλες τις παραλλαγές που δείχνει η ιστοσελίδα τους- καθώς και αυθεντικά λουκάνικα Τζουμαγιάς από τις Σέρρες. Τα τελευταία τα πετυχαίνεις πολύ δύσκολα στην Αθήνα (σε σούπερμάρκετ δεν έχω δει ποτέ τα αυθεντικά, όσα πουλιούνται είναι τ.Τζουμαγιάς, τ=τύπου δηλαδή άντε γειά), υποτίθεται σερβίρει αυθεντικά ο Πρίγκιπας το σουβλατζίδικο που είχα ρωτήσει τον τόμμυ αν το είχε δοκιμάσει, καθώς και κάποια κρεοπωλεία που τα φέρνουν από την Ηράκλεια Σερρών (αυτή είναι η Τζουμαγιά).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ασύμφοροι στο φαγητό οι καλεσμένοι σου, πάλι καλά που δεν χρειάστηκε  να παραγγείλετε και delivery.

Την άλλη φορά που θα τους καλέσεις, ψήσε και ένα παστίτσιο για να το έχεις καβάτζα.

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Εδω θα βρειτε λουκανικα τζουμαγιας αλλα και βουβαλισιο Κερκινης στην Αθηνα.

miran-2.jpg
WWW.BORASVOUVALICIOUS.GR

Δείτε όλα τα συνεργαζόμενα καταστήματα με παραδοσιακά προϊόντα από ελληνικό βουβαλίσιο κρέας ΜΠΟΡΑΣ στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη και σε...

Αν ημουν Αθηνα εδω θα πηγαινα χωρις δευτερη σκεψη αν ηταν μονο για τα λουκανικα...

https://www.facebook.com/loukanikapanagiwtaki/posts/938102036294182/

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Proteas said:

Αν ημουν Αθηνα εδω θα πηγαινα χωρις δευτερη σκεψη

αυτά εννοώ, απλώς είναι μακριά το σημείο που βλέπεις κι από μένα κι από την Αγάπη. Ήταν όντως καλά.
Του Μπόρα είχα δοκιμάσει καβουρμά αν θυμάμαι, λουκάνικα δεν έχω δοκιμάσει. Γενικά ο Μπόρας είναι πιο έυκολο να βρεθεί τον έχω δει κι αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν . . .

καιρό είχα να γράψω εδώ ε ! :) 

Ας κάνω το καλό λοιπόν να δώσω (μεταδώσω για την ακρίβεια ) μια συνταγή για την παρασκευή ρυζιού.

 

Ρύζι Μπασμάτι στην κατσαρόλα όπως δεν το έχετε ξαναφάει!

Την συνταγή αυτή την είδε η γυναίκα μου σε μια εκπομπή, όπου ο σεφ Λάμπρος Βακιάρος είπε ένα tip για το πως μπορούμε να φτιάξουμε ρύζι "στον ατμό" σε μια κατσαρόλα χωρίς κανένα μέσο σχετικά με το μαγείρεμα αυτό.

Την δοκίμασε και μείναμε εξαιρετικά ικανοποιημένοι, το ρύζι είναι απίστευτο σε υφή και γεύση!

 

Πάμε λοιπόν στην συνταγή που είναι της γυναίκας μου και το τρόπο μαγειρέματος που είναι του Βακιάρου:

Υλικά:

1. Μετράμε τρεις κούπες ρύζι Μπασμάτι Agrino  και το ξεπλένουμε στο σουρωτήρι με κρύο νερό να φύγει η κόλλα.

2. Βάζουμε σε μια κατσαρόλα 3,5 κούπες νερό, αλάτι πιπέρι και προσθέτουμε:

3. 3-4 καρφάκια γαρύφαλο, δυο αστεροειδείς γλυκάνισους, καμιά 12ρια στήμονες Κρόκου Κοζάνης και μερικές φλούδες από λεμόνι.

5 Ρίχνουμε το ρύζι στο κρύο νερό της κατσαρόλας και ανακατεύουμε λίγο.

6. Κλείνουμε το καπάκι της κατσαρόλας και δεν το ανοίγουμε καθόλου μέχρι να ολοκληρωθεί το ψήσιμο!

7. Ανάβουμε το μάτι στην πιο μεγάλη σκάλα και μετράμε 8 λεπτά.

8. Μόλις περάσουν τα 8 λεπτά, χαμηλώνουμε το μάτι στο μισό και μετράμε άλλα 8 λεπτά!

9. Όταν περάσουν και αυτά τα 8 λεπτά, σβήνουμε το μάτι και αφήνουμε την κατσαρόλα επάνω του και μετράμε άλλα 15 λεπτά.

10. Όταν ολοκληρωθεί και αυτό το διάστημα των 15 λεπτών, παίρνουμε τη κατσαρόλα από το μάτι την βάζουμε σε ένα φελλό και ανοίγουμε το καπάκι !

 

large.A1_20200608_144956.jpg

 

Βλέπουμε ότι τα μυρουδικά, μας περιμένουν στον "αφρό" και περιμετρικά στα τοιχώματα της κατσαρόλας, βλέπουμε τα σημάδια του μέχρι που έφτασε ο αφρός όταν έβραζε το ρύζι.

Αφαιρούμε τα μυρωδικά και ανακατεύουμε . . .

 

large.A2_20200608_145216.jpg

 

Το ρύζι έχει παραμείνει σπυρί σπυρί μέχρι το πάτο της κατσαρόλας και το νερό έχει απορροφηθεί τελείως από το ρύζι !

 

large.A3_20200608_145230.jpg

 

Ακόμα και η από κοντά εξέταση δείχνει ότι, οι κόκκοι είναι ανεξάρτητοι και η υφή του ρυζιού είναι "στεγνή" όπως ακριβώς στο ρύζι του ατμομάγειρα!

 

large.A5_20200608_150349.jpg

 

Η δε γεύση -χάρη στη μαστοριά του έτερου ημίσεος- είναι . . .  δεν έχω λόγια! !  :D 

Βακιάρος και Κυρά πήγανε το πιλάφι . . . Αλλού! ! ! :T: 

Η δε υφή του ρυζιού . . . οι από πάνω, Χίλιες λέξεις, τα λένε όλα!

Και για όσους αμφιβάλουν . . . άλλες χίλιες ακολουθούν !

 

large.A4_20200608_150314.jpg

 

Προς αποφυγή παρανοήσεων . . . το κουτάλι είναι μικρό ! ! ! :hehe: 

Δοκιμάστε το με Μπασμάτι και με προσοχή στους χρόνους και τις ποσότητες και θα με θυμηθείτε εμένα, τη σύζυγο και το Βακιάρο  :D

Καλή όρεξη ! ! !

Λάμπρο σε ευχαριστούμε πολύ ! ! !  :T: 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο ωραιο το αποτελεσμα αλλα εχω μια απορια

 

Λες κλεινουμε καπακι

Ανοιγουμε ματι τερμα κ μετραμε 8 λεπτα.

Και μετα στο μισο κ αλλα 8 λεπτα

 

Να υποθεσω οτι ο χρονος ειναι για συμβατική ή κεραμικη εστια ε;

 

Επισης, δεν κουνας εστω λιγο τη κατσαρολα; τιποτα τιποτα τα 16 αυτα λεπτα περα απο το πρωτο ανακατεμα;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κεραμική εστία με δυο ζώνες θέρμανσης (siemens) και δεν κουνάς καθόλου το σκεύος από την αρχή μέχρι και το τέλος του μαγειρέματος!

Στο πρώτο 8 λεπτο τη βάζουμε στο  "9"  και στο δεύτερο τη γυρίζουμε στο "5" .

Το πρώτο 8 λέπτο περνά και η κατσαρόλα μπορεί να μην έχει βγάλει ατμό, στο δεύτερο 8 λεπτό (στην αρχή του, στο πρώτο λεπτό χοντρικά) αρχίζει και βγάζει ατμό.

Μια καλή ιδέα είναι να βάλεις μια κάπως ψηλή κατσαρόλα, για να μην τυχόν ξεχειλίσει ο αφρός, την ώρα που βράζει, γιατί μας έτυχε μια φορά που ήταν το νερό λίγο παραπάνω.

Αν δεις ότι βγαίνει αφρός / νερό από το καπάκι, χαμήλωσε ένα κλικ το μάτι.

Όταν την ανοίξεις μετά και το 15 λεπτό, πρώτη κίνηση, ένα καλό ανακάτεμα να δεις αν τυχόν έχει υγρασία στον πάτο ή το ρύζι έχει ενδείξεις ότι άρχισε να πιάνει.

Αυτά εξαρτώνται από την κουζίνα το σκεύος και τις ποσότητες του ρυζιού και του νερού.

Οπότε μικροί πειραματισμοί θα σου δείξουν το δουλεύει ακριβώς στη δική σου κουζίνα!

Αφού ανακατέψεις το ρύζι το αφήνεις να "ηρεμήσει" με ανοιχτό καπάκι και μετά από κάνα τέταρτο το ξανασκεπάζεις με το καπάκι "θυριδιαστό".

Και κάτι ακόμα, οι χρόνοι αυτοί που έδωσα είναι δοκιμασμένοι για περίπου 700 gr ρύζι Μπασμάτι* (~ 3 κούπες μεγάλες του καφέ), αν πάς να βράσεις πολύ περισσότερη ποσότητα ρύζι, θα χρειαστεί να αυξήσεις ελαφρά το χρόνο του πρώτου σκέλους, αλλά μια φορά που το δοκιμάσαμε με αρκετά μεγαλύτερη ποσότητα δεν μας βγήκε καλοψημένο και ξεχείλισε και η κατσαρόλα!

Από ότι έχουμε δεί ο βρασμός τους ρυζιού αρχίζει στο πρώτο λεπτό του δεύτερου 8 λεπτου. Αν βάλεις περισσότερο ρύζι , προφανώς πρέπει να αυξηθεί ο χρόνος του πρώτου σκέλους (πχ από 8 να γίνει 10 λεπτά) αλλά αυτό θέλει πείραμα ! :)

Εμάς σπίτι μας βολεύει αυτή η ποσότητα βγάζει περίπου 8 μερίδες ρύζι.

Αν χρειαστούμε τη διπλάσια ποσότητα, θα βάλουμε δυο κατσαρόλες !   :D 

Καλή επιτυχία ! ! ! :T: 

* Με άλλο σπειρωτό ρύζι που το έχουμε δοκιμάσει (Bela Agrino) δεν έχουμε μπορέσει ακόμα να το πετύχουμε!

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω ταμαλα! :D

 

Θα πρεπει να ψαξω αρκετα τους χρονους ομως γιατι η ποσοτητα νερου στην επαγωγικη μου θα βραζει στο 2λεπτο αντε 3λεπτο. Μετα εχω κ το θεματακι της μειωσης της εντασης. Στην κεραμικη δεν πεφτει αμεσως καθως ειναι ζεστο το ματι. Στην εοαγωγικη πεφτει αμεσως....

Δειχνει ωραιο παντως κ νομιζω αξιζει το πειραμα. Ευχαριστω κ παλι Στελιο :T:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, karmen1983 said:

Να υποθεσω οτι ο χρονος ειναι για συμβατική ή κεραμικη εστια ε;

βλέπεις τι ωραία κάνεις καλές ερωτησούλες όταν κάθεσαι ήρεμη και ξένοιαστη;

Το νερό έχει το πλεονέκτημα ότι δεν πολυχρειάζεσαι θερμόμετρα. Ξέρουμε το σημείο βρασμού (100 για το υψόμετρο που είσαι τώρα, τσέκαρέ το για το χωριό αν δεν το έχεις κάνει ήδη, αν και νομίζω ότι μέχρι 400-500 υψόμετρο δεν έχεις τρελλές διαφορές). Θα ήταν πολύ ευκολότερο αν ξεκινούσαμε με το ρύζι σε βρασμό, όμως εδώ η οδηγία ξεκινά με κρύο νερό.
Οπότε ελλείψει οδηγιών με θερμοκρασίες το μόνο που σκέφτομαι χονδροειδώς είναι να έχεις τσεκάρει σε κάποια «κανονική» κουζίνα τον χρόνο βρασμού με ρύζι μέσα, να συγκρίνεις με τα επαγωγικά σου πότε φτάνει σε βρασμό και να προσαρμόσεις αναλόγως τους χρόνους.

Η δεύτερη λεπτομέρεια της συνταγής που σε δυσκολεύει ελαφρώς στο επαγωγικό είναι ο ατμός. Κανονικά, επειδή είναι επίσης γνωστό το σημείο ατμοποίησης, οι θερμοκρασίες του νερού σε νορμάλ συνθήκες δεν ξεφεύγουν πολύ από τον βρασμό. Το παραπάνω γίνεται συντόμως ατμός και φεύγει, το μέσα πέφτει κοντά στον βρασμό (κοχλάζει κλπ). Εδώ όμως θέλουμε τον ατμό μέσα στο σκεύος. Θα το ρίσκαρα, ίσως μείωνα ελάχιστα το δεύτερο οκτάλεπτο, δοκιμαστικά.

Ως προς το ανακάτεμα: δεν θα το πολυφοβόμουν αν οι αναλογίες νερό/ρύζι είναι σωστές. Το ισχυρίζομαι επειδή συνήθιζα να φτιάχνω το ρύζι στον φούρνο, κάπου στο 20λεπτο πρόσθετα ελάχιστο νερό, αν είχα ψημένα από αλλού κομματάκια κρέατος, δεν μου κόλλησε ποτέ. Μια φορά που είχα αγχωθεί ότι τέλειωσε το νερό κι είχα προσθέσει περισσότερο στο 20 λεπτο, τελικά δεν το απορρόφησε κανονικά. Η θερμοκρασία που κινιόμουν στον δικό μου παλιόφουρνο (εντελώς αναξιόπιστες οι ενδείξεις και για ρύζι δεν έχωνα θερμόμετρα) ήταν 180-200.
Α, στο τέλος όταν το έβγαζα από τον φούρνο πάντα το σκέπαζα με λινή πετσέτα. Όποιος δεν έχει κανονική λινή πετσέτα στην κουζίνα, να προμηθευτεί. 100% λινό.

Σημείωση για ρύζια: δεν έχουν όλα τον ίδιο βαθμό που απορροφούν, οι χρόνοι ενδέχεται να «παίξουν» ελαφρώς ακόμα και σε ρύζι ίδιας ποικιλίας και μάρκας.

Και τώρα βλέπω ότι Σηφάλκο ρηπλάιντ, οπότε όσα έγραψα είναι περιττά αλλά επειδή τα έγραψα θα τολμήσω να πατήσω σαμπμιτ χωρίς να έχω διαβάσει την απάντηση του Δάσκαλου . Πρόκειται για μεγάλο θράσος εκ μέρους μου, τον ευχαριστούμε που μοιράστηκε την συνταγή μαζί μας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.