Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

για μεσημεριανό σήμερα νιόκι με ρικότα τυλιγμένα σε μελιτζάνα και ψημενα στο φούρνο και ενα γεμιστό ψαρονέφρι με μανιτάρια ,προσούτο και γραβιέρα ,ρυζάκι και σάλτσα πιπεριάς φλωρίνης

1.thumb.jpg.5fc41dd341f9483d7f52395322c2af50.jpg2.thumb.jpg.8d77ff4d2503e72a1a7ada1c884c692d.jpg4.thumb.jpg.e4f4605e5e76b21b82e3f976660d91d4.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είπατε σπετσοφάι. Ειχα παει διακοπές σε κάποιο νησί και τα μενού τα είχαν και μεταφρασμένα για τους ξένους τουρίστες. Και είχε ένα φαγητό που το έλεγαν "food from spetses"... Αν έχουν το θεό τους...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πως λεμε Κουρδιστάν; Καμμια σχεση :p 

 

Κρουασαν, που "κολυμπαει" σε κρεμα ζαχαροπλαστικης (μπουγατσας κοινως). Ζητησα και παγωτακι για το εξτραδακι! Μετραει πολυ! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

Ποιά η διαφορά;

Γιατί θες να την αφήσεις να ηρεμήσει σε θερμοκρασία δωματίου, να κάτσουν οι χυμοί και όχι να συνεχίσεις να τη μαγειρεύεις και να μη σταματάει :p 

Οταν την αφήνεις επάνω στην πλάκα συνεχίζεται η διαδικασία μαγειρέματος, αλλά πέφτει ο ρυθμός και απλά περιμένεις τους χυμούς να ανασυνταχθούν.

 

Φυσικά όλα αυτά πάνε περίπατο αν την κόψεις αμέσως...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιάσαμε τη συζητηση περι μπριτΖολας χθες :p

 

 

Και αρχίστε να κάνετε μπλιαχ όσοι δε τρώτε σπλήνα μιας και το μενού έχει σπλήνα μοσχαρίσια γεμιστή:hehe:

 

Μόλις μπήκε στο φούρνο και την περιμένω με πολύ υπομονη :D

 

 

P1020313.JPG

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τσιμπήσαμε κάτι χθες το βράδυ στο ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ. Πήρα τον πατέρα του γενναίου. Να πω την αλήθεια και χωρίς παρεξήγηση, δεν έσκισα και τα πτυχία μου με αυτό που έφαγα. To μπιφτέκι κατ'αρχήν δεν ήταν medium αλλά πιο πολύ well done. Επίσης ήταν λίγο... άγευστο. Το ίδιο το μπιφτέκι όχι όλο το burger. Δεν ήταν τελείως άγευστο για να μην παρεξηγηθώ απλά περίμενα κάτι καλύτερο. Ίσως είχα πολύ ψηλά τον πήχη και προγειώθηκα απότομα.

 

20170517_200528882_iOS.thumb.jpg.c4dfeb0396318b1e1b760900ae404972.jpg

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

"Χοληστερινη" πουλαει το Μπαρ μπεε κιου. Το απλο "barbeque" που εχει ειναι πολυ ανωτερο απο αυτα τα γιγαντια που τα πνιγουν στις μλκιες για να φαινονται ωραια. Το μπιφτεκι επιεικως μετριο.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω μαγαζιά που σερβίρουν τεράστιες ποσότητες δεν τα έχω σε εκτίμηση :)

Προτιμάω μία κανονική μερίδα, ψημένη όπως την ζητάω, που δε θα μου αφήσει ούτε λαδίλα, αλλά ούτε βάρος στο στομάχι και θα γευτώ το κάθε ένα από τα συστατικά παρά αυτό το πράμα.

Αλλά βλέπω ότι ο κόσμος εντυπωσιάζεται από την ποσότητα και αφήνει την ποιότητα σε δεύτερη μοίρα. 

 

Αν σε παίρνει λόγω χρόνου πάντως και θες να φας burger καλό τότε δοκίμασε τις μαγικές κατσαρόλες και το Νάξος burger στο Παλαιό φάληρο :)  (tip μην πας χωρίς να πάρεις τηλέφωνο πρώτα). Εχει και εξαιρετικές μπριζόλες tomahawk.

Δεν ειναι καθόλου φθηνό μαγαζί κάπου 14-15 κάνει το burger αλλά ότι έχω δοκιμάσει είναι απλά ουάου.

 

Σε άλλα νέα τώρα... Φαγαμε, ήπιαμε και το κρασάκι μας και τώρα και καλά έχω φωτογράφιση για το επόμενο review :hehe:

 

P1020314.JPG

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.