Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Νομιζα οτι ημουν ο μονος που δεν με ενθουσιασε το μπαρ μπε κιου.Εχοντας φαει μια φορα @ νεα σμυρνη,το βρηκα αρκετα μετριο σε φαση να ειναι overpriced.Το μπιφτεκι χωρις γευση,τα υποτιθεμενα καραμελωμενα κρεμμυδια ηταν λες και ηταν βρασμενα σε νερο με λαδι,χωρις ιχνος επιπλεον ζαχαρης για να γινει το καραμελωμα,οι πατατες μικρες σαν αυτα τα σπιρτοκουτα που εχει ο Τσακιρης και αναλατες.Ισως το καταστημα του Πειραια να ειναι καλυτερο,η απλα ετυχα στην περιπτωση καθως εχω δοκιμασει μια φορα μονο.

Link to comment
Share on other sites

Μπα , και εγω overhyped ημουν , ηθελα πως και πως να φαω. Οπως εφαγα, ετσι ΔΕΝ ξαναεφαγα... Οχι οτι με χαλασε αλλα δε θα το προτιμησω. Καλυτερα να φαω 2 τυλιχτα, πολυ φτηνοτερα και το ιδιο χορταστικα (και ποιοτικοτερα συνηθως)

Link to comment
Share on other sites

Στου Πειραιά το μαγαζί πήγα. 

 

Πηγα και στο Kozi's τη Δευτέρα και μου άρεσε παρά πολύ. Ωραίο ψήσιμο, τρελή sauce και ωραίο tbone κομμάτι. Φωτό δεν έβγαλα γιατί δεν το σκέφτηκα από την πείνα που είχα. 

Την επόμενη φορά rib eye. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GriGaS said:

Έχω ακούσει καλά λόγια (αλλά δεν έχω φάει ο ίδιος) για το Brothers In Law

Στης Θεσσαλονίκης το μαγαζί είναι κάτω του μετρίου.

Στης Λάρισας δε, δεν τρώγεται. Χειρότερο και από αυτό των McDonalds... Φαστ φουντ εντελώς.

Καλύτερα μείνετε μακριά.

 

Πέρσι το καλοκαίρι, ΕΔΩ είχα φάει καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετρημενα στα δαχτυλα στη Θεσσαλονικη. Το brothers in law μου το'χουν θαψει αρκετα ατομα. Μονο καλα λογια που δεν εχω ακουσει.

Αν πουμε οτι καποιος "προτεινε" καποιο "αλυσιδατο" , ειναι το hothot burger. Και παλι, πολυ αμφιβαλλω οτι θα ικανοποιησει τους παντες γευστικα.

 

Ποτέ δεν αξιωθηκα να παω σε burgerαδικο στη Θεσσαλονικη. Ισως γιατι ολα ειναι στα ανατολικα, οσα αξιζουν τουλαχιστον. 

 

Fun Fact και ανεκδοτο ταυτοχρονα: 

Υπαρχει ανθρωπος που μου'χει πει πως το καλυτερο burger το'φαγε στα goody's :hehe:

 (το texas double , πριν 20 χρονια , ηταν πολυ αξιολογο παντως :p )  

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μιας και έχει πάει η κουβέντα στο burger να προτείνω άφοβα το Juicy Grill στον Χολαργό (κοντά στο δημαρχείο, σε ένα στενό απέναντι απο το εμπορικό κέντρο στο σχολείο) http://www.juicygrill.gr/ σα χώρος δε λέει και πολλά, δεν έχει πολλά τραπέζια αλλά το burger σπέρνει! και έχει και κάποια ενδιαφέροντα ορεκτικά επίσης! απλά ώρες αιχμής γίνεται πανικός..

 

@jax7480 το kozi's το τιμάω συχνά (μένω εκεί από πάνω στα 5' :p ) και πιστέυω ότι το rib eye θα σε ικανοποιήσει πιο πολύ από το burger!! 

Link to comment
Share on other sites

Ας ριξω λιγο την γκρινια μου (αφου διαχρονικα ειμαι γκρινιαρης :hehe: ). 

Γιατι οι τιμες ειναι τοσο υψηλες στα μπεργκερ; Γιατι να μη προτιμησω 2 , για να μη πω 3 τυλιχτα; Γιατι να μη προτιμησω να παω σε ενα εστιατοριο με τα ιδια ή λιγα παραπανω; 

Οπως και στο Μπαρ Μπεε κιου, που το απλο μπεργκερ (κατι που ο Κακος λυκος δινει με τα μισα φραγκα και μου φαινεται και καλυτερο), κανει 8.5€. 

Μονο εγω βλεπω υπερβολικα αυτα τα ποσά; 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ας ριξω λιγο την γκρινια μου (αφου διαχρονικα ειμαι γκρινιαρης :hehe: ). 

Γιατι οι τιμες ειναι τοσο υψηλες στα μπεργκερ; Γιατι να μη προτιμησω 2 , για να μη πω 3 τυλιχτα; Γιατι να μη προτιμησω να παω σε ενα εστιατοριο με τα ιδια ή λιγα παραπανω; 

Οπως και στο Μπαρ Μπεε κιου, που το απλο μπεργκερ (κατι που ο Κακος λυκος δινει με τα μισα φραγκα και μου φαινεται και καλυτερο), κανει 8.5€. 

Μονο εγω βλεπω υπερβολικα αυτα τα ποσά; 

 

για μένα άλλο πράγμα το burger, άλλο το τυλιχτό οπότε προσωπικά δε θα τα βάλω σε σύγκριση.

είναι μέρες που έχω όρεξη για burger και άλλες που θέλω σουβλάκι οπότε διαλέγω και παίρνω :p 

 

γενικά επειδή είναι μεγάλο το hype στα burgers θα συμφωνήσω ότι οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες. πάντως τα €8.5 για ένα χορταστικό burger με πατάτες μου φαίνεται ΟΚ. υπάρχει και η τάση του να μπαίνουν -και καλα- εξεζητημένα υλικά ούτως ώστε να ανεβαίνει η τιμή και ξεφεύγει η κατάσταση.

Πάντως, αν και δεν έχω φάει στο μπαρ μπε κιου, δε νομίζω να συγκρίνεται ποιοτικά και γευστικά με τον κακο λύκο.. με του juicy grill που αναφέρω πιο πάνω και έχω φάει σιγουρα δε συκγρίνεται και πιστέυω ότι αξίζει η διαφορά. για να είμαι ειλικρινής, burger παραγγέλνω στη δουλεία μόνο, αλλίως πάω και τρώω έξω οπότε ξέρω εξ΄ αρχής ότι δε θα τη βγάλω με 5-6 ευρώ :p

in the end όμως, τα πάντα είναι θέμα προσωπικού γούστου και αξιολόγησης του πόσα θέλει να δώσει κάποιος για το συγκεκριμένο φαγητό :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τηλέφωνο στην Pizza fan για παραγγελία πίτσας και η παραγγελία μου δεν πέρασε στο σύστημα γιατί δεν είχα ελληνικό νούμερο κινητού ή σταθερού. Μιλάμε για τόσο μπροστά.

Τους έκραξα στο facebook.

Τηλέφωνο στη Domino's και σε 25 λεπτά θα φάω.

Αυτό που βλέπουν ξένο τηλέφωνο και δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν με ξεπερνά.

 

24 minutes ago, tommybertsen said:

Γιατι οι τιμες ειναι τοσο υψηλες στα μπεργκερ; Γιατι να μη προτιμησω 2 , για να μη πω 3 τυλιχτα; Γιατι να μη προτιμησω να παω σε ενα εστιατοριο με τα ιδια ή λιγα παραπανω; 

 

Βρε συ, μη συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Είναι σα να λες, γιατί να φάω μουσακά, αφού και η φασολάδα είναι φαγητό.

Είναι θέμα όρεξης και γούστου το τι θέλεις εκείνη τη στιγμή. Προσωπικά ήθελα να φάω ΚΑΛΟ burger κάτι που στο ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ δεν έγινε ειδικά για τα λεφτά που έδωσα.

Επειδή πλέον δεν προλαβαίνω, θα τιμήσω το Juicy Grill την επόμενη φορά που θα κατέβω.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen

Ένας λόγος για την (λίγο) αυξημένη τιμή των burger δικαιολογείται να είναι το κόστος των υλικών. Αν -όπως ισχυρίζονται κάποιοι- το μπιφτέκι είναι νωπό Black Angus, τα ~200γρ κρέας ανά burger τους κοστίζουν μόνα τους γύρω στα 2€. Αντίθετα, ένας γύρος μπορεί να έχει ~100γρ κρέας, με συνολικό κόστος <0.50€. Η σύγκριση μπορεί να επεκταθεί και σε κάποια άλλα υλικά.

 

Πάντως, η βασική αιτία είναι ότι το χειροποίητο burger (εκτός αλυσίδων ταχυφαγείων) θεωρείται ακόμη "premium" και χρεώνεται ανάλογα. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν καλά και οικονομικά μπεργκεράδικα, αλλά είναι μάλλον η εξαίρεση κι όχι ο κανόνας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το καταννοω οτι τα χειροποιητα μπεργκερ θεωρουνται πρημιουμ και ο γυρος δεν ειναι σε καμμια περιπτωση κατι τετοιο. Απλα ειναι χαοτικη η διαφορα. Αυτο ελλειπε :p 

Η ενσταση μου ειναι στις τσιμπημενες τιμες των μπεργκερ, ειδικοτερα και πως το κοστολογουν αυτο το πρημιουμ. Και παντα μιλαω για τιμες των φτηνοτερων και πιο απλων μπεργκερ (πχ 8€ στο παραπανω καταστημα - στο οποιο δεν εχω φαει , ΜΙΑ φορα θα το επισκεφτω παντως απο περιεργεια, αν και ειναι στην αλλη ακρη :p ).

Γι'αυτο συγκρινω μηλα με πορτοκαλια :p 

Και εξυπακουεται οτι το θεμα του γουστου, πληρωνεται αναλογα! Μονο για τα μπεργκερ ειναι η απορια μου! Για τα υπολοιπα πρημιουμ και διαφορετικες καταστασεις, καταλαβαινω. Αν και μου εδωσε μια καλη ιδεα ο acct! 

 

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όπως ήδη σου επισήμαναν οι συγκρίσεις στο οικονομικό σκέλος θέλουν προσοχή: ποσότητες, περιεχόμενα, ποιότητες, περιοχή και διαρρύθμιση καταστήματος π.χ. στο μπαρμπεεκιου τα 8+ περιλαμβάνουν κάμποσες πατάτες (μέτριες imho). 
Είναι θεμιτό και καλά κάνεις να συγκρίνει κάποιος μπέργκερ με σουβλάκι, με το σκεπτικό ότι και τα δύο ανήκουν στην ίδια κατηγορία φαγητού. Προσοχή όμως να μην περάσεις γενικώς τη λογική «στο Α ποσόν χωράνε Χ σουβλάκια» αν πρόκειται για διαφορετικής κατηγορίας φαγητά. Π.χ. σε εστιατόρια που φημίζονται για το κρέας ένα καλό κομμάτι μπορεί να φτάνει ή να ξεπερνά τα 30€, είναι προβληματική η σύγκριση «με αυτά τα χρήματα ας φάω 15 σουβλάκια καλύτερα», «γιατί να δώσω 30€ για ένα μπουκάλι καλό κρασί, δεν πίνω Χ Μαλαματίνες καλύτερα» κλπ.

Παρεμπιπτόντως, στην Αθήνα -ιδιαιτέρως αν δεν συμπεριλάβουμε τα προάστια της Αττικής- το καλό κρέας είναι ακριβό. Στο κέντρο της πόλης (και στην Κηφισιά υπήρχε δεν ξέρω αν τα έκλεισε ή αν λειτουργούν ακόμη) ένα μέρος για καλό και ακριβό κρέας είναι ο Τηλέμαχος (σε μια στοά στην αρχή της Πανεπιστημίου).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει ξεφυγει η συγκριση :p  δεν εκανα τετοιου μεγεθους συγκριση (πχ καλο κρασι με μια μπυρα).

 

Εκανα συγκριση αναμεσα στο φθηνοτερο ¨πρημιουμ"  μπεργκερ του εκαστοτε φαγαδικου με καποια σουβλατζιδικα. Δεν εφτασα καν στα υπολοιπα "κρεαταδικα" :p Και δε θα εφτανα γιατι υπαρχουν πολλοι παραγοντες για τις τιμες που εχει το καθε καταστημα (απο θεματα ποιοτητας, ποσοτητας, φημων, εκμεταλλευσης... Οτι θες :p και φυσικα εξαρταται απο το ειδος κρεατος που θα παρεις). ΕΙπαμε , τα γουστα πληρωνονται ;) 

 

Αναποφευκτα λοιπον, μιας και το concern μου ειναι η αρκετα ανεβασμενη  τιμη, η συγκριση θα ειναι κατι με τετοιο. Καθως και στη συνεχεια συγκριση μεταξυ μπεργκεραδικων, μονο.

 

Επισης σε καποια απο αυτα τα σουβλατζιδικα που συγκρινω, πωλουνται και μπεργκερ, και προσπαθω να βρω τις διαφορες. Που στο στομα μου ποιοτικα ηταν το ιδιο και καλυτερο το φτηνοτερο...Πωτς γκενεν αυτο, δεν εχω ιδεα :D Καποια χτιζουν γυρω απο το hype, ριχνουν ποιοτητα, κρατανε τιμες. Καποια αλλα εχουν υψηλη ποιοτητα, και παει λεγοντας.

Δε ξερω πολλα μαγαζια στην Αθηνα παντως, μιας και ειμαι φρεσκος εδω :) 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

όπως ήδη σου επισήμαναν οι συγκρίσεις στο οικονομικό σκέλος θέλουν προσοχή: ποσότητες, περιεχόμενα, ποιότητες, περιοχή και διαρρύθμιση καταστήματος π.χ. στο μπαρμπεεκιου τα 8+ περιλαμβάνουν κάμποσες πατάτες (μέτριες imho). 
Είναι θεμιτό και καλά κάνεις να συγκρίνει κάποιος μπέργκερ με σουβλάκι, με το σκεπτικό ότι και τα δύο ανήκουν στην ίδια κατηγορία φαγητού. Προσοχή όμως να μην περάσεις γενικώς τη λογική «στο Α ποσόν χωράνε Χ σουβλάκια» αν πρόκειται για διαφορετικής κατηγορίας φαγητά. Π.χ. σε εστιατόρια που φημίζονται για το κρέας ένα καλό κομμάτι μπορεί να φτάνει ή να ξεπερνά τα 30€, είναι προβληματική η σύγκριση «με αυτά τα χρήματα ας φάω 15 σουβλάκια καλύτερα», «γιατί να δώσω 30€ για ένα μπουκάλι καλό κρασί, δεν πίνω Χ Μαλαματίνες καλύτερα» κλπ.

Παρεμπιπτόντως, στην Αθήνα -ιδιαιτέρως αν δεν συμπεριλάβουμε τα προάστια της Αττικής- το καλό κρέας είναι ακριβό. Στο κέντρο της πόλης (και στην Κηφισιά υπήρχε δεν ξέρω αν τα έκλεισε ή αν λειτουργούν ακόμη) ένα μέρος για καλό και ακριβό κρέας είναι ο Τηλέμαχος (σε μια στοά στην αρχή της Πανεπιστημίου).

της Κηφισιάς κάτι λέει στην Πανεπιστημίου μακριά και αλάργα.

 

 

Όσον αφορά μπέργκερ σουβλάκι πίτσα χοντ ντογκ

μη ξεχνάτε ότι ανά χώρα που θεωρείται το steet food είναι το φαγητό του φτωχού.

 

Σε  μας το σουβλάκι κάποτε περνούσε ο Αγκόπ με το καροτσάκι και έδινε πίτα σουβλάκι χοιρινό με ντομάτα κρεμμύδι ή η Λειβαδιά στην Κάνιγγος σκέτο σουβλάκι με το ψωμί δωρεάν και αυτό ήταν και μετά εξελίχθηκε αρά μιλάμε για ένα φθηνό γεύμα με τα δεδομένα της Ελλάδας.

 

Μπέργκερ και χοτ ντογκ είναι της ίδιας λογικής φθηνό street food που ανά πολιτείες μπορεί να στοιχίζει ελάχιστα

 

Pizza στην Ιταλία πουλάν και με το κομμάτι σαν ένα πολύ φθηνό γεύμα

 

Όταν το "εθνικό σου" street food το κάνεις εισαγωγή σε μια χώρα δεν μπορεί να είναι φθηνό γιατί ακριβαίνουν οι πρώτες ύλες. άλλες απαιτήσεις έχει ο Έλληνας κλπ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.