Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

9 minutes ago, wesker said:

Καλα την ειπα εγω μπασμενη. 25 εκατοστα διαμετρος ειναι ατομική για εμενα....

Λίγο τρως χαχα. Όσες φορές έχω φτιάξει υπολογίζω δύο στο άτομο. Σκάμε στο φαΐ βέβαια, αλλά πίτσα είναι, ποιος θα πει όχι σε λίγο ακόμα?

 

Επίσης αυτο το στυλ της πίτσας έχει λίγα υλικά, γιατί ψήνεται πολύ γρήγορα. Σκέψου ότι σε κάθε πίτσα βάζω μόνο μισή μπάλα φρέσκια Μοτσαρελα. Οπότε τρώγεται πολύ εύκολα.

 

Σχετικά με το φουρνακι εδώ ένα βίντεο παρουσίασης

 

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος FANISTELROOY έγραψε:

Λίγο τρως χαχα. Όσες φορές έχω φτιάξει υπολογίζω δύο στο άτομο. Σκάμε στο φαΐ βέβαια, αλλά πίτσα είναι, ποιος θα πει όχι σε λίγο ακόμα?

 

Επίσης αυτο το στυλ της πίτσας έχει λίγα υλικά, γιατί ψήνεται πολύ γρήγορα. Σκέψου ότι σε κάθε πίτσα βάζω μόνο μισή μπάλα φρέσκια Μοτσαρελα. Οπότε τρώγεται πολύ εύκολα.

Θελω μια πιτσα σε πιτσαρία μονος μου, την κλασική με τα 8 κομματια, και παντα μενει χωρος για να τσιμπισω και απο τις πιτσες των αλλων

 

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, FANISTELROOY said:

Λίγο τρως χαχα. Όσες φορές έχω φτιάξει υπολογίζω δύο στο άτομο. Σκάμε στο φαΐ βέβαια, αλλά πίτσα είναι, ποιος θα πει όχι σε λίγο ακόμα?

 

Επίσης αυτο το στυλ της πίτσας έχει λίγα υλικά, γιατί ψήνεται πολύ γρήγορα. Σκέψου ότι σε κάθε πίτσα βάζω μόνο μισή μπάλα φρέσκια Μοτσαρελα. Οπότε τρώγεται πολύ εύκολα.

 

Σχετικά με το φουρνακι εδώ ένα βίντεο παρουσίασης

 

Αν δεν είχα ξυλόφουρνο, σίγουρα θα το αγόραζα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Highlander said:

Αν δεν είχα ξυλόφουρνο, σίγουρα θα το αγόραζα.

Ελπίζω κάποια στιγμή να αποκτήσω ξυλοφουρνο...

 

Πάντως είναι τέλειο για χρήση σε μπαλκόνι σε διαμέρισμα ή και σε βεράντα κήπο αν σας αρέσει η Ναπολιτανικη πίτσα. Για τις άλλες πίτσες κάνει και ο φούρνος ή ένα απλό BBQ. 

Link to comment
Share on other sites

νόστιμη επιστροφή έκανες! Έβαλες και καλά υλικά. Την nduja από πού την παράγγειλες; Πες καμιά λεπτομέρεια αν δε βαριέσαι (κόστος, μεταφορικά, χρόνος μέχρι να παραλάβεις, η συσκευασία ήταν οκ για μεταφορά εκτός ψυγείου)

Το γράφω εδώ μη τυχόν το διαβάσει κανείς που δεν καταλαβαίνει, οι 500° Κελσίου είναι δυνητικά επικίνδυνοι σε σπίτι μέσα, ειδικά για μαγειρέματα που μπορεί να υπάρχει ελαιόλαδο, δεν είδα το βίντεο ελπίζω να τα επισημαίνουν αυτά.

 

3 hours ago, wesker said:

Θελω μια πιτσα σε πιτσαρία μονος μου, την κλασική με τα 8 κομματια, και παντα μενει χωρος για να τσιμπισω και απο τις πιτσες των αλλων

βρε wesker γι' αυτό παλαίψαμε με την αριθμητική. Να μπορούμε να το ρυθμίσουμε όταν δεν μας σερβίρουν την κανονική :p Το πλεονέκτημα των μικρότερων είναι ότι έχουν καλύτερη αναλογία εξωτερικού μέρους για όποιον του αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, salde said:

νόστιμη επιστροφή έκανες! Έβαλες και καλά υλικά. Την nduja από πού την παράγγειλες; Πες καμιά λεπτομέρεια αν δε βαριέσαι (κόστος, μεταφορικά, χρόνος μέχρι να παραλάβεις, η συσκευασία ήταν οκ για μεταφορά εκτός ψυγείου)

Το γράφω εδώ μη τυχόν το διαβάσει κανείς που δεν καταλαβαίνει, οι 500° Κελσίου είναι δυνητικά επικίνδυνοι σε σπίτι μέσα, ειδικά για μαγειρέματα που μπορεί να υπάρχει ελαιόλαδο, δεν είδα το βίντεο ελπίζω να τα επισημαίνουν αυτά.

 

Εννοειται μονο καλα υλικα. Αυτα ειναι που κανουν τη μεγαλη διαφορα. Οσο καλη και να ειναι η ζυμη, αν βαλεις πανω ζαμπον ή γαλοπουλα δεν εχει καμια γευση η πιτσα.

Ακομα και η κλασσικη μαργαριτα με σαλτσα (σκετα λιωμενα ντοματακια και αλατι), μοτσαρελα, βασιλικο και ελαιολαδο ειναι πολυ ανωτερη απο μια με "απλα καθημερινα" αλλαντικα.

Βασικα για πολλους (ειδικα τους Ναπολιτανους) η μαργαριτα ειναι η καλυτερη πιτσα.

 

Nduja μου την εχει φερει ενας φιλος απο Ιταλια. 

Για Αθηνα ισως παρω απο εδω οταν μου τελειωσει (εκτος και αν ξαναπαει μεχρι τοτε και μου φερει παλι)

https://eshop.frati.gr/shop/allantika/salamia/nduja-di-spilinga-400-g/

 

Το φουρνακι το χρησιμοποιω στο μπαλκονι μονο εννοειται. Το λεει οτι ειναι για outdoor use only, αν και σε ενα facebook group που ειμαι καποιοι απο UK λενε οτι το εχουν χρησιμοποιησει και μεσα στο σπιτι με ανοιχτα παραθυρα. Δεν θα το εβαζα μεσα ομως, ισως σε κανενα γκαραζ μονο με ανοιχτη την πορτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GeorgeVasil said:

Linkz please να δουμε τι ψαρια πιανουμε...

https://play.google.com/store/apps/details?id=fisico.pizzapp&hl=en

 

Βαζεις ποσες πιτσες θες να φτιαξεις.

Μετα το βαρος (220γρ ειναι για 10" και 250γρ για 12" περιπου).

Νερο το εχω στο 60% και αλατι στο 3%.

Μετα βαζεις το ποσες ωρες θες να το αφησεις να φουσκωσει (συνολικα το κυριως φουσκωμα και αφου φτιαξεις τις μπαλες).

Βαζεις θερμοκρασια δωματιου.

Και διαλεγεις το ειδος της μαγιας που χρησιμοποιεις (IDY ειναι η κλασσικη ξηρη μαγια που ειναι στα σακουλακια των σουπερ μαρκετ).

 

Αυτο ειναι το τελευταιο που εφτιαξα με μονο 0.25γρ μαγια!!

 

Τεχνικη που ακολουθω ειναι αυτη εδω, αλλα χωρις μιξερ.

 

74457934_442477433360677_92437188087644160_n.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FANISTELROOY said:

https://play.google.com/store/apps/details?id=fisico.pizzapp&hl=en

 

Βαζεις ποσες πιτσες θες να φτιαξεις.

Μετα το βαρος (220γρ ειναι για 10" και 250γρ για 12" περιπου).

Νερο το εχω στο 60% και αλατι στο 3%.

Μετα βαζεις το ποσες ωρες θες να το αφησεις να φουσκωσει (συνολικα το κυριως φουσκωμα και αφου φτιαξεις τις μπαλες).

Βαζεις θερμοκρασια δωματιου.

Και διαλεγεις το ειδος της μαγιας που χρησιμοποιεις (IDY ειναι η κλασσικη ξηρη μαγια που ειναι στα σακουλακια των σουπερ μαρκετ).

 

Αυτο ειναι το τελευταιο που εφτιαξα με μονο 0.25γρ μαγια!!

 

Τεχνικη που ακολουθω ειναι αυτη εδω, αλλα χωρις μιξερ.

 

74457934_442477433360677_92437188087644160_n.jpg

60% γιατι εχεις αυτον τον φουρνο ετσι?

 

γτ εγω παιζω 72-75% σε κοινο φουρνο...

 

Πολυ καλος ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GeorgeVasil said:

60% γιατι εχεις αυτον τον φουρνο ετσι?

 

γτ εγω παιζω 72-75% σε κοινο φουρνο...

 

Πολυ καλος ευχαριστω

Απ οτι εχω δει για αυτο το ειδος πιτσας παιζουν 60-65%, δεν ξερω το λογο να σου πω την αληθεια.

 

Αλλα πιστευω οτι με πιο πολυ δεν θα μπορεσω να δουλεψω το ζυμαρι και να το ανοιξω, νομιζω θα κολλαει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, FANISTELROOY said:

Απ οτι εχω δει για αυτο το ειδος πιτσας παιζουν 60-65%, δεν ξερω το λογο να σου πω την αληθεια.

 

Αλλα πιστευω οτι με πιο πολυ δεν θα μπορεσω να δουλεψω το ζυμαρι και να το ανοιξω, νομιζω θα κολλαει πολυ.

 

Ναι δεν μπορείς στην αρχή...αλλά όσο ζυμώνεις και αναπτύσσονται η γλουτενη και η μικρο-ίνες μπορείς. Εννοείτε βοηθάς με λίγο αλεύρι...γιαυτό ξεκινάς με 75% για να καταλήξεις 70-72%. Προσοχη στο παραζυμωμα...συνηθως δεν κανει πανω απο 15 min.

 

Φοβερά λινκ για τους λάτρεις τής homemade pizza...

 

https://pizzaotherbread.wordpress.com/2016/02/28/pizza-dough-hydration-trial/

 

https://pizzaotherbread.wordpress.com/2015/04/06/beyond-the-basic-pizza-dough-recipe/

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GeorgeVasil said:

 

Ναι δεν μπορείς στην αρχή...αλλά όσο ζυμώνεις και αναπτύσσονται η γλουτενη και η μικρο-ίνες μπορείς. Εννοείτε βοηθάς με λίγο αλεύρι...γιαυτό ξεκινάς με 75% για να καταλήξεις 70-72%. Προσοχη στο παραζυμωμα...συνηθως δεν κανει πανω απο 15 min.

 

Φοβερά λινκ για τους λάτρεις τής homemade pizza...

 

https://pizzaotherbread.wordpress.com/2016/02/28/pizza-dough-hydration-trial/

 

https://pizzaotherbread.wordpress.com/2015/04/06/beyond-the-basic-pizza-dough-recipe/

 

 

 

 

Μια γρήγορη ματιά, 60% προτείνει για το 00 αλεύρι που χρησιμοποιώ. 

 

Απ ότι έχω διαβάσει παίζει πολύ ρόλο και η περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη για το πόσες ώρες θα το αφήσεις να φουσκώσει. 

 

Πχ για το αλεύρι caputo 00, αν το αφήσεις να φουσκώσει κάτω από 24 ώρες θα πάρεις τη μπλε συσκευασία, ενώ για πιο πολλές ώρες πας στο κόκκινο. Γιατί το ένα έχει πιο πολύ πρωτεΐνη (δεν θυμάμαι ποιο). 

Είναι ολόκληρη επιστήμη. 

 

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το 00 μύλοι Αγίου Γεωργίου  και βγαίνει κομπλέ.

 

Είχα χρησιμοποιήσει και το κόκκινο caputo 00 πέρσυ, αλλά δεν είδα καμία διαφορά, οπότε δεν αξίζει το έξτρα κόστος να το φέρεις από Ιταλία.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, FANISTELROOY said:

Μια γρήγορη ματιά, 60% προτείνει για το 00 αλεύρι που χρησιμοποιώ. 

 

Απ ότι έχω διαβάσει παίζει πολύ ρόλο και η περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη για το πόσες ώρες θα το αφήσεις να φουσκώσει. 

 

Πχ για το αλεύρι caputo 00, αν το αφήσεις να φουσκώσει κάτω από 24 ώρες θα πάρεις τη μπλε συσκευασία, ενώ για πιο πολλές ώρες πας στο κόκκινο. Γιατί το ένα έχει πιο πολύ πρωτεΐνη (δεν θυμάμαι ποιο). 

Είναι ολόκληρη επιστήμη. 

 

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το 00 μύλοι Αγίου Γεωργίου  και βγαίνει κομπλέ.

 

Είχα χρησιμοποιήσει και το κόκκινο caputo 00 πέρσυ, αλλά δεν είδα καμία διαφορά, οπότε δεν αξίζει το έξτρα κόστος να το φέρεις από Ιταλία.

 Εγω παιρνω ενα κιτρινο απο τον φουρνο της γειτονιας..χυμα. 

 

Αν πας να κανεις 60% και την ψησεις 12-14 λεπτα που θελει σε κανονικο φουρνο...θα παιζεις φρισμπι χαχαχχαχα.... Παιζουν πολλα ρολο δυστηχως.

 

Next time θα δοκιμασω και εγω το 24h ++

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος salde έγραψε:

βρεεε, ΛΑΔΙ; λιγη ρίγανη ή κανένα άλλο μυρωδικό; Ξέχασες να τα γράψεις ή να σε λέμε ντροπή γιβεντο της τση Κρήτης; :p

Fixed :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπατακες με τη φλουδα, μουσκαρι μανιατικο κ λιγο κρασι....τι αλλο να ζητησει κανεις μετα απο μια κουραστικη μερα....

IMG_4720.thumb.JPG.66616846a42cebfdba90dc50eb8e8398.JPGIMG_4721.thumb.JPG.1402854974568651c06b9f8658cc9368.JPGIMG_4722.thumb.JPG.2b65481e2b75cca24a11c9e02b125630.JPGIMG_4723.thumb.JPG.635545133d014332e4bbe0b00b498482.JPG

 

Οσοι μπορειτε , καταργηστε τα αλατια εμποριου κ βαζετε ΑΝΘΟ ΑΛΑΤΙΟΥ...ειναι σα να γευεστε θαλασσα  στο στομα σας....

  • Like 9
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.