Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Δεν εχω ειδικοτητα στις γραβιερες,[την αφηνω για τους Κρητικους:)] αλλα αυτη μου αφησε αριστες εντυπωσεις....καμμια σχεση με οτι παιρνουμε απο σουπερ μαρκετ.Γεματη γευση, αρκετα ωριμη κ σωστη στο βουτυρο κ το αλατι...

Στελαρα αλλο ενα συνοδευτικο για τις ελιες!!!!!!!!!!!!!!

IMG_4828.thumb.JPG.687572ee652323cdc4bdd573aa6dad15.JPGIMG_4825.thumb.JPG.b945bccc1a2d8cee5045631f25426432.JPG

 

Στα γλυκα ομως εχω ειδικοτητα κ πειρα....

Θε'ι'κη τουρτα μπισκοτο για τα γενεθλια του γιου , προχτες....Δοκιμαστηκε απο πανω απο 10 ατομα με διαφορετικες προτημησεις κ ολοι λαλησαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

IMG_4829.thumb.JPG.ad20a9453305e0f05b8cd7f950483fcc.JPG

3 ΚΙΛΑ εξαφανιστηκαν σε χρονο 0.....οποτε μετα τη δουλεια σημερα ,περασα κ χτυπησα 1 του κιλου για μενα!:p

IMG_4830.thumb.JPG.0995e49db73ef03f0eeb48f747b7768d.JPG

Ζαχαροπλαστειο ξεχασμενο , στη 10ετια του 80, τοσο σε εμφανιση ,οσο κ σε γευσεις...τοτε που τα γλυκα ηταν πραγματικα γλυκα!!!!!!!!

Τιμιοτατες τιμες , τα παντα φρεσκα κ το σημαντικο, νοστιμοτατα....απλα δεν ειναι για light καταστασεις κ ημιμετρα...τα γλυκα κ τα ταψιου ειναι φουλ!!!!![θερμιδες, γευση, ενταση]

IMG_4830.thumb.JPG.0995e49db73ef03f0eeb48f747b7768d.JPG

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

@Stelios13 Χρονια πολλα και να χαιρεσαι τον γιο σου, δεν ξερω αν σου ηρθε ειδοποιηση η οχι γι αυτο το ξαναλεω..

Θελουμε την συνταγη ΤΖΑΚ ΝΤΑΝΙΕΛ :hehe: για τις ελιες αν θελεις και οποτε εχεις χρονο. Ευχαριστω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2019 at 11:30 ΜΜ, το μέλος f117 έγραψε:

τώρα το είδα που με ρώτησες για το ψωμί.

Ένα μπριος από το σούπερ πήρα. δεν ήταν κάποια γνωστή τρανταχτή μάρκα. Ο φούρνος που πέρασα δεν είχε...

Πρέπει να έχουν μείνει άλλα 2. Θα κοιτάξω να σου στείλω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

@Stelios13 Χρονια πολλα και να χαιρεσαι τον γιο σου, δεν ξερω αν σου ηρθε ειδοποιηση η οχι γι αυτο το ξαναλεω..

Θελουμε την συνταγη ΤΖΑΚ ΝΤΑΝΙΕΛ :hehe: για τις ελιες αν θελεις και οποτε εχεις χρονο. Ευχαριστω.

 

Για 10 κιλα  ελιες...[αναλογα τα κιλα προσαρμοζουμε τις δοσολογιες]

 

1. χαραζουμε τις ελιες, [1 η 2 χαραξιες] 

 

2.τις βαζουμε σε δοχειο με νερο, να ξεπικρισουν  ,για 2 βδομαδες, ριχνοντας 300gr  ΧΟΝΤΡΟ αλατι...

    Δοκιμαζουμε κ αν θελουν κ αλλο  ξεπικρισμα ,αλλαζουμε νερο, ξαναριχνουμε αλατι κ τις αφηνουμε παλι απο 1 ως 2 βδομαδες....

 

3. αφου εχουν ξεπικρισει ,τις βγαζουμε κ τις ξαναβαζουμε στο ιδιο δοχειο με ΞΥΔΙ  απο 6 εως 18 ωρες...[αναλογα το ποσο ξυδατες τις θελουμε] 

 

4. τις βγαζουμε σε μια λεκανη , [ας εχει μεινει κ λιγο ξυδοζουμο, δεν πειραζει] τις αλατιζουμε με μια χουφτα ΨΙΛΟ αλατι κ τις ανακατευουμε  να παει παντου....

 

5.παιρνουμε 1 δοχειο τροφιμων ,η αν εχουμε μεγαααλο βαζο,[πλαστικο η γυαλινο]  τις βαζουμε μεσα κ ριχνουμε λαδι μεχρι να τις σκεπασει.....

ΕΤΟΙΜΕΣ!!!!!!!!!!!

Υ.Γ.

οι ελιες πρεπει να ειναι οσο ποιο γινωμενες γινεται...[μαυρες]

οσο ποιο πολλες χαραξιες ,τοσο ποιο γρηγορα ξεπικριζουν κ ''ξυδιαζονται'' αλλα κ γινεται ποιο μαλακη η σαρκα τους...

[εγω κανω 1 ,γιατι θελω σφιχτη σαρκα]

κατα την αποθηκευση στο λαδι ενα μικρο ποσοστο πικρας κ ξυδιασματος χανεται, οποτε αν σου κρατανε λιιιγο πικριλα η σου φανει ενα τι ποιο εντονο το ξυδι μην το φοβηθεις!!

Οι  λιγο ποιο πρασινες γινονται τελειες τσακιστες!!!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!![για τυχον  αποριες στειλε π.μ.]

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Η μανα μου βαζει και 2 κουταλιες της σουπας ξινο μαζι με φλουδες απο πορτοκαλι.

Εμεις οι Λακωνες ,πορτοκαλι βαζουμε μονο στα λουκανικα...

Η αποπανω συνταγη ειναι απο πολλες γενιες πισω...αλλωστε εσυ τις εχεις δοκιμασει κ μπορεις να πεις τη γνωμη σου...

[αν εχεις ξεχασει τη γευση τους να σου ξαναστειλω!!!!!!!!!!!]:)

Στις τσακιστες μονο βαζουμε κομματια λεμονι, οχι πορτοκαλι.....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/23/2019 at 11:20 PM, salde said:

Γνώμη για το Choureal; Με μία δοκιμή μου φαίνεται υπερτιμημένο.

 

Για εμενα ειναι ισως το καλυτερο προφιτερολ εκει εξω. Τοσο το σου που επειδη ετοιμαζεται εκεινη την ωρα ειναι τραγανο οσο και η ποικιλια με σοκολατες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2019 at 9:46 ΜΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

Η σχέση από αρχαιοτάτων χρόνων γνωστή του ψωμιού με την ελιά !

 

Ε λοιπόν να η ελιά που θα μπορούσε και μόνη της . . .   :) 

20191220_152959-large.jpg  20191220_153057-large.jpg

 

Ο λόγος για μια χαραχτή ελιά* από τη Νότια Πελοπόννησο

20191220_153036-large.jpg  20191220_154025-large.jpg

 

Την οποία την τρώς και ξεχνάς να φάς και ψωμί μαζί της!

Η γεύση της είναι σαν φρούτο και τόσο πλήρης που δεν θέλεις να στη "χαλάσει" τίποτε άλλο !

Η σάρκα της κρουστή, χωρίς να είναι "άψητη" ,δεν αφήνει έντονη αλμύρα πράγμα πολύ καλό γιατί επιτρέπει στα αρώματα να φανούν

και κολυμπάει σε εύγευστο παρθένο ελαιόλαδο!

 

20191220_154041-large.jpg  20191220_154050-large.jpg

 

Ξέρω όλα αυτά είναι υποκειμενικά και πολύ μάλιστα!

Αλλά για όση εμπιστοσύνη αξίζει να δώσετε σε 50 χρόνια γαστριμαργικής πείρας, αν βρεθήτε Σκλαβενίτη (εκεί τις έχω δει , μπορεί να έχουν και τα άλλα Super) δώστε μια ευκαιρία

σε ένα "απρόσμενο"  γευστικό ταξίδι ! !  :D 

 

Καλή μας όρεξη !

 

*Αφού δηλώσω ότι δεν έχω καμία οικονομική σχέση με το προϊόν, πάω να φάω μερικές ελιές ακόμα, με ένα παξιμαδάκι με νιφάδες καλαμποκιού και κουρκουμά που βρήκα σήμερα και είναι μπουκιά και συχώριο!   :hehe: 

Μην τις έχεις και τόσο αθώες αυτές τις ελιές όσον αφορά τον τρόπο επεξεργασίας τους. 

https://www.ypaithros.gr/ekdoseis/fisiki-elia-kai-methodoi-metapoihshs/

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλό το λινκ του Lakisss, έχει κι άλλα ενδιαφέροντα άρθρα αυτός ο ιστότοπος. Οι βασικές μου ενστάσεις στο περιεχόμενο είναι δύο: α) ως καταναλωτές συνήθως δεν τρώμε τέτοιες (επεξεργασμένες) επειδή είναι υγιεινές σε σχέση με τις μη επεξεργασμένες. Τις τρώμε επειδή είναι ή μας φαίνονται έστω νοστιμότερες. Αν δεν προκαλούν -τεκμηριωμένα- κάποια βλάβη, καλώς το κάνουμε. Άλλο το λιγότερο ωφέλιμος κι άλλο το επιβλαβής.
β) ο συντάκτης του άρθρου εστιάζει -ορθώς από την σκοπιά του κι από τον ρόλο του ιστοτόπου- σε εμπορικά θέματα, οικονομικά κλπ. Που αφορούν τον παραγωγό και το υπόλοιπο κύκλωμα διακίνησης/εμπορίας/εξαγωγής. Αυτή η συζήτηση δεν αφορά άμεσα τον καταναλωτή, εμμέσως μόνο. Κι είναι και γενική για τα περισσότερα προϊόντα. Δυστυχώς στην Ελλάδα κυριαρχεί ο γεωγραφικός προσδιορισμός χωρίς να αναφέρεται καν συνήθως η ποικιλία. Αυτό ανοίγει δρόμο σε κάθε είδους αγυρτείες κι αν σε παλιότερες εποχές η διάκριση δεν είχε πρακτικά σημαντικό νόημα, σήμερα έχει. Για πλήρη ενημέρωση του καταναλωτή χρειάζονται και τα δύο, τόπος και ποικιλία.

Θα τις δοκιμάσω μόλις τις πετύχω σε Σκλαβενίτη, έχω εμπιστοσύνη στο γούστο του S.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lakisss said:

Μην τις έχεις και τόσο αθώες αυτές τις ελιές όσον αφορά τον τρόπο επεξεργασίας τους. 

Aν εννοείς γενικώς τις τυποποιημένες, πραγματικά δεν ξέρω να επιλέξω ποια είναι και ποια όχι επεξεργασμένη.

Αυτό που μπορώ να κρίνω είναι η γεύση της και η συγκεκριμένη μυρίζει ελιά !

Καλό βέβαια θα ήταν να είναι υποχρεωτική η αναγραφή του τρόπου επεξεργασίας τους, αλλά δεν ξέρω κάτι τέτοιο να εφαρμόζεται !

Καλή χρονιά κιόλας με την ευκαιρία!  :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμόζεται χρόνια αυτή η τεχνική για εμπόριο ελιάς. Ακόμα και στα χωριά κάποιοι που πουλάνε no name ποσότητες το κάνουν, λες να περιμένουν να ξεπικρίσουν αλλάζοντας νερά; 

https://www.kathimerini.gr/1018454/article/gastronomos/gastronomia/ti-prepei-na-gnwrizoyme-gia-tis-epitrapezies-elies

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.