Jump to content



Samsung 850 series


Recommended Posts

18 hours ago, pasjohn said:

Στα Settings---> Integrated Peripherals στο sata mode τι έχεις επιλεγμένο?

 

Τα c-states θα τα βρεις στο OC και στα CPU Features.

Σήμερα το πρωί φίλε μου έκανα disable τα C-states και στα Integrated Peripherals  δεν φαίνεται ο SSD αλλά μόνο το προτώκολο AHCI

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως η MSI M7 είναι στην ουσία M.2 ready? Δηλαδή ότι μπορεί να δει τον M.2 SSD αλλά δεν τον εκμεταλεύεται 100%?

 

Το ρωτάω αυτό γιατί στο BIOS δεν μου εμφανίζει πουθενά κάποια επιλογή για M.2 παρά μόνο για RAID ή AHCI.

 

What a gloomy day for me :(

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!

 

Το πρόβλημα λύθηκε!!!

 

Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έφταιγε... Το MSI Live update πέρασε το τελευταίο BIOS 1.E αλλά η παπαριά δεν μπορώ να καταλάβω τι μούφα εγκατάσταση έκανε. Έκανα λοιπόν σαν τελευταίο βήμα ένα BIOS Flash με τον παραδοσιακό usb τρόπο και ΜΠΟΟΟΟΜ!!!

 

Capture.PNG

 

 

Σας ευχαριστώ όλους πάντως για το ενδιαφέρον και τις έξυπνες προτάσεις. Εσείς είστε αυτοί που κάνουν αυτό το σάιτ να λάμπει!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οι επιδόσεις που είχες είναι να σαν να τον έβλεπε σαν ssd. Είχα δει στο σαιτ της μητρικής για έκδοση BIOS που αφορούσε τον συγκεκρομένο Μ.2 γι αυτό και σε ρώτησα για ποιο BIOS έχεις. Προφανώς και υπήρχε αυτό το θέμα και το διόρθωσαν με update στο BIOS. Μόνο μέσω του BIOS είναι ασφαλής το update. Καλοδούλευτος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα στην κοινότητα . θα αντικαταστήσω ένα ocz vertex 2 120 gb με ένα samsung 750evo 500gb.

o δισκος θα χρησιμοποιηθεί για να εγκαθιστώ games και όχι για λειτουργικό. απλά αντικαθιστώ το samsung και αρχίζω το download ή χρειάζετε περαιτέρω ενέργειες πριν?

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jordanis said:

καλησπέρα στην κοινότητα . θα αντικαταστήσω ένα ocz vertex 2 120 gb με ένα samsung 750evo 500gb.

o δισκος θα χρησιμοποιηθεί για να εγκαθιστώ games και όχι για λειτουργικό. απλά αντικαθιστώ το samsung και αρχίζω το download ή χρειάζετε περαιτέρω ενέργειες πριν?

 

Σιγουρέψου ότι από το BIOS έχεις διαλέξει AHCI για την θύρα που τον συνδέεις, αλλά αυτό λογικά τα έχεις κάνει και για τον προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν ξέρω αν έχει μπεί κάπου αλλά το ποστάρω για να υπάρχει και δώ.

Νεότερη έκδοση Samsung Magician V5.0 με νέο GUI και υποστήριξη για όλα τα νέα μοντέλα Sata & M.2.

Quote

New Samsung Magician:
Samsung Magician software, up until the version 4.9.7, has been an end-user application with a collection of features to help manage Samsung branded SSDs. With New Samsung Magician, it is aimed at providing a better user experience with a new GUI, feature-level update schemes.
Samsung Magician software is developed and distributed exclusively for owners of Samsung Solid Sate Drives (SSDs).
New Features:
New Samsung Magician features a number of improvements over version 4.9.7:
- Completely re-designed and more intuitive user interface
- New Models support : Samsung SSD 960 PRO, 960 EVO
- System Compatibility guide
- SSD model specific feature installation system : only required feature components are installed and updated

Παραθέτω και μία photo απο το νέο GUI.

Screenshot_1.png

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νέο firmware για 850 PRO 128GB.

Από το EXM01B6Q στο EXM03B6Q, θα το τολμούσατε μετά και την προηγούμενη αποτυχία πριν από λίγους μήνες;

(Το αποτυχημένο ήταν το EXM02B6Q;)

Οι τολμηροί δοκιμάζουν και όλα πάνε καλά μετά από ένα-δυο μήνες, πατάω και εγώ το κουμπάκι Update  στο Magician

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

Πριν μια εβδομάδα έβαλα κι εγώ τον 850 evo στο καρβούνι μου (phenom II X4 B50 - Asus M487TD-EVO - 8 GB RAM) και έχει κάνει μέχρι τώρα 640GB εγγραφών (συμπεριλαμβανομένου του disk cloning ~ 300GB). Το θέμα είναι ότι ενώ στο Hard Disk Sentinel δείχνει υγεία στο 100% το Hwinfo δείχνει απομένουσα διάρκεια ζωής 99%. Από το λίγο που το κοίταξα το SMART δείχνει στο Wear  Leveling Count την τιμή 99 ενώ τα δεδομένα στο δεκαδικό είναι "1". 

Το ερώτημα είναι: πρέπει να ανησυχώ ή δεν τρέχει κάστανο; Οκ, ξέρω πως η εγγύηση είναι 150ΤW written, τα οποία μάλλον θα δυσκολευτώ να τα πιάσω (μάλλον), και επίσης ότι για να παραδώσει πνεύμα ο ssd θα πιάσω τα 700TBW αλλά όπως και να έχει θέλω να ξέρω εάν πρέπει να αρχίσω από τώρα να λαμβάνω τα μέτρα μου. Πχ να κλείσω το pagefile τελείως (βασικά το magician το όρισε σε 200MB ~ 2GB) κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιλέγουν όλα τα προγράμματα την ίδια μεταβλητή του SMART για να απεικονίσουν ό,τι βαφτίζουν "SSD health". To wear leveling count αλλάζει γραμμικά με τα bytes written, οπότε θα το δεις να πέφτει κι άλλο. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Ακόμη κι αν καταφέρεις μετά από αρκετό καιρό να το ρίξεις στο 0%, ο δίσκος πιθανότατα θα έχει κι άλλη ζωή πριν αρχίσει να εμφανίζει σφάλματα ανάγνωσης/εγγραφής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, cna said:

ή το HD Sentinel 100% Υγεία

Ούτε καν. Στον 850 Pro μου το HD Sentinel μετράει health από το wear leveling count, οπότε κι αυτό θα σε άγχωνε. ;)

 

Η γενική ένδειξη του Magician αρκεί. Πιο ειδικά, όσο δεν έχεις καθόλου unrecoverable errors, retired blocks, reallocations κτο, είσαι μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

επιτέλους αξιόθηκα να τον βάλω πάνω, αντικατέστησε τον plextor M5M ή Μ6Μ (δεν ξέρω ποιον από τους 2) msata 256GB.
Καλά είναι? Υπόψιν είναι σε λάπτοπ με κανονικό προφίλ (ουτε φουλ γκάζια ούτε φουλ εξοικονομιση μπαταρίας) 

 

850_EVO_mSata_with magician.png

850_EVO_mSata_500GB_without_RapidMode.png

system.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.