Jump to content



M.2 SSD, ποιον;


Recommended Posts

 

παραδόξως ναι, αν και παλι απο εξωτερικό μαζι με μεταφορικά βγαίνει φθηνότερα (190+10) , θεωρώ ότι ειναι μια πολύ καλη/τιμια τιμή

Link to comment
Share on other sites

Eddie, φοβερός!!!! Οπότε στην asrock z77 pro4 μου λογικά θα παίζει άνετα.

Αν θες πες το μαγαζί που τον αγόρασες. Τον αντάπτορα τον αγόρασες απο το ίδιο μαγαζί?

Η μητρική μου έχει PCI-E 3.0 αλλα έχω την κάρτα γραφικών μου πάνω. Να την βάλω στην 2η pci-e και να βάλω τον ssd στην 1η?

Έγινε επεξεργασία από fonias a.e
Link to comment
Share on other sites

@Eddie, φοβερός!!!! Οπότε στην asrock z77 pro4 μου λογικά θα παίζει άνετα.

 

Αν θες πες το μαγαζί που τον αγόρασες. Τον αντάπτορα τον αγόρασες απο το ίδιο μαγαζί?

 

 

Η μητρική μου έχει PCI-E 3.0 αλλα έχω την κάρτα γραφικών μου πάνω. Να την βάλω στην 2η pci-e και να βάλω τον ssd στην 1η?

 

απο το λογικά μέχρι την πραγματικότητα μερικές φορές απέχει σημαντικά ποσο μάλλον οταν δεν ειναι κάτι αναμενόμενο ,οπότε περιμένετε να επιβεβαιώσουν και άλλοι. Η λογική πάντως αυτό λεει.

 

Απο εδώ το πήρα, πληρωσα με amazon payments , που περνάνε οι χρεωστικές visa της πειραιώς, εχει μεταφορικά 10 ευρώ και έκανε μια βδομάδα να ρθει (ήταν διαθέσιμο όταν έκανα την παραγγελια)

 

Τον ανταπτορα τον ειχα απο το flexxmemory οταν ειχα παρει τους sm951.

 

H κάρτα θέλει pcie 3.0 x4 για να αποδώσει τα μέγιστα οποτε δες πώς μοιραζονται τα lanes στη μητρική σου και βάλτον στην καταλληλη θέση

Έγινε επεξεργασία από Eddie
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 5 weeks later...

Θέλω να αγοράσω ενα samsung SM951 nvme απο amazon.co.uk  .

Η μητρική μου είναι η Gigabyte Z170X Gaming 3 και ο SM951 είναι στη λίστα με τους υποστηριζόμενους ssd , έχει Gen3 x4 M.2 connectors .

 

Μόλις τον κουμπώσω σε μια θύρα M.2 και περασω windows 8.1 64bit θα  bootαρει ή θα θέλει ρυθμίσεις ?

Μέγιστη ταχύτητα θα έχει σε θύρα Gen3 x4 M.2 ή πρέπει να αγοράσω ανταπτορα PCI express?

Ξέρει κάποιος αν δίνει  εγγύηση το amazon και πόσα χρόνια είναι? 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ο sm951 αν και παλιότερος είναι γρηγορότερος από τον sm950 .

Οχι ότι θα καταλαβω  καμία διαφορά σε πραγματική χρήση.

θα έχω θέματα συμβατότητας με τον 951 ? 

Παντως για hackidosh απ ότι έψαξα δεν είναι συμβατός 

 

Έγινε επεξεργασία από paralias
Link to comment
Share on other sites

Ποιος το λέει αυτό; πως ο SM951 είναι γρηγορότερος; ίδια είναι τα drives, ίσως ο 950 PRO να είναι ελάχιστα γρηγορότερος. Διαφορά ούτε στα benchmarks δεν μπορείς να καταλάβεις για το ποιος είναι ποιος.

 

Link to comment
Share on other sites

950 Pro ειναι Win-Win κατασταση,καθως εχεις και τις επιδοσεις και τη συμβατοτητα με Legacy συστηματα και την κανονικη εγγυηση.

 

Ο SM951 ειναι ΟΕΜ χωρις εγγυηση και καμια συμβατοτητα με non-UEFI συστηματα.

Για μεταπώληση και εγγυηση και επιδοσεις σε combo και τα 3 πας 950 Pro απευθειας 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.