Jump to content



Ποιο DIY άρθρο θα θέλατε να δείτε στο TheLab.gr


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

Σε αυτό το θέμα θα ήθελα να πείτε τη γνώμη σας σχετικά με τι άρθρο θα θέλατε να δείτε στο Site.

Για παράδειγμα έχουν φτιαχτεί διάφοροι οδηγοί όπως

 

Sleeve, Σεγα, Πριόνι και λοιπα που μπορείτε να βρείτε εδώ

http://www.thelab.gr/forums/forum/167-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9/

 

Ποιο θα θέλατε να είναι το επόμενο ώστε να σας βοηθήσει όσον αφορά τον υπολογιστή σας ή ότι DIY έχετε στο μυαλό σας (ναι οκ δε θα γράψουμε οδηγό για τοποθέτηση κουζίνας :p )

Link to comment
Share on other sites

Για κουζίνα αν ειναι να έρθω να στη τοποθετήσω ρε συ μη γράφουμε κατεβατά μπας και βρω ευκαιρία να φύγω απο τη κ0λ0χωρα :hehe:

 

led strip guide Σημειώθηκε και ξεκινάει. Ηταν στα σχέδια έτσι και αλλιώς :)

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Για κουζίνα αν ειναι να έρθω να στη τοποθετήσω ρε συ μη γράφουμε κατεβατά μπας και βρω ευκαιρία να φύγω απο τη κ0λ0χωρα :hehe:

 

led strip guide Σημειώθηκε και ξεκινάει. Ηταν στα σχέδια έτσι και αλλιώς :)

 

 

Το περιμενα αυτο...! Εν αναμονη!! :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά πάντως, θα ήθελα ιδέες για cable management. Είναι ένας τομέας που δεν τα κατάφερα ποτέ.

Περισσότερο σαν hints&tips, πως τα ομαδοποιούμε, σε ποιά βολεύει αλλαγή, κόψιμο ή επέκταση, κλπ.

Κι όχι μόνο για μέσα στο κουτί, αλλά και τα του γραφείου, που επίσης είναι ένας χαμός.

Έχω δει ιδέες, αλλά τι να τις κάνω όταν είναι 1 SSD μέσα...; Έχω 3 SSD και 4 μηχανικούς, μαζί με 5-6 ανεμιστήρες, αντλίες, VGA, κλπ.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Εγώ προσωπικά πάντως, θα ήθελα ιδέες για cable management. Είναι ένας τομέας που δεν τα κατάφερα ποτέ.

Περισσότερο σαν hints&tips, πως τα ομαδοποιούμε, σε ποιά βολεύει αλλαγή, κόψιμο ή επέκταση, κλπ.

Κι όχι μόνο για μέσα στο κουτί, αλλά και τα του γραφείου, που επίσης είναι ένας χαμός.

Έχω δει ιδέες, αλλά τι να τις κάνω όταν είναι 1 SSD μέσα...; Έχω 3 SSD και 4 μηχανικούς, μαζί με 5-6 ανεμιστήρες, αντλίες, VGA, κλπ.

Καλή ιδέα. Ακόμα καλύτερα σε κουτιά που είναι στριμόκωλα εκεί πίσω. Γιατί γενικώς το Cable Management εξαρτάται από την όρεξη που έχει ο καθένας, αλλά και από το κουτί που έχει στην κατοχή του και στη συνέχεια, το τροφοδοτικό!

Link to comment
Share on other sites

Μη μου ξεφεύγετε όμως ε; :p

 

Οδηγό είπαμε να κάνουμε όχι να κατασκευάσουμε ένα γραφείο με pc μέσα. Σκεφτείτε λίγο και το οικονομικό μιας και η ομάδα θα κάνει ένα άρθρο για να σας βοηθήσει να προχωρήσετε σε κάτι. Μη μας φύγει και ένα χιλιάρικο για τον οδηγό :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οτιδηποτε σχετικο με case αλλα και desk modding μου κανει!

Με το desk modding εννοω κατι που απασχολει κι εμενα τελευταια. Κατι σαν ενα μικρο rack δλδ το οποιο θα μπορει να φιλοξενησει κανα δυο τρεις εξωτερικους σκληρους, 1-2 headset, καμια εξωτερικη καρτα ηχου με το χειριστηριο της, την επεκταση του ασυρματου ποντικιου κλπ πραγματακια που συνηθως συναντωνται χυμα ακουμπισμενα πανω σ ενα γραφειο. Η ενσωματωμενη τροφοδοσια ρευματος για ολες τις συσκευες θα ηταν ιδανικη, αλλα δεν ξερω πως θα μπορουσε να γινει απλη και η συνδεση με το pc αν δε θελουμε να ειναι ολα συνδεδεμενα ολη την ωρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καποια που φτιαχνω συνηθως κ μπορει να θελει καποιος στην κοινοτητα ειναι... proxy/dlna server με το clear os... access point με pc engines και pfsense για διαχειρηση μεγαλου ογκου δεδομενων και μεγαλη εμβελεια.. και τα πιο lite nas server(owncloud πχ) με sbc, και ακομη ισως καποιοι να θελουν και απλους οδηγους οπως πως βαζουμε custom firmware σε ρουτερ (πχ openwrt κτλ) η πως λειτουργει το fastboot για αλλαγες στο λογισμικο των κινητων.. ολα ειναι δοκιμασμενα οποτε δεν ειναι δυσκολο να φτιαχτει ενας οδηγος για αρχαριους...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μιας και πριν λιγο ειχε το eshop προσφορα το rasberry, αν μπορει καποιος να κανει ενα αρθρο με το τι μπορει να κανει αυτο το μηχανακι (και το σημαντικοτερο πως) καλο θα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος xlife έγραψε:

Καποια που φτιαχνω συνηθως κ μπορει να θελει καποιος στην κοινοτητα ειναι... proxy/dlna server με το clear os... access point με pc engines και pfsense για διαχειρηση μεγαλου ογκου δεδομενων και μεγαλη εμβελεια.. και τα πιο lite nas server(owncloud πχ) με sbc, και ακομη ισως καποιοι να θελουν και απλους οδηγους οπως πως βαζουμε custom firmware σε ρουτερ (πχ openwrt κτλ) η πως λειτουργει το fastboot για αλλαγες στο λογισμικο των κινητων.. ολα ειναι δοκιμασμενα οποτε δεν ειναι δυσκολο να φτιαχτει ενας οδηγος για αρχαριους...

Αν εννοείς ότι έχεις υλικό να ανεβάσεις φυσικά και είσαι ευπρόσδεκτος εδώ :)

http://www.thelab.gr/forums/forum/137-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD/

πριν 50 λεπτά, το μέλος bassplayer έγραψε:

μιας και πριν λιγο ειχε το eshop προσφορα το rasberry, αν μπορει καποιος να κανει ενα αρθρο με το τι μπορει να κανει αυτο το μηχανακι (και το σημαντικοτερο πως) καλο θα ειναι!

Εχουν γίνει review (σίγουρα το 2 από όσο θυμάμαι από τον @astrolabos) Αν θέλετε κάτι ακόμα πιο εκτενές να το δούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μιας και έφτιαξα το πρόγραμμα μου κάπως.

 

Ο Οδηγός για τις λεντοταινίες είτε για τους υπολογιστές σας, είτε για τις κουζίνες σας :p Θα είναι έτοιμος τέλη Μαϊου.

Μέχρι τότε κοιτάμε τις προτάσεις σας για να προχωρήσουμε στον επόμενο :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Επίσης, μιας και έφτιαξα το πρόγραμμα μου κάπως.

 

Ο Οδηγός για τις λεντοταινίες είτε για τους υπολογιστές σας, είτε για τις κουζίνες σας :p Θα είναι έτοιμος τέλη Μαϊου.

Μέχρι τότε κοιτάμε τις προτάσεις σας για να προχωρήσουμε στον επόμενο :)

 

 

Έχω εναλλακτική πρόταση high power leds 1watt ή 3watt, για τη κουζίνα, το υπνοδωμάτιο (ετοιμάζω φωτιστικά για τα δύο προηγούμενα και το υπόγειο), το αυτοκίνητο (έχω βάλει ήδη)  κοινώς οπουδήποτε...

 

Αν θέλετε θα τα παρουσιάσω (φτάνει να βγάλω φωτογραφίες)...

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω μόνο πόσο καιρό θα μου πάρει... 

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε λεντοταινιες θα προτιμουσα κατι σε addressable rgb ελεγχομενες απο raspberry η καποιο sbc... ετσι εκτος του οτι κερδιζουμε 16 εκ χρωματα εχουμε και τον απολυτο ελεγχο ειτε απο το κινητο μας η σαν φωτορυθμικο και πολλα αλλα... ενταξει ο βαθμος δυσκολιας για τους αρχαριους θα ειναι στον ουρανο αλλα το αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλυτερο ακομη και απο το εμπορικο hue της philips... οταν βρω χρονο θα κανω καποιο diy για το forum..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.