Jump to content



Ποιο DIY άρθρο θα θέλατε να δείτε στο TheLab.gr


Recommended Posts

Παίδες, με κάνετε και χαμογελάω από ευχαρίστηση ! :)

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά και  βλέπω ότι η "κατσαρόλα" βράζει παρά την ένδεια των εποχών που ζούμε και η μυρωδιές είναι ... "γαργαλιστικές" ! :D

Σίγουρα δεν είναι όλες οι προτάσεις για δημιουργία "οδηγού" γενικής χρήσης, αλλά αποτελούν εξαιρετικές ιδέες για DIY που μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόσο αυτό καθ' αυτό ώς έχει, αλλά -και αυτό είναι το πιο σημαντικό- κάλλιστα μπορεί να  είναι το εφαλτήριο και για άλλες προσπάθειες! :T:

Πολλές φορές βρέθηκα στην ευχάριστη θέση να διαπιστώνω ότι η "τρέλα" μου να τραβάω φωτογραφίες από αυτά που μαστορεύω, αποτέλεσε τη βάση ενός άρθρου που τελικά ενδιέφερε πολλούς φίλους !

 

Το να μαστορεύουμε είναι "αρρώστια" και είναι ... "μεταδοτική" ! ! ! :D

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, xlife said:

Παντως σε λεντοταινιες θα προτιμουσα κατι σε addressable rgb ελεγχομενες απο raspberry η καποιο sbc... ετσι εκτος του οτι κερδιζουμε 16 εκ χρωματα εχουμε και τον απολυτο ελεγχο ειτε απο το κινητο μας η σαν φωτορυθμικο και πολλα αλλα... ενταξει ο βαθμος δυσκολιας για τους αρχαριους θα ειναι στον ουρανο αλλα το αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλυτερο ακομη και απο το εμπορικο hue της philips... οταν βρω χρονο θα κανω καποιο diy για το forum..

 

καλά, ας αρχίσουμε από τα απλά και προχωράμε στα σύνθετα. Γιατί στο τέλος θα πεταχτεί κανένας και θα πει "θα ήθελα έναν οδηγό για την κατασκευή επιταχυντή σωματιδίων στο γκαράζ μου"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Wizard! έγραψε:

Αυτό δεν μετράει, γιατί είναι μεν επιταχυντής, αλλά είναι τσέπης και για να είμαι ακριβής ...κωλότσεπης !  :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενας οδηγος κολλησης - αποκολλησης ηλεκτρονικων εξαρτηματων πλακετας, κατα προτιμηση smd, με το φλογιστρο της μαρεγκας (η αλλου ειδους φλογιστρο), πιστευω οτι θα ηταν πολυ χρησιμος ! :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος atiman έγραψε:

Ενας οδηγος κολλησης - αποκολλησης ηλεκτρονικων εξαρτηματων πλακετας, κατα προτιμηση smd, με το φλογιστρο της μαρεγκας (η αλλου ειδους φλογιστρο), πιστευω οτι θα ηταν πολυ χρησιμος ! :p

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ένας οδηγός για χρήση plexiglass σε pc mods; Προσωπικά έχω αρκετή εμπειρία, αλλά θα με ενδιέφερε ένας πιο ολοκληρωμένος οδηγός με tips and tricks που ίσως μου έχουν ξεφύγει. Κατάλληλα εργαλεία για κόψιμο, λιπαντικά-ψυκτικά κοπής, δημιουργία σπειρωμάτων, μέθοδοι κόλλησης-σύνδεσης, μέθοδοι για να λυγίσεις plexiglass, επεξεργασία ακμών, βάψιμο-αυτοκόλλητα, επιδιόρθωση λαθών (γρατζουνιές-ραγίσματα) κλπ. Νομίζω έχει πολλά σημεία που μπορούν να καλυφθούν στο άρθρο-οδηγό και νομίζω ότι το plexiglass είναι από τα πιο διαδεδομένα υλικά για pc case modding.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2016 at 3:08 ΠΜ, το μέλος GregEl έγραψε:

Ένας οδηγός για χρήση plexiglass σε pc mods; Προσωπικά έχω αρκετή εμπειρία, αλλά θα με ενδιέφερε ένας πιο ολοκληρωμένος οδηγός με tips and tricks που ίσως μου έχουν ξεφύγει. Κατάλληλα εργαλεία για κόψιμο, λιπαντικά-ψυκτικά κοπής, δημιουργία σπειρωμάτων, μέθοδοι κόλλησης-σύνδεσης, μέθοδοι για να λυγίσεις plexiglass, επεξεργασία ακμών, βάψιμο-αυτοκόλλητα, επιδιόρθωση λαθών (γρατζουνιές-ραγίσματα) κλπ. Νομίζω έχει πολλά σημεία που μπορούν να καλυφθούν στο άρθρο-οδηγό και νομίζω ότι το plexiglass είναι από τα πιο διαδεδομένα υλικά για pc case modding.

Αυτό είναι βουνό για όποιον θα το αναλάβει πάντως. Δεν ειναι απλός οδηγός καθόλου. Εχει πααααααααααααααααααρα πολλά να πει και να κάνει. Το κοιτάμε όμως.

Αν βρω χρόνο θα το αναλάβω προσωπικά αλλά δεν υπόσχομαι.

πριν 37 λεπτά, το μέλος Dr_Nikiforos έγραψε:

Ίσως κάποιον οδηγό βαφής μητρικής ή  tips guide με κάποιες διαδικασίες τύπου διάβρωση μεταλου, vinyl stickers που έχουμε δει από pro modders.

Το πρώτο οκ το δεύτερο πιο πολύ θέλει μαθήματα σε software παρά στο υλικό και στην εφαρμογή του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 15/4/2016 at 5:57 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Επίσης, μιας και έφτιαξα το πρόγραμμα μου κάπως.

 

Ο Οδηγός για τις λεντοταινίες είτε για τους υπολογιστές σας, είτε για τις κουζίνες σας :p Θα είναι έτοιμος τέλη Μαϊου.

Μέχρι τότε κοιτάμε τις προτάσεις σας για να προχωρήσουμε στον επόμενο :)

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.