Jump to content



[Greek Gatherings 5/6/2016] MX-5 & GT86 @ Nurburgring Sprint


Recommended Posts

πριν 13 λεπτά, το μέλος racer έγραψε:

Πφφ περίμενα να δω πιο πολλή γκρίνια :p

Δεν εχω ορεξη. 

Με εχει πιασει η ζεστη και βαριεμαι μεχρι και να φερω το RS1 μπροστα στο γραφειο... :lazy:

Φτιαχνω και ενα νεο build για PC, αυριο ερχεται το κουκλι http://www.phanteks.com/Enthoo-Evolv-ATX-TemperedGlass.html και ειμαι σε φαση σχεδιασμος λουπας εδω και 2 βδομαδες. Την κυριακη θα ερθω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Τί fixed setup ρε καρντάσια, σιγά μην εμπιστευτoύμε  την Kunos με τα κουλά setups που κάνουν μόνο για drift. Eγώ γουστάρω να φάω 5 απογέματα να στήσω το mazda για να μπώ την κυριακή το βράδυ και να σας ρίχνω γύρους για πλάκα να'ούμ!

 

Επίσης τι street ελαστικά, αγώνα τρέχουμε όχι απογευματινή βόλτα στην παραλιακή, πιο nubas κάνεις απεγκατάσταση όλα τα sims και παίζεις Mario Kart !

 

Έτσι όπως πάτε στο τέλος θα τρέχετε μόνοι σας με τα ποδήλατα, βάλτε κάνα GT @ Spa που είναι και πρωτότυπο να γουστάρουμε !!!

 

 

lz8jr.jpg

 

 

ΥΓ Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε :hehe:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος geovas77 έγραψε:

Τί fixed setup ρε καρντάσια, σιγά μην εμπιστευτoύμε  την Kunos με τα κουλά setups που κάνουν μόνο για drift. Eγώ γουστάρω να φάω 5 απογέματα να στήσω το mazda για να μπώ την κυριακή το βράδυ και να σας ρίχνω γύρους για πλάκα να'ούμ!

 

Επίσης τι street ελαστικά, αγώνα τρέχουμε όχι απογευματινή βόλτα στην παραλιακή, πιο nubas κάνεις απεγκατάσταση όλα τα sims και παίζεις Mario Kart !

 

Έτσι όπως πάτε στο τέλος θα τρέχετε μόνοι σας με τα ποδήλατα, βάλτε κάνα GT @ Spa που είναι και πρωτότυπο να γουστάρουμε !!!

 

 

lz8jr.jpg

 

 

ΥΓ Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε :hehe:

 

Γιατι τι εχουν τα GT στο SPA? 

Επεισης γτ εχετε τσακωθει με τα φορμουλακια μια χαρα ειναι και το tattus και το lotus (οχι το s1) και με τα καινουργια λαστιχα δεν υπαρχει προβλημα στο φρενο χωρις abs που μπλοκαρε με το που το αγγιζες. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος GeoF1 έγραψε:

Κανεις δεν αγαπαει τις φορμουλες.

Κανεις

:weep:

:coax: εχουμε πει στην ελλαδα, οτι δεν ξεκολαει το πισω μερος για να κανεις αναποδο δεν αρεσει. Αφου ειμαστε καγκουρες πως να το κανουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, fatalara said:

:coax: εχουμε πει στην ελλαδα, οτι δεν ξεκολαει το πισω μερος για να κανεις αναποδο δεν αρεσει. Αφου ειμαστε καγκουρες πως να το κανουμε.

Θα διαφωνήσω εν μέρει. Και στην Ελλάδα και παντού στον κόσμο υπάρχει η τάση από τους νέους racers να σνομπάρουν τα αργά κουβαδάκια και να θέλουν να κάνουν αγώνες κατευθείαν με το πιο γρήγορο αυτοκίνητο του παιχνιδιού που συνήθως είναι κάποια formula. Αυτό για τον απλούστατο λόγο ότι μια ζωή βλέπουμε κυρίως F1 στην tv και θέλουμε να γίνουμε οι νέοι Χάμιλτον :D

Το κακό είναι ότι χρειάζεται και κάποιος χρόνος προσαρμογής με πιο αργά οχήματα ώστε να μπορείς πας γρήγορα και να βγάλεις ολόκληρο race με f1 ή παραπλήσιο όχημα. Εδώ δεν έχουμε τα αντανακλαστικά να αποφύγουμε τρακάρισμα όταν οδηγούμε απλά αυτοκινητάκια.. τι θα γίνει με τις φόρμουλες;

 

Εγώ θα έλεγα.. ας κάνουμε μάστερ το mx5, μετά κάνα tatuus όπως πολύ σωστά είπες και όταν νιώσουμε αρκετή σιγουριά πάμε και στη Φόρμουλα! Εννοείται ότι αυτό που γράφω είναι ο τρόπος που προσεγγίζω εγώ τα sims, δε σημαίνει ότι είναι η απόλυτη αλήθεια ή ότι όποιος το βλέπει αλλιώς και θέλει μόνο φόρμουλες είναι λάθος.

 

Για το Tatuus πάντως, πολύ θα ήθελα να δω ένα τέτοιο race.. Όταν έρθει η σειρά μου πιθανώς να το διαλέξω.

 

 

@GoMaR μετά τις 2100 θα περάσω μια βολτίτσα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έκανα λίγους γύρους και βλέπω οτι με paddles χάνεις χρόνο στις αλλαγές σε σχέση με shifter, ειδικά με αυτά τα τουτου που δεν είναι τόσο δυνατά. Θα κάνω καμία μαϊμουδιά και θα βαλώ clutch μαζί με down/up shift και στα 2 paddle :hehe:

 

Έπρεπε να φέρω τη G25 από Ελλάδα γμτ...

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
Link to comment
Share on other sites

Έκανα 5-6 γύρους από το καθένα.

Το Toyota σαφώς πιο ευχάριστο στην οδήγηση, πιο γρήγορο στις ευθείες, έχει καλύτερο ήχο.

Το Mazda , απίστευτα φρένα, σταθερό στις στροφές, γενικά πιο στημένο.

 

Και τα 2 είναι ολίγον τι βαρετά, το Mazda περισσότερο.

Βέβαια είμαι πολύ εκτός pace ακόμα και είμαι σίγουρος ότι με παρέα και με τα αμάξια στο όριο , θα έχει τρελό χαβαλέ.

Link to comment
Share on other sites

Καλοστημένος ο τάφος με το όνομα MX5. Πότε θα βάλουν ένα s2000 για να καταλάβουμε πώς είναι τα σωστά roadsters;

 

Τέλος πάντων εδώ ένας σχετικά καλός γύρος με 96% grip στον σέρβερ.

Tα tricky parts είναι το Mercedes arena (στροφές 3-4) και το τελευταίο S που θέλει προσοχή στο πάτημα του γκαζιού για να μη χαζοσπινάρει.

 

 

Και επειδή όπως ξέρουμε το σημαντικό είναι η σταθερότητα και όχι ο απόλυτος χρόνος.. @GoMaR σου έχω challenge: 13:39.085 συνολικός χρόνος για τα 7 laps του αγώνα :D

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.