Jump to content



Εξυπηρέτηση από το κατάστημα Grobotronics


Recommended Posts

Αυτό που σου είπε οτι δεν προσφέρουν εγγύηση υπάρχει πουθενά γραμμένο στους όρους συναλλαγής πριν την αγορά?Γιατί καλά λένε οτι έχει απευθείας εγγύηση από την εκάστοτε εταιρεία αλλά αντισυμβαλλόμενος κατά την αγορά είναι το κατάστημα που οφείλει να τηρεί τον όρο αντικατάστασης.

 

Επειδή με τα του αστικού δεν ταχω φρέσκα ρώτα κ κανά δικηγόρο αν ξές.Θα ρωτήσω κ τη γυναίκα μου για να επιβεβαιώσω.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γραμμένο δε το είδα κάπου για να είμαι ειλικρινής και ούτε το έχω ψάξει. Του απάντησα ότι εσάς πληρώνω και ότι θα έπρεπε να αναγράφεται στο site. Τίποτα άλλο.

Δικηγόρο θα ρωτούσα αν είχα σκοπό να το πάω παραπέρα το όλο πράμα, αλλά πραγματικά δε το έχω.

Μιας και είδα ότι ο Γιωργός έκανε ποστ με το λογαριασμό του μαγαζιού, χαίρομαι που όσα λέγονται εδώ διαβάστηκαν. Ετσι αν λέω ψέματα μπορούν να με διαψεύσουν :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα καλαντα... τι να σου πω... Ας έμπαινε ως guest να μην βλεπαμε ότι παρακολουθεί το θέμα... Απλά έχω περιέργεια να ακούσω την δικιά τους πλευρά, ειδικά εφόσον φαντάζομαι πως είναι κάποιο όχι απροσωπο κατάστημα (στυλ πλαίσιο).

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, sosna said:

Αυτό που σου είπε οτι δεν προσφέρουν εγγύηση υπάρχει πουθενά γραμμένο στους όρους συναλλαγής πριν την αγορά?Γιατί καλά λένε οτι έχει απευθείας εγγύηση από την εκάστοτε εταιρεία αλλά αντισυμβαλλόμενος κατά την αγορά είναι το κατάστημα που οφείλει να τηρεί τον όρο αντικατάστασης.

 

Επειδή με τα του αστικού δεν ταχω φρέσκα ρώτα κ κανά δικηγόρο αν ξές.Θα ρωτήσω κ τη γυναίκα μου για να επιβεβαιώσω.

Μην την κουράσεις τη σύζυγο. Μόνος αρμόδιος για την ικανοποίηση των όρων της εγγύησης είναι ο προμηθευτής. Οποιαδήποτε επιπλέον κάλυψη από τον κατασκευαστή είναι μπόνους. Τα έχουμε πει διεξοδικά και στο θέμα http://www.thelab.gr/forums/topic/54058-δικαιώματα-καταναλωτή...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα οτι υπάρχει το έτερο νήμα,θένξ.

 

Κοίταξα πάντως στον αστικό κώδικα κ έχει διάφορες επιλογές,από αντικατάσταση μέχρι πλήρη υπαναχώρηση 513AK κ επόμενα κ 554AK.

 

Η αλήθεια είναι πως δεν τη ρώτησα γιατί το ξέχασα αλλά υποψιάζομαι οτι μιας που ασχολείται αποκλειστικά με ποινικά θα με έλεγε να ανοίξω κώδικα -αυτό που βαριόμουν κ ήθελα να αποφύγω εξαρχής,έχει άλλη γλύκα η έτοιμη γνώση :hehe:-

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω (σε καμία περίπτωση το τονίζω), πρέπει να σας πω ότι ο φόβος του retailer είναι το <<άκυρο>> που πολύ συχνά ρίχνουν οι αντιπροσωπείες και οι προμηθευτές γιατί έτσι! Όταν δούλευα σε πολύ γνωστή αλυσίδα καταστημάτων ως τεχνικός, το κατάστημά μου είχε <<φάει>> προϊόντα με διάφορους τρόπους.

 

Παράδειγμα 1: Προϊόν ελαττωματικό που επιστρέφεται την 3-4 μέρα από την αγορά σε άριστη κατάσταση συσκευασία κτλ, το ελέγχω το αντικαθιστώ ή το πιστώνω για να πάρει κάτι άλλο, το στέλνω εκεί που πρέπει, και μετά από ένα μήνα και βάλε επιστρέφει αντί πιστωτικού κάτι από τα παρακάτω: α. καινούριο προϊόν σε άθλια συσκευασία η οποία έχει ΠΑΝΤΟΥ αυτοκόλλητα και ταινίες που γράφουν SERVICE κτλ, β. χωρίς συσκευασία σε φυσαλιδωτό, γ. χωρίς συσκευασία και με ελλειπή παρελκόμενα. Αυτό το προϊόν εννοείται ότι δεν πωλείται στην κανονική τιμή και σε πολλές περιπτώσεις δεν πωλείται καν. Αναλόγως το αφεντικό, το τρώει το κατάστημα ή ο υπάλληλος που δεν ήθελε να πει στον πελάτη ότι πρέπει να περιμένει κανά δυο μήνες για να παραλάβει ένα κουρέλι για το οποίο όμως πλήρωσε κανονική τιμή και ταλαιπωρήθηκε.

 

 

Παράδειγμα 2: HDD που έχει τα χάλια του από BAD SECTORS κτλ, αντικαθιστάται στον πελάτη με καινούριο, φεύγει για προμηθευτή (όχι κατασκευαστή) με τυπωμένο το result των 5 ωρών full surface scan το οποίο αναφέρει <<βάψτε τον μπλε>> και ο προμηθευτής (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε) το επιστρέφει όπως ήταν με τυπωμένο ένα successfull quick test. Άντε ξαναστείλτο τώρα απευθείας στον κατασκευαστή για να πάρεις ένα recertified δίσκο πίσω, άρα πάλι έχεις χάσει. Επίσης, μνήμη που postάρει άλλα μιέται στα errors επιστρέφεται ως <<δεν διαπιστώθηκε πρόβλημα>>.

 

Παράδειγμα 3: Μπορώ να συνεχίσω άλλα 10 σεντόνια.

 

Αυτό που έκανα εγώ για να μην ακούω γκρίνια ούτε από τους πελάτες ούτε από διευθυντές και καρεκλοκένταυρους, ήταν να αντικαθιστώ κρατώντας καβάντζα την καινούρια συσκευασία και τα παρελκόμενα, και δίνοντας στον πελάτη τη δικιά του συσκευασία και παρελκόμενα, έστελνα το προϊόν σκέτο και εάν και εφόσον επέστρεφε κανά πιστωτικό ή πλήρες και καθώς πρέπει συσκευασμένο σφραγισμένο προϊόν, πανηγύριζα! Εάν ερχόταν κανένα σκέτο κτλ, τουλάχιστον είχα σωστή συσκευασία/παρελκόμενα και το έδινα στους πωλητές να το βάλουν εκεί που ξέρουν!

 

Δεν τα λέω για να δικαιολογήσω κανένα αλλά απλώς είναι πληροφορίες που ίσως δεν τις ξέρουν πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Οι προμηθευτές ήταν ελληνικές εταιρίες φαντάζομαι...μακρυά λέμε...αν τα περισσότερα ελληνικά μαγαζιά είναι για φάπες οι προμηθευτές που είναι μετρημένοι στα δάκτυλα είναι για κλείσιμο ΑΜΕΣΑ...και να λές ονόματα δεν είναι κακό..την υπόληψη τους μόνοι τους την θίγουν...έτσι μάθαμε τόσα χρόνια και ο κάθε απατεώνας έμενε ατιμώρητος...no mercy σε κανέναν.

Έγινε επεξεργασία από acct
Σεμνά.
Link to comment
Share on other sites

Το να κάνεις τον άλλο (πελάτη) να αισθάνεται ότι έχει να κάνει με έναν άνθρωπο (κατάστημα) που νοιάζεται για εκείνον (πελάτη) είναι και λίγο "χάρισμα" , αλλά λίγο όμως !

Γιατί αν απλά ακολουθήσει τα λογικά και αυτά που επιβάλλει η απλή ευγένεια, έχει το 90% της επιτυχίας !

 

Αν εδώ, υπήρχε εξ αρχής η λογική αντιμετώπιση, και όχι η "οχύρωση" πίσω από ανούσιες και αβάσιμες τελικά τυπικότητες, δεν θα είμαστε τώρα να συζητάμε !

Όπως φάνηκε, η "παρελκυστική" τακτική, είχε πολύ κοντά πόδια, και πολύ γρήγορα κατέρρευσε, αφήνοντας ένα δυσαρεστημένο πελάτη (και αυτό είναι επιλογή του καταστήματος).

 

Η διαφορά είναι ότι, αυτή τη φορά, το "Έλα μωρέ και ποιος θα το μάθει!", δεν λειτούργησε!

Ο πελάτης ήταν σχετικός (και αυτό το κατάστημα είχε πολλές φορές την ευκαιρία να το διαπιστώσει πριν τα πράγματα λάβουν τη τελική τους μορφή!) και τελικά έκανε αυτό που θα έπρεπε να κάνουμε όλοι μας . . . Μίλησε!

 

Τόσο απλά !

 

Η ετεροβαρής,- και εκμεταλλευόμενη την θέση ισχύος του καταστήματος- συμπεριφορά των εκπροσώπων του, δεν έμεινε -όπως "προβλέπει" ο κανόνας-, αναπάντητη.

 

Και η απάντηση -όσο ευγενική και αν ήταν- δεν παύει να ρίχνει ένα "ενοχλητικά" έντονο φως, τόσο στην απόπειρα εκμετάλλευσης της ενδεχόμενης άγνοιας του πελάτη (βλέπε "τρικλοποδιές" σχετικά με την απόδειξη), όσο και στην -ασυγχώρητη- έμμεση αλλά σαφέστατη αμφισβήτηση της ειλικρίνειάς του (βλέπε θα πάρω να μάθω αν έγινε άμεση επιστροφή )

 

Και λέω  ασυγχώρητη, γιατί αυτή η εκ προοιμίου θεώρηση του ότι ο πελάτης είναι ένοχος, αναληθής, απατεώνας κλπ, είναι το λιγότερο προσβλητική!

 

Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο, απλά θα πω ότι ελπίζω, το συγκεκριμένο γεγονός να αποτελέσει αφορμή αναθεώρησης κάποιων -ηθελημένων ή μη, είναι αδιάφορο! - τακτικών, από τους ανθρώπους που "τρέχουν" τα λίγα καταστήματα που έχουν απομείνει στη χώρα μας, και επιτέλους να θεωρήσουν τους υπόλοιπους εμάς σαν εν δυνάμει συνεργάτες στην ανάκαμψη, και όχι ευκαιριακά υποψήφια θύματα!


Διαφορετικά πολύ γρήγορα δεν θα έχουν κατάστημα να "τρέχουν", απλά θα "τρέχουν και δεν θα φτάνουν" !

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Για ενημέρωση απλά να σας πω το εξής αφού πρώτα ζητήσω να μην υπάρχουν χαρακτηρισμοί κλπ. Το όλο πράγμα καλό είναι να κρατηθεί σε πολιτισμένα επίπεδα και όχι όσο γίνεται σε πολιτισμένα :) 

 

Χθες το απόγευμα και ενώ έπρεπε να περάσω από δύο άλλα καταστήματα όχι για RMA αυτή τη φορά :p με κάλεσε το παλικάρι από grobotronics. 

 

Σε γενικές γραμμές το τι ειπώθηκε

 

1) Μου είπαν ότι το raspberry που πήγα το έλεγξαν και λειτουργεί κανονικά και μπορούν να κανονίσουν να μου το στείλουν.

2) Ρώτησα πως γίνεται ξαφνικά να το ελέγχουν αυτοί και όχι να το στέλνουν στη raspberry 

3) Τεσπα αφού τα μάσησε μου είπε ότι πήγε ο τεχνικός τους και όλα καλά και λειτουργεί και δεν υπάρχει λόγος για όλη αυτή τη φασαρία (βλέπε TheLab) 

4) Του απάντησα ότι έχει χάσει το Point και ότι δεν με απασχολεί πλέον αν λειτουργεί,  αν θα μου το στείλουν και δε χρειαστεί να κατέβω να παραλαβω, αν θα το πετάξουν, αν θα το χαρίσουν ή τεσπα αν το κάνουν βατομουρόπιτα.

5) Μιλούσαμε κανα τέταρτο και προσπαθούσε να με πείσει ότι δε πήγε να με δουλέψει. Του επανέλαβα το θέμα απόδειξης, το θέμα εγγύησης, το θέμα δελτίου ποσοτικής παραλαβής και για το ευγενέστατο ευχαριστώ που μου είπε κλπ Όπως επίσης και για την αμφισβήτηση στα λεγόμενά μου. Τον ρώτησα ευθέως αν μίλησε με τον άλλο υπάλληλο στο άλλο κατάστημα για να μάθει τι σόι πελάτης είμαι και μου απάντησε σωστά μεν αλλά άκαιρα σε τέτοια συζήτηση δε ότι "αυτό είναι θέμα δικό μου και του Γ." 

6) Μου είπε ότι το ευχαριστώ δεν ήταν για το raspberry αλλά για το γεγονός ότι πλήρωσα τα 45 ευρώ (εκεί γέλασα και πάλι στο τηλέφωνο) και ότι το δελτίο ποσοτικής παραλαβής δε μου το έκοψε, γιατί λέγοντας του το παρακαλώ γελασα  και ουσιαστικά ειρωνεύτηκα με αυτό το τρόπο φεύγοντας. Η αλήθεια είναι ότι ναι το γέλιο μου φεύγοντας, ήταν καθαρή ειρωνεία.

7) Επειδή δεν είχα την άνεση να μιλήσω ακόμα πιο ελεύθερα λόγω του ότι βρισκόμουν μέσα σε άλλο μαγαζί, αλλά και να πω και την αμαρτία μου δεν ήθελα να χάσω άλλο χρόνο ακούγοντας δικαιολογίες, αντι ένα απλό ναι οκ τα έκανα μαντάρα με πέτυχες σε άσχημη μέρα συγνώμη άνθρωπος είμαι και εγώ, του ζήτησα να κλείσουμε το τηλέφωνο και σαν συμβουλή μιας και τον περνάω 5 χρόνια η κ0λ0γρια, του είπα ότι να το δει  σαν πληρωμή για ένα μάθημα που πήρε για το πως να συμπεριφερθεί στον επόμενο. Και το raspberry ας είναι εκεί να του το θυμίζει όταν μπει ο επόμενος πελάτης μέσα.

 

Αυτά παιδιά μου από τη κυρα Κάρμεν. Αύριο φεύγω για διακοπές και το μόνο που σκέφτομαι είναι να πάω τώρα και να φτιάξω τη βαλίτσα μου. Τα παραπάνω απλά προς ενημέρωσή σας και τίποτα άλλο. Ειπώθηκαν και άλλα, ξέφυγα σε κάποια σημεία γιατί δεν άντεχα άλλο κάρβουνο αλλά στο λόγο μου μέσα σε πολιτισμένα πλαίσια. Ε μάθαμε και ότι ο λόγος μας έχει ένα βάρος , άρα καλά είμαστε!

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος acct έγραψε:

Κάθε καταστηματάρχης, όπως και κάθε καταναλωτής, έχει δικαιώματα. Για κανέναν δεν είναι ευχάριστο ή διασκεδαστικό να κυνηγά τους συνεργάτες του για το αυτονόητο, αλλά το καλό μαγαζί ξεχωρίζει επειδή τουλάχιστον προσπαθεί να μην μετακυλίει το βάρος στον πελάτη, άσχετα αν δεν τα καταφέρνει πάντα. Πέρα από την κατάληξη, εμένα με προβλημάτισε η όλη διαδικασία με την απόδειξη, που μαρτυρά κάποιον που θέλει να σε ξεφορτωθεί.

Όπως κατά καιρούς έχουμε ρίξει μαύρο σε καταστήματα με κακή συμπεριφορά, ας αρχίσουν και τα καταστήματα να ρίχνουν μαύρο σε προμηθευτές γνωστοποιώντας το και στις εταιρίες μπας και στρώσουν λίγο επιδερμίδα (οι προμηθευτές).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karmen1983 said:

 

 

1) Μου είπαν ότι το raspberry που πήγα το έλεγξαν και λειτουργεί κανονικά και μπορούν να κανονίσουν να μου το στείλουν.

2) Ρώτησα πως γίνεται ξαφνικά να το ελέγχουν αυτοί και όχι να το στέλνουν στη raspberry 

3) Τεσπα αφού τα μάσησε μου είπε ότι πήγε ο τεχνικός τους και όλα καλά και λειτουργεί και δεν υπάρχει λόγος για όλη αυτή τη φασαρία (βλέπε TheLab) 

 

Πες του χαιρετίσματα αφου δουλεύει το raspberry και αφου μας διαβάζει να το βάλει εδώ

και να το χαρίσει σε κάποιον που το χρειάζεται!!!

Έγινε επεξεργασία από acct
Σεμνά.
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

ευκαιριακά υποψήφια θύματα

Αυτός ήταν και ακόμα είναι κανόνας για πάρα πολλούς "επαγγελματίες", αν δεν κάνετε κάτι εσείς (εμείς) τα θύματα ΑΜΕΣΑ δεν θα αλλάξει κάτι, και αυτό ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα/υπηρεσίες. Μην συνεχίζετε την παράλογη στάση των προηγούμενων γενεών που αδιαφορούσαν και σφύραγαν κλέφτικα ή ντρέπονταν!! να μιλήσουν. Και αυτό ισχύει και σε άλλες περιπτώσεις μέσα στην κοινωνία (σειρές σε τράπεζες/καφέ κλπ κλπ), μιλάτε και βάλτε τους "απατεώνες" στη θέση τους αλλιώς δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, karmen1983 said:

1) Μου είπαν ότι το raspberry που πήγα το έλεγξαν και λειτουργεί κανονικά και μπορούν να κανονίσουν να μου το στείλουν.

Κατά μαγικό τρόπο υποθέτω θα έχει αλλάξει και ο σειριακός αριθμός (αν έχει) πάνω στην πλακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον έχω κρατήσει και δε ξέρω αν έχει κιόλας για να είμαι ειλικρινής. Δε μπορούσα να φανταστώ ότι θα έπαιρνε τέτοια τροπή η όλη ιστορία. Οπότε απλά τους πιστεύω όπως είπα και στο τηλέφωνο. Ισως να είναι κάποια ψυχρή κόλληση και με τη μεταφορά να έγινε η μαγική επαφή και να άνοιξε. Μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή αλλά δε νομίζω να έχει σημασία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

@Matia  Αντιλαμβάνομαι ότι η "οργή" που διαφαίνεται στα post σου, έχει ρίζες βαθιές σε δυσάρεστες εμπειρίες (που άλλωστε είναι κοινές σε πολλούς από εμάς) και σαφώς συντάσσομαι  με την λογική που εκφράζεις και εσύ περί διεκδίκησης των δικαιωμάτων !

Μια παρατήρηση έχω μόνο στην οποία είμαι σίγουρος ότι δεν διαφωνείς .

Η γενίκευση -και ιδιαίτερα αυτή που γίνεται "εν θερμώ"- δεν είναι πάντα δίκαιη και το σημαντικότερο -αυτό που μας ενδιαφέρει κυρίως-, δεν είναι παραγωγική! 

Εννοώ ότι ακόμα και όταν "κράζεις" κάποιον, θα πρέπει να το κάνεις με τρόπο που να εξασφαλίζει δυο βασικά πράγματα:

 

1. Να του δίνεις το έρεισμα να απαντήσει μέσα σε ένα πλαίσιο που δεν προϋποθέτει τον εξευτελισμό του, αλλά του δίνει το τρόπο να ανασκευάσει τη θέση του χωρίς να υποστεί καταρράκωση.

2. Το κάνεις με απώτερο στόχο να διορθωθούν τα πράγματα, χωρίς κατ' ανάγκην να "σφαχτούμε" πρώτα!

Έτσι είναι πιο δόκιμο να κρατάς ένα επίπεδο στην κριτική, που παραμένοντας  αυστηρή, δίνει τη δυνατότητα της συζήτησης και της διόρθωσης των κακώς κειμένων.

Γιατί τελικά ο στόχος μας είναι να έχουμε καλύτερη σχέση με τους επαγγελματίες και καλύτερη εξυπηρέτηση από αυτούς καθώς έτσι βγαίνουν όλοι κερδισμένοι!

 

Διαφορετικά η διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στην κριτική και στην "εκρηκτική εκτόνωση" (όσο δίκαια και αν είναι αυτή) γίνεται πολύ δυσδιάκριτη και οδηγεί επικίνδυνα κοντά  σε μια

"μηδενιστική" θεώρηση (όλοι απατεώνες είναι ) που αν το δεις από άλλη οπτική γωνία, τελικά μπορεί να γίνει "μπούμερανγκ" και να αποτελεί την "δικαίωση" αυτών που τους κατηγορούμε ότι θεωρούν τους πελάτες από χέρι απατεώνες!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η οργή μου είναι κατά αυτών των ανθρώπων που έχουν μάθει είτε από το σπίτι τους είτε από το περιβάλλον τους είτε από όπου θές, να εκμεταλλεύονται όχι μόνο τους αδαής που τους εμπιστεύονται τα χρήματα και τον χρόνο τους αλλά να προσπαθούν να το κάνουν ΣΕ ΟΛΟΥΣ μέχρι να βρεθεί κάποιος να τους σταματήσει. Σε τέτοιους "υπανθρώπους" δε πρέπει να δίνεις οίκτο γιατί ακόμα και αυτό θα το εκμεταλλευτούν, πίστεψε με η τεράστια πλειοψηφία έτσι λειτουργούσε. Ακόμα και σήμερα που αρκετοί από αυτούς αποτελούν παρελθόν, υπάρχουν άξιοι συνεχιστές παντού.

Σίγουρα είναι προτιμότερο να αναζητήσεις ένα καλύτερο μέλλον από ένα τοξικό παρόν και δεν υποστηρίζω κάθε είδους εκτονώσεις, εγώ απλά θέλω να παρακινήσω όλους όσους διαβάζουν να ΜΗΝ αφήνουν ΤΙΠΟΤΑ να "πέσει κάτω" αλλιώς τους δίνεις χώρο να εκμεταλλεύονται τους πάντες. Ο "καρκίνος" της κοινωνίας μας είναι ιάσιμος αρκεί να κάνουν ΚΑΤΙ όλοι όσοι έρχονται αντιμέτωποι με τις διάφορες μορφές του.

 

Επίσης, αν έχεις διαπιστώσει, στην ΤΕΡΑΣΤΙΑ πλειοψηφία των περιπτώσεων που έχουν αναφερθεί, στο thelab μόνο, όλα αυτά τα χρόνια, οι "επαγγελματίες" συνήθως σφύριζαν κλέφτικα και μόνο εφόσον είτε έγινε θέμα εδώ είτε επικοινώνησε με άγριες διαθέσεις ο ενδιαφερόμενος, τελικά έγινε κάτι. Όπως καταλαβαίνεις αυτή η συμπεριφορά δεν χρήζει μόνο "κριτικής" όπως θα έπρεπε να γίνεται σωστά και πολιτισμένα, εδώ μιλάμε για κοινούς απατεώνες του ποινικού δικαίου που βασίζονται στην γαιδουριά τους και στην αδιαφορία του πελάτη και μόνο όταν ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ με νόμιμα ή παράνομα μέσα το δίκιο σου κάνουν κάτι. Γιαυτό τα "γάντια" που προτείνεις είναι μεν θεμιτά αλλά όταν έχεις να κάνεις με "υπάνθρωπους", πρέπει και να τους χειρίζεσαι κατάλληλα με σκοπό όχι να τους διορθώσεις γιατί στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν γίνεται, αλλά να τους σταματήσεις από το να εκμεταλλεύονται τους υπόλοιπους.

 

Δεν τα λέω όλα αυτά γιατί μου έτυχε κάτι και έχασα χρήματα και βγάζω την κάψα μου τώρα, αλλά τόσα χρόνια που ασχολούμαι έχω δει πάμπολλες περιπτώσεις και έχω διαβάσει για ακόμη περισσότερες, αλλά δεν μπορώ να βλέπω να συνεχίζεται ακόμα και μετά από τα τελευταία "δύσκολα" χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Matia έγραψε:

Οι προμηθευτές ήταν ελληνικές εταιρίες φαντάζομαι...μακρυά λέμε...αν τα περισσότερα ελληνικά μαγαζιά είναι για φάπες οι προμηθευτές που είναι μετρημένοι στα δάκτυλα είναι για κλείσιμο ΑΜΕΣΑ...και να λές ονόματα δεν είναι κακό..την υπόληψη τους μόνοι τους την θίγουν...έτσι μάθαμε τόσα χρόνια και ο κάθε απατεώνας έμενε ατιμώρητος...no mercy σε κανέναν.

Ναι, ελληνικές εταιρείες, οι γνωστές. Απλώς επειδή τώρα που δεν δουλεύω εκεί, δεν έχω πρόσβαση και στις αποδείξεις-τεφτέρια μου και γιαυτό και δεν λέω ονόματα. Πάντως γενικότερα τα περιστατικά που κάποιος προσπαθεί να βγάλει τον άλλον τρελό είναι άπειρα. Πολλές φορές και από τους πελάτες ακούς τα απίστευτα κουτοπόνηρα μυθιστορήματα του τύπου 《η οθόνη έσπασε μόνη της》, 《το αγόρασα πριν τρία χρόνια αλλά τώρα το έβγαλα από το κουτί του》, 《δεν ξέρω πως βρέθηκε η κοκακόλα μέσα στο λάπτοπ αλλά θέλω τα λεφτά μου πίσω》 και πολλά άλλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.