Jump to content



ZEN leaks


ARMAGEDDON

Recommended Posts

Δηλαδη Petrossortep μας λες οτι μαπα το καρπουζι παλι.Εγω κραταω πισινη παντως οι τιμες launch μου φαινονται κλασικες τιμες comeback amd με σκοπο να χτυπησει την πιτα της αγορας παλι.Αρα κατα πασα πιθανοτητα κραταει δυνατο χαρτι.Θα δουμε ενας μηνας εμεινε ενω περιμενω και σοβαρα leaks μεσα στις γιορτες.

Επισης εννοειται η intel εχει τεχνολογια καβατζα τουλαχιστον 3 χρονια μπροστα.Kινει λεφτα και παραλληλα ανεβαζει stock market price ,σε sidegrade projects των απειρων ερευνητικων team που εχει εδω και ξερω γω ποσα χρονια απο εποχες Sandybridge μην πω απο i7 920.Τεχνολογικα ειναι καπου στα 7nm αν αυτο σας λεει κατι.Αρα και επιστροφη δυναμικη της amd θελουμε οποια εταιρια και αν υποστηριζουμε γιατι και καλυτες τιμες θα δουμε και επιτελους σοβαρη εξελιξη στα cpu μετα απο παρα παρα πολλα χρονια.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Petrossortep said:

Capture.png

Sr5=3930K. Δηλαδή ένας 6core 2600Κ. O 3770 πλησιάζει τα 700. Τίποτα ύποπτο σχετικά με τα παραπάνω leaks.

Η ίντελ θα ποντάρει στο ότι οι on-line fps gamers(και όχι μόνο) δίνουν προτεραιότητα στο ipc. Δεν περιμένω κάτι λιγότερο από 300€(Ελλάδα) για τους 7700Κ μόλις βγουν οι ΖΕΝ.

Εγω βλεπω πως ενα SR5 ειναι οσο ενας 6700K.Κονστα στο 1000ρικο βγαζεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Εγω βλεπω πως ενα SR5 ειναι οσο ενας 6700K.Κονστα στο 1000ρικο βγαζεις.

Μόνο μην μας τον "σφυρίξει" στα 300+€ τον SR5 η AMD και μας έρθει η "μια η άλλη"!

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, TopCLR said:

Μόνο μην μας τον "σφυρίξει" στα 300+€ τον SR5 η AMD και μας έρθει η "μια η άλλη"!

 

ομμμ 300-330 θα έρθει ελλάδα !

κλασικά !!!

 

AMD σταμάτα να πουλάς φτηνά σε δολάριο !!!

και επίσης όταν τα φέρνεις ευρώπη μην τα πας πρώτα αμερική και μετά ευρώπη , πήγενέτα απευθείας ευρώπη και όχι στην γερμανία είναι χάλια !!

φέρτα ελλάδα ποιο φτηνά θα σου έρθει ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλουμε καλύτερες επιδόσεις από intel, αλλά και πιο φθηνά με ξεπερνά.. μια ζωή θέλουμε πιο πολλά, αλλά πιο φθηνά από όσο τα σκάμε τόσα χρόνια. Έχουμε μάθει να τα σκάμε στην intel και την nvidia, οπότε δεν γίνεται να τα σκάσουμε στην amd. :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

CyJ3wdgWgAArxv0.png

 

image004-jpg.10395

 

Εποχές athlon XP ....:p:p

 

Πολλά κλειδωμένα chipάκια βλέπω, πολύ χαμηλοί χρονισμοί , αλλά και γενικά χαμηλό TDP ... Ειδικά ο 6C/6T στα 45watt φαίνεται κάπως ... 

Επίσης φαίνεται να παίζει με τα thr. αλλά I5/I7 ... 

 

Κακές ειδήσεις ....:(

Εγώ προσωπικά περίμενα να είναι όλοι τους ξεκλείδωτοι, να έχουν όλοι zscaling όπως αναφέρει το HTing η AMD και να υπάρχει επεξεργαστής με μεγαλύτερα ρολόγια και υψηλότερο TDP.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Delijohn said:

Αυτό που θέλουμε καλύτερες επιδόσεις από intel, αλλά και πιο φθηνά με ξεπερνά.. μια ζωή θέλουμε πιο πολλά, αλλά πιο φθηνά από όσο τα σκάμε τόσα χρόνια. Έχουμε μάθει να τα σκάμε στην intel και την nvidia, οπότε δεν γίνεται να τα σκάσουμε στην amd. :p

 

στην amd υπάρχει μεγάλη χασούρα στα μεταφορικά ... και αυτό φένετε επειδή άλλη τιμή λένε στο US και στον υπόλοιπο κόσμο απλά δεν στέκουν οι τιμές ...

 

στις κονσόλες παράδειγμα λένε SONY/Xbox  , US τόσο , EU τόσο κλπ end of story   ...

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Helly said:

Δηλαδη Petrossortep μας λες οτι μαπα το καρπουζι παλι.

Βλέπω παρόμοιο σκηνικό με τους bulldozer όταν πρωτοβγήκαν. Καλύτερο multithreading από τους αντίστοιχους ίντελ με χειρότερες gaming επιδόσεις, μέχρι τουλάχιστον το dx12 να δείξει τα δόντια του.

Σκέψου όμως πόσος κόσμος παίζει σήμερα σε 2600/2500Κ. Το ipc του bulldozer ήταν υπο-ανεπαρκές.

 

6 hours ago, GoMaR said:

Εγω βλεπω πως ενα SR5 ειναι οσο ενας 6700K.Κονστα στο 1000ρικο βγαζεις.

Και τα δύο σκορ 6700 είναι δικά μου στα 4,5. Το πρώτο με κλειστά προγράμματα και antivirus. Άρα ο SR5 μετά από oc θα είναι καλύτερος από 6700Κ συνολικά. Ανωτερότητα η οποία δεν θα φανεί στα games μέχρι το 2018 τουλάχιστον, όπου και η ίντελ το πήρε απόφαση να στραφεί στα 6 cores.

 

1 hour ago, adpanos said:

Κακές ειδήσεις ....:(

Εγώ προσωπικά περίμενα να είναι όλοι τους ξεκλείδωτοι, να έχουν όλοι zscaling όπως αναφέρει το HTing η AMD και να υπάρχει επεξεργαστής με μεγαλύτερα ρολόγια και υψηλότερο TDP.

Φαντάσου 6C/6T ξεκλείδωτο. Θα έστελνε στον αγύριστο τον i3 7350K και θα καθιστούσε υπερβολή οτιδήποτε ανώτερο. Ακριβώς γι'αυτό και δεν υπάρχει. Για να αναγκαστεί ο gamer για άλλη μια φορά να στραφεί σε λύσεις κοντά στα 300€.

Πάρτε το χαμπάρι επιτέλους. Στα ολιγοπώλια δεν υπάρχει ανταγωνισμός τιμών. Μόνο στην ποιότητα και στο μίγμα χαρακτηριστικών. Σου δίνω multi-thread για να σου φάω single-thread, ενώ ο άλλος το ανάποδο. Εσύ διαλέγεις που ανήκεις και αγοράζεις. Μοιρασιά της αγοράς με άλλα λόγια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, adpanos said:

CyJ3wdgWgAArxv0.png

 

Τώρα αυτός ο πίνακας μπορεί να είναι καλά νέα, μπορεί και κακά. Στο blender benchmark που έκαναν live ουσιαστικά έδειξαν ότι στην ίδια συχνότητα, ένας Core Zen = ένας core Skylake. Όποτε όλα παίζονται στο πόσο overclock μπορούν να κάνουν. Άμα μπορέσεις να φτάσεις τον 413Κ (4C/8T/65W) στα 4GHz θα είναι τρελό value for money. Άμα δεν ανεβαίνουν πολύ τότε τη κάτσαμε (και κάτσανε) τη βάρκα.

 

Ωστόσο δε βγάζει νόημα, γιατί δεν έχουν unlocked 4C/8T χωρίς radeon γραφικά...Έπρεπε να είχαν έναν ξεκλείδωτο "XP" sub $200

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Petrossortep said:

Θα πέσει πολύ γέλιο.

Να δω μόνο πόσα φουστοσάιτ θα μας δείξουν τέτοια benchmark αντί για τα γνωστά του περασμένου αιώνα.

 

Zen.png

 

wd2_intel.png

 

 

Στα περισσότερα τελευταία benchmarks του Guru3D, ο 8370 είναι στα ίδια επίπεδα με τον 5960Χ. Μιλάμε ότι αν είχα δώσει τα λεφτά που ζητάει ο 5960X, θα παράταγα το gaming και θα έπιανα το encoding από αντίδραση.

 

  index.php?ct=articles&action=file&id=260

 

index.php?ct=articles&action=file&id=262

 

index.php?ct=articles&action=file&id=266

 

index.php?ct=articles&action=file&id=267

 

index.php?ct=articles&action=file&id=271

 

 

Η εποχή που ονειρευόταν η AMD με τις μπουλντόζες ήρθε πάνω στο τέλος της ζωής τους. Τρελή ειρωνεία.

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, yanni said:

Η εποχή που ονειρευόταν η AMD με τις μπουλντόζες ήρθε πάνω στο τέλος της ζωής τους. Τρελή ειρωνεία μαλ@κία από τη μεριά της AMD.

Fixed. 

Δεν χρειάζεται να μου τα δείξεις yanni, τα ξέρω εδώ και πολύ καιρό. Οι μόνοι που δεν βλέπουν τη μετάβαση είναι τα πορνοσάιτ(όπως θα τα αποκαλούσε ο Μιχαλολιάκος) και ορισμένοι πάσχοντες από cognitive dissonance....

Link to comment
Share on other sites

Από τα ελάχιστα ΤΙΜΙΑ site το gamegpu.ru, μας δείχνει ότι το Watch dogs 2 μπορεί να γίνει ακόμα πιο βασανιστικό για τις cpu, στα ultra settings, μέσα σε πυκνοκατοικημένα μέρη. Χωρίς τα "extra details"(0%) που ισοδυναμούν με επιπλέον draw calls για τη cpu.

 

wd2_proz_2.png

 

~40% πάνω το hyper-threading στα average και 20%-30% στα minimum(μπορεί βέβαια να είναι και στιγμιαία frame drops). Ο 5960Χ μόνος του στην κορυφή, αγουροξυπνημένος στα 3Ghz. Ο 9590 ρολόι με ρολόι βρίσκεται 40% πίσω από τον 6700. Αυτή τη διαφορά θα καλύψουν οι Zen και με oc ίσως βγουν πιο πάνω. Ο "value for money" i3 6300 ξυπνάει αποκρουστικές αναμνήσεις κονσόλας.

Παρόμοιο σκηνικό με το Mafia 3. Άλλη μια "εξαίρεση". Τυχαίο ότι δεν βρίσκεις πουθενά αλλού τα cpu benchmark αυτών των δύο τίτλων;

 

Ειλικρινά @yanni , αν δεν πέσει μαύρη προπαγάνδα(με προσεκτικά επιλεγμένα bench) από διάφορους πικραμένους ιντελάδες και πληρωμένες φυλλάδες, ο ZEN θα γίνει η νέα cpu της μεσαίας κατηγορίας(6 core μοντέλο). 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά καλά , αλλά στο multiplayer πως θα τα πάνε ?

αν θυμάμαι καλά οι FX αυτοί που υπάρχουν τώρα τον πίνουν στο multiplayer κομμάτι , σωστά οι λέω μπούρδες ?

 

 

αα και κάτι άλλο !

εγώ πιστεύω ότι πρέπει να έχει βάλει και κάποιο κρυφό όπλο πάνω στους zen οι amd ... όταν βγουν θα ξεκαθαρίσουν όλα !

περιμένουμε σε 12 μέρες να δούμε το event , τι θα πουν για την νέα χρονιά !

και μάλλον ανακοίνωση της 490 το τι θα είναι θα δείξει ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστη εκπληξη αν καταφερει και χωθει σφηνα η ΑΜΔ, με ελκυστικη τιμη γυρο στα 250 π.χ θα τραβηξει αρκετους.

Το σκεφτομουν και εγω για αναβαθμιση και περιμενω να δω τι θα γινει αλλα απο το τελευταιο γραφημα μια χαρα τα παει ο 4770κ μου.

Αξιζει η να κατσω στα αυγα μου @Petrossortep?

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, fatalara said:

Ευχαριστη εκπληξη αν καταφερει και χωθει σφηνα η ΑΜΔ, με ελκυστικη τιμη γυρο στα 250 ξερω γω θα τραβηξει αρκετους.

Το σκεφτομουν και εγω για αναβαθμιση και περιμενω να δω τι θα γινει αλλα απο το τελευταιο γραφημα μια χαρα τα παει ο 4770κ μου.

Αξιζει η να κατσω στα αυγα μου @Petrossortep?

κάτσε να βγούνε στην αγορά να δούμε τι ποιάνουν και βλέπουμε :D

επίσης κάνε μια βόλτα στο polaris thread 490 leak

 

edit

να ετοιμάζομαι να δώσω την fury x :p ? :gyro:  αν είναι dual chip ούτε με σφαίρες :D

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

κάτσε να βγούνε στην αγορά να δούμε τι ποιάνουν και βλέπουμε :D

επίσης κάνε μια βόλτα στο polaris thread 490 leak

Για καρτες της ΑΜΔ δεν ενδιαφερομαι εχω οικοσυστημα Nvidia με gsync 3D Vision κλπ. Ναι καλα ειδες 3D vision... ειμαι απο τους τρελους που παιζουν ακομα αυτους του λιγους καλους τιτλους που το υποστηριζαν :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, fatalara said:

Το σκεφτομουν και εγω για αναβαθμιση και περιμενω να δω τι θα γινει αλλα απο το τελευταιο γραφημα μια χαρα τα παει ο 4770κ μου.

Αξιζει η να κατσω στα αυγα μου @Petrossortep?

Ίσως αξίζει να περιμένεις για τους coffee lake. Αλλιώς ο 5820Κ τώρα είναι end game. Οι ZEN δεν θα έχουν ιδιαίτερα καλό ipc και clockability. 

Αν δεις πάντως ότι το σύστημα σου δεν έχει πρόβλημα στο WD, τότε μην αγοράσεις, γιατί δεν νομίζω να υπάρξει κάτι χειρότερο απ'αυτό σε όλη την τωρινή γενιά. Όλα τα open world κάπου εκεί θα τερματίσουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.