Jump to content



ZEN leaks


ARMAGEDDON

Recommended Posts

1 hour ago, billpeppas said:

Οκ.... κάτσε να βάλω τον 8πύρηνο στα 4.8GHz... ooops, δεν πάει εκτός και αν τον παίζω με ξηρό πάγο.

Αν πήγαινε έστω... μετά θα είχαμε μια βόλτα και από τα 5.1GHz με 7700K... κ.ο.κ.

 

Συνεχίστε να ονειρεύεστε ότι θα πάρετε 10πύρηνο και για έτσι για το γαμώτο, για έναν φανταστικό λόγο ( ο Θεός DX12 ) θα παίζει καλύτερα... :D

βλέπουμε το βίντεο παραπάνω όπου ο 5820k είναι χρονισμένος στα 3,6 stock vs εναν 6700k στα 4,6  .. .. Είναι γνωστό ότι τα παιχνίδια αγαπάνε τα Hertz  αν βάζαμε και τους δύο στα 4 ή 4,2 o 5820k θα κέρδιζε (σιγά μην τους πάμε στα 5-6ghz για να δούμε τι θα γίνει) , δεν θα ίδρωνε το αυτί του επίσης θα μπορούσες να κάνεις και rendering κάτι από πίσω ενώ με τον 6700k θα είχε διαλυθεί το σύμπαν .... .... οι εποχές αλλάζουν ο χρόνος είναι χρήμα και πάει λέγοντας όλο και περισσότερα πράματα πρέπει να γίνονται ταυτόχρονα  ....

ποιος μίλησε για dx12 , πάμε για dx13 κατευθείαν

το dx12 δουλεύετε από το 2010-2011 και το φρενάρουν μέχρι να ξεπουλήσει τα σαπάκια της η nvidia :gyro: ....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις παντού άτομα με περιοριεμένες γνώσεις να ρωτάνε, γιατί σέρνεται το μηχάνημα τους(με i5) όταν τρέχουν watch dogs 2, mafia 3, battlefield 1 κ.α. και εισπράττουν τις πιο ηλίθιες απαντήσεις.

Άλλος λέει κάνε επανεγκατάσταση τους drivers, άλλος ότι το παιχνίδι είναι κακογραμμένο, άλλος ότι χρειάζονται ταχύτερες μνήμες(προσωρινή λύση) άλλος ότι φταίει η πάστα του επεξεργαστή ή και γω δεν ξέρω τι άλλο.

 

Μα καλά ρε φούστη πόσο χρήμα έχει ρίξει η μαμημένη ίντελ και πόσο κοντόφθαλμοι είναι οι οπαδοί της για να μην βλέπουν έξι φυσικά cores τελικιασμένα σε ένα κάρο πρόσφατα games. Δηλαδή έτσι ξαφνικά του τη βάρεσε του επεξεργαστή να τρέχει αέρα κοπανιστό σε νέα θρεντ/core;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χειρότερος του armageddon γίνεσαι...

 

Για αρχή το Haswell 3.6G vs Skylake 4.6G είναι άκυρο γιατί πολύ απλά και στο BF1 το scaling σταματάει πρίν τα 4.6G.

Τα ίδια fps στο ίδιο system & config μπορεί να τα έχει και στα 4.4 και δεν αποκλείεται να τα είχε και από τα 4.2G.

 

Το να τρέχεις διαφορετικά μέρη του χάρτη, διαφορετικό gameplay, ενδεχομένως και server με διαφορετικό tickrate, εντελώς διαφορετικό routine και πιθανότατα τελείως διαφορετικό action ( αρκεί μια smoke grenade για να σου ρίξει το minimum ενός run κόντρα σε άλλο που δεν έπαιξε από κανέναν smoke grenade ) και να λες κάνω συγκριτικό... εντάξει, και εγω κάνω FPS testing με το 1 PC να παίζει το BF3 και στο άλλο το BFBC2 :D

 

Για την DICE... χαχαχα, το DX12 τους είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟΤΑΤΟ.

Θα ήταν υπέροχα να έκλεινε το DX11 στο BF1 και να έπεφταν τα refund με το κιλό :D

 

Για τα λοιπά fanboyιστικά, περίμενε να δείς τι κάνει και τι δεν κάνει ο Zen και μετά πες μας για τα reviews με counterstrike.

 

Αν θες να επιμείνεις... σε προσκαλώ να έρθεις εδώ να το τρέξουμε με ότι CPU γουστάρεις και να βγάλουμε και σε livestream video το τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Battlefield δεν έχω ασχοληθεί, αλλά ξέρω σίγουρα ένα πράγμα, από τα άπειρα που έχω δει. Οι ι5 έχουν σοβαρό θέμα. Το άλλο που λες(το όριο στο scaling) μπορεί να ισχύει λόγω αδούλευτης μηχανής γραφικών.

Σχετικά με single player open world σαν τα τελευταίο watch dogs, έχω τρέξει ο ίδιος δοκιμές, στο ίδιο σημείο της πόλης, με κλειστό και ανοικτό το ΗΤ σε ultra 720(γιατί με κόβει η 1060 σε 1080p) με διάφορα clocks και οι διαφορές είναι τεράστιες. Ανάμεσα σε 30 και 40%. Να βλέπεις 50-70 καρέ π.χ. στη μία περίπτωση και 70-90 στην άλλη.Το ΗΤ δεν θα δούλευε αν δεν χρειάζονταν παραπάνω cores. Ακόμα και με ultra @1080p, με temporal filtering on, τα θρεντ βοηθάνε σε αρκετά δύσκολα σημεία. 

Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep

Επειδη ειχαμε μια συζητηση σχετικη με τον @yanni , μπορεις να μας πεις ποση περιπου διαφορα βλεπεις στα 1080p με ανοιχτο και κλειστο ht? Μονο και μονο για να το συγκρινουμε με το περιπου 35% στα 720p.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, giorgos2187 said:

@Petrossortep

Επειδη ειχαμε μια συζητηση σχετικη με τον @yanni , μπορεις να μας πεις ποση περιπου διαφορα βλεπεις στα 1080p με ανοιχτο και κλειστο ht? Μονο και μονο για να το συγκρινουμε με το περιπου 35% στα 720p.

Σε 1080p ultra με temporal filtering(TF) είναι περίπου το ίδιο με 720p χωρίς TF. Θα έχεις λίγο περισσότερο gpu bottleneck. Το WD 2 γονατίζει ακόμα και gtx 1080 maxed out(ακόμα και σε ultra τη ζορίζει) σε 1080p. Γι'αυτό, όσοι το τρέχουν στην ενδεδειγμένη για την κάρτα τους ανάλυση, το τρέχουν με TF που κάνει rendering στη μισά όπως θα γνωρίζεις. Απλά εγώ θα ανεβάσω και pixel density, ρίχνοντας ένα κλικ και τα shadows για να ανεβάσω την ποιότητα χωρίς να πέσω κάτω από τα 60. Άρα θα έχω μπουκάλα στη gpu.

 

Πάντως, έχω ήδη τρέξει και ανεβάσει δύο δοκιμές τις οποίες θα δείτε παρακάτω για να βγάλετε τα συμπεράσματά σας. Αν δεν αρκούν, πρότεινετέ μου κάποια άλλη.

 

Η πρώτη, στο πρώτο σκέλος, απαντά σε μία και μόνο ερώτηση. Πόσα κερδίζω από το ΗΤ όταν δεν με κόβει η gpu. Δείτε min και max. Με δυσμενέστερες κιόλας συνθήκες για το ΗΤ(ταχύτερη οδήγηση).

 

Η δεύτερη είναι ultra 720p χωρίς TF με την 1060 μου και τον 6700Κ @4,6Ghz. Δηλαδή, σαν να λέμε GTX 1080 ultra @1440p με TF. Είναι λιγότερο εμφανές, αλλά αν το δείτε σε συνδυασμό με το παραπάνω βίντεο, θα καταλάβετε ότι ένας 6600Κ @4,6 Ghz απλά δεν μπορεί να κρατήσει ακλόνητο 60άρι και είναι οριακά ανεπαρκής για ultra. Δεν το συζητάμε καν για extra details.

 

Spoiler

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έλεγαν κάποτε και για τους 8350 στα φόρα, αλλά "εισέπρατταν" καρπαζιές. Λες και σε ρωτάνε οι devs τι γουστάρεις. Λες και θα βασίζονται οι devs για πάντα σε 5% βελτιώσεις για να δώσουν ένα draw call παραπάνω.

 

Δηλαδή αυτός εδώ ο developer είναι τεμπέλης και είναι καλοί αυτοί που γράφουν τα total war, που δεν τα τρέχει ούτε ο Θεός:

https://www.extremetech.com/gaming/219358-why-ai-still-sucks-in-video-games-and-how-directx-12-could-change-it-for-the-better

Quote

 

“What Ashes does is eliminate the game loop thing entirely. But this comes with a heavy up-front cost. It’s expensive (CPU wise) to have an asynchronous job system that can answer questions as a job. That cost comes in the form of us having to require four CPU cores as a minimum requirement.

“What we get in return, however, is that the AI is asynchronous to the rest of the gameplay so we can ask lots and lots of questions

 

 

 

Δεν πειράζει. Καλό είναι να μαζεύονται από τα θύματα, ίντελ cpu, για να βρουν μετά καλές ευκαιρίες στα μεταχείρο όσοι ενδιαφέρονται.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, billpeppas said:

Οοο, τρέχουνε το AI σε ξεχωριστό thread... a miracle! ( το κάνει το Crysis από το 1ο game αν θυμάμαι καλά... :D ).

άρα που καταλήγουμε .... δώστε threads παραπάνω ... τα 2/3 να ασχολούνται με την απεικόνιση-τροφοδοσία της κάρτας και το άλλο 1/3 με τους npc κλπ κλπ !

όλοι οι i5 ειδικά ο 7600κ (επειδή έχουν ξεζουμίσει την μ@@@κία) μετά από 7 χρόνια δεν θα μπορεί να ανοίξει ούτε ένα παιχνίδι το 2024 , όπου θα σου λένε minimum 8~12 threads !
όπως ένας διπύρηνος δεν μπορεί να ανοίξει ένα παιχνίδι χωρίς μόντα έτσι θα είναι και ο 7600k και όλοι οι i5 , αν τώρα τον αγοράζουν για 1-2 χρόνια πάω πάσο ...

o i7 920 που έχω από τα Χριστούγεννα του 2009 μέχρι και σήμερα είναι αξιοπρεπέστατος , έχει βγάλει με το παραπάνω τα λεφτά του (τέτοια CPU θέλουμε) ! 

και ναι μπορεί να ανοίξει τα παιχνίδια μετά από 7 χρόνια , μερικές φορές βγάζω και καλύτερα αποτελέσματα από το guru3d ...

Link to comment
Share on other sites

https://www.extremetech.com/computing/244362-report-intels-8th-gen-chips-will-still-use-14nm-will-arrive-earlier-expected

http://semiaccurate.com/2016/12/28/coffee-lake-says-dire-things-intels-10nm-problems/

Η ίντελ όχι μόνο αισθάνεται πια πίεση, αλλά ζορίζεται να κατέβει κάτω από τα 14nm.  Θα μας ταράξει στις καινοτόμες πάστες πάλι. Α... και τις βελτιωμένες gpu.

 

Quote

 

Οοο, τρέχουνε το AI σε ξεχωριστό thread... a miracle! ( το κάνει το Crysis από το 1ο game αν θυμάμαι καλά...

 

Δεν ξέρω τι τρέχουνε. Πάντως βλέπεις cpu score πάνω από 70 καρέ χωρίς χάλκινα κάνιστρα. :hehe:

 

 

 

http://www.gamersnexus.net/game-bench/2785-watch-dogs-2-cpu-settings-optimization-guide

Φρέσκο-πλην official-bench από το nexusgamer για το watchdogs 2 με GTX 1080 στα 1080p. Όπως το θα το'θελε ο giorgos.

 

Quote

At stock speeds, the i7-2600K was easily outpacing the i5-2500K by roughly 15 FPS—and even more interestingly, the i7-6700K managed to hit our GTX 1080’s ceiling of 110-115 FPS, while the i5-6600K only managed 78.7 with the same settings. 

ΜΟΛΙΣ 40% διαφορά εντόπισαν αυτοί.

Ήθελα να'ξερα. Αν είναι τόσο κακογραμμένος αυτός ο κώδικας δεν θα βλέπαμε συνέχεια bug με όλα αυτά τα θρεντ να τρέχουν ταυτόχρονα και να πρέπει να συντονιστούν μεταξύ τους; Γιατί σε μένα τουλάχιστον τρέχει λάδι το game ακόμα και με ΗΤ κλειστό, ακόμα και με μικρά frame drops. Καμία επαφή με GTA IV και άλλα τέτοια. Και στα γραφικά αν κάνεις στοχευμένες μειώσεις παίρνεις καλύτερο αποτέλεσμα από τόσα και τόσα open world.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι διαβάζω ο αμαρτολός 5 παρα 10 ημέρα του Αγ. Βαλεντίνου.

 

Armageddon... το 2024... με την φαντασία σου για minimum 12cores required, ο Zen θα είναι ενα αργό και επίσης ανεπαρκές CPU.

 

Πέτρο... από την φανατίλα σου να βγάλεις άχρηστη την Intel ( LOL ) ώρες ώρες δεν καταλαβαίνεις μου φαίνεται καν τι λες.

 

Μου αρέσει που θες να δικαιολογήσεις και frame drops σε παιχνίδι που λες πως κατά κόρον έχεις 60++ fps :D

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος κυνηγάει τις απόλυτες επιδόσεις λογικό είναι @das

Όλοι ονειρεύονται να είχαν μια Ferrari/McLaren/Porsche/Lamborghini, καλό το όνειρο και του Audi, αλλά όταν αφήσεις τον άλλο ελεύθερο δεν ονειρεύεται το Audi :p

Link to comment
Share on other sites

Εαν θα προσφέρει ίδιες επιδόσεις σε χαμηλότερη τιμή γιατί να προτιμήσεις intel? Γιατί να μην δει άσπρη μέρα? Προσωπικά εαν ενας intel έχει ίδιες επιδώσεις με εναν amd ακόμα και λίγο ακριβότερος να είναι ο amd θα τον προτιμήσω. Όχι μόνο γιατι δεν χωνευω την intel αλλά και για αλλαγή ρε αδερφέ.... μπάφιασα πια core x 7ης γενιάς. 

Έγινε επεξεργασία από GdamprXP
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα προσφέρει ίδιες επιδόσεις ( μην είστε αφελής, αν μπορούσαν να είναι στα ίδια ακριβώς επίπεδα across the board, θα ήταν φθηνότεροι, αλλά όχι τόσο σημαντικά, ο μεγάλος θα απείχε περί τα 100-150€ του αντίστοιχων επιδόσεων Intel, και όχι περί τα 500€ κάτω )

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.