Jump to content



ZEN leaks


ARMAGEDDON

Recommended Posts

8 minutes ago, billpeppas said:

 

Θα ήθελα πολύ να σου ποστάρω κανονικό screenshot αλλά έχουμε υπογράψει όλο το team του site NDA.

Όπα ρε φίλε, 9 σελίδες thread, ποστάρεις το μακρύ και το κοντό σου και τώρα λες ότι έχεις cpu στα χέρια σου και ότι έχεις υπογράψει NDA; Γιατί δεν το λεγες από την αρχή, γιατί εμείς (εγώ τουλάχιστον) με βάση τις "διαρροές" προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Just now, gdp77 said:

Όπα ρε φίλε, 9 σελίδες thread, ποστάρεις το μακρύ και το κοντό σου και τώρα λες ότι έχεις cpu στα χέρια σου και ότι έχεις υπογράψει NDA; Γιατί δεν το λεγες από την αρχή, γιατί εμείς με βάση τις "διαρροές" προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη...

Το CPU δεν ήταν στα χέρια μου.

Ήρθε τώρα λόγω ασθένειας του μέλους που είχε αναλάβει το review.

 

Το "μακρύ και κοντό" που λες, το βλέπεις έτσι γιατί προφανώς δεν σου άρεσαν τα νούμερα και τα λεγάμενά μου ( προφανώς ακόμα πιστεύεις πως θα δείς 8πύρηνο AMD on air στα 4.6GHz ).

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος billpeppas έγραψε:

 

@2cpu

CPU-z Multi-Thread test:

AMD "6c/12t" @ <4GHz ( υποτίθεται 3.7GHz ) = 13500 ?

Intel "8c/16t" Broadwell @ 4.5GHz = 13200

 

p.s. πρωτού πείς κάποιον fanboy... σκέψου καλά τι εξυπνάδα λες.

Μερικά κομμάτια...

 

sFkou0n.jpg

wow την εχεις μεγαλυτερη απο μενα...

Spoiler

20170218_151341.jpg

Και δεν σε ειπα fanboy εγω ειπα οτι ειμαι. ;)

Aπο εκει και περα δεν λεω εξυπναδες χαζος ειμαι απο χωριο ειμαι βγαλε ακρη :D

Συνεχισε παντως με αυτον τον τροπο

imageproxy.php.png

εχει φαση .Αχ να σε χαρω μην με βαζεις νουμερα το ανεφερα ποιο πανω.

Και μακαρι να βγουνε πατατες τα τσιπιγιου μπας και μπορεσουμε

εν ετη 2017 να παρουμε σε λογικη τιμη 4πυρηνο που αν ειναι και single core δεν μας χαλαει.

 

Link to comment
Share on other sites

@billpeppas

Κανένας δεν είπε για 4,6Ghz on air σε 8 core. Όταν τέτοια ρολόγια δεν τα πιάνουν ούτε οι αντίστοιχοι ίντελ. Για 4,3 το πολύ λέγεται.

Από αυτά που είδες το ΗΤ είναι περίπου το ίδιο με ίντελ, καλύτερο, χειρότερο;

Πιστεύεις ότι οι ταϊβανέζοι κατασκευαστές μητρικών λένε ψέματα, περί απρόσμενα καλών επιδόσεων, για τα pre-orders;

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που δοκίμασα, ανάλογα την εφαρμογή test παίζει πάνω και κάτω.

Δεν μπορώ να έχω ακόμα ολοκληρωμένη άποψη επί αυτού γιατί δεν θεωρώ πως έχω τρέξει αρκετά πράγματα ( προηγούνται full tests με τα πάντα ανοιχτά κλπ πρωτού τον στείλω πίσω Αγγλία )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, billpeppas said:

Το "μακρύ και κοντό" που λες, το βλέπεις έτσι γιατί προφανώς δεν σου άρεσαν τα νούμερα και τα λεγάμενά μου ( προφανώς ακόμα πιστεύεις πως θα δείς 8πύρηνο AMD on air στα 4.6GHz ).

Θα σε παρακαλούσα να μην βάζεις λόγια στο στόμα μου. Ελπίζω και εύχομαι ο 1600χ να υπερέχει του 7700k. Αυτό έγραψα. 

 

Επίσης δεν αναφέρθηκα πουθενά σε oc, αλλά μια που το αναφέρεις, ελπίζω ο 1600χ να πιάνει 4.5-4.6 on air.

 

ΥΓ (όπως κατάλαβες ψήνομαι τρελά για τον 1600χ, αν και με τα οικονομικά μου πιο ρεαλιστικό σενάριο είναι ο 1400χ, αν μου δώσει μεγάλες διαφορές σε σχέση με το setup μου).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, adpanos said:

Η AMD  χρειάζεται απο εχτές  ZEN 4c/8t  APU με VEGA IGP ώστε να στείλει την 1151 πλατφόρμα της intel στο καλάθι των αχρήστων .... 

 

Εκεί έπρεπε να στοχεύσουν πρωτα, με τσιπακια από 45watt έως 140watt TDP με μεγάλες κάρτες γραφικών .

Κανένας λόγος το πρώτο τους βήμα να είναι ανταγωνισμός στον εαυτό τους. Θα βγάζανε άχρηστες ένα κάρο low end κάρτες γραφικών τους. Άσε που θα σκότωναν επί τόπου την FM2+ πλατφόρμα και την ΑΜ3+, την στιγμή που τώρα μπορούν να τις τρέξουν για άλλους 9-12 μήνες, να επιτρέψουν στους συνεργάτες τους να ξεπουλήσουν το στοκ.

 

Καλά το πάνε. Ουσιαστικά κάνανε αυτό που οι Intelάδες περιμένουν να κάνει η Intel τα 3-4 τελευταία χρόνια. Να βγάλει καλούς επεξεργαστές με μπόλικα cores/ threads, χωρίς να σπαταλάει τα 2/5 του chip για μια GPU που θα τους είναι άχρηστη. Το κάνει μεν η Intel, αλλά ζητάει να τα σκάσεις για 2011.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 12 χρόνια ενασχόλησης της Intel με το SMT (HyperThreading) και κάποιες σοβαρές αποτυχίες, θα ήταν πραγματικό θαύμα ή τρομακτικη ικανοτητα των μηχανικων της AMD αν το πετύχαινε με την πρώτη καλύτερα από την Intel.

Παρόλα αυτά εγώ θα ήθελα να ξέρω ας πούμε στο x265 πως πάει η σύγκριση Core i7 7700K vs RyZen.

Και λέω για το x265 γιατί έχει πολλά optimizations σε AVX2.

Αν συγκρίναμε με x264, θα ήταν σαν ο RyZen να κλέβει εκκλησία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πραμα που απο το πουθενα ξαφνικα ολος ο κοσμος θεωρει δεδομενο οτι ενα cpu πρεπει να κανει τρελο overclock για να θεωρηθει "πετυχημενο" απλα με ξεπερναει ..... 

Δηλαδη αμα πηγαινει 4-4.2 ειναι σκατα , ενω αμα παει 4,5 ξαφνικα γινεται και γ@μο τα κομματια ? 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πραμα που απο το πουθενα ξαφνικα ολος ο κοσμος θεωρει δεδομενο οτι ενα cpu πρεπει να κανει τρελο overclock για να θεωρηθει "πετυχημενο" απλα με ξεπερναει ..... 
Δηλαδη αμα πηγαινει 4-4.2 ειναι σκατα , ενω αμα παει 4,5 ξαφνικα γινεται και γ@μο τα κομματια ? 
 
 
 

Φαντάζομαι ότι αν υποθετικά κυκλοφορούσε ένα cpu που θέριζε τον ανταγωνισμό @stock και δεν έπαιρνε ούτε MHz oc, κανείς δεν θα διαμαρτυρόταν. Απλά γύρω από το oc έχει στηθεί ολόκληρη αγορά με τη σύμπραξη των εταιρειών cpu, mobo, coolers, μνημών κ.ο.κ. Οπότε αφού έχει στηθεί ο χορός, όλοι χορεύουν.

Sent from my U65GT using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε AMDάρααααααααα ... ακόμη και τη Biostar θα αναστήσεις !!!

Πάρε κόσμε boards.

http://www.eteknix.com/biostar-x370-am4-motherboards/

 

e4811d5c-2ef4-4a19-bd74-5fe9c346787e_zps

 

Το επόμενο μεγάλο βήμα ... θα είναι να γυρίσει και η DFI με τον Oscar Wu (τώρα πλέον είναι senior manager , εκεί).

Έγινε επεξεργασία από TASOS
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος TASOS έγραψε:

Ελα ρε AMDάρααααααααα ... ακόμη και τη Biostar θα αναστήσεις !!!

Πάρε κόσμε boards.

http://www.eteknix.com/biostar-x370-am4-motherboards/

 

e4811d5c-2ef4-4a19-bd74-5fe9c346787e_zps

 

Το επόμενο μεγάλο βήμα ... θα είναι να γυρίσει και η DFI με τον Oscar Wu (τώρα πλέον είναι senior manager , εκεί).

 

 

Γιατί δεν βλέπω πολλούς κατασκευαστές να χρησιμοποιούν 2X M2 αντί της μιας ?  

 

Η πλατφόρμα έχει όφελος σε αυτό το κομμάτι μιας και δεν περνάνε όλα από το mobo chip μέσω UMI, αλλά πάνε και από το SOC-->ZEN.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πλάκα το όλο θέμα αλλά η ουσία είναι οτι θα μειωθεί αρκετά το κόστος απόκτησης ενός ικανού (και αληθινού :P) 4+ core. Και μόνο αυτό ώς αποτέλεσμα της κίνησης της AMD αρκεί για να θεωρείται πετυχημένη. Το φάγωμα για τις επιδόσεις είναι classic, υπάρχει ανάγκη για σύγκριση, πρωτεία κλπ γηπεδικά κατάλοιπα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ότι πριν 4-5 μήνες επιδόσεις Haswell θεωρούνταν όνειρο θερινής νυκτός. Τώρα βλέπω να αρχίζει να δημιουργείται ένα κλίμα όπου αν δεν είναι 300% πάνω από Kaby Lake με μισό TDP και μητρικές ultra hi end που να κοστίζουν 50 ευρώ, θα θεωρηθεί από κάποιους too little too late.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, yanni said:

Να θυμίσω ότι πριν 4-5 μήνες επιδόσεις Haswell θεωρούνταν όνειρο θερινής νυκτός. Τώρα βλέπω να αρχίζει να δημιουργείται ένα κλίμα όπου αν δεν είναι 300% πάνω από Kaby Lake με μισό TDP και μητρικές ultra hi end που να κοστίζουν 50 ευρώ, θα θεωρηθεί από κάποιους too little too late.

Τα παραλές. Όμως ας μην παραγνωρίζουμε ότι σε αυτό το θέμα έχει βάλει και η AMD το χεράκι της δημιουργώντας τρομερό hype με τις συγκριτικές παρουσιάσεις που έκανε στο προηγούμενο διάστημα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, gdp77 said:

Τα παραλές. Όμως ας μην παραγνωρίζουμε ότι σε αυτό το θέμα έχει βάλει και η AMD το χεράκι της δημιουργώντας τρομερό hype με τις συγκριτικές παρουσιάσεις που έκανε στο προηγούμενο διάστημα...

Ναι μόνο η AMD το κάνει.

7dd7e82cce97ace5bc83e76dd99a9e78.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίρνοντας τις πιο πάνω αναφερθείσες biostar βλέπω ακόμα και το B350 να δίνει 2 χ16 PCie και Μ2. χ4, USB 3.1 κλπ δηλαδή πλήρες και με μικρότερο κόστος του top Χ370 (τουλάχιστον για τις δικές μου ανάγκες PCie x16 για κάρτα γραφικών, PCie x8 για τον LSI 9260-8i, PCie x1 για την Sound Blaster Zx και Μ.2 χ4 για boot δίσκο) Τί παραπάνω να ζητήσει ο μέσος χρήστης;

Άργησε η AMD αλλά επιτέλους μια σύγχρονη πλατφόρμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος TASOS έγραψε:

Το επόμενο μεγάλο βήμα ... θα είναι να γυρίσει και η DFI με τον Oscar Wu (τώρα πλέον είναι senior manager , εκεί).

και κάτι σε ABIT  :whistling: (939 & athlon 64 3200+)

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.