Jump to content



ZEN leaks


ARMAGEDDON

Recommended Posts

taratatum cinebench leak 1600x

 

18181524349l.jpg

 

https://www.overclock3d.net/news/cpu_mainboard/amd_ryzen_1600x_cinebench_results_leak/1

 

real αναβάθμιση της first generation i7 ήρθε

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

taratatum cinebench leak 1600x

 

18181524349l.jpg&key=aaee09dc75a882fa9cd1a0c6eb3a1ab65fa7ae4abab0af81aefba6e0d2b1b894

 

https://www.overclock3d.net/news/cpu_mainboard/amd_ryzen_1600x_cinebench_results_leak/1

 

real αναβάθμιση της first generation i7 ήρθε

 

 

 

Ας μας πει ο billpeppas αν είναι fake.

ΥΓ Και εγώ με first gen i7 είμαι και αν οι διαρροές επαληθευτούν δύσκολα θα πω όχι στην αναβάθμιση... Περιμένω να δω και τον 1400χ....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια βοήθεια, μιας και έχω μείνει εκτός θέματος με το χρέπι μου (C2D 8400).

 

Μπορεί κάποιος να γράψει σε γενικές γραμμές τις διαφορές τοις εκατό σε single core performance (στην ίδια συχνότητα) μεταξύ των αρχιτεκτονικών της Intel?

 

Για παράδειγμα :.

 

Sandy Bridge -> Ivy Bridge (X%) -> Haswell (X%) -> Broadwell (X%) -> Skylake (X%) -> Kaby Lake (X%)

 

Επίσης, οι Broadwell-E με τους οποίος και καλά κοντράρονται οι Ryzen, έχουν την ίδια απόδοση (per core, ίδια κλόκια) με τους Broadwell?

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Dante80 έγραψε:

Παίδες μια βοήθεια, μιας και έχω μείνει εκτός θέματος με το χρέπι μου (C2D 8400).

 

Μπορεί κάποιος να γράψει σε γενικές γραμμές τις διαφορές τοις εκατό σε single core performance (στην ίδια συχνότητα) μεταξύ των αρχιτεκτονικών της Intel?

 

Για παράδειγμα :.

 

Sandy Bridge -> Ivy Bridge (X%) -> Haswell (X%) -> Broadwell (X%) -> Skylake (X%) -> Kaby Lake (X%)

 

Επίσης, οι Broadwell-E με τους οποίος και καλά κοντράρονται οι Ryzen, έχουν την ίδια απόδοση (per core, ίδια κλόκια) με τους Broadwell?

Δες εδω να παρεις μια ιδεα..

https://forums.anandtech.com/threads/intel-skylake-kaby-lake-thread.2428363/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Dante80 said:

Παίδες μια βοήθεια, μιας και έχω μείνει εκτός θέματος με το χρέπι μου (C2D 8400).

 

Μπορεί κάποιος να γράψει σε γενικές γραμμές τις διαφορές τοις εκατό σε single core performance (στην ίδια συχνότητα) μεταξύ των αρχιτεκτονικών της Intel?

 

Για παράδειγμα :.

 

Sandy Bridge -> Ivy Bridge (X%) -> Haswell (X%) -> Broadwell (X%) -> Skylake (X%) -> Kaby Lake (X%)

 

Επίσης, οι Broadwell-E με τους οποίος και καλά κοντράρονται οι Ryzen, έχουν την ίδια απόδοση (per core, ίδια κλόκια) με τους Broadwell?

CPU Performance: Five Generations of Intel CPUs Compared - The Haswell Review: Intel Core i7-4770K & i5-4670K Tested

55318.png

 

Από εκεί και πέρα πες ένα 3%-5% σε κάθε βήμα από Haswell>Broadwell>Skylake και ένα 1-3% σε Kaby Lake. Βασικά η μεγάλη διαφορά του δικού σου από όλους τους νέους, είναι η απουσία IMC.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

6 hours ago, gdp77 said:

Ας μας πει ο billpeppas αν είναι fake.

Αποκλείεται να απαντήσει γιατί θα είναι hint.

 

Έχει κανείς άλλος την απορία γιατί ακόμα και σήμερα εξακολουθούμε να βλέπουμε διαρροές από ES; Λογικά οι έμποροι θα έχουν αρχίσει το στοκάρισμα του κανονικού προϊόντος.

Αν εγώ μαζί με κάποιο στέλεχος κάποιας εμπορικής αλυσίδας τεστάρουμε τον Ζεν σε ένα υπόγειο και διαρρεύσουμε το αποτέλεσμα θα μας ανακαλύψει κανείς; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Petrossortep said:

Αν εγώ μαζί με κάποιο στέλεχος κάποιας εμπορικής αλυσίδας τεστάρουμε τον Ζεν σε ένα υπόγειο και διαρρεύσουμε το αποτέλεσμα θα μας ανακαλύψει κανείς; 

Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Ποιος όμως θέλει να πάρει τέτοιο ρίσκο;

Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικός τρόπος να σε καταλάβουν είναι να έχουν μαρκάρει τη cpu με κάποια συγκεκριμένα ίνφο που θα φαίνονται στην οθόνη κάποιου προγράμματος σαν το cpuz.

Αν τα κρύψεις όλα αυτά τα χαρακτηριστικά μαζί με τον κωδικό του τσιπ(που αναφέρεται σε εργοστάσιο κλπ) τότε πώς θα σε πιάσουν; Μέχρι και βίντεο με πιξελιασμένα τα επίμαχα σημεία μπορείς να γυρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Αποκλείεται να απαντήσει γιατί θα είναι hint.

 

Έχει κανείς άλλος την απορία γιατί ακόμα και σήμερα εξακολουθούμε να βλέπουμε διαρροές από ES; Λογικά οι έμποροι θα έχουν αρχίσει το στοκάρισμα του κανονικού προϊόντος.

Αν εγώ μαζί με κάποιο στέλεχος κάποιας εμπορικής αλυσίδας τεστάρουμε τον Ζεν σε ένα υπόγειο και διαρρεύσουμε το αποτέλεσμα θα μας ανακαλύψει κανείς; 

Πιο πριν όμως είχε γράψει ότι δεν μπορούσε να ποστάρει screenshots για να αποδείξει τα λεγόμενά του (ότι δηλαδή δεν ίσχυαν κάποια benchmarks). Anyway, δεν ξέρω τι ακριβώς υπογράφεται σε ένα NDA, οπότε δεν επιμένω. Αν μπορεί ας απαντήσει λέγοντας αν είναι ρεαλιστικό ή όχι το bench

Όσο για τους εμπόρους που ρωτάς, φαντάζομαι ότι έχουν προϊόντα για να πουλάνε στους χρήστες και όχι για να ανοίγουν και να σκίζουν τα cpu τα καλόπαιδα στις αποθήκες και οι πωλητές. Αυτό φαντάζομαι είναι ελληνικό φαινόμενο... (γι αυτό και δεν αγοράζω ποτέ tray cpu από ελληνικό κατάστημα)....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από το ip δεν μπορούν να σε βρουν; Αφήνω κατά μέρος το κυνηγητό που θα πέσει σε όλους όσους έχουν στα χέρια τους τσιπάκια.
Πάντως δεν νομίζω ότι στοκάρουν ήδη οι έμποροι λιανικής. Ίσως οι πολύ πολύ κεντρικοί διανομείς, άρα για πόσες εταιρείες να μιλάμε;

 

1 minute ago, gdp77 said:


Πιο πριν όμως είχε γράψει ότι δεν μπορούσε να ποστάρει screenshots για να αποδείξει τα λεγόμενά του (ότι δηλαδή δεν ίσχυαν κάποια benchmarks). Anyway, δεν ξέρω τι ακριβώς υπογράφεται σε ένα NDA, οπότε δεν επιμένω. Αν μπορεί ας απαντήσει λέγοντας αν είναι ρεαλιστικό ή όχι το bench

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

Αυτό που συνήθως περιλαμβάνει το NDA είναι η απαγόρευση διανομής των πληροφοριών σε μη εξουσιοδοτημένα άτομα χωρίς την προηγούμενη γραπτή σύμφωνη γνώμη του άλλου μέρους (εν προκειμένω της AMD)...

Link to comment
Share on other sites

Από το ip δεν μπορούν να σε βρουν; Αφήνω κατά μέρος το κυνηγητό που θα πέσει σε όλους όσους έχουν στα χέρια τους τσιπάκια.
Πάντως δεν νομίζω ότι στοκάρουν ήδη οι έμποροι λιανικής. Ίσως οι πολύ πολύ κεντρικοί διανομείς, άρα για πόσες εταιρείες να μιλάμε;
 
Αυτό που συνήθως περιλαμβάνει το NDA είναι η απαγόρευση διανομής των πληροφοριών σε μη εξουσιοδοτημένα άτομα χωρίς την προηγούμενη γραπτή σύμφωνη γνώμη του άλλου μέρους (εν προκειμένω της AMD)...

Ε τότε μπορεί να μας πει αν το cinebench screenshot είναι ρεαλιστικό ή όχι...

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, cna said:

Από το ip δεν μπορούν να σε βρουν; Αφήνω κατά μέρος το κυνηγητό που θα πέσει σε όλους όσους έχουν στα χέρια τους τσιπάκια.
Πάντως δεν νομίζω ότι στοκάρουν ήδη οι έμποροι λιανικής. Ίσως οι πολύ πολύ κεντρικοί διανομείς, άρα για πόσες εταιρείες να μιλάμε;

Δεν θα κάνεις το leak από το σπίτι σου, μπορείς να το δώσεις και σε τρίτους να το κάνουν. Αυτοί που κάνουν leak τα ES πώς και δεν φοβούνται;

Σκεφτείτε επίσης ότι τα τεχνολογικά σάιτ δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα να ποστάρουν κουτουρού διαρροές. Εννοώ, ότι δεν έχουν καμία επίπτωση(π.χ. αποκλεισμός από review μελλοντικών προϊόντων) από πλευράς AMD. Αλλά διαρροές με λεπτομέρειες και αληθοφάνεια γιοκ.

 

Σχετικά με το cinebench αν το έχετε στο pc σας μπείτε για λίγο να δείτε πόσες cpu είναι εκεί κοντά σε single score(που διέρρευσε προσφάτως). Ακόμα και ο 3930Κ δεν απέχει πολύ.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Petrossortep said:

Δεν θα κάνεις το leak από το σπίτι σου, μπορείς να το δώσεις και σε τρίτους να το κάνουν. Αυτοί που κάνουν leak τα ES πώς και δεν φοβούνται;

Σκεφτείτε επίσης ότι τα τεχνολογικά σάιτ δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα να ποστάρουν κουτουρού διαρροές. Εννοώ, ότι δεν έχουν καμία επίπτωση(π.χ. αποκλεισμός από review μελλοντικών προϊόντων) από πλευράς AMD. Αλλά διαρροές με λεπτομέρειες και αληθοφάνεια γιοκ.

 

Σχετικά με το cinebench αν το έχετε στο pc σας μπείτε για λίγο να δείτε πόσες cpu είναι εκεί κοντά σε multi score. Ακόμα και ο 3930Κ δεν απέχει πολύ.

Γι' αυτά που έχουμε δει έως τώρα υπάρχουν δύο εκδοχές:
1) Είναι τελείως fake και αυτός που τα έχει βγάλει στην φόρα δεν έχει υπογράψει τίποτα ή
2) Η «διαρροή» συμβαίνει με την σύμφωνη γνώμη της AMD.

Όσον αφορά τις ειδησεογραφικές ιστοσελίδες: εάν δεν έχουν υπογράψει NDA τότε δεν μπορούν να τους επιβληθούν κυρώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Άρα συμφωνείς ότι πρόκειται για leak της πλάκας, σε κάθε περίπτωση, που δεν ρίχνουν καθόλου φως και γίνονται μόνο για το hype.

 

Σχετικά με το multi score στο cinebench, αν πιστέψουμε αυτά που λέγονται για βελτιωμένες επιδόσεις στα τελικά τσιπ, τότε θα τα καταφέρνει εξίσου καλά με skylake-Χ. Βλακείες να ασχολούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

υπομονή 9 μέρες μετά θα διαλυθεί το σύννεφο απλά τώρα ότι γίνετε είναι για να περνάει η ώρα !

το αν είναι αλήθεια η όχι ... και όσο πλησιάζουμε στις 28 κάθε μέρα θα έχουμε και από κάτι να ασχολούμαστε !

Μην ξεχνάτε παίζονται λεφτά από πίσω ποιος θα βγάλει πρώτος είδηση κλπ κλπ ...

 

Πάμε παρακάτω , διάφορα σενάρια :

 

Έστω ότι είναι αληθινό το cinebench, τι γίνετε ;

Είμαστε χαρούμενοι  όπου επιτέλους θα ξεκολλήσουμε από τα 4cores  ....

 

Έστω ότι δεν βγάζει 1136 αλλά 1000~1050 , παίζει μεγάλο ρόλο ;

Όχι

 

Έστω ότι το πραγματικό είναι πολύ χειρότερο τι γίνετε ;

Απογοητευόμαστε και συνεχίζουμε !

 

οπότε χαλαρώστε και απολαύστε ότι μας ταϊσουν τις επόμενες ημέρες για να περνάει η ώρα μας

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπομονή 9 μέρες μετά θα διαλυθεί το σύννεφο απλά τώρα ότι γίνετε είναι για να περνάει η ώρα !
το αν είναι αλήθεια η όχι ... και όσο πλησιάζουμε στις 28 κάθε μέρα θα έχουμε και από κάτι να ασχολούμαστε !
Μην ξεχνάτε παίζονται λεφτά από πίσω ποιος θα βγάλει πρώτος είδηση κλπ κλπ ...
 
Πάμε παρακάτω , διάφορα σενάρια :
 
Έστω ότι είναι αληθινό το cinebench, τι γίνετε ;
Είμαστε χαρούμενοι  όπου επιτέλους θα ξεκολλήσουμε από τα 4cores  ....
 
Έστω ότι δεν βγάζει 1136 αλλά 1000~1050 , παίζει μεγάλο ρόλο ;
Όχι
 
Έστω ότι το πραγματικό είναι πολύ χειρότερο τι γίνετε ;
Απογοητευόμαστε και συνεχίζουμε !
 
οπότε χαλαρώστε και απολαύστε ότι μας ταϊσουν τις επόμενες ημέρες για να περνάει η ώρα μας

Υπάρχει και σενάριο οι επιδόσεις να είναι πραγματικές αλλά οι τιμές να είναι στα εξωπραγματικά επίπεδα της intel. Οπότε πάλι μια τρύπα στο νερό....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Petrossortep said:

 

Αποκλείεται να απαντήσει γιατί θα είναι hint.

Hint δεν είναι μόνο το "Θα σπέρνουν", αλλά και το "Πατάτα είναι".

Hint δεν είναι μόνο το "Θα είναι καλύτεροι από ότι τους περιμένετε", αλλά και το "θα είναι χειρότεροι από ότι τους περιμένετε".

 

Δεν μπορεί το NDA να σου απαγορεύει να πεις το πρώτο, αλλά να σου επιτρέπει να λες το δεύτερο.

Αν υπάρχει κάτι fake εδώ πέρα είναι η ύπαρξη NDA.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα leaks παίζανε με το κιλό τα τελευταία 2 χρόνια, οι εταιρίες έχουν αρχίσει και κάνουν φουστιές.

Η nVIDIA π.χ. είχε δώσει σε reviewers διαφορετικά NDA expiry dates / hours.

 

Οι όροι του εκάστοτε NDA διαφέρουν, δεν είναι "standardized" document/agreement, η κάθε εταιρία μπορεί να σε βάλει να υπογράψεις ότι γουστάρει σε ένα συμφωνητικό, από την στιγμή που έβαλες την τζίφρα σου, τέλος.

Μερικά απαγορεύουν και την δημοσιοποίηση ή ακόμα και απλή αναφορά ότι έχεις δεχτεί ή γενικότερα και την ύπαρξη του ιδίου του NDA.

 

Το συγκεκριμένο δεν αφήνει καν να γράψω newspost που να χρησιμοποιεί σαν πηγή κάποιο άλλο site ή info που έχει βγεί παντού.

Επί της ουσίας δεν μπορώ να γράψω τίποτα σαν news στο site όσον αφορά τον Ryzen.

 

Αυτό π.χ. είναι ένα αρκετά λιτό NDA

 

7I4L2no.jpg

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.