Jump to content



ZEN leaks


ARMAGEDDON

Recommended Posts

Διαβαζοντας προσεχτικα τα λεγομενα ολων και συμφωνωντας με τους περισσοτερους ειτε λίγοτερο ειτε περισσοτερο, εν κατακλειδι συμφερει για high end gear-badget να επενδυσεις στον 1800x σε πλαισιο 1 μηνα αφου εχει κοπασει και το hype ( που μακαρι να μπει δυναμικα η AMD μπας και προσγειωθει σε γηινα επιπεδα το ευρος των τιμων της intel)  εφοσον και δεις τα πραγματικα bench και που ακριβως βρισκεται ή περιμενεις  τους 6c mainstream Coffee Lake? Προσωπικα αυτην την στιγμη χρησιμοποιω τον 6700Κ και ειμαι σχεδον πεποισμενος ως προς την αγορα για τον 1800x με την μονη μου αμφιβολια να ειναι οτι για 8c/16t + XFR, να βρισκεται σταθερα μπροστα απο 6800κ και να ειναι τουλαχιστον ισαξιος του 6900κ με σχεδον τα μισα λεφτα (~550Ε) ειναι απλα too good to be true ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Efialtis έγραψε:

 Μεγαλεία το Πλαίσιο.

 

AMD.com

:hehe: 

Εγω παντος εχω να πω πολλα μπραβο στην AMD.

Επέστρεψε δυναμικά στους επεξεργαστές οπως και στις καρτες με πολυ πιο ανθρώπινες τιμες.

Ενας 1700-1700χ ειναι οτι πρεπει για αναβαθμιση για καποιον που εχει i7 4790k :hehe: 

Δηλαδή στην δικια μου περίπτωση για το 2ο συστημα.

Απο ιντελ περιμενα αλλα σε amd θα παω.

Αυτός ειναι ανταγωνισμός επιτέλους. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Τι να πω και εγώ με τον 920

Οτι τα εβγαλε τα λεφτα του και οτι ηρθε η ωρα να φυγεις απο τους 4 πυρηνες που πλέον πληρώνονται χρυσοι.

Οχι οτι οι 4790κ-6700-7700 ειναι άχρηστοι , σε single core σκοτώνουν  και γενικα στα παιχνιδια αλλα καλος η κακος ενας 6-8 cores ασχετα απο το single core αν ειναι πιο αργος ειναι το μελλον με τα ιδια σχεδον χρήματα.

Εαν στο κυριο συστημα δεν ειχα τον 5960χ και ειχα ακομα τον 5820 τότε η αναβάθμιση θα ηταν στον 1800χ

Ο 5960Χ θα φύγει εαν βγάλει η amd 10-12 core σε ανθρώπινη τιμή και χτυπήσει τον αντίστοιχο ιντελ.Εκτος και εαν γινει και η ιντελ αναταγωνιστικη στις τιμές της επιτέλους. 

Αραγε θα βάλει μυαλο?

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνοντας υπόψιν το πως αντιμετώπισε η Intel τον Athlon πριν 12 χρόνια, αλλά και το πρώτο σχόλιο Intel εκπροσώπου που μιλάει για τους 8000 και τους Optane, όχι. Το τελευταίο πράγμα που θέλουν είναι να δώσουν την εντύπωση πανικού, η οποία θα περάσει άμεσα στους μετόχους τους, οπότε η μετοχή θα φάει βούτα (αν η Intel ανακοινώσει μεγάλες μειώσεις τιμών, το 60% profit margin θα πάει περίπατο), όσο και στους συνεργάτες τους, αλλά και στους πελάτες τους που θα το εκλάβουν ως επιβεβαίωση ότι οι Ryzen είναι ανταγωνιστικοί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, johnysg7 said:

... Προσωπικα αυτην την στιγμη χρησιμοποιω τον 6700Κ και ειμαι σχεδον πεποισμενος ως προς την αγορα για τον 1800x με την μονη μου αμφιβολια να ειναι οτι για 8c/16t + XFR, να βρισκεται σταθερα μπροστα απο 6800κ και να ειναι τουλαχιστον ισαξιος του 6900κ με σχεδον τα μισα λεφτα (~550Ε) ειναι απλα too good to be true ...

Σε τι δεν σε καλύπτει ο 6700k ; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

εχω μείνει με τον 2600κ στα 4.5GHZ...Γενικώς προσπαθώ να κάνω συνετές αγορές μετά από σκέψη (είχα Q6600, i7 920, i7 2600K) ...σκέπτομαι σοβαρά τους ryzen...εχω υπομονή όμως και περιμένω να δω που θα μας βγάλει...1600χ vs 1700x (αν ξεφύγουμε λίγο)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαστε ενθουσιασμενοι οι πιο πολλοι με την επιστροφη του ανταγωνισμου, με τους πολλους πυρηνες σε προσβασιμες τιμες και λογικα ειναι αυτα, ας μη κανουμε το λαθος να συγκρινουμε με εποχη Athlon γιατι υπαρχει μια ουσιωδης διαφορα.

 

Το 2000 ηταν ενα χρυσο timming που με Athlon 1200-1400 και DDR παταγες κατω τον καλυτερο P4 ακομα και 20% με το μισο κοστος. Αυτο ηταν ενα πραγματικο χτυπημα στην Intel και οχι μονο στο τιμολογιακο/vfm κομματι.

 

Με τους Ryzen δε συμβαινει κατι τετοιο. Η ψαλιδα του IPC εκλεισε τρομερα και το vfm ειναι πολυ καλο σε πολλους πυρηνες, αλλα ας μην ξεχναμε οτι οπως φαινεται ειναι σε επιπεδα broadwell το IPC. Και μπορει να κραζω την intel που εχει εγκλωβισει τη mainstream πλατφορμα στο 4c/8t τοσα χρονια τωρα και να αρνουμαι να αναβαθμισω τον 2600k, αλλα ρεαλιστικα ειναι ΟΚ για gamer αυτα τα threads.

 

Συνεπως με τον top of the range 1800x να εχει boost στα 4ghz και τον 7700k στα 4500 και ηδη ενα μικρο IPC advantage, δεν υπαρχει λογος για πανικο στην intel οταν βγουν reviews.

 

Εμας περισσοτερο μας ενδιαφερει ποσο θα κλοκαρει και ποτε θα βγουν οι 6c/12t και αν θα κλοκαρουν καλυτερα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει boost στα 4 από τη μάνα του. Το πόσο ψηλά μπορεί να ανέβει μένει να το δούμε γιατί θεωρητικά όσο καλύτερη ψύξη έχεις τόσο πιο ψηλά θα πάει από μόνο του το τσιπάκι...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, cna said:

Έχει boost στα 4 από τη μάνα του. Το πόσο ψηλά μπορεί να ανέβει μένει να το δούμε γιατί θεωρητικά όσο καλύτερη ψύξη έχεις τόσο πιο ψηλά θα πάει από μόνο του το τσιπάκι...

 

Θα δούμε θα δείξει...

 

Not really, ξέρουμε που πάνε και τι κάνουν, και σε λίγες μέρες θα είναι "κοινό" μυστικό.

 

Σε περίπτωση που δεν το έχεις πάρει πρέφα, τα έχουνε πουσάρει αρκετά κοντά στα όρια τους.

 

Ένα μικρό hint τα 5.33GHz max CPU-z validation clock με υγρό άζωτο...

 

Εκτός και αν νομίζεις ότι τα CPU αυτά έχουν το μαγικό ζωμό που πάνε με αέρα/water στα 4.8GHz και με άζωτο τελικιάζουν στα 5.1GHz :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι έχουν μαγικό ζωμό αλλά θεωρητικά πάντα έχουν ενσωματωμένη τεχνολογία για να πουσάρουν πάνω από τα 4 εφόσον το επιτρέπουν οι συνθήκες. Από την άλλη πόσο ψηλά μπορεί να πάει ο αντίστοιχος Intel είπαμε; Ο 8c/16t λέω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος cna έγραψε:

Δεν είπα ότι έχουν μαγικό ζωμό αλλά θεωρητικά πάντα έχουν ενσωματωμένη τεχνολογία για να πουσάρουν πάνω από τα 4 εφόσον το επιτρέπουν οι συνθήκες. Από την άλλη πόσο ψηλά μπορεί να πάει ο αντίστοιχος Intel είπαμε; Ο 8c/16t λέω...

Να σου απαντησω εγώ μιας και εχω 8c/16t. (5960X)

Για καθε μερα τον εχω στα 4.4 με 1.22v απολυτα σταθερος με h100i.

Παραπάνω δεν τον εχω δοκιμασει και δεν ξερω ποσο μπορει να φτάσει και δεν μου χρειάζεται. 

Αλλα πιστευω με 1.3v+ θα τερματιζει στα 4.7 με 4.8 με την ΑΙΟ που εχω, με custom wc θα μπορεί να παιζει και εκει χωρίς θερμοκρασιες.

Η αλήθεια ειναι και με την h100i δεν το εχω δει να πηγαίνει πανω απο 60c π.χ σε απανωτά cinebench.

O 3960x που ειχα ηταν ολα τα λεφτα παντος και τον ειχα φτασει αρκετα στα ορια του με custon wc στα 5.1.

 

Για μενα οποιος θελει να κανει αναβάθμιση τωρα απο ενα 4c ιντελ η amd ειναι μονόδρομος στις τιμες που παιζει και σε αυτα που προσφέρει

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, cna said:

Δεν είπα ότι έχουν μαγικό ζωμό αλλά θεωρητικά πάντα έχουν ενσωματωμένη τεχνολογία για να πουσάρουν πάνω από τα 4 εφόσον το επιτρέπουν οι συνθήκες. Από την άλλη πόσο ψηλά μπορεί να πάει ο αντίστοιχος Intel είπαμε; Ο 8c/16t λέω...

 

Σας ψιλοέπιασαν κώτσους με το XFR από το marketing τους.

Αυτό που περιμένετε από το XFR και η πραγματικότητα διαφέρουν πάρα πολύ.

 

Βασικό και κυριότερο θέμα ότι οι CPU είναι ζεστοί.

 

Ανάλογα το τι έχει κάνει under the hood η AMD, κάτι που δεν ξέρω, ούτε αυτοί που είμαι σε επαφή γνωρίζουν γιατί δεν υπάρχει πουθενά documented, παίζει πολύ το ενδεχόμενο να δούμε και AMD Ryzen delidding... παίζει όμως και να μην υπάρχει από εκεί θέμα και απλά να έχει βγεί ζεστό το chip.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φοβερό NDA που έχεις υπογράψει, λέει κάπου ότι μπορείς να γράφεις δημόσια ότι νομίζεις εσύ ως αρνητικό για τους RyZen, αλλά σου απαγορεύει δια ροπαλου και με ποινή το δημόσιο λιθοβολισμο, αν σου ξεφύγει κάτι λιγουλάκι θετικό ;

Δεν ήθελα να πιστέψω αυτά που διάβαζα, αλλά είσαι περιπτωσαρα τελικά...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, NikosD said:

Αυτό το φοβερό NDA που έχεις υπογράψει, λέει κάπου ότι μπορείς να γράφεις δημόσια ότι νομίζεις εσύ ως αρνητικό για τους RyZen, αλλά σου απαγορεύει δια ροπαλου και με ποινή το δημόσιο λιθοβολισμο, αν σου ξεφύγει κάτι λιγουλάκι θετικό ;

Δεν ήθελα να πιστέψω αυτά που διάβαζα, αλλά είσαι περιπτωσαρα τελικά...

Το βρήκες.
Ακριβώς αυτό είναι!

 

Sorry τότες, να πω πως είναι θαυμαστό το XFR... που από μια U9S βάζοντας μια D15 πάμε 52MHz πιο ψηλά! ( WOW ).

 

Θα πρότεινα πάντως πρωτού αποκτήσετε πραγματική και σφαιρική εικόνα του τι κάνουν και τι δεν κάνουν, να μην ανοίγεστε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε μια χαρά προσγειωμένοι είμαστε. Δεν περιμένουμε να κάνουν και παπάδες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι τελείως χάλια τα τσιπάκια. Στην τελική όσες προσδοκίες κι αν έχουμε αυτό το 95W tdp είναι ένα θέμα από μόνο του, ειδικά όταν η μπλε παίζει στα 140...

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά γίναμε οικολόγοι δηλαδή :D

 

Παρεπιπτόντως, το TDP δεν είναι άμεσα συσχετιζόμενο με την κατανάλωση ενέργειας σε περίπτωση που σας διαφεύγει.

Ούτε επίσης υπαγορεύει πως και με OC αυτό παραμένει χαμηλά ή χαμηλότερο του ανταγωνισμού ( παράδειγμα τρανό οι FX, όπου με το overclocking με overvolting η κατανάλωση ανέβαινε λογαριθμικά... ).

 

Για τον budget-limited χρήστη η όλη φάση είναι πολύ καλή.

Και ο Intelάκιας θα δεί καλό από αυτό, με προσαρμογή τιμών και πιο σύντομη κυκλοφορία πιο καλών προϊόντων από την Intel σε σχέση με τις τιμές και το χρονοδιάγραμμα αν ο Zen έβγαινε άλλη μια πατάτα a la FX.


Προσωπικά δεν συγκινούμαι γιατί πολύ απλά δεν μπορούν στα task που κάνω να ξεπεράσουν το παρών hardware μου.

Πρός το παρών δεν έχω δεί το Photoshop και το After Effects να πηγαίνει πιο τάπα από ότι στον 7700K @ 5.1GHz, ούτε το x265 να πηγαίνει πιο γρήγορα από ότι πηγαίνει με τους 2 8πύρηνους Xeon ( βασικά θα πηγαίνει με τους Xeon Gold, αλλά παραείναι πολλά τα φράγκα για διαφορά που δεν είναι τόσο σημαντική ).

Link to comment
Share on other sites

Κλοκάρουν δεν κλοκάρουν οι Ryzen είναι το απόλυτο Value αυτή την στιγμή. Ακόμα και να κλοκάρεις στον θεό τον αντίστοιχο intel και να του ρίχνει ένα 10-15% του Ryzen αυτό δεν αλλάζει.

Βάλε και το γεγονός οτι η AM4 θα ακολουθήσει την παράδοση που έχει η AMD στην μακροζωία των sockets του πετάς πάνω αργότερα έναν Ryzen+ ή όπως αλλιώς θα το λένε.

Win- Win.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, billpeppas said:

Προσωπικά δεν συγκινούμαι γιατί πολύ απλά δεν μπορούν στα task που κάνω να ξεπεράσουν το παρών hardware μου.

Πρός το παρών δεν έχω δεί το Photoshop και το After Effects να πηγαίνει πιο τάπα από ότι στον 7700K @ 5.1GHz, ούτε το x265 να πηγαίνει πιο γρήγορα από ότι πηγαίνει με τους 2 8πύρηνους Xeon ( βασικά θα πηγαίνει με τους Xeon Gold, αλλά παραείναι πολλά τα φράγκα για διαφορά που δεν είναι τόσο σημαντική ).

Εντάξει μρε, άμα είναι να συγκρίνουμε Ferrari με M5 καλή είναι και η δεύτερη για τα λεφτά της. Τί πας και μου συγκρίνεις τώρα; Ή να στο πω αλλιώς: εάν η AMD προσέφερε διπλάσιες επιδόσεις από τους intel δεν θα ήταν λογικό να έχει και τις αντίστοιχες τιμές; Επειδή, όμως, είναι πάρα πολύ κοντά ή στα ίδια κι επειδή δεν έχει το πάνω χέρι ρίχνει τις τιμές...

Έχει βγάλει τους αντίστοιχους των Xeon και δεν το ξέρω ή πάλι συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια; Εδώ καλά καλά δεν έχουν βγει οι single socket AM4 κι εσύ μου μιλάς για dual socket server...

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, cna said:

Εντάξει μρε, άμα είναι να συγκρίνουμε Ferrari με M5 καλή είναι και η δεύτερη για τα λεφτά της. Τί πας και μου συγκρίνεις τώρα; Ή να στο πω αλλιώς: εάν η AMD προσέφερε διπλάσιες επιδόσεις από τους intel δεν θα ήταν λογικό να έχει και τις αντίστοιχες τιμές; Επειδή, όμως, είναι πάρα πολύ κοντά ή στα ίδια κι επειδή δεν έχει το πάνω χέρι ρίχνει τις τιμές...

Έχει βγάλει τους αντίστοιχους των Xeon και δεν το ξέρω ή πάλι συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια; Εδώ καλά καλά δεν έχουν βγει οι single socket AM4 κι εσύ μου μιλάς για dual socket server...

 

Έχει βγάλει τους αντίστοιχους των Xeon ( codename Naples ) και ήδη υπάρχουν μετρήσεις με αυτούς.

Δεν είναι καν κοντά ( ειδικά στο x265 που γίνεται χρήση των εντολών AVX2 ).

 

Προσωπικά λέμε και πάλι, δίνω τα λεφτά για "Ferrari".

Όποια από τις 2 εταιρίες μπορεί να μου προσφέρει την πιο γρήγορη Ferrari θα πάρει και τα λεφτά μου.

Το ποιά είναι δεν με ενδιαφέρει. Ούτε έχω κόλημα να πάρω AMD για κάτι που εξυπηρετεί τις ανάγκες/σκοπούς μου κλπ.

Όταν οι AMD ήταν πιο γρήγοροι είχα AMD, όταν πέρναγε η Intel είχα Intel.

Ότι χιλιάρικα ζήταγε όλα αυτά τα χρόνια η Intel τα ίδια ζήταγε κάποτε και είχε πάρει και η AMD ( FX-51, FX-53, FX-57, FX-62 κλπ ).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.