Jump to content



ZEN leaks


ARMAGEDDON

Recommended Posts

πριν 24 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

 

Πρός το παρών δεν έχω δεί το Photoshop και το After Effects να πηγαίνει πιο τάπα από ότι στον 7700K @ 5.1GHz, ούτε το x265 να πηγαίνει πιο γρήγορα από ότι πηγαίνει με τους 2 8πύρηνους Xeon ( βασικά θα πηγαίνει με τους Xeon Gold, αλλά παραείναι πολλά τα φράγκα για διαφορά που δεν είναι τόσο σημαντική ).

Ενω αντιθετα η διαφορα τιμης για παραδειγμα του 1700Χ με τον 6900κ αξιζει .

Δεν ξερω ποιος δουλευει ποιον, αλλα εγω βλεπω οτι ενας 1700χ ουσιαστικα παει κοπια με τον 6900κ που κοστιζει πανω απο 1000ευρω.

Τωρα αν ο amd τρωει τοιχο στα 4,2ghz για παραδειγμα ενω ο δευτερος μπορει να παιξει στα 4,4-4,5 everyday(γιατι παραπανω δεν παιζουν με την καμια οι 8πυρηνοι rock stable εκτος αν εχεις σουπερ τσιπ), αφοδευσε η φοραδα στο αλωνι.

Ετσι και αλλιως εχουνε ιδιο Performance clock to clock, ανα κλοκαρει ο αλλος 300-400μηζ παραπανω (δηλαδη 7-8%) λογικα δικαιολογει και τα 1200 ευρω που ζηταει εναντι των ryzen.

 

Το σουπερ αλμα που καταφερε η amd ητανε το ipc performance, γιατι τα μεχρι πρωτινος cpu της ητανε ολα χρεπια και ας υποστηριζουν τα κοκκινα fan boys το αντιθετο.

Το ipc performance  δειχνει οτι εινα αναμεσα απο haswell kai skylake,  και ααν σκεφτεις οτι ο δευτερος ειναι μολις 7-8% ταχυτερος per clock του πρωτου, δεν θελει και πολυ μυαλο να καταλαβεις οτι το ipc των ryzen ειναι πανομοιοτυπο με αυτο των skylake μονο που σου δινουν διπλασια cores/threads.

 

Στα "high end" σπιτικα συστηματα, αν ο κοσμος δεν ειναι κολλημενος κανονικα ο 1700/1700Χ πρπε να σπασει ταμεια σε αυτη την τιμη.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Περα απο αυτην την εμπαθεια που βγαζει (κατα τη γνωμη μου) ο Billpeppas στον τροπο που περιγραφει αρνητικα τη φαση, και εγω εχω την αισθηση οτι αν φιλτραρεις αυτα που λεει και αφαιρεσεις τους χαρακτηρισμους κλπ καπως ετσι ειναι τα πραγματα. Δηλαδη και το XFR marketing ειναι 99% (δεν περιμενω πολλα απο αυτο) και οι συχνοτητες boost στις οποιες βγαινουν μαλλον δεν απεχουν πολυ απο το τελικιασμα τους. Το ρεκορ που ειδαμε στο cinebench χτες με τον 1800Χ σιγουρα δεν ειναι ενθαρυντικο σαν συχνοτητα σε αυτες τις συνθηκες.

 

Αποκει και περα δεν αλλαζει το γεγονος οτι για τον budget-conscious user (αυτο δε σημαινει απαραιτητα φτηνιαρη, αλλα καποιον που μπορει να δωσει και κατι παραπανω αν πιασουν τοπο τα λεφτα του) φαινονται πολυ καλα τα πραγματα αφου θα μπορεσει να στησει μια πλατφορμα με αρκετο μελλον τοσο σε πυρηνες οσο και σε πιθανες αναβαθμισεις.

 

Επειδη ειδα οτι 2 Μαρτιου θα κυκλοφορησουν μονο οι r7 , ξερουμε για ποτε λεει το timeline για τους r5?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να δώ τι θα κάνει σε OC ο απλός 1700 με 65W TDP.... Αν πάει τουλάχιστον στα 4GHz με λογικά ρεύματα & θερμοκρασιές θα είναι τρελό deal για αναβάθμιση απο i5/i7 τελευταίας 3-4ετίας! Για να δούμε τι θα δούμε!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και αν βγουν οι coffee lake 6c mainstream τον Απριλιο-Μαιο κατα την ταπεινη μου αποψη και παλι ο 1800x θα ειναι τουλαχιστον ισαξιος τους για να μην πω καλυτερος τους οπως φαινονται τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, 9000+rpm said:

Ενω αντιθετα η διαφορα τιμης για παραδειγμα του 1700Χ με τον 6900κ αξιζει .

Δεν ξερω ποιος δουλευει ποιον, αλλα εγω βλεπω οτι ενας 1700χ ουσιαστικα παει κοπια με τον 6900κ που κοστιζει πανω απο 1000ευρω.

Τωρα αν ο amd τρωει τοιχο στα 4,2ghz για παραδειγμα ενω ο δευτερος μπορει να παιξει στα 4,4-4,5 everyday(γιατι παραπανω δεν παιζουν με την καμια οι 8πυρηνοι rock stable εκτος αν εχεις σουπερ τσιπ), αφοδευσε η φοραδα στο αλωνι.

Ετσι και αλλιως εχουνε ιδιο Performance clock to clock, ανα κλοκαρει ο αλλος 300-400μηζ παραπανω (δηλαδη 7-8%) λογικα δικαιολογει και τα 1200 ευρω που ζηταει εναντι των ryzen.

 

Το σουπερ αλμα που καταφερε η amd ητανε το ipc performance, γιατι τα μεχρι πρωτινος cpu της ητανε ολα χρεπια και ας υποστηριζουν τα κοκκινα fan boys το αντιθετο.

Το ipc performance  δειχνει οτι εινα αναμεσα απο haswell kai skylake,  και ααν σκεφτεις οτι ο δευτερος ειναι μολις 7-8% ταχυτερος per clock του πρωτου, δεν θελει και πολυ μυαλο να καταλαβεις οτι το ipc των ryzen ειναι πανομοιοτυπο με αυτο των skylake μονο που σου δινουν διπλασια cores/threads.

 

Στα "high end" σπιτικα συστηματα, αν ο κοσμος δεν ειναι κολλημενος κανονικα ο 1700/1700Χ πρπε να σπασει ταμεια σε αυτη την τιμη.

Πες μου σε παρακαλώ παλικάρι μου πότε βγήκε ο 6900K και ποιά ήταν η τότε εναλλακτική λύση με παρόμοιες ή όμοιες επιδόσεις ?

 

Το πάει κόπια, περίμενε περισσότερα test για να το πείς γιατί όποιος βιάζεται σκοντάφτει ( αν πήγαινε παντού κόπια όπως λες δεν θα ήταν 600€ φθηνότερος ) ( και ναι, εσύ μπορεί να μην θεωρείς σημαντικό την μετατροπή RAW 4k 10bit υλικού σε h.265 4k 10bit, αλλά άλλοι είναι δουλειά τους ).

Link to comment
Share on other sites

επειδή ξεκίνησε ο bill για το XFR , ποιος το χ@ζει πραγματικά not care κανένας εσύ το πετάξες από το πουθενά αν κάνω λάθος να με διωρθώσεις ...

Η αλήθεια είναι , στο βιντεο του linus είπε ότι από το conference - παρουσίαση το XFR προσθέτει  + 100Mhz δηλαδή αν είναι το boost στα 3,8 + XFR πάει 3,9

Το XFR δεν μας νοιάζει .... τουλάχιστον σε αυτή την γενιά ! , σε πειραματικό στάδιο βρίσκετε ...

 

και επίσης όποιος κάνει overclock σοβαρό δεν τον νοιάζει πάει και καρφώνει τον cpu εκεί που θέλει και τέλος !

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, NikosD said:

Σε ξαναρωτάω, στο x265 ο Kaby i7 7700K με default ρολόγια με ποιον RyZen 7 έχει παρόμοιες επιδόσεις ;

 

Εγω λέω να το κάνουμε 7700k underclocked vs Ryzen 7, τι λες ?

 

Να δούμε μήπως πιο σωστά τι κάνει ένας

 

7700K @ max stable OC ( θα σου πάρω σαν βάση τα 4.8GHz που είναι safe bet ) και ένας Ryzen 7 1700 ( same price bracket ) στα αντίστοιχα του ? ( υπολογίζω πως το avg stable OC τους θα είναι τα 4GHz )

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

 

Εγω λέω να το κάνουμε 7700k underclocked vs Ryzen 7, τι λες ?

 

Να δούμε μήπως πιο σωστά τι κάνει ένας

 

7700K @ max stable OC ( θα σου πάρω σαν βάση τα 4.8GHz που είναι safe bet ) και ένας Ryzen 7 1700 ( same price bracket ) στα αντίστοιχα του ? ( υπολογίζω πως το avg stable OC τους θα είναι τα 4GHz )

ΟΚ...

 

Λες ότι είναι ο 7700Κ@4.8GHz  πιο γρήγορος στο x265 από τον Ryzen 7 1700@4.0GHz ;

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, NikosD said:

ΟΚ...

 

Λες ότι είναι ο 7700Κ@4.8GHz  πιο γρήγορος στο x265 από τον Ryzen 7 1700@4.0GHz ;

 

Από ότι φαίνεται ναι.

Σε 2-pass x265 έστω και οριακά φαίνεται γρηγορότερος ( το 1ο pass είναι σχεδόν single-threaded, το 2ο παίζει πολύ AVX2 όπου per clock η Intel έχει σοβαρό προβάδισμα ).

Σε single-pass μάλλον όχι.

 

Για να δείς μια αντιστοιχία, ένας 5960X 8c16t στα 3.3GHz είναι ίσος σε απόδοση με Xeon 12c24t στα 2.6GHz στο x265.

 

Σε x264 εννοείται βγαίνει μπροστά ο Ryzen και γενικότερα οι περισσότεροι πυρήνες όταν αυτοί δεν είναι σημαντικά πιο αργοί.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Sorry για το Off topic ας μου ρίξει κάποιος κάρτα αν ειναι, αλλά δεν άντεξα

 

Που έχεις χαθεί βρε παλιοσαυρα; :D 

 

 

Spoiler

Δουλειές και τρέξιμο. Τα κατάφερε η ΑΜΔ να με επαναφέρει πάντως. Για πόσο, θα φανεί. Τέλος κι από μένα το offtopic, μη φάμε και κανα μπαν με την επιστροφή.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος billpeppas έγραψε:

Πες μου σε παρακαλώ παλικάρι μου πότε βγήκε ο 6900K και ποιά ήταν η τότε εναλλακτική λύση με παρόμοιες ή όμοιες επιδόσεις ?

 

Το πάει κόπια, περίμενε περισσότερα test για να το πείς γιατί όποιος βιάζεται σκοντάφτει ( αν πήγαινε παντού κόπια όπως λες δεν θα ήταν 600€ φθηνότερος ) ( και ναι, εσύ μπορεί να μην θεωρείς σημαντικό την μετατροπή RAW 4k 10bit υλικού σε h.265 4k 10bit, αλλά άλλοι είναι δουλειά τους ).

Σχεδον σε καμια κατηγορια δεν υπηρχε εναλλακτικη γιατι τα cpu της amd μεχρι τωρα ητανε ολα σαπακια.

Τωρα υπαρχει εναλλακτικη.

Το οτι η intel τα τελαυταια χρονια επαιζε μονη της χωρις ανταγωνισμο ειναι γνωστο, δεν ανακαλυφθηκε σημερα.

Δηλαδη με λιγα λογια τι θες να μας πεις?

Οτι σημερα, ο 6900κ αξιζει τα χρηματα του περισσοτερο εναντι του 1700χ και του 1800χ?

Για να καταλαβω δηλαδη.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλει να πει ο Bill είναι ότι στην κακομοίρα την Intel μόνο το AVX έμεινε να κουνάει ως σημαία για επιδόσεις, το οποίο το εκμεταλλευονται επαρκώς ελαχιστοτατα mainstream προγράμματα.

Σε όλα τα άλλα...Τρεχάτε ποδαράκια μου να βγάζετε καινούργια lakes (Coffee και Sugar και δεν ξέρω τι αλλο) και βγάλτε και κάνα river για αλλαγή, γιατί αλλιώς μας πήρε το ποτάμι μας πήρε ο ποταμός.

Σεβαστά τα λεφτά που έχεις επενδύσει σε Intel, αλλά δεν περίμενες κι εσύ τόσο καλό και τόσο φθηνό τον RyZen για αυτό το performance.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.