Jump to content



ZEN leaks


ARMAGEDDON

Recommended Posts

Εγώ βλέπω ότι δεν υπάρχουν καν επιφυλάξεις. Μπορεί να αναλύσει κάποιος πόσο αντιπροσωπευτικό είναι το cinebench για τη συνολική απόδοση του cpu? To ρωτάω γιατί και ο 3770Κ πχ με τον 8350 κοντά παίζουν στο multi cinebench αλλά γενικά είναι η μέρα με τη  νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Ryzen 5

 

Ο 1600Χ με τα ρολόγια του 1800X δείχνει τρελό deal όταν οι πρώτες πληροφορίες έδειχναν 3.3-3.7.

 

Προσωπικά χτυπάω έναν 1600Χ, ρίχνω την διαφορά από το 8c/16t σε μια καλή μητρική X370 και τα ξαναλέμε το 2020+  με Ryzen+

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το single core score κανει τη διαφορα εκει υποφερανε ολοι οι amd,συγκριση του 8350 με τον 3770κ ειναι 1 προς 2 σε πυρηνες ο 3770κ σε single βαραει στα 4.6 τουλαχιστον στο cinebench r15 162-165

2.png

Έγινε επεξεργασία από predator7
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, predator7 said:

το single core score κανει τη διαφορα εκει υποφερανε ολοι οι amd,συγκριση του 8350 με τον 3770κ ειναι 1 προς 2 σε πυρηνες ο 3770κ σε single βαραει στα 4.6 τουλαχιστον στο cinebench r15 162-165

2.png

Πλέον ξεχνάμε τους FX. Είναι σαν να έχουν μόλις βγει ο Core2Duo και να μιλάμε για τους Pentium 4 ως αντιπροσωπευτικό δείγμα του που βρίσκεται η Intel.

Οι FX πλέον είναι old news. History. Bye bye. Στο καλό και μην μας γράφετε.

 

Σύμφωνα με την AMD 6900K και 1800X πετυχαίνουν το ίδιο σκορ στο single thread Cinebench test. Ακόμα και αν πούμε ότι είναι καραψευταράδες τους κερατά, ε δεν νομίζω να υστερεί o Ryzen 20-30-40% στο single thread.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που δεν το έχετε (υποθέτω) δώσει πολύ σημασία (σας πήρε τα μυαλά ο ryzen :p ) είναι ο "ήσυχος" τρόπος που η Intel πάει να εννοποιήσει τις 2 πλατφόρμες της (Z270-X299)! Ανακοινώθηκε ο 7640K/7740K για την νέα HEDT (X299) πλατφόρμα (με extra quad channel DDR4 & λίγο υψηλότερους χρονισμούς) που στην ουσία "αδείαζει" όσους αγόρασαν πρόσφατα kabbylake στο Ζ270 (πόσους μήνες ζωής θα έχει τελικά το "καημένο"???). Αυτό δεν σας βάζει σε σκέψεις?? Προσωπικά το σίγουρο είναι οτι ΔΕΝ θα ξανά βγεί mainstream πλατφόρμα απο μεριάς Intel τουλάχιστον για κάποιο διάστημα (αυτό πιστεύω προσωπικά).. Βέβαια απο αυτό απορρέουν και άλλα πιθανά συμπεράσματα αλλά θα σας αφήσω να τα βρείτε με την ησυχία σας! :p Καλό είναι να γίνεται εποικοδομητική κουβέντα χωρίς fanboyισμούς! Όσο για τις τιμές των Ryzen απορώ μερικοί γιατί εκπλήσονται! Το τι Intel έπαιζε και ακόμα παιζεί σε αυτές τις τιμές έγκειται καθαρά στο γεγονός οτι έπινε αίμα στο βωμό του 0μηδενικού ανταγωνισμού! Κανονικά άλλες θα έπρεπε να ήταν οι τιμές στο Χ99 αλλά όπως είπαμε τι καλύτερο απο το να παίζεις μπάλα μόνος σου, στο γηπεδό σου και με τους οπαδούς σου να ζητωκραυγάζουν! ;) 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

 

Σας ψιλοέπιασαν κώτσους με το XFR από το marketing τους.

Αυτό που περιμένετε από το XFR και η πραγματικότητα διαφέρουν πάρα πολύ.

 

Βασικό και κυριότερο θέμα ότι οι CPU είναι ζεστοί.

 

Ανάλογα το τι έχει κάνει under the hood η AMD, κάτι που δεν ξέρω, ούτε αυτοί που είμαι σε επαφή γνωρίζουν γιατί δεν υπάρχει πουθενά documented, παίζει πολύ το ενδεχόμενο να δούμε και AMD Ryzen delidding... παίζει όμως και να μην υπάρχει από εκεί θέμα και απλά να έχει βγεί ζεστό το chip.

 

 

Το XFR ίσως να μην έχει νόημα σήμερα, αλλά να αποκτήσει νόημα όταν η παραγωγή τους ωριμάσει , οπότε μπορέσουν να ανεβάσουν παραπάνω ρολόγια.  

Είναι πολύ πιθανό να δεις 1850X, 1950X με XFR αρκετά πάνω απο τα 100Mhz. To θέμα είναι να υπάρχει το υπόβαθρο. 

Για εμένα ήταν και είναι λογικό, όταν μια εταιρία αλλάζει αρχιτεκτονική, αλλάζει λιθογραφία, αλλάζει πλατφόρμα , να μην μπορεί να δώσει με την πρώτη

-και πυρήνες

-και ρολόγια

-και κλόκια

-και θερμοκρασίες

-και καταναλώσεις.

 

Κάπου θα ξεφύγει από τον προγραμματισμό, για να καλυφθεί μελλοντικά με μικροδιορθώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Σχεδον σε καμια κατηγορια δεν υπηρχε εναλλακτικη γιατι τα cpu της amd μεχρι τωρα ητανε ολα σαπακια.

Τωρα υπαρχει εναλλακτικη.

Το οτι η intel τα τελαυταια χρονια επαιζε μονη της χωρις ανταγωνισμο ειναι γνωστο, δεν ανακαλυφθηκε σημερα.

Δηλαδη με λιγα λογια τι θες να μας πεις?

Οτι σημερα, ο 6900κ αξιζει τα χρηματα του περισσοτερο εναντι του 1700χ και του 1800χ?

Για να καταλαβω δηλαδη.

 

Αν είναι να λέμε τα αυτονόητα, τότε να ανοίξουμε και ένα thread για ανάλυση του 1+1 = 2,  2+2 = 4.

 

Να γράφουμε τα αυτονόητα δηλαδή ?
Ορίστε!

Ο 6900K με τα νέα δεδομένα από την ημέρα κυκλοφορίας του 1700X θα πρέπει να αλλάξει η τιμή του.


Χάρηκες με το αυτονόητο ή να το αναλύσουμε παρεταίρω ?

πριν 1 ώρα, το μέλος NikosD έγραψε:

Αυτό που θέλει να πει ο Bill είναι ότι στην κακομοίρα την Intel μόνο το AVX έμεινε να κουνάει ως σημαία για επιδόσεις, το οποίο το εκμεταλλευονται επαρκώς ελαχιστοτατα mainstream προγράμματα.

Σε όλα τα άλλα...Τρεχάτε ποδαράκια μου να βγάζετε καινούργια lakes (Coffee και Sugar και δεν ξέρω τι αλλο) και βγάλτε και κάνα river για αλλαγή, γιατί αλλιώς μας πήρε το ποτάμι μας πήρε ο ποταμός.

Σεβαστά τα λεφτά που έχεις επενδύσει σε Intel, αλλά δεν περίμενες κι εσύ τόσο καλό και τόσο φθηνό τον RyZen για αυτό το performance.

Μια χαρά προγράμματα υπάρχουν για το AVX και πολύ περισσότερα θα μαζεύονται σιγά σιγά με τις AVX2 που υποστηρίζουν και integer ops.

AVX & AVX2 χρησιμοποιούν ήδη αρκετά renderers ( π.χ. Blender, Corona ), 3D Studio Max, VRay, AutoCAD,  password crackers, πολλά scientific apps ( physics simulations, mathematics, etc ) καθώς και games πλέον ( π.χ. GRID 2, DiRT Showdown, DiRT 3(? έχω χάσει το μέτρημα) ).

 

Και όχι, δεν ξεχωρίζει τα flagships των 2 εταιριών μόνο η επίδοση σε AVX & AVX2.

 

Για τα λοιπά, hardware αγοράζω, όχι μετοχές, οπότε δεν με νοιάζει του χρόνου αν ο Xeon μου αξίζει 500€ ή 1000.

Όταν τον πήρα ήταν ότι καλύτερο για την δουλειά που κάνω, και συνεχίζει να είναι, και επειδή μιλάμε για τεχνολογία, προσωπικά δεν αγοράζω με βάση το αν θα κρατήσει την αξία του ( το 99% των τεχνολογικών προϊόντων χάνει την αξία του στάνταρ ).

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι να φτάσει η ώρα που είδαμε στην πράξη πράγματα ( δηλαδή περίπου αρχές Νοέμβρη που πήγαν στα FAE των κατασκευαστών μητρικών τσιπάκια σχεδόν τελικού revision ) δεν υπολόγιζα πως θα έκανε αυτό το άλμα επιδόσεων η AMD.

Η τιμή είναι πολύ καλή ομολογουμένως.

Δεν το κάνει πάντως επειδή "σας αγαπάει" τους υποστηρικτές της πάντως...

 

Αναλόγως το τι θα κάνει η Intel τιμολογιακά κυρίως και δευτερεύοντως με τα επερχόμενα προϊόντα, δεν αποκλείεται το επόμενο iteration του Zen arch. να είναι πιο ακριβό.

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
δεν χρειάζονται προσωπικοί χαρακτηρισμοί
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ξεφευγουμε λιγο απο τους fanboyστικους χαρακτηρισμους και τις τασεις εκμηδενισμου των Ryzen χωρις καν να εχουν βγει ακομα?! Δε μπαινουμε καλυτερα στην ουσια? Αξιζει κανεις να παει σε 1800Χ ενω βρισκονται προ των πυλων οι 6c/12t mainstream Coffee Lake?! Προσωπικα επαναλαμβανω οτι ειμαι ιδιαιτερα χαρουμενος και αισιοδοξος για τους Ryzen! Μπορει καποιος να δωσει φως στο ερωτημα μου οσο πιο εμπεριστατωμενα γινεται γιατι θαρρω οτι δεν ειμαι ο μοναδικος που εχει την ιδια απορια....

Έγινε επεξεργασία από johnysg7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος johnysg7 έγραψε:

Γιατι δεν ξεφευγουμε λιγο απο τους fanboyστικους χαρακτηρισμους και τις τασεις εκμηδενισμου των Ryzen χωρις καν να εχουν βγει ακομα?! Δε μπαινουμε καλυτερα στην ουσια? Αξιζει κανεις να παει σε 1800Χ ενω βρισκονται προ των πυλων οι 6c/12t mainstream Coffee Lake?! Προσωπικα επαναλαμβανω οτι ειμαι ιδιαιτερα χαρουμενος και αισιοδοξος για τους Ryzen! Μπορει καποιος να δωσει φως στο ερωτημα μου οσο πιο εμπεριστατωμενα γινεται γιατι θαρρω οτι δεν ειμαι ο μοναδικος που εχει την ιδια απορια....

 

 

Εγώ ποντάρω στον RYZEN όπου είναι μια εντελώς νέα αρχιτεκτονική, η οποία λογικά θα έχει και αρκετά περιθώρια βελτίωσης. Πέρα από την αρχιτεκτονική, πιστεύω πως και τα 14nm της Glofo είναι ακόμα ανώριμα για να δώσουν αυτό που θα δούμε στο τέλος.

 

Για αυτό είπα παραπάνω να μην κρίνουμε το XFR από τώρα αλλά να δώσουμε χρόνο ώστε να δούμε αν θα γίνει πιο επιθετικό σε μελλοντικά μοντέλα μετά την καλυτέρευση της παραγωγής.

 

Οι coffee θα είναι ότι  βλέπεις σήμερα με +2cores. 

 

Από εκεί και πέρα μόνο και μόνο για λόγους ανταγωνισμού και επειδή καθώς φαίνεται η AMD δεν πάει για να μαδήσει την κότα με τα χρυσά αυγά , αλλά μας δίνει προιόν σε σωστή τιμή, θα στήριζα AMD.  Αυτό εξάλλου κάνω και χρόνια, όταν υπάρχει προιόν που να καλύπτει τις ανάγκες μου.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος adpanos έγραψε:

 

 

Εγώ ποντάρω στον RYZEN όπου είναι μια εντελώς νέα αρχιτεκτονική, η οποία λογικά θα έχει και αρκετά περιθώρια βελτίωσης. Πέρα από την αρχιτεκτονική, πιστεύω πως και τα 14nm της Glofo είναι ακόμα ανώριμα για να δώσουν αυτό που θα δούμε στο τέλος.

 

Οι coffee θα είναι ότι  βλέπεις σήμερα με +2cores. 

 

Από εκεί και πέρα μόνο και μόνο για λόγους ανταγωνισμού και επειδή καθώς φαίνεται η AMD δεν πάει για να μαδήσει την κότα με τα χρυσά αυγά , αλλά μας δίνει προιόν σε σωστή τιμή, θα στήριζα AMD.  Αυτό εξάλλου κάνω και χρόνια, όταν υπάρχει προιόν που να καλύπτει τις ανάγκες μου.

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου... Το θεμα ειναι οτι προσωπικα μιλωντας παντα θα ηθελα εφοσον αποφασισω να παρω τον 1800Χ να μην βγει σε 2 μηνες ο coffee και να ειμαι πισω 20%...

Link to comment
Share on other sites

Όσο πάντως διαβάζω για το θέμα, τόσο μου φαίνεται η περίπτωση πως είναι αντίστοιχη του τι είδαμε με την άφιξη στην αγορά των 4850 και 4870 (R770).

 

Μιλάμε για καρμπόν καταστάσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος johnysg7 έγραψε:

Συμφωνω απολυτα μαζι σου... Το θεμα ειναι οτι προσωπικα μιλωντας παντα θα ηθελα εφοσον αποφασισω να παρω τον 1800Χ να μην βγει σε 2 μηνες ο coffee και να ειμαι πισω 20%...

20% πίσω ο 1800Χ από 6C/12T INTEL δεν θα είναι με την καμία, αν η συνολική εικόνα είναι αυτή που έχουμε δει έως τώρα.

 

Το σίγουρο είναι πως πολύ γρήγορα βλέπω ανανέωση και των ryzen με νέα μοντέλα ή νέα step. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας μην καθομαστε να ψαχνουμε το ξυγκι της μυγας, ουτε να κανουμε την τριχα τριχια. Μετα τον πρωτο ενθουσιασμο που δικαιως μας ηρθε, τα συμπερασματα που βγαζω εγω ειναι τα εξης: 

Μια επαναληψη της ιστοριας με το Polaris. Δηλαδη performance-wise η AMD δεν καταφερε να φερει την επανασταση, αλλα καταφερε να κατακτησει ισαξια την κορυφη. Ενα 9% σαν best case scenario δεν λεει και πολλα, ειδικα οταν εδω και κατι χρονια γκρινιαζουμε για το +10% αναμεσα στις γενιες της intel. Βεβαια σε συγκριση με παλαιοτερα cpu της ιδιας εχουμε προοδο τετοια που δεν περιμενε κανεις ουτε ο πιο αισιοδοξος. Απο κει και περα ομως, αν αφησουμε τις ωμες επιδοσεις απ εξω εχουμε θαυματα. Και το μεγαλυτερο ειναι το vfm. Οταν παιρνεις παραπλησιες επιδοσεις η με 1700 ευρω η με 550, ε τοτε αν δεν ξερεις τι να επιλεξεις εισαι αξιος της μοιρας σου. Επισης επιτελους  ξημερωσαν μερες οπου θα ανοιγει καποιος ενα θεμα "Νεο pc build x ευρω" και δεν θα χρειαζεται να λεμε "Βαλε λιγα ακομα για να εισαι πιο futureproof" και μπλα μπλα μπλα.....

Το θεμα ειναι οτι και παλι το προιον ειναι εδω, ειναι καλο και ειναι και ολοκληρωμενο. Επιδοσεις, καταναλωση, τιμη ειναι ολα σουπερ...

Το τι γινεται στο ενα benchmark και τι στο αλλο, ειναι ανευ σημασιας για το 95+ % των υπιψηφιων αγοραστων

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος johnysg7 έγραψε:

Συμφωνω απολυτα μαζι σου... Το θεμα ειναι οτι προσωπικα μιλωντας παντα θα ηθελα εφοσον αποφασισω να παρω τον 1800Χ να μην βγει σε 2 μηνες ο coffee και να ειμαι πισω 20%...

Η αγορά των υπολογιστών γενικότερα είναι να πιάσεις το momentum. Καμία αγορά δεν είναι futureproof, ειδικά αν θες να έχεις πάντα το καλύτερο εξάρτημα κάθε φορά. Η κατάσταση βόλευε όσους δεν ήθελαν ή δε μπορούσαν να παρακολουθήσουν τις ετήσιες αλλαγές της intel οι οποίες λόγω έλλειψης ανταγωνισμού πήγαιναν με βηματισμό πιγκουίνου. Με i5 2500k του 2011 εν έτη 2017 είμαι οριακά ευχαριστημένος. Ας είναι καλά η intel και το άρμεγμα που έριχνε λόγω έλλειψης ανταγωνισμού.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Η αγορά των υπολογιστών γενικότερα είναι να πιάσεις το momentum. Καμία αγορά δεν είναι futureproof, ειδικά αν θες να έχεις πάντα το καλύτερο εξάρτημα κάθε φορά. Η κατάσταση βόλευε όσους δεν ήθελαν ή δε μπορούσαν να παρακολουθήσουν τις ετήσιες αλλαγές της intel οι οποίες λόγω έλλειψης ανταγωνισμού πήγαιναν με βηματισμό πιγκουίνου. Με i5 2500k του 2011 εν έτη 2017 είμαι οριακά ευχαριστημένος. Ας είναι καλά η intel και το άρμεγμα που έριχνε λόγω έλλειψης ανταγωνισμού.

Φυσικα και ισχυει απολυτα αυτο που λες και για αυτον ακριβως τον λογο θελω να τα σκασω στον R7 1800X....

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, πηγαίνοντας στο AM4 είσαι στην αρχή νέας πλατφόρμας. Το αυτό συμβαίνει αν πας στους SL-X / KL-X (299).

 

Ο CL θα είναι το τέλος της 1151. Αν ήδη έχεις σύστημα στην πλατφόρμα θα είναι ταμαμ, αλλά αν πας για νέα αγορά..εξαρτάται βέβαια από το πόσο συχνά κάνεις αναβάθμιση/αλλάζεις σύστημα.

Έγινε επεξεργασία από Dante80
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.