Jump to content



ZEN leaks


ARMAGEDDON

Recommended Posts

4 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Είδες που την πάτησες !!!

σου είπα άλλο τιμολογιακά (τιμολογιακά παίζει μπάλα με τον i7 7700k) και άλλο που είναι οι επιδόσεις i7 6900k

η intel για φέτος το έκλεισε το μαγαζί ότι πούλησε πούλησε !

 

Μην σου πω ότι πάει για χρεωκοπία έχοντας το 90% της αγοράς...

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα το μπατζετ γενικα δεν εβαλα επιδοσεις το ξαναλεω,οταν θελεις κοντα στο 700αρι για 3 πραγματακια εκει καταλαβαινεις τι γινεται ειτε πας στη μια ειτε στην αλλη κ πιστεψε με πολλοι θα ειναι αυτοι που θα συνεχισουν να προτιμουν την ιντελ ακομα κ τωρα.

Link to comment
Share on other sites

H intel λόγω της κυρίαρχης θέσης της στην αγορά μπορεί να αντιμετωπίσει τους Ryzen πολύ πιο αποτελεσματικά από ότι εμείς φανταζόμαστε τώρα.

Το πρώτο και προφανές βήμα είναι να ρίξει τις τιμές, σημαντικά!! Έχοντας υπερκέρδη και παρά τρίχα μονοπώλιο για μια δεκαετία θα το αντέξει...

Λόγω των συνεργασιών της με ΟΕΜs να υιοθετήσει στρατηγικές γνωστές τις πάση, δεν είναι καμιά πρωτάρα. Πάρε 20.000 CPU από εμένα και δώρο άλλα 2.000.

Όσο μερίδιο της αγοράς και να ανακτήσει η AMD δεν μπορεί να ξεπεράσει τους περιορισμούς παραγωγής που έχει καθώς το ταμείο είναι μείον εδώ και χρόνια.

 

Άντε να δώ το 6πύρηνο sweet spot για τα πιο συγκρατημένα βαλάντια :lol:

Link to comment
Share on other sites

οταν θα ερθει η ιντελ με 6-12 cores-threads κ 8-16 αντιστοιχα στις τιμες τις τωρινες 7700κ, η amd τι θα βγαλει 32-64  για να την χτυπησει κακα τα ψεματα,ηρθε με 8-16 για να χτυπησει 4-8 αντιστοιχα,την χτυπαει σαφως στις τιμες στα ψηλα αλλα οχι με κατι εντυπωσιακο για να πω εγω τουλαχιστον αλλαζω πλατφορμα 

Link to comment
Share on other sites

Τα 8c/16t δεν ηρθαν για να χτυπήσουν τα 4C/8T της intel.  Δεν έχει επαφή το performance τους.

 

Τα 8core CPU  της AMD δεν είναι κάτι που θα αλλάξει την αγορά .  Δεν είναι πολύς ο κόσμος που δίνει 350-450-550€ για επεξεργαστή.

 

Τα 4C/8T  + VEGA + HBM?  είναι αυτά που θα γυρίσουν την αγορά υπερ της AMD για τουλάχιστον την επόμενη 2ετία. 

Χωρίς να χωλαίνουν σε IPC, χωρίς να υπολείπονται σε πλατφόρμα, χωρίς να έχουν υψηλές καταναλώσεις, θα δίνουν το πλεονέκτημα των δυνατών γραφικών σε compact συνολάκια. Εκεί η Intel θα τα βρει σκούρα πολύ.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Εκτός αν ισχύουν τα όσα ακούστηκαν για Radeon γραφικά σε Intel επεξεργαστές.

 

Και να γίνει αυτό, δεν θα γίνει με τον ίδιο τρόπο.... 

πατέντες πληρώνει η intel στην amd, όχι μια συγκεκριμένη αρχιτεκτονική.

Δεν είναι δηλαδή οτι θα πάρει η intel την rx460 να την βάλει στον I7 9700K....

Θα κάνει ότι έκανε και με την nvidia.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανένα δεν ενδιαφέρει ο τρόπος αλλά μόνο η απόδοση αρκεί να είναι ανταγωνιστική. Τρανό παράδειγμα η συγκόλληση 2 CPU σε ένα die από την intel όσο η AMD περηφανευόταν για true dual core.

Μια τρύπα στο νερό ήταν για την AMD.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

Αν τα official benchmarks επιβεβαιώσουν τα leaks, τότε πραγματικά μιλάμε για κάτι το εντυπωσιακό. Το μερίδιο αγοράς και η ανάκαμψη βέβαια είναι άλλο ζήτημα, καθώς η αξία του προϊόντος είναι μόνο ένας απ τους πολλούς παράγοντες.

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, billpeppas said:

Γελάω με τις υπερβολές που γράφετε μερικοί ( ARMAGEDDON ξεπερνάς κάθε επίπεδο infinity fabricated γραφικότητας :D )

Ναι κλασικά γραφικός ο ένας μπλα μπλα έχεις nda οπότε μην μιλάς :p ...
Έχω κι εγώ NDA να ξες για τα μελλοντικά σχέδια της amd αλλά δεν μπορώ να στα αποκαλύψω έχω υπογράψει ένα σκασμό χαρτιά ...

Απλά έχω υπογράψει να κάνω και βαβούρα χωρίς να την πληρώνομαι (καλός μαλ@κας εδώ). .. . . .. . . . . . .. . . (ο καθένας λέει ότι μπούρδα θέλει)

 

Βλέπεις τόσες μέρες δεν ασχολούμαι καθόλου μαζί σου ... εσύ γιατί ασχολήσε μαζί μου ... ?

1 hour ago, Nickzzz said:

 

Μην σου πω ότι πάει για χρεωκοπία έχοντας το 90% της αγοράς...

 

Επίσης τι φοβάστε όλη την ώρα μόλις πετάξει κάποιος ότι το έκλεισε το μαγαζί η intel ξεκινάτε λες και έχετε μετοχές ...και τελευταίο βάζετε ότι θα  μείνουμε δίχως hardware , αει κάντε ένα κρύο ντους να συνέλθετε από τα σημερινές σφαλιάρες

5 minutes ago, antonis said:

εγώ από την άλλη χαίρομαι γιατί σε 2 με 3 χρόνια που δεν θα μου φτάνει ο 5820κ θα πετάξω πάνω έναν used 6900κ σε τιμή χώμα :hehe:

δεν πρόκειται να βρεις used 6900k σε δύο τρία χρόνια

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Περί Intel, από PCPerspective

 

Quote

Update Feb 22 @ 4:27am: An official Intel spokesman did respond to today's AMD news with the following: 

“We take any competition seriously but as we’ve learned, consumers usually take a ‘wait and see’ approach on performance claims for untested products. 7th Gen Intel® Core™ delivers the best experiences, and with 8th Gen Intel Core and new technologies like Intel® Optane™ memory coming soon, Intel will not stop raising the bar.” ­

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Ναι κλασικά γραφικός ο ένας μπλα μπλα έχεις nda οπότε μην μιλάς :p ...
Έχω κι εγώ NDA να ξες για τα μελλοντικά σχέδια της amd αλλά δεν μπορώ να στα αποκαλύψω έχω υπογράψει ένα σκασμό χαρτιά ...

Απλά έχω υπογράψει να κάνω και βαβούρα χωρίς να την πληρώνομαι (καλός μαλ@κας εδώ). .. . . .. . . . . . .. . . (ο καθένας λέει ότι μπούρδα θέλει)

 

Βλέπεις τόσες μέρες δεν ασχολούμαι καθόλου μαζί σου ... εσύ γιατί ασχολήσε μαζί μου ... ?

 

Επίσης τι φοβάστε όλη την ώρα μόλις πετάξει κάποιος ότι το έκλεισε το μαγαζί η intel ξεκινάτε λες και έχετε μετοχές ...και τελευταίο βάζετε ότι θα  μείνουμε δίχως hardware , αει κάντε ένα κρύο ντους να συνέλθετε από τα σημερινές σφαλιάρες

 

Πιο γραφικέ από τα Ζαγοροχώρια, amd έχω (κάρτα γραφικών) αλλά ίσως πρέπει να καταλάβεις ότι τις πωλήσεις δεν τις κάνουν τα 1000 διαφορετικά άτομα σε 10 forums όσο καλό και αν είναι το προϊόν. Πες μου σε έναν χρόνο πόσα συστήματα dell ή hp θα δεις με ryzen και πόσα με intel που πουλάνε χιλιάδες κομμάτια σε εταιρίες.

Όπως και πόσοι με συστήματα 3ετιας θα κάνουν αναβάθμιση.

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

Σκιάχτηκε τώρα η Intel.

 

Όπως και η nVIDIA.

 

Πάνε τα flagship τους χάσανε την κορυφή, το κοινό δεν τις εμπιστεύεται πια, και δεν έχουνε δυνατότητα π.χ. στα προϊόντα που έχουνε πλέον λάθος τιμολόγηση να ρίξουνε την τιμή... NOT :D

 

Business is business.

Τόσο καιρό Intel & nVIDIA δεν είχαν ουσιαστικό ανταγωνισμό, προϊόντα είχαν, ζήτηση υπήρχε, καλύτερη ευκαιρία για ανεβασμένες τιμές και μεγιστοποίηση του κέρδους δεν έπαιζε.
Με την καβάτζα που έχουν κάνει, αν θέλουν να πάνε σε πόλεμο τιμών με την AMD μπορούνε και με το παραπάνω.

Λόγω πρεστίζ δεν πρόκειται να ρίξει τον 6900K πάντως στα 450€ π.χ. για να είναι πιο ανταγωνιστικός ας πούμε του 500€ 1800X.

 

Ωραία όλες οι χαρές, αλλά το price fixing δεν είναι κάτι το δύσκολο για τις εταιρίες ( κέρδη θέλουνε... ) ούτε επίσης είναι τόσο δύσκολο να επιταχύνει η Intel το release schedule της και να βγάλει άλλα πράγματα πρίν την ώρα τους.

 

Ελεύθερη αγορά είναι ο καθένας αγοράζει ότι θέλει και στην τιμή που γουστάρει και αποδέχεται.
Ούτε ο ένας να κατακρίνει τον άλλο γιατί προτίμησε το τάδε ή το άλλο, ξεκολλήστε λίγο και οι 2 πλευρές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Efialtis said:

H intel λόγω της κυρίαρχης θέσης της στην αγορά μπορεί να αντιμετωπίσει τους Ryzen πολύ πιο αποτελεσματικά από ότι εμείς φανταζόμαστε τώρα.

Το πρώτο και προφανές βήμα είναι να ρίξει τις τιμές, σημαντικά!! Έχοντας υπερκέρδη και παρά τρίχα μονοπώλιο για μια δεκαετία θα το αντέξει...

Λόγω των συνεργασιών της με ΟΕΜs να υιοθετήσει στρατηγικές γνωστές τις πάση, δεν είναι καμιά πρωτάρα. Πάρε 20.000 CPU από εμένα και δώρο άλλα 2.000.

Όσο μερίδιο της αγοράς και να ανακτήσει η AMD δεν μπορεί να ξεπεράσει τους περιορισμούς παραγωγής που έχει καθώς το ταμείο είναι μείον εδώ και χρόνια.

 

Άντε να δώ το 6πύρηνο sweet spot για τα πιο συγκρατημένα βαλάντια :lol:

Τα βρώμικα κόλπα τους στην oem αγορά είναι γνωστά. Όσο για τα άλλα:

1) Πάνε από αναβολή σε αναβολή των 10nm. Για να φτιάξεις αρχιτεκτονική θες τρανζίστορ.

2) Το optimization έκαστης αρχιτεκτονικής, έχει τα όριά του.

3) Το ipc/ips της amd είναι πλέον ικανοποιητικό(τι να πουν και οι φουκαράδες με τους κλειδωμένους i5 στα 3,5Ghz*) και η όποια διαφορά θα φανεί σε στενή κατηγορία games.

Δεν χρειάζεται πια να έχεις το latest and greatest στα games.

 

*Αλήθεια αυτοί γιατί ήταν τόσο καιρό οι έξυπνοι vfm χρήστες και οι ζενάδες με 4,0Ghz+ και καλό ipc, σε λιγότερα λεφτά, θα είναι τα θύματα;

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνετε τίποτα από όσα λέω ... οπότε είμαστε μια χαρά ... θα συνεχίσω να τα λέω όπως τα λέω
 

Κανείς δεν αλλάζει ότι η AMD θα φέρει σε κάθε σπίτι "φτηνούς" 8cores/16threads !

όποιος έχει λεφτά ας αγοράσει intel να σκάσει 1300+ ευρώ και να μην ασχολείται με εμάς ,

και κακός κάνει που ασχολείται με εμάς

και ναι η intel θα κλείσει όπως και η nvidia είναι με μαθηματικό τρόπο ότι θα γίνει και αν μου πει κανένανς όχι θα του πω όπως κλείνανε και την amd έτσι θα κλείσουν και αυτές ....

θα κλείσουν θα κλείσουν θα κλείσουν

και ξέρετε κάτι θα τις αγοράσει η AMD μουχαοχαοχοαχοαχοαοχαοχοαχοαχοαοχαοχοαχο (μάλλον χάλασα το NDA μου αλλά ποιος χ@στηκε δεν με πιστεύει κανείς χααχαχ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Nickzzz said:

Όπως και πόσοι με συστήματα 3ετιας θα κάνουν αναβάθμιση.

Θα δεις ξαφνικά πολλά άτομα να δείχνουν έντονο ενδιαφέρον για ΗΤ και cores, καθαρά από τον ξαφνικό έρωτά τους για το σχέδιο, την επεξεργασία βίντεο και τα 3d graphics.

Είτε πάνε σε ίντελ, είτε σε amd.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.