Jump to content



ZEN leaks


ARMAGEDDON

Recommended Posts

Με βαση τις εκτιμησεις, σε IPC πρεπει να ειναι απο -15% εως +5%.  Ρεαλιστικα κΙ με βαση αυτο πουλεγανε οτι θα ειναι σε επιπεδο broadwell πρεπει να ειναι καπου στο -5% απο Intel.

Αν ειναι εκει, ακομα και στο -10% σου λεω εγω, και επαληθευτουν μαι οι τιμες που κυκλοφορουν, εγω βλεπω να κλεινει το σπιτι στους i5 και κατω, γιατι ο αλλος με ενα Α budget θα παιρνει πιο πολλους πυρηνες+threads και ξεκλειδωτα μαλλιστα.

Ειδικα το 6c/12t vs 4c/4t φαινεται αστειο διλλημα, ποσο μαλλον το 4c/8t vs 2c/4t.

 

Αποκει και περα στο high end παιζει ρολο και ποσο θα κλοκαρουν, γιατι αν εχουν ενα -10% IPC πχ και τερματιζουν και σε αλλο ενα -10% clock με τους kaby (πχ 4400 vs 4800) το κρινω λογικο ενας αμιγως gamer να προτιμησει να θυσιασει πυρηνες αφου και τα 8t του φτανουν, για αποδοση.

 

Για οποιον ασχολειται με multithreaded εφαρμογες και ειναι budget conscious δε συζηταμε βεβαια, ο r7 θα κοβει κ ωλους!

Θα ηθελα να δω HEVC encoding με εναν τετοιο!

 

Εγω προσωπικα επειδη βαρεθηκα τα 4c/8t και εχω αναβαλει καναδυο χρονια τωρα την αλλαγη του 2600k παρακαλαω να ειναι κοντα το IPC και να δω τιμες  του χαμηλοτερου 6c/12t και του χαμηλοτερου 8c/16t να χτυπησω εναν απο αυτους!

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

On 2/14/2017 at 0:19 PM, das said:

Δυστυχώς η amd δε βλέπω να βλέπει άσπρη μερα.
Σε ολα τα φόρουμ παίζει η ίδια ατακα :
Αντε να πέσουν οι τιμές να πάρουμε intel.

 

Στις 28 Φεβρουαρίου απαντάς σε ένα δίλημμα. Θέλω 144 καρέ σε online fps και μέχρι και κάτω από 60 καρέ σε μεγάλα open world ή 110 π.χ. καρέ στα online, με προοπτικές για 200 καρέ+ μέσω dx12/vulcan και ακλόνητο 60άρι στα open world για 20 χρόνια.

 

Η amd ποτέ δεν θα προσέφερε ακριβώς το ίδιο που προσφέρει η ίντελ. Καλύπτει κενά που δεν καλύπτουν οι προτάσεις της ίντελ. Ο μεγαλύτερος εχθρός της  τώρα, όπως το έχω ξαναπεί, είναι η αμορφωσιά των καταναλωτών και οι ιντελάδες συμβουλάτορες στα φόρα, παρά η ίδια intel.

Έχεις ακούσει ποτέ άνθρωπο να λέει "πέτα το ARMA από το παράθυρο είναι κακογραμμένο"; Όχι βέβαια. Θα σου πούνε ότι είναι μια χαρά παιχνίδι, απλά θες τον πιο σύγχρονο ίντελ στα 4,9Ghz με μια "ψυκτρούλα" των 150€ να το τρέχει. Άντε να τους πεις τώρα για το mafia 3, το gears of war 4, το F1 2016 κλπ. που ζητάνε πυρήνες. Όλα "κακογραμμένα".

 

Quote

 

Πέτρο... από την φανατίλα σου να βγάλεις άχρηστη την Intel ( LOL ) ώρες ώρες δεν καταλαβαίνεις μου φαίνεται καν τι λες.

 

Μου αρέσει που θες να δικαιολογήσεις και frame drops σε παιχνίδι που λες πως κατά κόρον έχεις 60++ fps

 

@billpeppas

Frame drops με κλειστό το ΗΤ και παρ'όλα αυτά ομαλή κίνηση. Όχι ό,τι να'ναι frame drops σαν το GTAIV.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

έχουμε και λέμε όποιος θέλει να έρθει στο hype train ...

παρακάτω από την επίσημη σελίδα της amd μπορεί να κατεβάσει wallpeper για FB για twitter κλπ κλπ κλπ ....

 

http://www.amd.com/en-us/markets/digital-fan-kit-download#ryzen

 

RYZEN_1080-Wallpaper.jpg

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/14/2017 at 2:17 PM, billpeppas said:

Δεν θα προσφέρει ίδιες επιδόσεις ( μην είστε αφελής, αν μπορούσαν να είναι στα ίδια ακριβώς επίπεδα across the board, θα ήταν φθηνότεροι, αλλά όχι τόσο σημαντικά, ο μεγάλος θα απείχε περί τα 100-150€ του αντίστοιχων επιδόσεων Intel, και όχι περί τα 500€ κάτω )

Μήν ξεχνάς ότι η AMD θέλει απεγνωσμένα μερίδιο αγοράς.  Αν συνεχίσει να βελτιώνει τους ZEN και να είναι ανταγωνιστική με τους Intel  (όχι όπως η φωτοβολίδα των AthlonXP) σταδιακά θα αρχίσει να αυξάνει και τιμές. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αυτό.

Και μερίδιο να θες, αν το προϊόν είναι ισάξιο με του αντίπαλου πουλάς κάργα δίχως να έχεις τρελλή τιμολογιακή διαφορά.

 

Άλλωστε ακόμα και τώρα που πουλάνε ακριβότερα τα chipset, πάλι οι μητρικές AMD είναι έστω και λίγο πιο προσιτές από τις αντίστοιχες για Intel.

 

Ελπίζουμε αυτή τη φορά η AMD να μην επαναπαυθεί αλλά να συνεχίσει να δουλεύει εντατικά στην αρχιτεκτονική αυτή ώστε να μην χάσει πάλι την μπάλα.

 

p.s. Οι Athlon XP δεν ήταν φωτοβολίδα.
Είχε ρίξει προειδοποιητικές βολές με τον Athlon.

Και έπειτα έκανε και το comeback με τον Athlon 64.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αυτό.
Και μερίδιο να θες, αν το προϊόν είναι ισάξιο με του αντίπαλου πουλάς κάργα δίχως να έχεις τρελλή τιμολογιακή διαφορά.
 
Άλλωστε ακόμα και τώρα που πουλάνε ακριβότερα τα chipset, πάλι οι μητρικές AMD είναι έστω και λίγο πιο προσιτές από τις αντίστοιχες για Intel.
 
Ελπίζουμε αυτή τη φορά η AMD να μην επαναπαυθεί αλλά να συνεχίσει να δουλεύει εντατικά στην αρχιτεκτονική αυτή ώστε να μην χάσει πάλι την μπάλα.
 
p.s. Οι Athlon XP δεν ήταν φωτοβολίδα.
Είχε ρίξει προειδοποιητικές βολές με τον Athlon.
Και έπειτα έκανε και το comeback με τον Athlon 64.

Λέγοντας φωτοβολίδα εννοούσα το διάστημα της υπεροχής της AMD που συνολικά ήταν 3-4 χρόνια αν δεν με απατά η μνήμη μου. Αυτή η υπεροχή δεν μεταφράστηκε σε υπεροχή στις πωλήσεις για διάφορους λόγους και επί μια δεκαετία ακολούθησε ο μεσαίωνας της ΑMD. Ελπίζω τώρα τα πράγματα να εξελιχθούν διαφορετικά. Έχουμε ανάγκη τον ανταγωνισμό στον χώρο των cpu για πολλούς λόγους.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αυτή η υπεροχή δεν μεταφράστηκε σε υπεροχή στις πωλήσεις για διάφορους λόγους

 

Ε όχι και διάφορους λόγους. Η Intel την έπνιξε την AMD και την οδήγησε στην Β εθνική πάλι, γλιτώνοντας με ένα πρόστιμο 1 δίς μετά από σχεδόν 10 χρόνια, το οποίο ακόμη δεν πλήρωσε. Όταν κράζουμε Intel δεν το κάνουμε γιατί δεν μας αρέσει το λογότυπο. Όπου intel βλέπε USA, ο καρκίνος του πολιτισμού μας.

Έγινε επεξεργασία από Matia
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:


Λέγοντας φωτοβολίδα εννοούσα το διάστημα της υπεροχής της AMD που συνολικά ήταν 3-4 χρόνια αν δεν με απατά η μνήμη μου. Αυτή η υπεροχή δεν μεταφράστηκε σε υπεροχή στις πωλήσεις για διάφορους λόγους και επί μια δεκαετία ακολούθησε ο μεσαίωνας της ΑMD. Ελπίζω τώρα τα πράγματα να εξελιχθούν διαφορετικά. Έχουμε ανάγκη τον ανταγωνισμό στον χώρο των cpu για πολλούς λόγους.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

 

40-60, εως 50-50 δεν το λες και δεν μεταφράστηκε σε καλές πωλήσεις.

 

19553521_14219085400276_0.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος NikosD έγραψε:

Θα γράψω εδώ μια σύντομη και περιεκτική αναφορά στον RyZen, περίπου 2 εβδομάδες πριν τα πρώτα benchmarks.

 

Είναι γνωστό ότι η σχεδίαση κάθε CPU έχει κάποια trade-off. Δηλαδή κάτι δίνεις/ θυσιάζεις, για να κερδίσεις κάτι άλλο.

 

Η AMD με την αρχιτεκτονική ZEN και την πρώτη υλοποίηση RyZen, θυσίασε τις εντολές SIMD AVX/AVX2 (vector instructions) που τρέχουν σχεδόν στην μισή ταχύτητα σε σχέση με Haswell και πάνω, για να κερδίσει TDP, die space για περισσότερα cores και καλύτερα ρολόγια.

 

Έτσι, ο RyZen θα είναι ιδανικός επεξεργαστής για servers που τρέχουν π.χ ERP (βλέπε SAP), Databases (SQL Server, Oracle), Web servers κτλ, αλλά δεν θα προτιμηθεί για το HPC (High Performance Computing) που στηρίζεται στο AVX/AVX2.

 

Και στο desktop κύριε ;

 

Αν τα workloads που τρέχεις, μπορούν να απλωθούν σε πολύ περισσότερα από 4 cores π.χ 8 ή και παραπάνω, τότε ο RyZen είναι πάλι ιδανικός.

Π.χ 3D Rendering, Ray tracing, Video/Photo editing, Video decoding/ encoding κτλ

 

Αν τα workloads που τρέχεις, απλώνονται σε 1 έως 4 cores, τότε οι Skylake/ Kabylake με τα ταχύτερα ρολόγια και το λίγο καλύτερο IPC θα τα πηγαίνουν καλύτερα.

 

Για το επίμαχο θέμα των παιχνιδιών, όσα ελάχιστα από αυτά είναι CPU limited θα πάρουν ένα boost με RyZen και όσο ανεβαίνει το DX12 και το Vulkan που κάνουν πολύ καλύτερη και εκτενέστερη χρήση των Multicore/ multithreaded CPUs για να πετύχουν περισσότερα draw calls, τόσο ο RyZen θα ανεβαίνει.

 

Προς το παρόν όμως στα σημερινά games, θα είναι και πάλι λίγο πιο αργός από Skylake/ Kaby lake Core i7 λόγω ρολογιών και IPC.

 

Εκεί που ο RyZen θα είναι πραγματικός killer, θα είναι το πολύ ακριβό HEDT (High End Desktop) segment της Intel με τους Broadwell-E.


 

Intel i7 HEDT Lineup
  6950X 6900K 6850K 6800K 5960X 4960X 3960X
Cores 10 8 6 6 8 6 6
Threads 20 16 12 12 16 12 12
Base CPU Freq 3.0 GHz 3.2 GHz 3.6 GHz 3.4 GHz 3.0 GHz 3.6 GHz 3.3 GHz
Turbo CPU Freq 3.5 GHz 3.7 GHz 3.8 GHz 3.6 GHz 3.5 GHz 4.0 GHz 3.9 GHz
TDP 140W 130W
Memory Freq. DDR4-2400 DDR4
2133
DDR3
1866
DDR3
1600
L3 Cache 25MB 20MB 15MB 15MB 20MB 15MB 15MB
PCIe Lanes 40 40 40 28 40 40 40
Arch. Broadwell-E HSW-E IVB-E SNB-E
Price $1723 $1089 $617 $434 $999 $990 $990

 

 

Όταν ο Ryzen 1800X 8C/16T έχει base clock 3.6GHz και Turbo 4.0GHz με TDP 95W και θα κοστίζει ~600€, τότε μπορεί να σκοτώσει την επόμενη μέρα τον αντίστοιχο Intel Core i7-6900K που είναι κι αυτός 8C/16T με base clock 3.2GHz και Turbo 3.7GHz με TDP 140W και κοστίζει ~1200€, δηλαδή ακριβώς διπλάσια τιμή από τον RyZen που θα έχει την ίδια ταχύτητα στα περισσότερα workloads, αφού καλύπτει την μικρή διαφορά στο IPC από τον Broadwell-E, με τα καλύτερα ρολόγια του.

 

Η AMD με την υλοποίηση της αρχιτεκτονικής Zen για server, την Naples, που θα έχει 32 cores/ 64 threads θα μπει πολύ δυνατά στο κομμάτι αυτό, όπως και στο high-end desktop/ enthusiast όπου δεν έχει σύγκριση στο price/ performance ratio σε σχέση με όλους τους επεξεργαστές του πίνακα.

Το ίδιο πιστεύω και για το κομμάτι των laptop, όπου το πολύ χαμηλό TDP των RyZen με το πολύ καλό performance θα παίξει ρόλο.

 

Στο πολύ μαζικό κομμάτι των mainstream και higher desktop PC, που περιλαμβάνει και τους gamers, η μάχη θα είναι αμφίρροπη και δεν υπάρχει ξεκάθαρος νικητής.

 

Εκεί θα παίξει ρόλο, τι άλλο κάνεις το PC σου, τι άλλα workloads τρέχεις εκτός από games.

 

Πάνω κάτω αυτά σε πρώτη φάση.

Τα laptop θέλουν APU . 

 

Ενα ZEN 4C/8T + VEGA + κάτι από HBM  και στα ακριβά laptop και μια δόση από Crossfire με της εξωτερική Radeon καρτούλα, θα έδινε ένα μοναδικό προιόν που η intel δεν θα μπορούσε να ανταγωνιστεί. 

Αλλά ZEN ΑPU από καλοκαίρι .

 

Από εκεί και πέρα , συμφωνώ με την ανάλυση που έχεις κάνει σε όλα . Βασίζεσαι όμως πολύ στο τεχνικό κομμάτι και δεν εστιάζεις στον συντελεστή απόδοσης/κόστους. 

Νομίζω πως εκεί θα παιχτεί όλο το παιχνίδι, γιατί αν η AMD κινηθεί πολύ επιθετικά απέναντι στα 4C/4T I5 και 4C/8T I7  τιμολογιακά, δίνοντας περισσότερα cores και ξεκλείδωτα μοντέλα,  ακόμα και να υστερούν ελαφρά σε IPC και default ρολόγια , θα προτιμηθούν από πολλούς σαν chip με περισσότερη αντοχή στο χρόνο. Δεν είμαστε στο 2010 , πλέον όλα χτίζονται με vulcan/dx12 ... όπου εκμεταλλεύονται τα πολλά cores. 

Το IPC από ένα σημείο και μετά, όπου δεν προκαλεί bottleneck σε δύστροπα παιχνίδια, δεν είναι αυτοσκοπός. 

Μεγάλο ρόλο θα παίξει και το overclock , με το κατά πόσο θα μπορέσουν οι zen να κλοκάρουν υψηλά. 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι έχουν να παιχτούν πολλές μάχες μέχρι να ισορροπήσει η κατάσταση που αφορά τις προτάσεις στο ερώτημα "θέλω να φτιάξω υπολογιστή με xxx χρήματα" και αυτό γιατί στα 10 χρόνια επικρατείας της Intel έχει αποκτήσει τρελό fanboyz κοινό. Είναι τομέας που θα παίξει και η ίδια καθώς και με τα όποια "παραθυράκια" που θα βρει από AMD. Όλα αυτά μιλώντας για enthusiast target όπου κυριαρχούν μονοπωλιακα για καιρό. Θα είναι δύσκολο για αρκετό διάστημα για κάποιον που δεν είναι fanboy αλλά ούτε και σχετικός, να ακούσει προτάσεις και απ τις 2 πλευρές πλέον ώστε να αποφασίσει.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους λίγη δράση μετά από τόσα χρόνια θυμηθείτε τελευταία φορά πότε γινόταν έτσι για βγάλσιμο cpu !!!

επίσης @adpanos επιθετικά φένετε να παίζει η amd προς το παρών
αν βγει αληθινή η τιμή του 1600χ ~ 6core/12threads στα 300 ευρώ τι να τον κάνεις τον i5~7600k τι τον i7~7700k

αν τώρα θέλεις να σκάσεις λεφτά για i7 7700k σου λέει εδώ σε έχω 1700x ~ 8core/16thread τα διπλά core/threads για 10 ευρώ παραπάνω 400 ευρώ ...

και τσουπ σου σκάει τον παράγοντα future proof ((δηλαδή σε βάζει να την επιλέξεις επειδή έχει παραπάνω cores σε καλύτερη τιμή))

 

17122230855l.jpg

https://www.overclock3d.net/news/cpu_mainboard/amd_s_ryzen_7_1700x_has_been_priced_at_389_99_by_frys_us/1

 

 

edit το τι κλάμα θα πέσει από την intel αν βγουν όλα αυτά αληθινά

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

http://hothardware.com/news/amd-ryzen-5-1600x-6-core-benchmarks-leak

 

Quote

The testers also claim that Ryzen's SMT (simultaneous multi-threading) is more efficient than Intel's Hyper-Threading.
Read more at http://hothardware.com/news/amd-ryzen-5-1600x-6-core-benchmarks-leak#XcxrAL4sEIjQlQrU.99

Quote

And for the vast majority, Ryzen ES chips have been able to hit 4.3GHz to 4.5GHz on air cooling.
Read more at http://hothardware.com/news/amd-ryzen-5-1600x-6-core-benchmarks-leak#XcxrAL4sEIjQlQrU.99

 

Η ίντελ προετοίμαζε σιγά σιγά την έλευση των 6 core mainstream(τους δήθεν περιττούς για gaming), βγάζοντας αρχικά pentium με επιδόσεις i3. Ήθελε πρώτα να ξεσκαρτάρει όλη την i3/i5 σαβούρα πάνω στα θύματα. Τώρα βέβαια θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν. Σίγουρα θα πέσουν ένα 50ευρο όλοι οι ίντελ στη μεσαία κατηγορία. Κρίμα, ήμουν άτυχος με αυτό που έπαθα με τον 920.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Petrossortep said:

AMD Ryzen 5 1600X 6-Core Benchmarks Leak, Zen Part Number Decoder Detailed | HotHardware

 

 

Η ίντελ προετοίμαζε σιγά σιγά την έλευση των 6 core mainstream(τους δήθεν περιττούς για gaming), βγάζοντας αρχικά pentium με επιδόσεις i3. Ήθελε πρώτα να ξεσκαρτάρει όλη την i3/i5 σαβούρα πάνω στα θύματα. Τώρα βέβαια θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν. Σίγουρα θα πέσουν ένα 50ευρο όλοι οι ίντελ στη μεσαία κατηγορία. Κρίμα, ήμουν άτυχος με αυτό που έπαθα με τον 920.

τι έπαθες με τον 920 ? αλλά για να λες άτυχος μάλλον κατάλαβα .

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να πετύχω μέγιστο oc μιας και δεν με πολυένοιαζε πλέον τον χάλασα με υπερβολικό undervolting του cpu pll.

Κανονικά προγραμμάτιζα αλλαγή αφότου θα είχα δει τους ΖΕΝ. Όχι πως δεν κρατάει και ο 6700, απλά δεν τον βλέπω για τόσο όσο υπολόγιζα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Petrossortep said:

AMD Ryzen 5 1600X 6-Core Benchmarks Leak, Zen Part Number Decoder Detailed | HotHardware

 

 

Η ίντελ προετοίμαζε σιγά σιγά την έλευση των 6 core mainstream(τους δήθεν περιττούς για gaming), βγάζοντας αρχικά pentium με επιδόσεις i3. Ήθελε πρώτα να ξεσκαρτάρει όλη την i3/i5 σαβούρα πάνω στα θύματα. Τώρα βέβαια θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν. Σίγουρα θα πέσουν ένα 50ευρο όλοι οι ίντελ στη μεσαία κατηγορία. Κρίμα, ήμουν άτυχος με αυτό που έπαθα με τον 920.

Είστε εντελώς noobs :D

 

Για αρχή, 6 cores να πετύχουν το MT score αυτό δεν παίζει, ειδικά στα 3.7GHz ( και στα 4.4GHz να ήταν πάλι δεν το βλέπω εφικτό το score αυτό )

Δεύτερον... obvious fake is obvious to the trained eye... 1st screenshot Chinese Windows ( coolaler forum λογικά η πηγή ).

2nd screenshot... English Windows.

 

Tadaaa :D

Link to comment
Share on other sites

Σορυ κιολας ρε συ Bill ολα στραβα και ασχημα σε φαινονται.

Απο την μυγα ξιγκι βγαζεις για να βρεις το παραμικρο στραβο και να το πεις.

Ασε να βγουνε τα ρημαδια να δουμε τι σ....α θα κανουν και τελος.

Λες αλλους fanboyz αλλα ρε αδερφε βγαλε λιγο το μπλε.

Ειναι το μεγαλο βημα μιας εταιρειας που καλως η κακος  ειναι σε μια φαση μεγαλης

αλλαγης.Αστο να βγει να δουμε οτι οντως ειναι πατατα (κατα τα λεγομενα σου παντα) και μετα

ασε να τους παρουμε να παιζουμε με πολλους πυρηνες σε κακογραμμενα games που ο μονοπυρηνος

ιντελ τους σκιζει.

Και προτου βιαστεις να με πεις fanboy (ειμαι το παραδεχομαι)απο την ανακοινωση

τους  μεχρι να βγουν και να μπορεσω να παρω ενα μοντελο ειμαι με ιντελ.

Με κανουν την δουλεια μου?Μια χαρα ειναι.Απλα θελω amd πειραζει ? Και ας εχω χαμηλα σκορ.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.