Jump to content



ZEN leaks


ARMAGEDDON

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος yanni έγραψε:

Δύο 16άρες και μια 8άρα PCIe στην πρώτη αν δεν κάνω λάθος, μία 16άρα και μία 8άρα στην δεύτερη.

 

Εγώ στην τιτάνια βλέπω την πρώτη x16 και τις άλλες 2 στο x8 . 

Κάνε μία μεγέθυνση και δες τις επαφες.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ARMAGEDDON said:

στην TITANIUM κάτω αριστερά έχει ξεχωριστή τροφοδοσία ... WTF ?

 

Το κλασικό molex το αντικατέστησαν με 6pin PCIe.

 

 

 

Τελικά πάμε Μάρτιο. Και μάλιστα οι φτηνότεροι Ryzen πάνε Μάιο.

 

AMD-AM4-RYZEN-Motherboards.jpg

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Δύο 16άρες και μια 8άρα PCIe στην πρώτη αν δεν κάνω λάθος, μία 16άρα και μία 8άρα στην δεύτερη.

 

H δεύτερη είναι με B350 chip.

 

Ίσως να κάνω λάθος yanni και να είναι όπως τα λες.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, adpanos said:

Στα 3,6ghz ο ζεν που έτρεχε με vega 

 

ces2017-amd-ryzen-vega-3_9DB1367F69134B9

Μακάρι να είναι τόσο στοκ, αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι αυτά ειναι τα σωστά ρολόγια. Τα windows λένε ότι θένε. Σε μένα λέει 4.4GHz (είναι 4.5GHz) και στο task manager βάζει πάντα ~+1 GHz (οπότε το έχω δει και 5.κάτι GHz).

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Volrath said:

Μακάρι να είναι τόσο στοκ, αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι αυτά ειναι τα σωστά ρολόγια. Τα windows λένε ότι θένε. Σε μένα λέει 4.4GHz (είναι 4.5GHz) και στο task manager βάζει πάντα ~+1 GHz (οπότε το έχω δει και 5.κάτι GHz).

Σε εμένα δεν το δείχνει σωστά μόνον όταν έχω πειράξει το bus. Αν το αφήσω default τότε μια χαρά δείχνει την μέγιστη συχνότητα...

Link to comment
Share on other sites

Aμφιβαλλω να τρεξαν stock με τοσο δυνατο GPU.Ακομα και τις επιδοσεις μιας 1070 να χει το VEGA που σιγουρα ειναι παραπανω θα το εκοβε ενα 3.2g 8core cpu μετο συγκεκριμενο perf per core που περιμενουμε.Ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

 

Το B-Stepping των τετραπύρηνων επεξεργαστών της φαίνεται πως άρχισε να στέλνει η AMD στους συνεργάτες της το οποίο αναμένεται να χτυπήσει στα ίσια τους Core i3 και Core i5 της Intel.

Οι συγκεκριμένοι Ryzen θα προορίζονται για τα χαμηλότερα στρώματα της αγοράς, όπως δηλώνουν οι πηγές ενώ θα φέρουν τέσσερις πυρήνες και τέσσερα threads χωρίς την ύπαρξη του feature simultaneous multi threading για παράλληλη επεξεργασία σε κάθε πυρήνα. Η είδηση έρχεται από το έμπιστο γαλλικό site Canard PC Hardware και αναφέρεται σε ένα b-stepping των επεξεργαστών χωρίς να αναφέρονται περισσότερα για τα specs όπως για τις συχνότητες λειτουργίας. Από αυτά που γνωρίζουμε μέχρι στιγμής, και αυτοί οι Ryzen θα έρχονται με ξεκλείδωτο multiplier για όσο το δυνατόν απρόσκοπτο overclocking.

 

 

 

http://www.hwbox.gr/news/cpu-apu/39594-ryzen-cpus-tdp-45w.html

Link to comment
Share on other sites

καθίστε να δούμε εδώ η INTELA - Στην ελλάδα τον χρεώνουν τον 7700k 400 +Plus euro  ( γ@@@@μώ το marketing ) , 30-50 ευρώ πάνω από τον 6700k !

 

edit εγώ θα ήθελα κάτι τέτοιο , θέλω ο 6c 12T να είναι ο destroyer της μεσαίας - enthusiast σειράς !

 

Intel Pentium [2C4T]   : AMD Ryzen SR3 [4C4T]
Intel Core i3    [2C4T]   : AMD Ryzen SR3 [4C4T]
Intel Core i5    [4C4T]   : AMD Ryzen SR5 [4C8T]
Intel Core i7    [4C8T]   : AMD Ryzen SR5 [6C12T]

Intel Core i7    [6C12T] : AMD Ryzen SR5 [6C12T]

Intel Core i7    [8C16T] : AMD Ryzen SR7 [8C16T]

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

καθίστε να δούμε εδώ η INTELA - Στην ελλάδα τον χρεώνουν τον 7700k 400 +Plus euro  ( γ@@@@μώ το marketing ) , 30-50 ευρώ πάνω από τον 6700k !

 

edit εγώ θα ήθελα κάτι τέτοιο , θέλω ο 6c 12T να είναι ο destroyer της μεσαίας - enthusiast σειράς !

 

Intel Pentium [2C4T]   : AMD Ryzen SR3 [4C4T]
Intel Core i3    [2C4T]   : AMD Ryzen SR3 [4C4T]
Intel Core i5    [4C4T]   : AMD Ryzen SR5 [4C8T]
Intel Core i7    [4C8T]   : AMD Ryzen SR5 [6C12T]

Intel Core i7    [6C12T] : AMD Ryzen SR5 [6C12T]

Intel Core i7    [8C16T] : AMD Ryzen SR7 [8C16T]

 

Και εγώ πιστεύω ότι διπύρηνα μπρίκια είτε με HT είτε χωρίς HT, δεν θα δούμε από την AMD.  

 

Αυτό που σου έχει ξεφύγει στα παραπάνω, είναι πως θα υπάρξουν CPU σε κάθε κατηγορία με HT και Χωρίς HT.  

 

Δηλαδή το λογικό είναι να υπάρξει 4C/4T  αλλά και 4C/8T   αλλά και 6C/6T μαζί με 6C/12T και στα ψηλά 8C/8T και 8C/16T ....

 

Με αυτό τον τρόπο η AMD θα μπορέσει να γεμίσει όλη την γκάμα αποδόσεών της χωρίς να δίνει πουθενά το ίδιο ακριβώς προιόν με καμουφλάζ και καπέλο στην τιμή. 

 

Δεν θα είναι όπως σήμερα δηλαδή που ο FX 8300 είναι το ίδιο πράγμα με τον FX9590 , ξεκλείδωτοι και οι δυο, αλλά με άλλου default πολλαπλασιατή και τάση .....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω τρενάρει την αλλαγή PC από τα Χριστούγεννα περίπου, περιμένοντας να πάρω ένα 8/16. Τα περισσότερα thread είναι καλοδεχούμενα για μερικές από τις δουλειές/παιχνίδια που τον θέλω, οπότε αν η STP είναι κοντά στο 80-85% της intel με χαρά θα επιστρέψω στην AMD μετά από μια δεκαετία.

Fingers crossed, η αγορά χρειάζεται τον ανταγωνισμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φήμες λένε ότι η INTEL ετοιμάζει ένα κλικ ποιο δυνατούς cpu skylake

 

https://www.overclock3d.net/news/cpu_mainboard/intel_is_reportedly_creating_higher_clocked_kaby_lake_cpus_to_combat_ryzen/1

 

  i5 7600K i5 7640K i7 7700K i7 7740K
CPU Cores 4 4 4 4
CPU Threads 4 8? 8 8
Base Clock Speeds 3.8GHz 4GHz 4.2GHz 4.3GHz
Boost Clock speeds 4.2GHz ? 4.5GHz 4.6GHz?
TDP 91W 100W+ 91W 100W+
Cache 6MB 6MB 8MB 8MB
Link to comment
Share on other sites

Που φυσικά όποιος έχει ήδη Kaby Lake δεν θα έχει κανένα κίνητρο να τους αγοράσει.

Μετά το ερώτημα είναι πόσο θα τους πουλήσει σε σχέση με την πρώτη γενιά τους ώστε είναι ανταγωνιστικοί με τους Ryzen αλλά και να μην νιώθουν κορόιδα οι πρώτοι πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Θετικό αυτό νομίζω. Άρχισε να θορυβείτε από τους Zen. Ένα αυτό και ένα άλλο η κυκλοφορία Pentium με HT. Πασαλείμματα βέβαια αλλά όλα αυτά δείχνουν την επιστροφή της AMD

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.