Jump to content



ZEN leaks


ARMAGEDDON

Recommended Posts

@GdamprXP

Μα γιατί θέλεις να μας τα μπερδεύεις; Από εποχής Nehalem είναι i5 = 4c/4t, i7 = 4c/8t. Πες "Ας βγάλουν και i9 με 8c/16t" να μην χαλάει και η παράδοση! Φυσικά i9 = ~1000€... για να μην χαλάσει η παράδοση!!! :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, TopCLR said:

@GdamprXP

Μα γιατί θέλεις να μας τα μπερδεύεις; Από εποχής Nehalem είναι i5 = 4c/4t, i7 = 4c/8t. Πες "Ας βγάλουν και i9 με 8c/16t" να μην χαλάει και η παράδοση! Φυσικά i9 = ~1000€... για να μην χαλάσει η παράδοση!!! :hehe:

 

Wait, what?

 

http://ark.intel.com/products/series/43131/Intel-Core-i5-600-Desktop-Processor-Series#@Desktop

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Διόρθωση!

<<Από εποχής Nehalem (εξαιρουμένης της σειράς i5 6xx socket 1156) είναι i5 = 4c/4t, i7 = 4c/8t. Πες "Ας βγάλουν και i9 με 8c/16t" να μην χαλάει και η παράδοση! Φυσικά i9 = ~1000€... για να μην χαλάσει η παράδοση!!! :hehe: >>

Η σειρά i5 7xx socket 1156 (750, 760) την οποία είχα κατα νου, ήταν 4c/4t! Άλλωστε αυτό το socket 1156 ήρθε και αντικαταστάθηκε πολύ γρήγορα (μέσα σε ενάμιση χρόνο αν δεν κάνω λάθος), που να προλάβουμε να μάθουμε τα χαρακτηριστικά των επεξεργαστών του! :p

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι την εποχή που η intel είχε βγάλει τους p4 και η amd τους athlon x2 που και καλύτερες επιδόσεις είχανε και καλύτερη θερμική συμπεριφορά. Αν δε κάνω λάθος είχε φτάσει 20% το μερίδιο της στις CPU της amd και τότε αποφάσισε η intel να δώσει τους c2d. Είχε φτάσει τον p4 στα όρια πραγματικά τον ξεζουμίσε και μετά έκανε την αλλαγή. Τώρα που ο i7 έχει ακόμα ψωμί θα δώσει κάτι νέο? Δε νομίζω 

Link to comment
Share on other sites

Socket R4 ( 2066 ) θα είναι.

 

Όσο για 8πύρηνο mainstream @GdamprXP έχουμε ακόμα.

Τα πλάνα τους είναι η εισαγωγή των 6πύρηνων στους mainstream i7 στην επόμενη φουρνιά.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τσουφ τσουφ !!!

 

AMD Ryzen R7 1800X (600ευρώ) 8c/16th

AMD Ryzen R7 1700X (470ευρώ) 8c/16th

AMD Ryzen R7 1700    (390ευρώ) στα 65 watt, 8c/16th !,  vs i7 7700k τιμολογιακά τουλάχιστον !

 

http://www.guru3d.com/news-story/amd-ryzen-r7-lineup-of-8-core-16-thread-cpu-prices-revealed.html

https://elchapuzasinformatico.com/2017/02/precio-amd-ryzen-r7-1800x-r7-1700x-r7-1700

 

αρα ο 6core/12treads 1600x θα έρθει κοντά στα 300 ευρώ !!!!!!!!!!!!!!!! ο ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

 

 

το ξέρω σπαμάρω δύχως αύριο (βγήκαν τιμές)

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν μου κάθεται καλά σε αυτές τις τιμές και τα φημολογούμενα μοντέλα ( συχνότητες ).

 

Ρίσκο μεγάλο να βγεί ο 1800X στα clocks αυτά ( 200MHz κάτω από το oc limit του καλού κομματιού δηλαδή ) και σε αυτη τη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Κάτι δεν μου κάθεται καλά σε αυτές τις τιμές και τα φημολογούμενα μοντέλα ( συχνότητες ).

 

Ρίσκο μεγάλο να βγεί ο 1800X στα clocks αυτά ( 200MHz κάτω από το oc limit του καλού κομματιού δηλαδή ) και σε αυτη τη τιμή.

 

 

Δηλαδή ?  

Ούτε εμένα μου πάει καλά, αλλά δεν καταλαβαίνω αυτό που λες με τα κλοκς και το ρίσκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όταν φτάσουν στους πρώτους reviewer θα δείξει , έπρεπε η amd να κουνηθεί για να κάνει κάτι η intel !

Επίσης η intel τα ήξερε όλα αυτά και για αυτό περιμένει να κάνει την πρώτη κίνηση η amd και μετά να πάει να βγάλει τους coffe lake με i7 6core/12threads (από τώρα λέω ότι ο coffe lake θα είναι ποιο δυνατός εφόσον βγαίνει ποιο μετά σαν τις κάρτες γραφικών θα ξεκινήσει να γίνετε )

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει σφαγή. Βγάλτε συμπεράσματα για τους ZEN, σε game που παραδοσιακά μιλούσε το ipc και μετά τα cores:

 

stock 5820K vs 6700K @4,6Ghz

 

 

Ντάξει, τώρα θα μου πεις το μάτι κάποιων ανθρώπων δεν μπορεί να δει πάνω από 4 cores.

Link to comment
Share on other sites

Στο οποίο πάλι τα FPS αν δεν είδα λάθος ήταν υψηλότερα καθόλη την ώρα στον 6700K...

 

Για το replayability & consistency του τεστ δεν θα κάνω σχόλιο γιατί είναι για γέλια.
Πάλι καλά που δεν έκανε το τεστ με διαφορετικά maps :D

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ARMAGEDDON said:

Match clock speeds and we will see

Οκ.... κάτσε να βάλω τον 8πύρηνο στα 4.8GHz... ooops, δεν πάει εκτός και αν τον παίζω με ξηρό πάγο.

Αν πήγαινε έστω... μετά θα είχαμε μια βόλτα και από τα 5.1GHz με 7700K... κ.ο.κ.

 

Συνεχίστε να ονειρεύεστε ότι θα πάρετε 10πύρηνο και για έτσι για το γαμώτο, για έναν φανταστικό λόγο ( ο Θεός DX12 ) θα παίζει καλύτερα... :D

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε το replayability του benchmark αν μου πέταγαν ξερές μπάρες. Μπορώ όμως να δω με το μάτι το εύρος που "παίζει" ένας haswell στα 3,6Ghz με αυτό ενός αρκετά ανώτερου σε IPS skylake στα 4,6Ghz.

 

Η ερώτηση κλειδί είναι η εξής. Πώς θα έπαιζε ένας haswell(σαν τον 5820Κ) quad core στα 3,5Ghz χωρίς HT;

 

 Τη φρικτή απάντηση την ξέρουν πολλοί εδώ μέσα γι'αυτό και κάποιοι το γύρισαν σε μεταχείρω i7 της ίδιας πλατφόρμας. Φαντάζομαι ότι ξέρουμε τι σημαίνει η αξιοποίηση του ΗΤ. Προφανώς ότι τα 4 παραδοσιακά cores δεν αρκούν.

 

Εν τω μεταξύ όλα αυτά σε DX11. Η Dice το έχει δηλώσει, ότι πολύ θα ήθελε να υπάρχουν τα windows 10 ως ελάχιστη απαίτηση για να βγάζει dx12 native μηχανές γραφικών. Αλλά είμαι 100% βέβαιος πως όταν βγουν οι ΖΕΝ, θα πέσει τέτοιος παράς από την ίντελ που θα βλέπουμε μόνο benchmark σε Counterstrike και όλη την υπόλοιπη αρχαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.