Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Δεν μου το έκανεαπο την αρχή.
Σε καποια κοπή, ενα κομμάτι ξύλου χτυπησε το  λειζερ το οποιο αναβει κανονικα αλλα  δεν δημιουργει φωτεινη ενδειξη στην επιφάνεια.
Οι μπαταριες πρεπει να ειναι ΟΚ
Δεν ξερω αν μπροστα απο το λειζερ ειχε κατι σαν διαθλαστικο φακό ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος STA01 έγραψε:

αναβει κανονικα αλλα  δεν δημιουργει φωτεινη ενδειξη στην επιφάνεια.

Δες αυτό που σου είπα με το χέρι σου και άσε προς το παρόν το ότι δε φαίνεται στην επιφάνεια.

Αν βάλεις το χέρι σου μπροστά στο Laser βλέπεις να κάνει γραμμή ή είναι ξέρω γω μία κουκίδα;

 

Μπροστά στο laser έχει συνήθως ένα διαθλαστικό/φακό για να δωσει τη γραμμη. Πχ δες το δικό μου

IMG_9556_evolution_rage_3_sliding_mitre_

 

Αν δεν δινει γραμμη τότε έσπασες λογικά το διαθλαστικό/φακό. Οπότε είτε επικοινωνείς με το service του LIDL (Θα βρεις πληροφορίες στο πρώτο Post του θέματος εδώ), είτε αγοράζεις ένα Laser cutting guide και αντικαθιστάς το washer του τροχου σου

 

https://www.amazon.com/Oshlun-LG-M01-Miter-Portable-Laser/dp/B002PMV4UG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1494404074&sr=8-1&keywords=laser+cutting+guide+miter+saw

 

 

FH08JAU_RETSAW_02.JPG

 

ή το ακόμα καλύτερο σταμάτα να κοιτάς το laser :) 

Οταν θες ακρίβεια κατέβαζε τον τροχο σου όπως είναι σταματημένος δες που ακουμπάει προσάρμοσε το κομμάτι και προχώρα στην κοπή.

Μπορεί να ακούγεται βαβούρα αλλά είναι υπόθεση δευτερολέπτων και σιγά σιγά θα το κάνεις και μηχανικά.

Στο δικό μου εχω σταματήσει να χρησιμοποιώ το laser :) 

πριν 7 ώρες, το μέλος ZoSo έγραψε:

Μπαταρια για το λειζερ? Δεν παιρνει ρευμα απο το καλωδιο? Εχουν ξεχωριστη μπαταρια μονο για το λειζερ?

Και όμως :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Karmen

Σ ευχαριστώ πολυ για την άμεση ενημέρωση.

Το χερι το εβαλα γοα δοκιμη απ την πρωτη στιγμή και τίποτα.

Θα επικοινωνήσω με το servise και αν δεν ειναι χρονοβορα διαδικασία θα το στειλω για επισκευή, διαφορετικά κοπές με το ματι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το δισκοπριονο χειρος παντως που εχω, οταν χρησιμοποιουσα το laser ή/και τον οδηγο παραλληλης κοπης, εκοβα θεοστραβα. Με το ματι κοβω πιο ισια. Δοκιμασε και εσυ μηπως σε βολευει, μην τρεχεις για το laser χωρις λογο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασαν βιντεο στο Youtube οπότε μάλλον έρχεται μέρα εργαλείων 
 
 
 
 

Έχω την συγκεκριμένη σέγα και ο μοχλός που ρυθμίζει την γωνιά συνεχώς φεύγει από την θέση του με αποτέλεσμα να ξεμπλοκαρει τη γωνιά και κόβει όπως να ναι. Το έφτιαξα με λίγη ταινία καθώς κόβω σχεδόν πάντα 90°. Αν κάποιος έχει βρει άλλη λύση ας το αναφέρει.

Στάλθηκε από το M2 Note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ποιοτητα των εργαλειων του lidl εχει παρει την κατιουσα οσο περναν τα χρονια η μονο εμενα μου φαινεται????? τα παλια μοντελα τους ηταν ποιο ποιοτικα νομιζω...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κάποια είναι αρκετά ποιοτικά (για τα λεφτά τους), κάποια άλλα όχι τόσο.

Το καλό είναι ότι συνήθως υπάρχει τουλάχιστον ένα ανοιχτό στα καταστήματα (τουλάχιστον εδώ) και μπορείς να το δεις πριν την αγορά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πει τη γνωμη μου ειδικα για τα αναλωσιμα. Σημερα ξεπαστρεψα 8 βουρτσακια φια ντρεμελοειδες μεχρι που βαρεθηκα επρστρεψα σπιτι και πηρα ενα της dremel και το γυρισα μετα τη δουλειά σχεδον αυτουσιο.

 

Προσωπικά αγοραζω μυτες και τετοια αλλα οταν εχει να κανει με αναλωσιμο που μπαινει σε πολυστροφο εργαλειο τα σκαω. 

 

Στα εργαλεία  του δεν ξερω μιας και πλεον δεν αγοραζω. Το τελευταιο που αγορασα ηταν το dremelειδες μπαταριας πιο πολυ για το μια στο τοσο και την τιμη του.

 

Αλλα διαβαζω και ακουω απο φιλους και γνωστους οτι εχει πεσει η ποιοτητα. Αυτο φυσικα δεν θα με απετρεπε αν ξεκινουσα τωρα. Τα θεωρω ακομα και σημερα μια καλη αρχη για τον ανθρωπο που θελει να μπει στο χωρο του DIY και να φτιαξει δυο πραγματα σπιτι του.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

..........................

...............................

. Αυτο φυσικα δεν θα με απετρεπε αν ξεκινουσα τωρα. Τα θεωρω ακομα και σημερα μια καλη αρχη για τον ανθρωπο που θελει να μπει στο χωρο του DIY και να φτιαξει δυο πραγματα σπιτι του.

east.thumb.gif.1246bd3d3a624fa2872c13152674a4e3.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εγω εχω πει τη γνωμη μου ειδικα για τα αναλωσιμα. Σημερα ξεπαστρεψα 8 βουρτσακια φια ντρεμελοειδες μεχρι που βαρεθηκα επρστρεψα σπιτι και πηρα ενα της dremel και το γυρισα μετα τη δουλειά σχεδον αυτουσιο.

 

Προσωπικά αγοραζω μυτες και τετοια αλλα οταν εχει να κανει με αναλωσιμο που μπαινει σε πολυστροφο εργαλειο τα σκαω. 

 

Στα εργαλεία  του δεν ξερω μιας και πλεον δεν αγοραζω. Το τελευταιο που αγορασα ηταν το dremelειδες μπαταριας πιο πολυ για το μια στο τοσο και την τιμη του.

 

Αλλα διαβαζω και ακουω απο φιλους και γνωστους οτι εχει πεσει η ποιοτητα. Αυτο φυσικα δεν θα με απετρεπε αν ξεκινουσα τωρα. Τα θεωρω ακομα και σημερα μια καλη αρχη για τον ανθρωπο που θελει να μπει στο χωρο του DIY και να φτιαξει δυο πραγματα σπιτι του.

Και όχι μόνο. Κατ εμε αρκετά απ αυτά που βγάζουν καλύπτουν τα 4/5 του κόσμου με εξαίρεση επαγγελματίες και πολύ ψαγμένα άτομα που τα "ξεζουμίζουν".

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Η ποιοτητα των εργαλειων του lidl εχει παρει την κατιουσα οσο περναν τα χρονια η μονο εμενα μου φαινεται????? τα παλια μοντελα τους ηταν ποιο ποιοτικα νομιζω...

Το ίδιο έxω παρατηρήσει και εγώ. Από την άλλη όμωϛ, όπωϛ αναφέρει και η Αγάπη, είναι αυτά που μπορεί ο καθέναϛ να αποκτήσει και να ασχοληθεί με το χομπυ του ή να αγοράσει ένα εργαλείο που θα χρειστεί μια στο τόσο. Με αύτα ξεκινήσαμε οι περισσότεροι και αυτά χρησιμοποιούμε ακόμα, όσα δηλαδή δεν αντικάταστάθηκαν λόγω αυξημένων προσωπικών απαιτήσεων.

Έγινε επεξεργασία από panava
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Χομπίστας είμαι περιστασιακά κάνω χρήση των εργαλείων.

Αλλά συγνώμη εργαλεία από τα lidl παίρνω πολύ λίγα και αυτά όχι ηλεκτρικά.
Δεν θα πάρω πχ ούτε τρυπάνι ούτε βιδολόγο ούτε σέγα.

 

Υπάρχουν χιλιες άλλες εταιρείες να διαλέξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά όμως από αυτά που βγάζουν, για να πάρεις αντίστοιχο κάποιας επώνυμης εταιρίας πρέπει να σκάσεις τα διπλάσια λεφτά.

 

Ο καθένας κρίνει με βάση τα οικονομικά του, την χρήση που θα κάνει και ούτω καθεξής.

 

Σε καμιά περίπτωση πάντως (για εμένα προσωπικά) σχεδόν όλα που έχω πάρει δεν είναι "μάπα" για τα χρήμα τους. Το αντίθετο θα έλεγα.

Και είναι πολύ θετικό να βλέπουμε να υπάρχουν εργαλεία σε τέτοιες πιο προσιτές τιμές. Μην ξεχνάμε ότι δεν έχουν όλοι την δυνατότητα για ακριβά και επώνυμα εργαλεία . Επίσης σίγουρα θα υπάρχουν αρκετά άτομα που θέλουν να ασχοληθούν, αλλά είτε δεν μπορούσαν ή δεν ήθελαν να αγοράσουν κάποια εργαλεία λόγω της αξίας τους.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα τα περισσότερα εργαλεία που έχω αγοράσει είναι του LIDL ή κάτι πιο οικονομικό. Δεν έχει σημασία το πόσο κάνει ένα μηχάνημα αλλά η γνώση να το χρησιμοποιήσεις σωστά και να μην ξεπερνάς τα όρια του. Έχτισα ένα σπίτι και συντηρώ ακόμα 2 μονοκατοικίες με πολύ λιγότερα εργαλεία κάνοντας πολύ ποιοτική δουλειά. Το σίγουρο για μένα είναι ότι τα εργαλεία βοηθούν το μάστορα αλλά αν δεν το έχεις δεν τον κάνουν κιόλας.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δραπανοκατσαβιδο λιθιου στα 18 ή 20v αν θελουμε να λεμε, με τη τιμη του lidl δε βρίσκεις αλλου. Και στο λεω για τους εξής λογους

 

1. 3 χρονια εγγυηση

2. Με 20-25€ δευτερη μπαταρια. Εστω και ψυχολογικα δευτερη.

3. Τις περισσοτερες φορες συνοδευεται απο ψιλοαναλωσιμα. Μυτες κλπ

4. Ο λογος που παει καποιος σε parkside ειναι το κλασικό εργαλειο που λεγεται δραπανοκατσαβιδο. Ε οκ εκει δεν εχει αντιπαλο σε τιμη. Στην χωρα που απο του χρονου αυτος που παιρνει 750 θα δινει 690 σε φορο ειναι απλα τελειο...

 

 

Κακα τα ψεματα ειναι μια ευκολη και καλη αρχη για καποιον. Αν τωρα αυτος ο καποιος θελει περισσοτερα ας δωσει περισσοτερα ή ας προσεχει περισσοτερο με το φθηνο του εργαλείο. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος geochal έγραψε:

 Το σίγουρο για μένα είναι ότι τα εργαλεία βοηθούν το μάστορα αλλά αν δεν το έχεις δεν τον κάνουν κιόλας.

Ολη η αληθεια σε μια  πρόταση. Συμφωνώ απόλυτωϛ!:T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.