Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Προφανώς εννοεί τι διαφορά ή σε τι χρησιμεύει η ταλάντωση σε μία σέγα.

Και εμένα με ενδιαφέρει η απάντηση μιας και είμαι "παλιάς κοπής"

Link to comment
Share on other sites

Εγω άλλο κατάλαβα, ότι μάλλον μπερδευτηκε με την λέξη ταλαντωση που εχει ο τίτλος και ότι αν εχουν κάτι παραπανω οι σέγες ταλαντωσης από τις σεγες του skroutz όπου η απάντηση είναι όχι όλες με ταλάντωση δουλευουν

 

Τωρα για ανάλυση όσον αφορά τις σέγες τον τρόπο λειτουργίας και το τι κάνει η κάθε φορά κίνησης της λάμας εχει και το πανω κατω (ταλαντωση που αναφερουν) και το μπρος πισω από ότι βλεπω η συγκεκριμένη)  τα λέει αναλυτικά ο @Lakisss στον οδηγό του :) 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, karmen1983 said:

Το σχολίασα όσο πιο σεμνά γίνεται :p

 

εδώ και τα screenshots από το φυλλάδιο για μελλοντική αναζήτηση τιμών και συγκρίσεις 

lidl1.png

lidl22.png

 

 

Αν θυμάται κάποιος, τα σετάκια με bits τα είχε παλιότερα 6.99€ ή με απατά η μνήμη μου?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, minast said:

Αν θυμάται κάποιος, τα σετάκια με bits τα είχε παλιότερα 6.99€ ή με απατά η μνήμη μου?

Νομίζω δεν είναι ακριβώς τα ίδια που είχε παλιά. Είχα πάρει ένα σετάκι και από μνήμης μου μοιάζει λίγο διαφορετική η κασετίνα. Αν προλάβω, θα επιβεβαιώσω κωδικό και τιμή, αλλά δεν υπόσχομαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πήγα πριν λίγο lidl και πήρα το τελευταίο Ιαπωνικό πριόνι που είχε μείνει στα ράφια.

Κατά τα άλλα ειχε από όλα σε μεγάλες ποσότητες. Τα Bits δεν ειναι ίδια με αυτά που ειχε βγάλει πρόσφατα. 

Είχε και σπαθόσεγες μπαταρίας στο lidl που πήγα (Ηπείρου Νέος Κόσμος)

 

P1020364.JPGP1020370.JPGP1020367.JPGP1020368.JPG

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βολεύει πάρα πολύ το συγκεκριμένο στυλ όταν πχ θες να κόψεις μία γωνία όλο ευθεία και ξεκινάς με το δισκοπρίονο για παράδειγμα. Η σέγα απορρίπτεται όταν θες την απόλυτη ευθεία.

Ο δίσκος θα πάει μέχρι ένα σημείο από την κάθε μεριά και μετά με αυτό μπορείς να ολοκληρώσεις την γωνία.

Μία άλλη χρήση του λόγω της εύκαμπτης λάμας είναι να κόψεις σύριζα καβίλιες ή οτιδήποτε (σε ξύλο, πλαστικό πάντα) που προεξέχει από την επιφάνειά σου.

 

Επίσης επειδή δεν έχει μεταλλική στήριξη μπορεί να μπει σε κομμάτια με μεγάλο πλάτος/μήκος και να ολοκληρώσει κοπές.

 

Μπορείς να δεις και πολλές άλλες αν googlareis ryoba saw :) 

Προσωπικά με έχουν βολέψει περισσότερο τα Γιαπωνέζικα παρά τα δυτικού τύπου πριόνια.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχαν βγάλει πριν καιρό japanese saw με λάμα 170mm.

Με βόλεψε πολύ, μόνο αυτό χρησιμοποιώ, αλλά αναρωτιώμουν τι εξυπηρετεί η 300mm λάμα.

Φαίνεται πιο ξεκούραστο σε μεγάλες κοπές, αλλά η μικρή λάμα δεν θεωρείται περισσότερο ακριβείας;  

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάρει και εκείνο.

Το μέγεθος της λάμας είναι ακριβείας ανάλογα τη δουλειά που θες να κάνεις. Αν θες να κόψεις ένα μικρό κομμάτι πας με το μικρό, αν θες να κόψεις ένα κομμάτι από ένα καδρόνι θα πας με το μεγάλο :) γιατί το μικρό δε θα δώσει καμία ακρίβεια απολύτως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

 

Είχε και σπαθόσεγες μπαταρίας στο lidl που πήρα (Ηπείρου Νέος Κόσμος)

 

Εννοείς τις 18V Αγάπη από την σειρά των τριών εργαλείων .... πολύ θα ήθελα μια τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Νικο παρόλο που δεν σου απαντάω με απόλυτη σιγουρια μιας και βιαζομουν και τα ειδα στα πεταχτά (συνήθως παίρνω και φωτορεπορτάζ :p ) νομίζω ήταν η 20V από τη νέα σειρά που βγαζει. Και επίσης ΑΝ θυμαμαι καλα είδα 69.99 ευρώ ή 59.99...

Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω να περνάω στην 20V σειρά.... ελπίζω εκεί να σταθεροποιηθεί ο τύπος μπαταρίας.

Την 20v όμως δεν την έχω δει σε κανένα φυλλάδιο... πότε ήλθαν ???

Έγινε επεξεργασία από osa
Link to comment
Share on other sites

Ειδη κήπου και λίγα εργαλεία στο νεο φυλλάδιο

 

https://www.lidl-flyer.com/el-GR/#/fee53731-4b59-11e7-85ac-005056ab0fb6/view/flyer/page/1

 

lidl1.png

lidl4n.pnglidl3n.png

lidl2n.png

 

 

Και στο site

 

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?id=78&week=2

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?id=71&week=2

 

 

Και στο Γαλλικό για μία ακόμα φορά φαίνεται η δυνατότητα αγοράς solo εργαλείων μπαταρίας

https://www.lidl.fr/fr/nos-offres.htm?id=169

 

 

@osa

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τους έκανα μια ερώτηση σήμερα αν υπάρχει δυνατότητα να προμηθευτεί κάποιος ένα εργαλείο από αυτά που έχουν βγει στο παρελθόν εφόσον υπάρχει στην αποθήκη τους.

Ενδιαφερόμουν για την επαναφορτιζόμενη σέγα 18v της σειράς των τριών εργαλείων που είχε κυκλοφορήσει παλιότερα, επειδή έχω εργαλεία από την σειρά και έτσι θα έχω και μπαταρίες.

Μου είπαν ότι για να πάρω από το στοκ της αποθήκης είναι αδύνατον... το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να κοιτάξουν σε δύο μόνο καταστήματα που θα του υποδείξω αν υπάρχει και να με ενημερώσουν όπως και να το κρατήσουν στο όνομα μου στο κατάστημα για 2-3 μέρες ώστε να περάσω εγώ ή κάποιος άλλος να το παραλάβει.

Τους είπα λοιπόν από περιέργεια να κοιτάξουν στο κατάστημα στον Ν.Κόσμο επειδή  είχε αναφέρει η Αγάπη ότι είδε κάποια κομμάτια σέγα επαναφορτιζόμενη.   

Η δυνατότητα να κοιτάξουν σε περισσότερα καταστήματα δεν υπάρχει γιατί δεν έχουν on line σύνδεση... μόνο σε 2 που θα προτείνω εγώ.

Είμαι περίεργος τι θα μου απαντήσουν αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.