Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

πριν 50 λεπτά, το μέλος osa έγραψε:

Πάντως εγώ σήμερα "χτύπησα" το αλυσοπρίονο.  Καλό δείχνει ....πολύ καλό σύστημα τεντώματος της αλυσίδας και καταπληκτικό αστραπιαίο φρένο. Τα υπόλοιπα όταν κόψω ξύλα.
Ήταν το τελευταίο στο ράφι και το χαρτόκουτο του καταταλαιπωρημένο. Στην αρχή φοβήθηκα μήπως ήταν και το μηχάνημα ταλαιπωρημένο αλλά ανοίγοντας το ήταν εσωτερικά άψογο και είχε και ένα μπουκαλάκι bioλάδι αλυσίδας μέσα.
Η αλυσίδα του είναι Oregon και με προδιαγραφές anti kickback.
Με 60€ δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι αντίστοιχο

Το έχω δέκα χρόνια με ελαφριά χρήση είναι αρκετά δυνατό αλλά είναι λίγο κουραστικό λόγω βάρους καλορίζικο!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Bob the mastor έγραψε:

Ξέρουμε κάθε πότε περίπου έχει εργαλεία και συνήθως ποια χώρα ακολουθούμε για να ξέρουμε περίπου τι μας περιμένει?:)

Το κάθε πότε δε νομίζω να έχει κάποιο μοτίβο. Αλλά κατά 99% αφού δεν εχει αυτό το φυλλάδιο θα έχει το επόμενο που θα ανέβει την ερχόμενη Τετάρτη.

 

Στο περίπου πάντως ότι πάει Ιταλία μετά έρχεται σε εμάς. Προάγγελος κάποιες φορές είναι και η Γαλλία

 

@osa Νίκο καλορίζικο και καλές κοπές

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ... και εγώ για ελαφριά χρήση το θέλω γύρω από το σπίτι .... για λιάνισμα σε κλαδιά και τέτοιες ψιλοδουλειές που το ηλεκτρικό έχει άμεση ανταπόκριση χωρίς βενζίνες και δυσκολίες εκκίνησης. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/17/2017 at 11:58 AM, karmen1983 said:

Για τη χρήση που λες πως το θες και έχοντας ήδη εργαλείο τέτοιων δυνατοτήτων, ανεξάρτητα αν θέλει service η όχι το θεωρώ υπερβολικό με την έννοια του όγκου του.

Για τρύπες σε τοίχο όλο αυτό το πράγμα θα σε κουράσει πιστεύω. 5J λέει ότι έχει ΑΝ τα βγάζει δε μπορώ να το γνωρίσω. Θα το αγόραζα σαν "κατεδαφιστικό" προσωπικά και όχι για μια στο τόσο τρύπες και αν τύχει καλέμισμα πχ να βγάλεις πλακάκια ξερω γω. Το bosch Που έχεις λόγω σχεδιασμού είναι πιο εργονομικό για τέτοια χρήση.

 

Τωρα αν θες και κάτι σαν πιο βαρύ πυροβολικό και δε σε νοιάζουν τα απο πάνω προχώρα. Δεν νομιζω να παίζει κάτι παρόμοιο σε αυτά τα χρήματα.

Τελικά το πήρα το PBH 1500 D4, εκ πρώτης όψεως φαίνεται αρκετά καλά κατασκευασμένο και στιβαρό αλλά είναι αρκετά βαρύ (ακόμα και για τα δικά μου δεδομένα). Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα σε κάτι σοβαρό αλλά έχω να σπάσω 2 ρεμετζα τα οποία από λάθος υπολογισμό βγήκαν ασήκωτα (γύρω στα 250 kg) και τα έχω μέσα στην μέση στην αυλή, οπότε θα ενημερώσω για την απόδοση όταν το κάνω.

 

Επίσης είχα πάρει και τα PABH 20-Li B2, PDSSA 20-Li A1 και PWSA 20-Li A1. Παρακάτω οι εμπειρίες μου από τις πρώτες σοβαρές χρήσεις.

  

PABH 20-Li B2 (κρουστικό δράπανο) 

Το χρησιμοποίησα σήμερα για τρύπες 12mm σε μπετό, είχαμε να βάλουμε κάτι βάσεις για σάκους του μποξ σε ταβάνι. Συνολικά έκανε περίπου 26-27 τρύπες χωρίς να έχω κανένα παράπονο από την  απόδοση αν και ζεστάθηκε αρκετά (η μπαταρία δεν έφτασε για όλες αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν και πλήρως φορτισμένη) και φυσικά με το να είναι ανάποδα τα πάντα έπεφταν επάνω του. Μια παρατήρηση είναι ότι η μπίλια στον επιλογέα για την κρούση είναι πολύ σφιχτή με αποτέλεσμα να θέλει πολύ δύναμη για να ξεκουμπώσει και να ξεκινήσει να περιστρέφεται ο επιλογέας.

 

PDSSA 20-Li A1 (κρουστικό κατσαβίδι) 

Επίσης σήμερα για διάφορα βιδώματα και ξεβιδώματα (παξιμάδια, στριφώνια αλλά και ξυλόβιδες). Κανένα παράπονο αλλά δεν το χρησιμοποίησα και πάρα πολύ ώστε να ζεσταθεί. Ακόμα και αρκετά σφιχτά παξιμάδια με λίγη οξείδωση επάνω τα έβγαλε χωρίς πρόβλημα (ένα παλιότερο Bosh 14V που έχω δεν μπορούσε να τα βγάλει).

 

PWSA 20-Li A1 (γωνιακός τροχός) 

Τον είχα χρησιμοποιήσει τις μέρες του καύσωνα για να τροχίσω και λειάνω μια καγκελόπορτα που με τα χρόνια έβρισκε και ήθελα να είμαι βέβαιος ότι στη μέγιστη διαστολή θα την έτριβα αρκετά ώστε να μην βρίσκει χωρίς να το παρακάνω (εξου και η χρήση μέσα στον καύσωνα). Το κιβώτιο από τα μέσα είχε ζεσταθεί αρκετά και προς το τέλος δεν μπορούσες να το κρατήσεις με το χέρι πια. Σημείωση ότι είχα τελειώσει την 3AH μπαταρία που τον συνοδεύει και είχα φτάσει στην μέση και μια 2AH μέχρι να τελειώσω την δουλειά. Απόδοση ικανοποιητικότατη για αυτό που είναι.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή από σκαπτικά δεν πολύ σκαμπάζω....η διαφορά που έχει αυτό του καταλόγου, σε σχέση με το pbh 1500 είναι υποθέτω, ότι το δεύτερο είναι για πιο βαριές εργασίες?

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2017 at 9:21 PM, Bob the mastor said:

Παιδιά επειδή από σκαπτικά δεν πολύ σκαμπάζω....η διαφορά που έχει αυτό του καταλόγου, σε σχέση με το pbh 1500 είναι υποθέτω, ότι το δεύτερο είναι για πιο βαριές εργασίες?

 

Το PBH 1500 είναι μεγάλο και βαρύ (5,6 kg το ζύγισα), και γενικά για ποιο βαριά χρήση. Το PBH 1050 είναι στο κλασικό μέγεθος για την κατηγορία του (από όσο μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες), που και πάλι είναι μεγαλύτερο από ένα κλασικό δράπανο. Ένα Bosh που έχω τέτοιου τύπου το έχω λιώσει κοντά 15 χρόνια τώρα και με έχει βολέψει πάρα πολύ. Το λίγο πιο μεγάλο μέγεθος από τα κλασικά δράπανα είναι ποιο εργονομικό κατά την γνώμη μου και ποιο ξεκούραστο στη χρήση.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2017 at 11:55 ΠΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Με ιντσες είναι και το δικό μου που το ειχα πάρει πέρυσι. Δε με ενοχλεί καθόλου πάντως όταν το χρησιμοποιώ μιας και για να βρω γωνία το χρειάζομαι τις περισσότερες φορές και όχι για απόσταση. Αν θες ντε και καλα εκατοστά εσωτερικά, μπορείς να φέρεις τη μεριά με τα cm από μέσα γυρνώντας τους χάρακες, πατάς το zero και το έχεις έτσι

 

ΥΓ αν εχεις την απόδειξη μπορείς να το γυρισεις φυσικά

 

IMG_20170219_115443.jpg

 

 

Το είδα εχτές μπροστά μου και το πήρα, αλλά δυστυχώς δεν δουλεύει και ας έβαλα καινούργια μπαταρία.

Πρώτη φορά που αγοράζω κάτι απ' τα Lidl και δεν λειτουργεί. Στο αλλάζουν επί τόπου στο κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Σε μία βόλτα μου σήμερα, αγόρασα το παρακάτω τριβείο Parkside PHS 160 A1 σε τιμη κάτω από 5ευρώ.

 

είναι αχρησιμοποίητο, αλλά λείπει η πλάκα λείανσης, έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια συγκεκριμένη? ή απλά πάω σε ένα μαγαζί με εργαλεία και παίρνω μία απλή που θα βρώ μπροστά μου ? :)

 

21553216_10209666411513206_805937496_n.thumb.jpg.17e91313ba8652e3dd435f4e194a56ed.jpg21586001_10209666411113196_1795591672_n.thumb.jpg.843cf0efd09c5fab61b23221927c88a3.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος georgeps έγραψε:

ή απλά πάω σε ένα μαγαζί με εργαλεία και παίρνω μία απλή που θα βρώ μπροστά μου ? :)

Δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στο σέρβις μήπως και υπάρχει σαν ανταλλακτικό; Πως το αγόρασες σε αυτή την τιμή;

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στο σέρβις μήπως και υπάρχει σαν ανταλλακτικό; Πως το αγόρασες σε αυτή την τιμή;

παζάρι στην αθήνα. Είχε και άλλα 5-6 ο οποιος τα εδινε 5 το κομματι, ειχα 2,8 σε ψιλα και δέχτηκε. Είχε επίσης φορτιστές για μπαταρίες και κάποια άλλα Parkside, χωρις κουτιά και χωρίς εξαρτηματα :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος georgeps έγραψε:

παζάρι στην αθήνα. Είχε και άλλα 5-6 ο οποιος τα εδινε 5 το κομματι, ειχα 2,8 σε ψιλα και δέχτηκε. Είχε επίσης φορτιστές για μπαταρίες και κάποια άλλα Parkside, χωρις κουτιά και χωρίς εξαρτηματα :)

που βρε; με τι τσιγκέλι θα στα βγάλουμε;:p

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

που βρε; με τι τσιγκέλι θα στα βγάλουμε;:p

Ελαιώνα στο παζάρι της κυριακής , σε μία γωνία ηταν ο τυπάκος , δεν θυμαμαι ακριβως διευθυνση γτ είναι χάος , αν ξαναπάω μπορώ να σας πάρω τιποτα :)

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος georgeps έγραψε:

Ελαιώνα στο παζάρι της κυριακής , σε μία γωνία ηταν ο τυπάκος , δεν θυμαμαι ακριβως διευθυνση γτ είναι χάος , αν ξαναπάω μπορώ να σας πάρω τιποτα :)

Επισης παζαρι με αρκετα εργαλεια εχει καθε Κυριακη κ στο Σχιστο,για οποιον εχει ορεξη για ψαξιμο!:)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παίδες. Για όποιον τον ενδιαφέρει σχετικά με το κολονάτο δράπανο PTBM 500 B2, πίσω από τον πλαστικό πλαίσιο του διακόπτη stop, υπάρχει βίδα ρύθμισης της κολόνας για εξάλειψη του τζόγου. Εγώ δεν το ήξερα το ανακάλυψα τυχαία. Το πλαστικό πλαίσιο αφαιρείται πολύ εύκολα, έχει μόνο 3 βίδες.

20170909_135018.jpg

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Η βίδα αυτή πατάει μέσα στο λούκι της κολόνας για να μην περιστρέφεται η κεφαλή του δραπάνου, από ότι βλέπω.

Σφίγγοντάς την παίρνει τον τζόγο της κεφαλής στο εμπρός πίσω, ή και στο δεξιά αριστερά?

 

Και κάτι ακόμα μιας και το έβαλες μπροστά:

Η άτρακτος τος δραπάνου -εκεί που κουμπώνει το τσοκ- έχει τζόγους?

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Η βίδα αυτή πατάει μέσα στο λούκι της κολόνας για να μην περιστρέφεται η κεφαλή του δραπάνου, από ότι βλέπω.

Σφίγγοντάς την παίρνει τον τζόγο της κεφαλής στο εμπρός πίσω, ή και στο δεξιά αριστερά?

 

Και κάτι ακόμα μιας και το έβαλες μπροστά:

Η άτρακτος τος δραπάνου -εκεί που κουμπώνει το τσοκ- έχει τζόγους?

 

 

Κοίτα, πολλά πολλά δεν ξέρω από κολονάτα δράπανα.... Αυτό το πήρα πιο πολύ για να "παίξω":D μιας και η τιμή του ήταν αρκετά δελεαστική (70 ευρώ). Η άτρακτος (έμβολο το λέω εγώ μιας που δεν ξέρω ορολογία), έχει τζόγο της τάξης έως και 1 χιλιοστού ανάλογα με το πόσο κατεβασμένη είναι. Γιαυτό το λόγο πειραματίστηκα με την συγκεκριμένη βιδούλα. Δεν ξέρω αν η κανονική της χρήση είναι όντως για να κεντράρει την άτρακτο για να μην κάνει βόλτες δεξιά-αριστερά, απλά είδα ότι αν την σφίξεις ο τζόγος φεύγει. (Μένει λίγο τζόγος βέβαια όταν είναι τέρμα κατεβασμένο-γιαυτό προτιμάω να φέρνω πολύ κοντά τον πάγκο στο τρυπάνι και να κάνω όσο το δυνατόν μικρότερη κίνηση για να μην έχω τζόγο). Βέβαια η αίσθηση όσο σφίγγεις την εν λόγω βίδα είναι σαφώς χειρότερη γιατί το νιώθεις να έχει αντίσταση όταν το κατεβάζεις, αλλά προτιμώ αυτό και να έχω ακρίβεια στο τρύπημα, παρά μια πιο smooth αίσθηση όταν κατεβαίνει η άτρακτος αλλά το τρυπάνι να κάνει την τρύπα μισό χιλιοστό πιο δίπλα από εκεί που θέλεις. Ελπίζω να βοήθησα....:)

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις ένα καλό "βαθούλωμα" με πόντα  στο κομμάτι που θες να τρυπήσεις και είσαι προσεκτικός όταν το τρυπάνι ακουμπήσει εκεί στο ξεκίνημα της τρύπας ...δεν πρόκειται να ¨φύγει" η τρύπα όσο τζόγο και να έχει ο άξονας.

Τι γνώμη έχεις εσύ Στέλιο επί αυτού ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος osa έγραψε:

Αν κάνεις ένα καλό "βαθούλωμα" με πόντα  στο κομμάτι που θες να τρυπήσεις και είσαι προσεκτικός όταν το τρυπάνι ακουμπήσει εκεί στο ξεκίνημα της τρύπας ...δεν πρόκειται να ¨φύγει" η τρύπα όσο τζόγο και να έχει ο άξονας.

Τι γνώμη έχεις εσύ Στέλιο επί αυτού ???

Συμφωνώ, αλλά δεν είναι πάντα εύκολο να γίνει βαθούλωμα με πόντα.....Anyway....εγώ προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος με τις δυνατότητες του συγκεκριμένου εργαλείου....Πιστεύω δλδ ότι με τα διπλάσια χρήματα δεν παίρνεις κάτι ουσιαστικά καλύτερο, παρά μόνο σε στιβαρότητα ίσως. Για αργότερα εννοείται πως θα δαπανήσω κάποιο αξιόλογο ποσό για να πάρω κάτι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.