Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Δε το έχω δοκιμάσει έχω δει υδραυλικό να παίρνει 2 μαζί γιατί λέει τη προηγούμενη φορά αντέξανε σχετικά καλά :p 

Οκ αυτός προφανώς το έπαιρνε για επαγγελματική και συνεχή χρήση, οπότε τα συμπεράσματα δικά σου :) 

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

 

 

280724_04_f.jpg280724_03_f.jpg

 

 

Stupid question, αυτά τα σετ σε τι χρησιμευτούν? Οι ποντες (μυτερά) ξέρω ότι είναι για σημάδεμα, που θα τρυπήσεις, αλλά τα άλλα που είναι πλακέ είναι μικρά για καλέμια και τα υπόλοιπα που δεν έχουν μύτη δεν έχω ιδέα σε τι χρησιμευτούν.

 

Έχει κανένας ιδέα αν τα συγκεκριμένα είναι ανθεκτικά?

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που δεν ειναι μυτερά μπροστά αλλά μοιάζουν με πόντα στα μικρά τους νούμερα, είναι ζουμπάδες. Υπάρχουν δύο ειδών και έχει και τους δύο από ότι βλέπω. Οι κυλινδρικοί και οι κωνικοί ζουμπάδες. (αν διακρίνω καλά στις 2 φωτογραφίες σου υπάρχει μόνο μία πόντα)

 

Με τους ζουμπάδες πας τη "μύτη" τους στο κεφάλι ενός καρφιού και το κοπανάς με σφυρί και μπαίνει πιο μέσα στο ξύλο και επίσης μπορούν και να κόψουν αν τους βάλεις πάνω σε ένα μαλακό υλικό και κοπανήσεις από πάνω με σφυρί. Ανάλογη δουλειά δηλαδή που κάνει και η σγρόμπια.

Τα καλέμια αφού είναι μικρά θα είναι για μικροδουλειές θεωρώ

 

Δεν ξέρω να σου πω αν είναι ανθεκτικά ή όχι μιας και δε τα έχω δοκιμάσει :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα τα καλέμια σε παλιό μπετόν με χοντρό χαλίκι, σε σχετικά πρόσφατο τσιμέντο και σε σοβά τοίχου. Δεν παρατήρησα παραμόρφωση της μύτης κανα τέταρτο που το χρησιμοποίησα, αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος. Για χοντροδουλειές, ένα κανονικό καλέμι που έχω είναι πιο αποτελεσματικό, άνετο στο χέρι και δεν κινδυνεύω να φάω τα δάχτυλά μου. Για λεπτά στρώματα σοβά, έχω λιώσει ένα σκαρπέλο Kreator, το οποίο αν και δεν είναι φτιαγμένο γι' αυτή τη δουλειά, κάνει τα πάντα. 

 

Βάζω και δύο φωτογραφίες για να πάρετε μια ιδέα για το μέγεθός του καλεμιού.

 

kal2.jpg

kal1.jpg

Έγινε επεξεργασία από kfer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες! :)

Να διευκρινίσω κάτι για να μην γίνεται μπέρδεμα ! :)

Τα σετάκια αυτά δεν περιέχουν καλέμια!

Αυτά που μοιάζουν με καλέμια (επίπεδη κόψη) είναι κοπίδια.

Έχει δυο σχετικά πλατιά και ένα στενό με πολύ μεγάλη γωνία υποστήριξης της κοπτικής ακμής.

Είναι πρακτικά για να κόβουν με χτύπημα λαμαρίνες και λεπτά σχετικά μέταλλα, αλλά και ράβδους αν τις βάλεις πάνω σε αμόνι.

Οι ζουμπάδες όπως είπε και η Αγάπη είναι οι κυλινδρικοί που είναι για να βγάζουν περαστές ασφάλειες αξόνων κατά κύριο λόγο

και οι κωνικοί, που μπορούν ακόμα και τρύπα να κάνουν σε λαμαρίνα, αρκεί να την βάλεις πάνω σε ένα χοντρό σίδερο που έχει τρύπα ανάλογη με αυτή που θες να κάνεις.

Επίσης οι ζουμπάδες μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να διαμορφώσουν τις ακμές μιας τρύπας σε μέταλλο.

 

42_1095-large.jpg43_1097-large.jpg

 

Όπως εδώ που χτύπησα τα χείλη της τρύπας για να κουμπώνει με ασφάλεια ο διακόπτης απάνω της.

Επειδή λοιπόν όλες αυτές οι δουλειές είναι κάποιος ακρίβειας, πρέπει να έχουμε πολύ καλό έλεγχο του εργαλείου και το που ακριβώς βρίσκεται η μύτη του.

Έτσι είναι επιβεβλημένο το εργαλείο να είναι σχετικά μικρό σε μήκος.

Ο κίνδυνος για τα χέρια δεν είναι μεγάλος καθώς τα χτυπήματα γίνονται ένα-ένα με προσοχή και αφού μετακινηθεί σε νέα θέση το εργαλείο.

Εδώ δεν έχουμε δηλαδή τα ισχυρά και συνεχώς επαναλαμβανόμενα χτυπήματα που χρειάζεται ένα καλέμι ή ένα βελόνι (αυτό που η μύτη τους είναι -συνήθως- σαν τετράεδρη πυραμίδα), για να σπάσει το μπετό ή ότι άλλο θέλουμε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε που θα το φανταζόμουν. Στη συσκευασία πάντως αναγράφει:

 

"2χ επίπεδα καλέμια (διαστάσεις) για απομάκρυνση μπετόν ή υπολειμμάτων κονιάμματος (ναι, με δύο μ)"

"1χ σταυρωτό καλέμι (διαστάσεις) για σκάψιμο μικρών αυλακιών ή εσωτερικών άκρων"

 

Για τους ζουμπάδες και την πόντα αναγράφει την κανονική χρήση τους. 

 

Εδώ μπαίνει και το κλασσικό meme:

"Χαρακτηριστικά προϊόντος από τα lidl" 

 

Edit: για άσχετους σαν εμένα, γκουγκλάρετε τη διαφορά μεταξύ "cold chisels" και "masonry chisels". Σε κάθε περίπτωση, δεν έστεκε να έχει το σετ πόντες μαζί με καλέμια για δομικά υλικά :p

Έγινε επεξεργασία από kfer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος kfer έγραψε:

"2χ επίπεδα καλέμια (διαστάσεις) για απομάκρυνση μπετόν ή υπολειμμάτων κονιάμματος (ναι, με δύο μ)"

"1χ σταυρωτό καλέμι (διαστάσεις) για σκάψιμο μικρών αυλακιών ή εσωτερικών άκρων"

Η περιγραφή έγινε από άσχετο άνθρωπο που μπορεί να μην είχε δει καν το φυσικό μέγεθος των εργαλείων, αλλά και να το είχε δει, αμφιβάλω αν άλλαζε "άποψη" ! :p

 

Δηλαδή άμα ήθελες να σκάψεις μια τρύπα μέσα σε μπετόν 5 πόντους (δε λέω πιο πολύ :p ) πως θα το έκανες?

Θα έπιανες με καμιά μασιά το "καλέμι" ! ! ! :p

Η αλήθεια είναι ότι αυτό θα μπορούσε να αποφευχθεί, αλλά σιγά μην βάζαν κάνα ειδικό να κάνει τη περιγραφή!

 

πριν 58 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

:hehe: Δε το περίμενα ότι θα είναι τόσο μικρά :hehe: 

Πράγματι χωρίς κάτι γνωστό για αναφορά , είναι δύσκολο.

Εκτός και αν προσέξεις το μέγεθος της πόντας !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια βολτούλα στα Lidl ανα την ευρώπη και πέτυχα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα στο Γαλλικό

https://www.lidl.fr/fr/nos-offres.htm?id=130&week=2

όπως και στο Τσέχικο

http://www.lidl.cz/cs/nabidka.htm?id=1135

Δε ξέρω βέβαια αν θα έρθει τίποτα και προς τα μέρη μας. Θα πρέπει να περιμένουμε να δουμε Ιταλία πρώτα από ότι φαίνεται

 

Το dremelειδες το έχει και στην Ισπανια

https://www.lidl.es/es/promociones.htm?id=166&week=2

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να πάρω το δισκοπρίονο  να υπάρχει αλλά στα 60€; Τι είμαστε στο Ελλαδισταν δηλαδή, δεν κατάλαβα;

 

Αν θυμηθεί κανείς που θα πάει, ας μου πει αν η καστάνια στα 6€ είναι πλαστική. Αν και από ότι φαίνεται είναι άρα no go.

Φαίνονται μερικά πάντως χαμηλής ποιότητας όπως το κατσαβίδι/καστάνια με τα bits που είχα πάρει στα 11€.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Φαίνονται μερικά πάντως χαμηλής ποιότητας όπως το κατσαβίδι/καστάνια με τα bits που είχα πάρει στα 11€.

είναι μάπα το εν λόγω σετάκι; να μη το πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το έχω ξαναγράψει πιο πίσω, τα Powerfix μοιάζουν να είναι λίγο πιο άτεχνα φτιαγμένα. Αλλά δεν είναι και μικροεργαλεία που απαιτούν μηδενικές ανοχές, οπότε δε χάθηκε κι ο κόσμος. Αν κάποιος θέλει μια οικονομική κασετίνα για τις βασικές δουλειές στο χέρι ή με δραπανοκατσάβιδο σε χαμηλές ροπές, μάλλον είναι μια χαρά. Επίσης, αν χρειάζεσαι μια στο τόσο περίεργες κεφαλές και δε θέλεις να τρέχεις να τις ψάχνεις σε καλύτερη ποιότητα.

 

Προτείνω να τους ρίξεις μια ματιά από κοντά, για να έχεις προσωπική άποψη.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Αγόρασα σήμερα απο τα Lidl το φαλτσοπρίονο PZKS 1500 Β2. Αυτά που παρατήρησα σαν αρνητικά είναι :

α) Ο πολύ μικρός τζόγος που έχει ο δίσκος του. Παίρνει επιδιόρθωση ;

β) Εκεί που κουμπώνει η περιστρεφόμενη βάση σε όλες τις θέσεις ( 0" - 22,5" - 45".....) έχει μια απόκλιση μισής μοίρας. Επόμενο είναι να μην γωνιάζουν τα ξύλα. Συμβαίνει σε όλους η σε μένα έτυχε αστοχία υλικού ;

 

Σας ευχαριστώ, Γιώργος !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργο!

Για το α δε μπορώ να ξέρω τι εννοείς με το τζόγο στο δίσκο και πόσο έντονο είναι οπότε δε θα σου πω με σιγουρια

Για το β ακόμα και στα πιο ακριβά φαλτσοπρίονα χρειάζεται να τσεκάρεις αν απαιτείται να κάνεις καλιμπράρισμα

Εφόσον χάνει, θα πρέπει να κάνεις την διαδικασία για να φέρεις τον φράκτη στην σωστή θέση με τη βοήθεια γωνιάς.

Επίσης θα πρέπει να τσεκάρεις και την καθετότητα ως προς τον κατακόρυφο άξονα.

λογικά υπάρχουν οδηγίες και θα τις βρεις στο manual.

Δες αυτό το βιντεο να πάρεις μία ιδέα

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Karmen είσαι υπέροχη !  Η "δουλειά" που κάνεις είναι, αν όχι μοναδική, σίγουρα σπάνια. Φαντάζομαι πόσος κόσμος θα έχει βοηθηθεί από σένα. Όπως εγώ, γλύτωσα μια άνευ λόγου επιστροφή, στο παραπάνω αξιοπρεπέστατο μηχάνημα.

Σ' ευχαριστώ !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχω ενα Φαλτσοπρίονο parkside  (όχι το συρομενο) και το λειζερ αν και αναβει δεν δημιουργεί νήμα επανω στην επιφάνεια κοπής. 

Έπαιξα με τις βίδες αλλα κανένα αποτελεσμα.

Μήπως καποιος γνωρίζει περισσότερα;;;;

Ευχαριστώ!!!!

20170510_010457.png

Έγινε επεξεργασία από STA01
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Στο εκανε εξαρχης αυτο;

 

Βαλε το χερι σου μπροστα και δες αν αφηνει τη γραμμη. Για ακομα καλυτερα και αμεσα αποτελεσματα κλεισε το φως του δωματίου και δες που παει το λειζερ. Ισως να χρειαζεται μια απλη αλλαγη μπαταριας αν ειναι πολυ αχνο.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.