Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Θα μεινεις ευχαριστημενος. Εχω την προηγουμενη εκδοση 14.4 aka 16 με τα νεα δεδομενα. Ειναι καλο εργαλειο ελαφρυ και βγάζει δουλεια. Το εχω πανω απο τρια χρονια και ακομα ειναι μια χαρα. Καλοριζικα και καλοδουλευτα :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Στο ιταλικο εβαλαν αυτα τα οποια μαλλον ακολουθουν για μας την επομενη φορα

 

Giovedì, 16/03 - Lidl Italia

Παντού τα ίδια πανω κάτω, ξεχωρίζω όμως αυτό. https://www.lidl.ch/de/NonFood-Angebote-35.htm?articleId=4924

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Νικο επειδη ειμαι απο κινηυο ειναι βυθιζομενο; Στο μανιουαλ εχει ελληνικα; 

ναι/όχι http://www.lidl-service.com/cps/rde/xchg/SID-8917B5FA-72FF0CAC/lsp/hs.xsl/product.html?id=121256724&title=Tauchsäge+mit 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Στο ιταλικο εβαλαν αυτα τα οποια μαλλον ακολουθουν για μας την επομενη φορα

 

Giovedì, 16/03 - Lidl Italia

η βαλιτσούλα με τα εργαλεία έχει ξαναέρθει Ελλάδα; την έχει δεί από κοντά κανείς; ψάχνεται ένας φίλος για διάφορα εργαλεία για τις βασικές δουλείες και μικρομαστορέματα τώρα που πάει σε δικό του σπίτι και μου φάνηκε καλή φάση αν μπορεί να τα έχει έτσι όλα οργανωμένα :D άμα χωράει και κάνα δράπανο από κάτω ακόμα καλύτερα :p 

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2017 at 3:04 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

update:

 

Τα αναλώσιμα του πολυεργαλείου PMFW 310 C2 ΔΕΝ κάνουν στην έκδοση B1 Που έχω εγώ

Λειπει ένα κομμάτι από το κάτω μέρος και οι οπές παρόλο που φαίνεται να ευθυγραμμίζονται και να έχουν ίδιο μέγεθος οπής για δέκατα του χιλιοστου δε κουμπώνουν.

Θα τα κουμπώσω βέβαια αλλά με το μαλακό δεν...

 

Όσοι λοιπόν έχετε το παλιό, καλό είναι να το ξέρετε. Βλακεία μου που είδα τις φωτογραφίες στο Site αλλά δε κοίταξα καλά τα εξαρτήματα μέσα από το μπλιστερ και απλά τα πέταξα στο καλάθι 

Γιατί αυτά της φωτο είναι ίδια με αυτά που έχει το δικό μου

 

276370_31_f.jpg

parkside_multirool_pmfw_310_b1_c2_image001.jpgparkside_multirool_pmfw_310_b1_c2_image002.jpg

Οσοι την πατησατε σαν εμενα. 

Μιας και σημερα δε μπορουσα να κανω οσα ειχα στο προγραμμα ασχοληθηκα με δυο πραγματα.

 

Ξεσκονισα και φρεσκαρα τα εργαλεια μου (επεσε πολυ μωρομαντηλο και λαδακι) και επίσης ασχοληθηκα με το πολυεργαλειο και τα εξαρτηματα που πηρα και δεν εκαναν.

Βρηκα ενα τρυπανι που χωρουσε ακριβως στην οπη και με αργές στροφες αρχισα να μεγαλωνω τις δυο απο τις τρεις τρυπες που κουμπωνει το νεο προσαρτημα στο πολυεργαλειο. Χρησιμοποιησα το πλαι του τρυπανιου σαν λιμα με απλα λογια.

 

Με αυτο τον τροπο και μετα απο μερικες δοκιμες το προσαρτημα κουμπωσε και ειναι ετοιμο για δουλεια :)

Οσο πιο λιγο υλικο φατε τοσο το καλυτερο.

IMG_20170311_223516.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μιας και σημερα δε μπορουσα να κανω οσα ειχα στο προγραμμα ασχοληθηκα με δυο πραγματα.

 

Είναι αυτό που λένε . . . "Ουδέν κακόν αμιγές καλού ! " :p

Περαστικά και γρήγορα ! :) 

Αγάπη με ψιλό στρόγγυλο  λιμάκι (ρολογάδικο) γίνεται η διόρθωση, ή θέλει πολύ δουλειά ?

Βλέπεις διαφορά στην λειτουργία τους (περίεργους κραδασμούς κλπ ), ή γίνανε εφάμιλλα με τα κανονικά εξαρτήματα?

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στελιο τοσο ψιλη λιμα δεν εχω. Θα μετρησω αυριο το τρυπάνι και θα σου πω, αλλά σίγουρα μιλαμε για κατω απο 2,5mm.

Εκανα μια δοκιμη σε ενα πλακακι και πηγε καλα. Δε κοβει βεβαια οπως το αντιστοιχο προσαρτημα της dewalt αλλα θα σε βγαλει απο τη δυσκολη θεση. Εξαλλου δε κανει ουτε το 1/5 της τιμής :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αν δεν είχες, οκ, αλλά δεν χρειάζεται να μετρήσεις καθώς οι ψιλές στρόγγυλες είναι στη μύτη, κάτω από μισό χιλιοστό και στο πίσω μέρος με τη βία να είναι τρία (αυτά σε ενεργό μήκος λίμας περίπου 10 cm) οπότε σίγουρα κάνει το λιμάκι !

Όσο για την απόδοση . . . (έρχεται και η δεύτερη παροιμία  . . . :p )

"Ότι πληρώνεις παίρνεις! " και εδώ που τα λέμε , δεν είναι και δύσκολο να είσαι μια χαρά ικανοποιημένος !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τη b1 εκδοση του πολυεργαλειου την ειχα παρει και εγω. εμένα μια μικρη δυσκολια στο κούμπωμα των εξαρτημάτων την εχει ακομα και σε μερικα απο αυτα που περιεχονταν στο βαλιτσάκι μαζι με το εργαλειο. βεβαια δεν χρειαστηκε να μεγαλωσω τις τρυπες απλα μπαινουν λιγο πιο δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Havic έγραψε:

Το γωνιόμετρο το αγόρασε κανένας? Λέει τίποτα? Το μετάνιωσα που δεν το πήρα.

Το έχω πάρει εγώ την προηγούμενη φορά που το είχε .

Από μέτρηση γωνιών (διακριτικότητα 1/10 της μοίρας) είναι μια χαρά.

Το έχω συγκρίνει με σταθερή και σωστή μηχανουργική γωνιά και αφού το μηδενίσεις με τα σκέλη σωστά κλειστά,

δείχνει ακριβώς 90 μοίρες και επίσης δείχνει σωστά και τις 270 μοίρες.

Το μόνο κακό που έχει είναι ότι το σφίξιμό του δεν είναι και "βράχος", οπότε την θέλει τη προσοχή του στη χρήση!

Πρακτικά είναι αρκετά καλύτερο από τα λεφτά του ! :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.