Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

πριν 47 λεπτά, το μέλος vellamos έγραψε:

Μοιρες επισεις εχει και το πριονι απο μονο του ρυθιζοντας το απο πισω.

IMG_20170209_111145.jpg

Αυτο επισεις δεν ξερω αν ειναι βολικο γιατι αν μπει σε καποιο μονιμο τραπεζι δεν θα ειναι ευκολο να μπει κοντα  σε τοιχο μιας και δεν θα μπορουμε ευκολα να ρυθμισουμε την κληση.

Ευχαριστούμε πολύ αρχικά για την παρουσίαση :)

Για τα bevels να μην σε πολυαπασχολεί :)

Αν σου λέει κάτι έχω αρκετό καιρό το evolution και ποτέ μα ποτέ δεν ξάπλωσα το "κεφάλι" του μηχανήματος στο πλάι.

Τις περισσότερες φορές θα δεις και εσύ, ότι θα σε βολέψει να σηκώσεις όρθιο το ξύλο να γυρίσεις την κεφαλή ως προς το τραπέζι (miter cut) Και να κάνεις Bevel cut μέσω Miter cut :) (Μπερδεμένο θα ακούστηκε αυτό)

 

Δύο ερωτήσεις. 

1. Το τραπέζι είναι αλουμίνιο από ότι βλέπω. Το τσέκαρες με καμια μεγάλη χοντρή ίσια ρίγα να δεις αν ειναι ίσιο;

2. Ήρθε καλυμπραρισμένο ή έπρεπε να κάνεις ρυθμίσεις; 

 

καλορίζικο και καλοδουλευτο. Για το κολωνάτο δεν εχω διαβάσει και τα καλύτερα για το τελευταίο μοντέλο ειδικά για δουλειές σε σίδερο :) 

Αν το θες για ξύλο θεωρώ ότι θα ειναι οκ. Όλα αυτά τα φθηνά κολωνάτα πάντως έχουν τζόγους, (παθούσα και άσχημα) οπότε στο σίδερο και στα μέταλλα ειναι πρόβλημα.

Όλα έχουν να κάνουν με το μέγεθος της δουλειάς που το θες και με την ακρίβεια που απαιτείς σε αυτές :) 

Καλή συνέχεια!

 

 

πριν 47 λεπτά, το μέλος vellamos έγραψε:

πατεντα για κινουμενο τραπεζι για φρεζα. 

το ξεχνάς :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δύο ερωτήσεις. 

1. Το τραπέζι είναι αλουμίνιο από ότι βλέπω. Το τσέκαρες με καμια μεγάλη χοντρή ίσια ρίγα να δεις αν ειναι ίσιο;

2. Ήρθε καλυμπραρισμένο ή έπρεπε να κάνεις ρυθμίσεις; 

1) Ναι ειναι απο αλουμινιο. Δεν το τσεκαρα να δω αν ειναι ισιο αλλα μιας και το ειπες θα το κοιταξω και θα επανελθω με ντοκουμεντα :) Παντως φαινεται πλανισμενο.

2) Ηρθε ετοιμο δεμενο αλλα με κληση το πριονι στις 45 μοιρες και ο οδηγος επισεις στις 45. Αλλα ειναι πολυ ευκολος ο χειρισμος τους και η τοποθετηση στο 0.  Με μια γωνια που μετρησα ειδα οτι ειναι εντελως καθετο το πριονι και οι 45 μοιρες που εκοψα ειναι εντελως 45 με βαση την γωνια που εχω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πήγα και εγώ που λέτε και γινόταν το έλα να δεις αλλά υπήρχε μεγάλο απόθεμα

Για τον  @Seafalco πήγα περισσότερο παρά για μένα αλλά μιας που πήγα πήρα 

Βάση εργαλείων 2 τον αριθμό μια για μένα μία για τον Στέλιο

και το πρώτο σετάκι για το πολυεργαλείο μιας και κάποια στιγμή ΜΠΟΡΕΙ να χρειαστεί σε κανα πλακάκι

 

277387_01_f.jpg276370_31_f.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

update:

 

Τα αναλώσιμα του πολυεργαλείου PMFW 310 C2 ΔΕΝ κάνουν στην έκδοση B1 Που έχω εγώ

Λειπει ένα κομμάτι από το κάτω μέρος και οι οπές παρόλο που φαίνεται να ευθυγραμμίζονται και να έχουν ίδιο μέγεθος οπής για δέκατα του χιλιοστου δε κουμπώνουν.

Θα τα κουμπώσω βέβαια αλλά με το μαλακό δεν...

 

Όσοι λοιπόν έχετε το παλιό, καλό είναι να το ξέρετε. Βλακεία μου που είδα τις φωτογραφίες στο Site αλλά δε κοίταξα καλά τα εξαρτήματα μέσα από το μπλιστερ και απλά τα πέταξα στο καλάθι 

Γιατί αυτά της φωτο είναι ίδια με αυτά που έχει το δικό μου

 

276370_31_f.jpg

parkside_multirool_pmfw_310_b1_c2_image001.jpgparkside_multirool_pmfw_310_b1_c2_image002.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω περισσεύματα από αυτή εδώ https://www.pavlatos-tools.gr/apothikeysi-taktopoiisi/diatrites-plastikes-plates/diatriti-plastiki-plati-me-thiki-ergaleion-gantzous-kai-skafakia-artplast-d-i-y-610141-p-3786-html η οποία ειναι εξαιρετική και κάποια από όσα μείνανε κάνουν μια χαρά. Τα γατζάκια δεν μπαίνουν θέλουν τροποποιηση.

Εχω και άλλα ξέμπαρκα κάπου (πρέπει να ψάξω που τα έχω να δω τι και πως)

 

IMG_0773.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα άλλα περισσεύματα που είχα δε κάνανε ούτε αυτά και όντως δε φτάνουν ούτε για ζήτω αυτά που έχει.

πρέπει να ψάξω να βρω μερικά να κάνουν

 

Η ποιότητα ειναι οκ. Τα γατζάκια ειναι γερά και θα αντέξουν πιστεύω είναι εφάμιλλα με αυτά της άλλης πλάτης που έχω.

Για τα λεφτά της ειναι οκ αν και θα ήθελα σε μερικά προσαρτήματα άλλες διαμορφώσεις για να μην πλαγιάζουν και τα κατσαβίδια αν τα αφήσεις κάπως γρήγορα.

Αλλά over all Μια χαρα ευχαριστημένη

 

IMG_0775.jpg

edit: Το βρήκαααααααααααααααααα

 

@Seafalco θα ανοίξω τη δική σου συσκευασία και θα σου πάρω μερικά :hehe:

Τσάμπα αγώγι έκανα νομιζεις? :p 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές παιδιά :)

Τη βάση τοίχου την πήρα και εγώ. Δεν την έχω ανοίξει yet.

Αγάπη έχεις τον 3d printer ακόμα ? Για δές εδώ:

 

http://www.thingiverse.com/search?q=lidl+hook&sa=

 

 

Έγινε επεξεργασία από Kostas7GTR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Kostas7GTR έγραψε:

Μεγειές παιδιά :)

Τη βάση τοίχου την πήρα και εγώ. Δεν την έχω ανοίξει yet.

Αγάπη έχεις τον 3d printer ακόμα ? Για δές εδώ:

 

Search Thingiverse - Thingiverse

 

 

Τον εχω αλλα κατι εχει λαλησει και δεν εχω τις γνωσεις και τον χρονο να ασχοληθω. Καποια στιγμη πρεπει να κανω θεμα και να κανετε υπομονη εσεις :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, karmen1983 said:

Τον εχω αλλα κατι εχει λαλησει και δεν εχω τις γνωσεις και τον χρονο να ασχοληθω. Καποια στιγμη πρεπει να κανω θεμα και να κανετε υπομονη εσεις :p

Hardware related το κόβεις ? Η setup?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Kostas7GTR έγραψε:

Hardware related το κόβεις ? Η setup?

Μαλλον ρυθμισεων software. Κινείται κανονικα αλλα ξαφνικα θυμαται τις παλιες διαστασεις και μαλιστα αναποδα. Τον αξονα y τον παει προς τα πίσω και ακομα και αν του κανω inverse επιμενει.

 

Θα ανοιξω θεμα να το δουμε ομως γιατι στο ετσι δε το κοβω να κανουμε δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβγαλε εργαλεία από ότι είδα το Lidl. Μάλλον θα το πάει τέλος με αρχές του μήνα να μπει κάνας μισθός και καμια σύνταξη πάλι :p

 

Αλλά μιας και είχαμε την κουβέντα πρόσφατα, έχει βγάλει χρώματα κιμωλίας αν κάποιο μεγάλο παιδί θέλει να "παίξει"

 

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?id=1804

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αγόρασα την Πέμπτη που πέρασε το PARKSIDE MULTI-PURPOSE TOOL PMFW 310 B1 ακα πολυεργαλείο αλλά δεν περιέχει ένα κλιπσάκι που προορίζεται για να "δένει" το εξάρτημα για την εξαγωγή της σκόνης απ' το τρίψιμο. Το περίεργο είναι ότι το κουτί ήταν διπλά σφραγισμένο, με το αυτοκόλλητο στη χάρτινη συσκευασία αλλά και το πλαστικό κουτί ήταν δεμένο με  πλαστικό σφυκτηράκι για δέσιμο συρμάτων!<_<

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Για κοίτα εδώ:

 

20170209_175248ed-large.jpg

 

κι εγώ το έψαχνα ! :hehe:

Χαχα, λες; Ορκίζομαι ότι έψαξα όλο το κουτί τουλάχιστον 5 φορές. Αν είναι εκεί... πρέπει να αλλάξω μάτια:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.