Jump to content


Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Εγώ τον έχω και τον είχα δουλέψει εδώ για αρκετή ώρα

 

 

Για τα λεφτά του πολύ καλός. Βέβαια τότε πολλοί γύρισαν τον δικό τους γιατί πετούσε την ταινία. Δεν ξέρω αν είναι αναβαθμισμένη αυτή η έκδοση σε σχέση με αυτήν που κάποιοι είχαν θέμα. Προσωπικά δε μου έχει πετάξει ποτέ την ταινία αλλά σου αναφέρω και τι είχε γίνει εκείνη την εποχή.

Όπως και να έχει αν έχεις κοντά κάνα lidl και δεν έχεις να πληρώσεις μεταφορικά/βενζίνες αγοράζεις δοκιμάζεις και αν κάτσει καλός τότε κρατάς αλλιώς επιστρέφεις και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω :) 

Ελπίζω να βοήθησα

πριν 13 λεπτά, το μέλος rastafari έγραψε:

χαχαχαχαχαχα

Αυτό το είδα ψες αλλά περίμενα κάποια υπερπαραγωγή οτι μας έχεις κρυμμένη ;):p

Υπερπαραγωγές αν όλα πάνε καλά στο νέο σπίτι :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Για τα λεφτά του πολύ καλός. Βέβαια τότε πολλοί γύρισαν τον δικό τους γιατί πετούσε την ταινία. Δεν ξέρω αν είναι αναβαθμισμένη αυτή η έκδοση σε σχέση με αυτήν που κάποιοι είχαν θέμα. Προσωπικά δε μου έχει πετάξει ποτέ την ταινία αλλά σου αναφέρω και τι είχε γίνει εκείνη την εποχή.

Όπως και να έχει αν έχεις κοντά κάνα lidl και δεν έχεις να πληρώσεις μεταφορικά/βενζίνες αγοράζεις δοκιμάζεις και αν κάτσει καλός τότε κρατάς αλλιώς επιστρέφεις και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω :) 

Ελπίζω να βοήθησα

Υπερπαραγωγές αν όλα πάνε καλά στο νέο σπίτι :) 

 

Δεν είναι πρόβλημα, θέμα ρύθμισης είναι. Απλά δεν ασχολήθηκαν λίγο παραπάνω, όσοι το επέστρεψαν.

Είπα πάρει αυτό...

 

park.jpg

Οταν είπα να αλλάξω την ταινία με μία άλλη (400) η ρύθμιση του ήταν λίγο μπελάς.
Μέχρι να ρυθμιστεί σωστά πετούσε την ταινία εκτός.
Οταν βρεις τα "κέντρα" του  δουλεύει μια χαρά.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ηταν 10.8v ...

 

10.8.jpg

 

... έγινε 12v 

 

12v.jpg

Oι μπαταρίες σίγουρα παραμένουν 3 χ 18650 
Απλά πριν μετρούσαν την ονομαστική τάση 3.6 χ 3 = 10.8v

και τώρα σχεδόν "στους κόφτες"  4 χ 3 = 12v


Tην έκαναν την Αμερικανιά και οι Γερμανοί

God bless America   :lol: :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την τάση της μπαταρίας έχει να κάνει με το πως θεωρεί ο καθένας την τάση του κάθε στοιχείου.  Πχ τα Dewalt στην Αμερική τα λένε 20 volt και στην Ευρώπη 18 volt. Οι μπαταρίες λιθίου φορτίζουν 4.2 Volt στο μέγιστο και καλό είναι να μην ξεφορτίζονται κάτω από 3.6

Link to comment
Share on other sites

Το είχαμε ξανασυζητήσει με αφορμή το "20" (5 στοιχεία) που είχα πάρει κι εγώ πριν λίγο καιρό. Δεν έχω πρόβλημα πώς θα το διαφημίζουν, ακόμη κι αν όλοι υιοθετήσουν τη φουσκωμένη τάση. Αρκεί τουλάχιστον να είναι πραγματικά τα νούμερα της ροπής και ιδανικά να είναι αντικαταστάσιμα τα στοιχεία της μπαταρίας.

 

Δε σκοπεύω να ασχοληθώ με το παραπάνω μικρό, αλλά αν και σ' αυτό η μπαταρία κλείνει με βίδες, θεωρώ ότι είναι πιο τίμιο από άλλα ακριβότερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Αυτό με την τάση της μπαταρίας έχει να κάνει με το πως θεωρεί ο καθένας την τάση του κάθε στοιχείου.  Πχ τα Dewalt στην Αμερική τα λένε 20 volt και στην Ευρώπη 18 volt. Οι μπαταρίες λιθίου φορτίζουν 4.2 Volt στο μέγιστο και καλό είναι να μην ξεφορτίζονται κάτω από 3.6

 

Oι Αμερικάνοι θέλουν να διαφέρουν από τους υπόλοιπους.

Μίλια, ίντζες, φαρενάιτ, 110v κ.τ.λ.

 

 

πριν 32 λεπτά, το μέλος Shadow KnighT έγραψε:

Το δραπανοκατσάβιδο ξέρουμε αν λέει τπτ? Πλησιάζει μετακόμιση και θα πέσει πολύ ΙΚΕΑ...

Και άλλες προτάσεις προφανώς δεκτές :D


Το προηγούμενο 10.8V το έχει πάρει ένα γείτονας που έχει είδη καθαρισμού, πλυστικά, σκούπες κ.τ.λ.
Κάνει και service σ'όλα αυτά. Δεν παρουσίασε πρόβλημα. To έχει πάνω από 2 χρόνια.

Του 'χα πει να πάρει και ένα κλαδευτήρι-σέγα στην ίδια τάση... οι μπαταρίες ήταν ίδιες.
Με 80€ έχει 2 εργαλεία και 2 μπαταρίες.

 

fl.jpg

marg.jpg

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Shadow KnighT έγραψε:

Το δραπανοκατσάβιδο ξέρουμε αν λέει τπτ? Πλησιάζει μετακόμιση και θα πέσει πολύ ΙΚΕΑ...

Και άλλες προτάσεις προφανώς δεκτές :D

Το έχω αγοράσει την προηγούμενη φορά που το έβγαλε και είναι πολύ αποτελεσματικό !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα δραπανοκατσαβιδα του λιντλ ειναι μια χαρα για τα λεφτα τους και για τις δουλειες ειδικα του σπιτιου. Οποιοε δε θελει να διαθεσει παραπανω προχωραει χωρις δευτερη σκεψη :)

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Asxetius έγραψε:

 

park.jpg

Οταν είπα να αλλάξω την ταινία με μία άλλη (400) η ρύθμιση του ήταν λίγο μπελάς.
Μέχρι να ρυθμιστεί σωστά πετούσε την ταινία εκτός.
Οταν βρεις τα "κέντρα" του  δουλεύει μια χαρά.

 

 

Το έχω και εγώ. Για ανταλλακτική ταινία τι κοιτάω (χαρακτηριστικά);

Αυτές κάνουν; ---> http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=64427

Link to comment
Share on other sites

Μήκος και πλάτος κοιτάς. Δες το μοντέλο και στο Manual θα το αναφέρει. Λογικά 50x686 φοράει. Ο ταινιολεινατηρας αυτής της εβδομάδας είναι 75x533 αν θυμάμαι καλά από τον δικό μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Το έχω και εγώ. Για ανταλλακτική ταινία τι κοιτάω (χαρακτηριστικά);

Αυτές κάνουν; ---> Σετ ταινίες λείανσης PBSZ 533 A1 - Δευτέρα 23.01. - Lidl Hellas

Είναι φαρδιές 75mm έναντι 50mm
Είναι μικρές 533mm έναντι 686mm
 

50mm x 686mm λέει στην σελίδα τους https://www.lidl.de/de/parkside-standbandschleifer-psbs-240-b2/p228243
50mm x 686mm λέει στην 6 σελίδα του manual https://www.manualslib.com/manual/1007706/Parkside-Psbs-240-B2.html?page=6#manual

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προχθές πήγα μαι βόλτα από LIDL  και αυτή τη φορά δεν έφυγα χωρίς κάποιο "εργαλειάκι"!

Ένα οργανάκι συγκεκριμένα, ένα θερμόμετρο υπερύθρων.

 

01r_20170120_122104.jpg02r_20170120_122138.jpg

 

Δεν πρόκειται για κάτι σπουδαίο και σαφώς δεν μπορείτε να στηριχτείτε στις ενδείξεις του αν θέλετε ακρίβεια ! :)

 

03r_20170120_122203.jpg

 

Αλλά μπορεί κάλλιστα να βοηθήσει σαν μέσο σύγκρισης των θερμοκρασιών σε διάφορες επιφάνειες και το κάνει σχεδόν ακαριαία !

 

04r_20170120_122222.jpg05r_20170120_122244.jpg

06r_20170120_122253.jpg07r_20170120_122236.jpg

 

Αριστερά βλέπουμε το αισθητήρα υπερύθρων (κάτω) χωμένο μέσα σε μια οπή που τα τοιχώματά της καλύπτονται από ανακλαστικά πρίσματα που εμποδίζουν τις ανακλάσεις προς τον αισθητήρα και από επάνω του τo κόκκινο LAZER που μας βοηθά να στοχεύσουμε στο επιθυμητό σημείο!

Εδώ να πώ ότι το όργανο μετρά ένα κυκλικό τμήμα της επιφάνειας που στοχεύουμε του οποίου η διάμετρος είναι ίση με το 1/12 απόστασης του θερμομέτρου από αυτήν .

Δεξιά έχουμε την οθόνη σε μια αρχική κατάσταση.

 

08r_20170120_122301.jpg09r_20170120_122328.jpg

 

Η τοποθέτηση της μπαταρίας (9Vdc) γίνεται πολύ εύκολα και το πορτάκι της είναι βολικό στη χρήση.

Δεξιά έχουμε το θερμόμετρο να μετρά τη θερμοκρασία του πάγκου στην κουζίνα μου ! :)

Στην κάτω μεριά της οθόνης διακρίνεται ένα βελάκι που δείχνει το "OFF" , με το οποίο θα δούμε λίγο πιο κάτω τι μπορούμε να κάνουμε.

Για την ώρα όμως,  ας δούμε πόσο ευαίσθητο είναι στις αλλαγές στόχευσης όταν έχουμε μεγάλες θερμοκρασιακές διαφορές . . .

 

10r_20170120_122455.jpg11r_20170120_122510.jpg

 

. . . Αριστερά σημαδεύει την κατσαρόλα που ζεσταίνεται το νερό για τη μακαρονάδα ( μια χαρά ήταν παρεμπιπτόντως! :p ) και δεξιά το μάτι της κεραμικής εστίας. Μικρές κινήσεις που άλλαζαν την στόχευση από το ένα στο άλλο σημείο, προκαλούσαν ακαριαίες αλλαγές στην ένδειξη !

 

Το βελάκι που προανέφερα πριν,  μπορούμε να το μετακινήσουμε με το δεξιό ή αριστερό βέλος-κουμπί, έτσι ώστε να δείξει μια από τις τρείς εναλλακτικές θερμοκρασιακές μεταβολές που μπορούν να δώσουν allarm.

Για να το κάνουμε αυτό, μετράμε μια θερμοκρασία και την θέτουμε  σαν θερμοκρασία αναφοράς (πιέζοντας το "SET" ενώ κρατάμε πατημένη τη σκανδάλη μέτρησης.

Έτσι στην αριστερή φωτογραφία που ακολουθεί μπούμε να δούμε τόσο τη θερμοκρασία αναφοράς (τα πλακάκια της κουζίνας) , παράλληλα με την θερμοκρασία του ματιού της κουζίνας, όσο και το γεγονός ότι το φλας τα έκανε μαντάρα !

 

12r_20170120_125843.jpg13r_20170120_125933.jpg

 

Αποκρύπτοντας το χρωματισμό της οθόνης! :)

Στην δεξιά φωτογραφία πάμε ξανά χωρίς φλας και βλέπουμε ότι έχουμε επιλέξει σαν κρίσιμη θερμοκρασιακή διαφορά τους 3 βαθμούς.

Η θερμοκρασία αναφοράς είναι 19,3 αυτή που μετράται αυτή τη στιγμή είναι 18,6, οπότε η διαφορά τους είναι μικρότερη από τους 3 βαθμούς και η οθόνη είναι πράσινη!

 

Αντίθετα σε αυτές που ακολουθούν έχουμε παραβίαση αυτού το περιθωρίου των 3 βαθμών . . .

 

14r_20170120_130011.jpg15r_20170120_130110.jpg

 

Αριστερά προς τα επάνω και η οθόνη γίνεται κόκκινη και ένα buzer ηχεί συχνά.  Ενώ στη δεξιά φωτογραφία η επιφάνεια είναι αρκετά ψυχρότερη και η οθόνη γίνεται μπλέ και το buzer ηχεί πιο αραιά!

 

Αυτά σαν μια σύντομη περιγραφή της λειτουργίας του.

 

Από την πολύ περιορισμένη χρήση που πρόλαβα να κάνω, σίγουρα δεν είναι θερμόμετρο ακριβείας, αλλά πολύ εύκολα μου επέτρεψε να δώ ότι σε ένα σημείο που είχα διαπιστώσει υγροποιήσεις σε ένα τοίχο, η τοπική θερμοκρασία ήταν αρκετά χαμηλότερα από αυτήν του υπόλοιπου τοίχου !

Επίσης μπόρεσα να δώ ότι από τον αλουμινένιο σκελετό των παραθύρων χάνεται αρκετή θερμοκρασία, ότι η διαφορά θερμοκρασίας από το εσωτερικό των τοίχων στο εξωτερικό, είναι περίπου 12 βαθμοί και στο περίπου να βρώ που περνάνε οι σωληνώσεις της θέρμανσης στο πάτωμα!

 

Σαν τελικό συμπέρασμα, δυο σίγουρα πράματα, πρώτο,  Fluke δεν είναι, αλλά -αβίαστα- είναι χρήσιμο  και δεύτερο -με βάση το κόστος του (πολύ οικονομική αγορά)- δίνει αρκετές δυνατότητες για να ψαχουλέψεις τα πράγματα και μάλιστα -πολύ σημαντικό αυτό- με τρόπους που δεν είχες πρίν ! !   :D

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο review! Το αγόρασα και εγώ για να δω αν μπορώ να δω σε ηλεκτρικούς πίνακες αν έχω χαλαρά καλώδια στις ασφάλειες και ανεβάζει θερμοκρασία. Δεν ξέρω αν θα κάνει δουλεία σαν τις θερμικές κάμερες αλλά είναι πολλά τα λεφτά γι'αυτές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Πολύ ωραίο review! Το αγόρασα και εγώ για να δω αν μπορώ να δω σε ηλεκτρικούς πίνακες αν έχω χαλαρά καλώδια στις ασφάλειες και ανεβάζει θερμοκρασία. Δεν ξέρω αν θα κάνει δουλεία σαν τις θερμικές κάμερες αλλά είναι πολλά τα λεφτά γι'αυτές.

 

Kάνεις ένα κουμπαρά και βάζεις 1€ την μέρα :):)

Σε 10 μήνες πήρες την Seek Thermal

http://www.skroutz.gr/c/587/diafora-aksesouar-kinhton.html?keyphrase=θερμικη+καμερ

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά !   :)

Θερμοκάμερα σίγουρα δεν είναι και δεν πρόκειται να σου δώσει συνοπτική εικόνα του τι συμβαίνει σε ένα πίνακα, αλλά επίσης σίγουρα, θα μπορέσεις εύκολα να διακρίνεις  τα σημεία όπου εμφανίζεται πρόβλημα κακής επαφής, "σαρώνοντας" προοδευτικά όλη την επιφάνεια / εξαρτήματά του !  B)

Μια παρατήρηση μόνο, για τους φίλους που δεν είναι πλήρως σχετικοί με το "άθλημα", αλλά γνωρίζουν αρκετά και η κουβέντα αυτή τους  "βάζει ιδέες" !

Θα πρέπει να  είναι ΠΟΛΎ προσεκτικοί για να αποπειραθούν κάτι ανάλογο !

 

Δεν πιάνουμε με γυμνό χέρι τίποτε! 

Χρησιμοποιούμε μονωμένα εργαλεία!

Χρησιμοποιούμε τα σωστά κατσαβίδια, για να αποφύγουμε τα τυχαία γλιστρήματα τους πάνω από το κεφάλι μιας βίδας!

Την "έρευνα" την κάνουμε αφού έχουμε διακόψει την τροφοδοσία του πίνακα!

 

Μια κακή επαφή (από χαλαρωμένη βίδα π.χ.) δεν είναι απαραίτητα ζεστή.  Για να ζεσταθεί, πρέπει να περνάει ρεύμα μέσα από αυτήν, οπότε αν δεν πρόκειται για κάποιο από τα εξαρτήματα που είναι στην "είσοδο" του πίνακα (γενικές ασφάλειες και διακόπτες, τα οποία συνήθως έχουν αρκετό ρεύμα) σιγουρευτείτε ότι, στο κύκλωμα -όπου έχετε υποψίες για κακή επαφή- έχουν "μπεί" κάποια φορτία που απορροφούν σημαντικό ρεύμα (π.χ. μια σόμπα ηλεκτρική σε μια γραμμή ρευματοδοτών).

Αφήστε κάποια ώρα να περάσει με τα φορτία επάνω στη γραμμή και μετά κατεβάστε το γενικό του πίνακα, ανοίξτε τον και μετρήστε!

Τα προβληματικά εξαρτήματα δεν θα κρυώσουν  τόσο γρήγορα!  

 

Μετά τα σχετικά σφιξίματα, ξαναδοκιμάστε τον πίνακα για να δείτε αν πράγματι "πιάσατε" όλες τις κακές επαφές που υπάρχουν ενδεχομένως στο Θερμό "σημείο" !

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.