Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Asxetius έγραψε:

Πόσο κοστίζει η σειρά της wurth ??

Ε να μην έχει 8 με 10 φορές επάνω ! :)

Αλλά ακόμα και σε αυτά οι οδηγίες είναι σαφείς !

 

 

Χρήση:
Λύσιμο βιδών με την πλευρά του
κλειδιού, σφίξιμο με το μηχανισμό
καστάνιας στην πλευρά του πολυγώνου

 

Προσοχή:
Πρόκειται για ένα ειδικό εργαλείο το οποίο
επιτρέπεται να δεχθεί μόνο τη μέγιστη ροπή.
Για το λόγο αυτό τα κλειδιά μπορούν να
χρησιμοποιηθούν για το λύσιμο των βιδών μόνο
υπό προϋποθέσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνομαι για ένα σετάκι και αναρωτιέμαι πόσο καλύτερο είναι το παρακάτω stanley σε σχέση με αυτό του lidl->

http://www.tool-market.gr/tool.php?lang=gr&id=876

Έγινε επεξεργασία από unstoppable
wrong url
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δουλέψει ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Αν τα θες για ψιλοδουλειές (σπίτιου πράγματα και όχι σε κάνα συνεργείο) παρε του Lidl δε χρειάζεται να ξοδέψεις παραπάνω.

Είμαι με καρυδάκια του κιλού και στο 1/4" και στο 1/2" αλλά δεν κάνω τίποτα φοβερό. Το πιο βαρύ που έχουν κάνει είναι να βιδώσουν στριφώνια σε τοίχο.

 

Γενικά με τα εργαλεία τους είμαι ευχαριστημένη. Είχα πάρει τα γερμανόκλειδα πριν καιρό και πήρα και δεύτερο σετ. Δεν έχουν πάθει τίποτα. Πιάνουν πολύ καλά και δεν εχω δει σημάδια ξεφτίσματος/φθοράς στα μάγουλα.

Αλλά ξαναλέω ανάλογα τι πας να κάνεις. Γι' αυτό που σου περιέγραψα δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Αν θες να ανέβεις τόσο ψιλά πάντως στη θέση σου θα έριχνα μια ματιά προς Proxxon

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις θέμα !
Όπως είπε και η Αγάπη, ότι και να πάρεις αν δεν του κάνεις βαριά χρήση δεν πρόκειται να σε απογοητεύσει, αν όμως θέλεις να κάνεις μια αγορά πιο ανθεκτική στο χρόνο, που θα μπορεί να εμπλουτιστεί αργότερα και με άλλα πράγματα, τότε μπορείς  να κοιτάξεις -πέρα από αυτό που ήδη προτάθηκε-  και  προς εταιρίες με παράδοση στα επαγγελματικά εργαλεία, ή για να είμαι πιο ακριβής . . .  δίπλα σε αυτές ! :)

 

Αρκετές από αυτές έχουν θυγατρικές με άλλο όνομα και πολύ πιο προσιτές τιμές, χωρίς η ποιότητα των εργαλείων να είναι κατώτερη.

Μια από αυτές είναι  η Karolus (Θυγατρική της Gedore) που βγάζει επαγγελματικά εργαλεία σε τιμές "ερασιτεχνικών" ! :)

https://de.carolus.de/en/products/all-products/socket-sets/

https://de.gedore-shop.com/en/carolus/WANTED/Socket-set-1-2-1-4-94-pieces.html

http://www.ebay.de/itm/Gedore-Carolus-5800-2094-Steckschlussel-Satz-1-2-1-4-94-tlg-WANTED-2016-/361826227794?hash=item543e861652

Gedore-Carolus-5800-2094-Steckschluessel-Satz-1-2-034-1-4-034-94-tlg-WANTED-2016

 

Άλλη εταιρία που μπορείς να δείς είναι η πολύ καλή Κινέζικη εταιρία Force.

Καλές αγορές ! :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω βαριά χρήση, αλλά από την άλλη όταν κάποια στιγμή θα χρειαστεί να ξεσφίξω καμιά ξεχασμένη βίδα από τον θεό δεν θέλω να με αφήσει το εργαλείο. Αυτά τα Karolus  είναι σε λογική τιμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/21/2016 at 2:40 ΜΜ, το μέλος Asxetius έγραψε:

Πόσο κοστίζει η σειρά της wurth ??

αν θυμαμαι καλα την ειχα παρει περιπου 90 ευρω απο αντιπροσωπο που πηγε σε φιλο που εχει συνεργειο. 

https://eshop.wurth.co.uk/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/3108-B1-Site/en_GB/-/GBP/ViewCatalog-Browse?CatalogCategoryRef=31086014080509%40WuerthGroup-Wuerth-3108&SelectedFilterAttribut=[]&CatalogCategoryID=lzAKD92eTRIAAAFSCmII6Doh

γενικα ολα τα "καλα" εργαλεια που εχω αρχισει τελευταια να μαζευω τα παιρνω σε συνεννοηση με φιλο που εχει συνεργειο και πηγαινουν κατα καιρους αντιπροσωποι εταιριων με προσφορες. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@vellamos

Δίσπαστα γερμανοπολύγωνα καστάνιας δεν είχα δεί, πολύ καλή ιδέα !

Μπορεί να προσομοιώσει ένα πολύγωνο με γόνατο και να δώσει λύση στα στριμόκωλα ! !  :T:

Μεγειά και καλοδούλευτα ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πιστεύω τα έχετε δει. 

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?id=1711

 

Μόλις άρχισα να διαβάζω το φόρουμ σιγά σιγά αλλά μάλλον θα μου πάρει κάποιες ώρες ακόμα :hehe: 

 

Τα κατσαβιδάκια λένε πάντως. Χρειάζονται πάντα οι πολλές μυτες και στα 11 ευρώ είναι ταμάμ

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Πιστεύω τα έχετε δει. 

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?id=1711

 

Μόλις άρχισα να διαβάζω το φόρουμ σιγά σιγά αλλά μάλλον θα μου πάρει κάποιες ώρες ακόμα :hehe: 

 

Τα κατσαβιδάκια λένε πάντως. Χρειάζονται πάντα οι πολλές μυτες και στα 11 ευρώ είναι ταμάμ

 

Πηγα πριν λιγο απο ενα λιντλ και τα ειδα (αλλα δεν πηρα), ευτυχος εχουν μεινει αρκετα ακομα 

Λεει εχει 101 κομματια μεσα , αλλα οπτικα μου φανηκε πολυ ακυρηλα η λιστα..... κυριος με ενδιεφεραν αυτα που ειναι σαν αστερακι (που υπαρχουν συχνα στα κινητα ) αλλα μου φανηκε πολυ χοντρη η μυτη τους για αυτην την δουλεια . Ο σταυρος και το πλατυ ειναι παντου οποτε δεν τα μετραω καν σαν υπαρξη 

Κατι αλλα περιεργα που ειχε ,κατι τετραγωνα , κατι αλλα σαν σταυροκατσαβυδο αλλα με 3 ακτινες κλπ ομολογω δεν τα εχει δει ξανα  :S 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε πολύπριζα τα τελευταία είναι κοινά όπως και σε σίδερα ατμού :)

 

Αν θες μικρές βίδες και κινητά θες άλλες μύτες αυτές ειναι για χοντροδουλειές. Δες στα εργαλεία χειρός σε αυτή τη κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

Δεν "θελω" , απλα καλο θα ταν να βρισκονται σε περιπτωση που χρειαστουν τα λεπτα αστερακια (φυσικα παντα με την χαμηλη τιμη των 11ε :p )

 

Μετανιωνω γαμωτο που δεν ειδα την μεγαλη εργαλειοθηκη που εβγαλαν πριν και τωρα εχω 2 μοτερ απο κουρευτικη μηχανη που θελω να λυσω (απο περιεργεια) και δεν εχω εργαλεια  ....

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, για τα εργαλεία του Lidl... Τα Powerfix/Profi είναι ποιοτικά χειρότερα από τα Parkside, με πρόχειρη κατεργασία και συχνά έκκεντρες τρύπες στα bits "ασφαλείας". Πάντως, για λεπτεπίλεπτες δουλειές ηλεκρονικού δεν κάνει καμία από τις πρόσφατες κασετίνες.

Εκεί θέλεις πχ Torx (40px-Screw_Head_-_Torx.svg.png) και Security Torx (40px-Screw_Head_-_Torx_Tamperproof.svg.p) 5, 6, 7, ενώ η κασετίνα ξεκινά από το 8.

Αντίστοιχα, Philips (40px-Screw_Head_-_Phillips.svg.png) ή Pozidriv (40px-Screw_Head_-_Pozidrive.svg.png) θέλεις από 000 και ξεκινά από το 1. Και πάει λέγοντας.

Ακόμη και τα Clutch (40px-Screw_Head_-_Clutch_Type_G.svg.png) ή Triwing (40px-Screw_Head_-_Tri-wing.svg.png), που είναι σε βολικά μεγέθη, γιατί τα βρίσκεις σε μεγαλύτερες ηλεκτρικές συσκευές, δεν είναι βέβαιο ότι ως bits θα χωράνε εκεί που πρέπει να φτάσουν. Πριν λίγο δοκίμασα να στριμώξω ένα Triwing από παλιότερη κασετίνα Profi σε έναν στενό οδηγό βίδας βατόμετρου και "βρίσκει" το εξάγωνο, οπότε θέλει στενόμακρο κατσαβίδι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα το Ontopic αγόρασα λίγες αλουμινοτενίες, είναι 3M 15μ νομίζω η τιμή (2€) είναι αρκετά καλή σε σχέση με άλλες που είδα σε άλλο μαγαζί, επίσης τσίμπησα και τα γερμανοπολύγωνα.

 

Το offtopic

 



 

Αν και πάω στα lidl αποκλειστικά και μόνο για τις προσφορές και τίποτα άλλο, αλλά είδα σε διπλανό forum αυτό και όντως είναι απαράδεκτο…

 

Silvercrest Ατμοσίδερο με μπόιλερ Εδώ 69,99€ Ιταλία 49,99€ .....

 

hjL0as.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.