Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Παιδια αξιζει καποιο απ τα σετ bits/καρυδακια https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=5433&ar=380 που ειναι τωρα σε προσφορα (αν ναι ποιο προτεινετε?) ή μπορω να βρω καλυτερα με την ιδια τιμη αλλου? Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από zmanos
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, zmanos said:

Παιδια αξιζει καποιο απ τα σετ bits/καρυδακια https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=5433&ar=380 που ειναι τωρα σε προσφορα (αν ναι ποιο προτεινετε?) ή μπορω να βρω καλυτερα με την ιδια τιμη αλλου? Ευχαριστω.

Ποιοτικά είναι αξιοπρεπή και η τιμή είναι καλή (το γνωστό vfm :) ).

Ως σετ, αξίζει αυτό που σου γεμίζει τις περισσότερες ελλείψεις...

 

Παρότι με δελέασαν τα μακριά bits, αυτοσυγκρατήθηκα. Δεν πρόκειται να πάρω ένα ακόμη σετ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα παω καλα με τα εργαλεια και ξεκιναω τωρα να κανω μια ψιλοσυλλογη για τις αναγκες του σπιτιου κυριως. Για αρχη ποιο απ τα δυο ποιο θα ελεγες οτι ειναι πιο αναγκαιο?

Έγινε επεξεργασία από zmanos
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις καθόλου καρυδάκια και δε σκοπύεις να πάρεις άλλο σετ, διαλέγεις αυτό με τα καρυδάκια.

 

Από τα άλλα 2 σετάκια, το ένα έχει τις πιο εξωτικές επιλογές (clutch, tri-wing, ...), οπότε μπορείς να επιλέξεις εκείνο, για να μην ψάχνεις τη μια στις χίλιες που θα χρειαστούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, karmen1983 said:

Εχω πάρει την 1400 και όχι την συγκεκριμένη, παρόλο που θα έκανα την τράμπα άνετα :p 

ρουφάνε πολύ καλά οι σκούπες, παίρνουν σακούλες της Kärcher, αλλά μπορείς να τις δουλέψεις και χωρίς (δεν αξίζει όμως γιατί είναι κρίμα το φίλτρο) και γενικά είναι υγρών στερεών. Το κακό τους ότι είναι "Σπαρτιάτικες". Δεν έχουν δηλαδή τις ευκολίες μίας σπιτικής σκούπας, όπως πχ το μάζεμα του καλωδίου. 

Αν δεν ειχα πάρει την 1400 θα την αγόραζα χωρίς δευτερη σκέψη.

 

Επειδή στα 50 το σκέφτομαι σοβαρά, σακούλες είναι εύκολο να βρει κανείς; Υπάρχουν σε κανονικά καταστήματα ή σε κέντρα Kärcher;

Link to comment
Share on other sites

Ακομα κ σε μαγαζια γειτονιάς που εχουν σακουλες βρισκεις. Κ τα πρακτικερ εχουν κ γενικα παντου

Ειναι το πιο ευκολο αυτο το που θα τις βρεις :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dermitzos said:

 

Επειδή στα 50 το σκέφτομαι σοβαρά, σακούλες είναι εύκολο να βρει κανείς; Υπάρχουν σε κανονικά καταστήματα ή σε κέντρα Kärcher;

 

Έχω βρει ακόμα και στον μεγάλο Σκλαβενίτη στην Αχαρνών. Εύκολα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Στα 50 ευρω ειναι πειρασμος..αν και στα reviews στο youtube μοιαζει πιο αδυναμη απο την 1400w.

Θελω μια σκουπα για τις λιγες κρυες σταχτες της σομπας που μενουν στον θαλαμο (οχι στο συρταρι το οποιο αδειαζω στο χωμα)) για να μην λερωνω χερια και μανικια καθε πρωϊ.

Ξερει καποιος αν αξιζει σαν αγορα  η σκουπα pas 1200 b2 για σταχτες που φερνει στα 35 ευρω,η αν κανει με κρυες σταχτες το ιδιο καλα την δουλεια και η pnts 1500 c4;

 

Έγινε επεξεργασία από stgeo84
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς μας ήρθες.

Προσωπικά ούτε που θα έριχνα ματιά στην σκούπα στάχτης που βγάζει, από την στιγμή που παίζει η 1500αρα στα 50ευρώ.

Αν βέβαια δεν σε ενδιαφέρει κανένα από τα αξεσουάρ της συγκεκριμένης, όπως ούτε η λειτουργία (master slave) αυτόματης εκκίνησης/τερματισμού με την σύνδεση εργαλείου, τότε πάσο. Ενα ακόμα αρνητικό που έχει σε σχέση με αυτή της στάχτης είναι το μέγεθος. Οπότε αν δεν έχεις χώρο είναι πρόβλημα.

 

Τώρα για το αν μαζεύουν καλά την στάχτη. Την σκουπα στάχτης δεν την έχω, έχω όμως την 1400. Έκανε εξαιρετική δουλειά δύο φορές που την χρειάστηκα για το τζάκι γιατί φυσικά εκεί δεν θα έβαζα με τίποτα την οικιακή miele που έχω :p. Επίσης, έχει μαζέψει πολύ πράμα από "στάχτες και αποκαήδια" από ανακαινίσεις, όπου ο κάδος γέμιζε με σκόνες τσιμέντου, χαλίκια, βαφές και ότι μπορεί να φανταστεί κάποιος. Και είναι πλέον σχεδόν μόνιμα συνδεδεμένη στο δισκοπρίονο πάγκου. Δεν έχω μετανιώσει στιγμή την αγορά μου.

 

Να συμπληρώσω επίσης, παρόλο που το αναφέρεις (απλά επειδή διαβάζουν και άλλοι) δεν είναι σκούπα ειδική για στάχτη η 1400αρα ή η 1500αρα. Μπορεί να έχει μεταλλικό κάδο, φίλτρο, αλλά έχει πλαστικό καλώδιο/σπιράλ και αν το επιθυμεί ο χρήστης σακούλα μέσα. Οπότε αν χρησιμοποιηθεί για τέτοια δουλειά πρέπει να είναι ΚΡΥΕΣ οι στάχτες.

 

Τώρα έχει τα φίλτρα της και η 1500αρα και θεωρώ παρόλο που δεν την έχω δουλέψει, ότι θα έχει το ίδιο εύκολο καθάρισμα σε αυτά, οπότε με τόσα έξτρα και με κριτήριο τις ΚΡΥΕΣ στάχτες, νομίζω αξίζει τα 15ευρώ παραπάνω που ζητάει. Θα έχεις μια πιο all around σκούπα.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για το καλωσορισμα Karmen1983.

Στην ουσια την θελω για τις λιγες σταχτες που μενουν στον θαλαμο και οχι για τις πολλες που πεφτουν στο συρταρι...οποτε μαλλον θα προτιμησω την 1500αρα απο την στιγμη που εμεινες ευχαριστημενη απο το προηγουμενο μοντελο.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.
Χθες συζητουσα με φιλο ο οποιος ειναι πολυ πιο σχετικος απ οτι εγω με εργαλεια κλπ και μου ελεγε οτι οι μπαταριες λιθιου των επαναφορτιζομενων εργαλειων οπως π.χ. αυτη της σειρας Parkside X20v εαν δεν λειτουργουν συχνα και απλα καθονται, τοτε μεσα σε λιγοτερο απο χρονο ειναι ουσιαστικα για πεταμα καθως και να τις φορτισεις δεν κρατανε πλεον καθολου. Ισχυει κατι τετοιο κι αν οντως εχει αξιζει να εχεις επαναφορτιζομενα εργαλεια μονο αν τα χρησιμοποιεις συχνα?
Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος zmanos έγραψε:

Καλημερα.
Χθες συζητουσα με φιλο ο οποιος ειναι πολυ πιο σχετικος απ οτι εγω με εργαλεια κλπ και μου ελεγε οτι οι μπαταριες λιθιου των επαναφορτιζομενων εργαλειων οπως π.χ. αυτη της σειρας Parkside X20v εαν δεν λειτουργουν συχνα και απλα καθονται, τοτε μεσα σε λιγοτερο απο χρονο ειναι ουσιαστικα για πεταμα καθως και να τις φορτισεις δεν κρατανε πλεον καθολου. Ισχυει κατι τετοιο κι αν οντως εχει αξιζει να εχεις επαναφορτιζομενα εργαλεια μονο αν τα χρησιμοποιεις συχνα?
Ευχαριστω.

 

Καλημέρα αν ισχύει με τα parkside (λόγω μάπα στοιχείων λιθιου) δεν ξέρω, αλλά γενικά με τις μπαταρίες λιθιου αυτό δεν ισχύει...

Κάτι τέτοιο ισχύει με τις μπαταρίες νικελίου καδμίου - νικελίου μεταλλου !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, zmanos said:

Καλημερα.
Χθες συζητουσα με φιλο ο οποιος ειναι πολυ πιο σχετικος απ οτι εγω με εργαλεια κλπ και μου ελεγε οτι οι μπαταριες λιθιου των επαναφορτιζομενων εργαλειων οπως π.χ. αυτη της σειρας Parkside X20v εαν δεν λειτουργουν συχνα και απλα καθονται, τοτε μεσα σε λιγοτερο απο χρονο ειναι ουσιαστικα για πεταμα καθως και να τις φορτισεις δεν κρατανε πλεον καθολου. Ισχυει κατι τετοιο κι αν οντως εχει αξιζει να εχεις επαναφορτιζομενα εργαλεια μονο αν τα χρησιμοποιεις συχνα?
Ευχαριστω.

Οι μπαταρίες λιθίου είναι οι καλύτερες που έχουμε αυτή τη στιγμή για τέτοια χρήση. Μάλιστα κρατάνε καλά το φορτίο κατά την αποθήκευση και δεν χρειάζεται κάθε φορά που βγάζεις το εργαλείο να το φορτίζεις για να το χρησιμοποιήσεις.

Παρ' όλα αυτά, καλό είναι να τις προσέχουμε λίγο, πχ δεν χρειάζεται να την φορτίσεις 100% εάν ξέρεις ότι θα την έχεις να κάθεται έναν μήνα...

Ακόμη κι έτσι, το "λιγότερο από χρόνο" είναι αδικαιολόγητα απαισιόδοξη εκτίμηση για μπαταρίες λιθίου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω εγώ για τις μπαταρίες λιθίου (γενικά) είναι ότι "δεν τους αρέσει" να αδειάζουν εντελώς, γι' αυτό φροντίζουμε να τις κρατάμε γενικά φορτισμένες. Όσο συχνά και αν τις φορτίζουμε και σε οποιοδήποτε ποσοστό αποφόρτισης βρίσκονται δεν χαλάν (εκτός από το πολύ χαμηλό).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Aris Teidis said:

Αυτό που ξέρω εγώ για τις μπαταρίες λιθίου (γενικά) είναι ότι "δεν τους αρέσει" να αδειάζουν εντελώς, γι' αυτό φροντίζουμε να τις κρατάμε γενικά φορτισμένες. Όσο συχνά και αν τις φορτίζουμε και σε οποιοδήποτε ποσοστό αποφόρτισης βρίσκονται δεν χαλάν (εκτός από το πολύ χαμηλό).

Δεν τους αρέσει ούτε το πολύ γεμάτο, ούτε το πολύ άδειο... Όταν θέλεις να αποθηκεύσεις για παρατεταμένο διάστημα μία μπαταρία λιθίου, προτείνεται να την έχεις περίπου στη μέση. Για την πλήρη αποφόρτιση συνήθως έχουν και κάποια στοιχειώδη προστασία (ένα κυκλωματάκι τις αποσυνδέει όταν αποφορτιστούν πολύ), αλλά εάν παραμείνουν έτσι για πολύ καιρό, πάλι ταλαιπωρούνται.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος zmanos έγραψε:

Εχει σημασια επισης αν τις εχω κουμπωμενες πανω στο εργαλειο ή οχι? Τι ειναι προτιμοτερο κατα τη φυλαξη?

πάνω στο εργαλείο ή όχι δεν παίζει ρόλο!

Εκτός κι αν έχει κάνα πρόβλημα το εργαλείο ...:rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς να ανοίξει με ποτηροτρυπανο, τρύπα σε ξύλο με δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας κάποιας σειράς?

 

Δοκίμασα σήμερα με το 16βολτο φουλ φορτισμένο, και μετα από 5 δευτερόλεπτα που ζορίζεται και κάνει "χάραγμα 3 χιλιοστών" μου σβήνει. Δείχνει ότι δεν εχει μπαταρία. Όταν το βγάλω από το ξύλο και δεν έχει πίεση πιά ξαναδείχνει τη σωστή ένδειξη μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος georgeps έγραψε:

Εχει δοκιμάσει κανείς να ανοίξει με ποτηροτρυπανο, τρύπα σε ξύλο με δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας κάποιας σειράς?

 

Δοκίμασα σήμερα με το 16βολτο φουλ φορτισμένο, και μετα από 5 δευτερόλεπτα που ζορίζεται και κάνει "χάραγμα 3 χιλιοστών" μου σβήνει. Δείχνει ότι δεν εχει μπαταρία. Όταν το βγάλω από το ξύλο και δεν έχει πίεση πιά ξαναδείχνει τη σωστή ένδειξη μπαταρίας.

Το εργαλείο έχει μέσα του ή στην μπαταρία ένα κύκλωμα

διαχείρισης - προστασίας

φόρτισης - αποφορτισης

των μπαταριών (BMS) ! 

 

Επειδή λοιπόν με το ποτηροτρυπανο το εργαλείο τραβάει μεγάλο ζόρι τραβάει και πάρα  πολύ  ρεύμα που μπορεί να καταστρέψει τις μπαταρίες γι αυτό κόβει το ρεύμα! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.