Jump to content



Recommended Posts

πριν 47 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

Για λάμπα έχω δει αυτές μια χαρά μου φαίνονται και δεν είναι και ακριβές. Από διαστάσεις είναι 9,5χ14cm αρκετά μεγάλες πιστεύω.

Εγώ βάζω led ξεχωριστά μέσα σε γυάλινη θήκη. Μια χαρά είναι αλλά θέλεις κ ντουί οπότε τα 2 - 3 cm ύψος........ απομακρύνονται. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

Δεν έπιασες το σκεπτικό μου στο ποστ #439... να κόψω το λαιμό της λάμπας.

Δηλαδή θέλεις να κόψεις την λάμπα να την κάνεις "βάζο" για να βάλεις μέσα led ? !

 

Αν ναι, πολύ δύσκολο το εγχείρημα σου να κόψεις το γυάλινο λαιμό .....αλλά ok! θα περιμένω το αποτέλεσμα.

Μακάρι να σου πάνε όλα καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες ! !  :)

Η ιδέα με το κομμένο λαιμό είναι καλή, η υλοποίηση θέλει δουλειά !

Πάντως αξίζει το πείραμα.

 

Όπως και να έχει η ιδέα αυτή καθεαυτή, είναι πολύ ωραία!

Ένα μόνο με "ανησυχεί" , το γεγονός ότι γενικά το υλικό είναι εύθραυστο, ειδικά αν κόψεις το λαιμό . . . 

Κώστα στο ίδιο πλαίσιο και με σκοπό την μεγαλύτερη αντοχή των κατασκευών αυτών από αδέξιες κινήσεις νομίζω ότι εύκολα θα μπορούσε να γίνει μια μικρή τροποποίηση η οποία θα έκανε τη λάμπα έως αρκετά πιο αναίσθητη σε τυχαία χτυπήματα.

Ιδιαίτερα αν η λάμπα είναι με το λαιμό της αρκετά μέσα στο ξύλο (που μου αρέσει και καλύτερα) θα μπορούσε να γίνει το εξής :

 

PappousKostasLambes_01.jpg

 

Η τρύπα λίγο μεγαλύτερη και μεταξύ λάμπας και τοιχωμάτων να κολληθούν τρία τακουνάκια από αφρώδες ελαστικό περιμετρικά (είτε στη λάμπα έιτε στην τρύπα) σε απόσταση 120 μοιρών μεταξύ τους και σε δύο ύψη.

Έτσι η λάμπα δεν θα πάταγε κατάσαρκα στο ξύλο , αλλά σε ενδοτικά μαξιλαράκια, οπότε κάποιο απότομο χτύπημα από κάνα αγκώνα αυτά θα απορροφούσαν το χτύπημα (το απότομό του τουλάχιστον) και η λάμπα θα είχε μικρότερη καταπόνηση στα ευαίσθητα σημεία της!

Για να μην φαίνονται τα τακουνάκια αυτά θα μπορούσε να είναι κάπως χαμηλότερα από την επιφάνεια, έτσι ώστε να τα κρύβει η φωτοσκίαση, η ακόμα καλύτερα, θα μπορούσε να έχει μπει πάνω πάνω ένα μαύρο O-ring που θα κάλυπτε την θέα μέσα στην περιμετρική σχισμή της βάσης.

 

PappousKostasLambes_02.jpg

 

Σε αυτή τη δεύτερη έκδοση, σου έχω και μια ακόμα πρόταση / ιδέα.

Η βάση για να ελαφρώσει και να έρθει σε μια διαφορετική αρμονία με την λάμπα, θα μπορούσε να φτιαχτεί κάπως "κωνική" , είτε δίνοντας της σχήμα κόλουρης πολυεδρικής πυραμίδας , είτε σχήμα κόλουρου κώνου, αν και αυτό θέλει ξυλότορνο , για να γίνει εύκολα.

 

Καλή συνέχεια και εύχομαι πάντα να βρίσκουμε το κέφι και τη δύναμη για τέτοια ! ! :T:

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα προστασία! Και βλέπω ελάχιστες πιθανότητες να πετύχει,αλλά θέλω να το δοκιμάσω.

Το άλλο που σκέφτομαι είναι πιονάκι χρυσοχόου.

 

4 minutes ago, Seafalco said:

Η βάση για να ελαφρώσει και να έρθει σε μια διαφορετική αρμονία με την λάμπα, θα μπορούσε να φτιαχτεί κάπως "κωνική" , είτε δίνοντας της σχήμα κόλουρης πολυεδρικής πυραμίδας , είτε σχήμα κόλουρου κώνου, αν και αυτό θέλει ξυλότορνο , για να γίνει εύκολα.

Άμα σου πω ότι το σκέφτηκα αυτό αλλά να κάνω τα κοψίματα με πριόνι.Να φαίνεται σαν ανάποδο ντουί.  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η τρύπα είναι ήδη λίγο μεγαλύτερη & για την συγκράτηση της λάμπας έχει μπει σε όλο το σπείρωμα της λάμπας ζεστή σιλικόνη (σαν τεφλόν). 

 

Ίσως στο επόμενο παρεμβάλλω "αντιδονητικά πέλματα" σαν την πρότασης του κ. Στέλιου.

 

Το σχήμα μου αρέσει όπως είναι & ήδη τα δύο έφυγαν (ή θα φύγουν για δώρο) !!! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Ωραίος ο Παππούς ! ! :T:

Κώστα σου εύχομαι γρήγορα η έμπνευση και ο χρόνος και για τα υπόλοιπα 18 γράμματα του αλφάβητου! :D

 

Ωχ! Τώρα αυτό ευχή είναι! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσε το δυσκολο μερος του καλοκαιριου για μενα και ξεκιναω διακοπες σιγα σιγα. Αυτο σημαινει οτι αρχιζω και παραλαμβανω τα καλουδια που ειχα παραγγειλει (ετοιμαζεται φωτορεπορταζ) και φυσικα κατασκευες. Πρωτη φαση οπως παντα οι ιδεες και το σχεδιο!

Ταιστρα για το σκυλακι φιλων, ξεκινησε πολυ φιλοδοξα, με συρταρακι απο κατω:
Simba.thumb.jpg.255ba9f645a9f34150f404c99483c012.jpg
Επειδη ομως το σκυλακι ειναι κοντο, δε νομιζω οτι μπορω να του ανεβασω τα μπωλακια πανω απο 10 cm τα οποια εχουν και βαθος περιπου 6.5cm, αρα το συρταρακι δεν εχει νοημα. Δυστυχως λοιπον θα γινει αρκετα απλο με το πιο δυσκολο κομματι να ειναι το ονομα που θα κοπει και μπει απο πανω (το πως ακομα το σκεφτομαι) μαζι με καποιες διακοσμητικες λεπτομερειες οπως ιχνη πατουσας
597cedeb79b94_simbarevisedparts.thumb.jpg.433c77f8b8d4b2c511a849800088e433.jpg

To be continued....

ΥΓ. Κωστα οπως παντα ολες σου οι κατασκευες φαινονται να ειναι απο αλλο πλανητη και απιαστες για εμας τους κοινους θνητους. Ωστοσο αν μπορουσες να κανεις μια μικρη περιγραφη της διαδικασιας για την παλετιτσα θα σου ημουν υποχρεος.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος ZoSo έγραψε:

Τελειωσε το δυσκολο μερος του καλοκαιριου για μενα και ξεκιναω διακοπες σιγα σιγα. Αυτο σημαινει οτι αρχιζω και παραλαμβανω τα καλουδια που ειχα παραγγειλει (ετοιμαζεται φωτορεπορταζ) και φυσικα κατασκευες. Πρωτη φαση οπως παντα οι ιδεες και το σχεδιο!

Ταιστρα για το σκυλακι φιλων, ξεκινησε πολυ φιλοδοξα, με συρταρακι απο κατω:
Simba.thumb.jpg.255ba9f645a9f34150f404c99483c012.jpg
Επειδη ομως το σκυλακι ειναι κοντο, δε νομιζω οτι μπορω να του ανεβασω τα μπωλακια πανω απο 10 cm τα οποια εχουν και βαθος περιπου 6.5cm, αρα το συρταρακι δεν εχει νοημα. Δυστυχως λοιπον θα γινει αρκετα απλο με το πιο δυσκολο κομματι να ειναι το ονομα που θα κοπει και μπει απο πανω (το πως ακομα το σκεφτομαι) μαζι με καποιες διακοσμητικες λεπτομερειες οπως ιχνη πατουσας
597cedeb79b94_simbarevisedparts.thumb.jpg.433c77f8b8d4b2c511a849800088e433.jpg

To be continued....

ΥΓ. Κωστα οπως παντα ολες σου οι κατασκευες φαινονται να ειναι απο αλλο πλανητη και απιαστες για εμας τους κοινους θνητους. Ωστοσο αν μπορουσες να κανεις μια μικρη περιγραφη της διαδικασιας για την παλετιτσα θα σου ημουν υποχρεος.

Θα προσπαθήσω αύριο. Είμαι εκτός τώρα. Δεν είναι τίποτα δύσκολο. Όλες μου οι κατασκευές πάντως είναι... γήινες!

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.