Jump to content



Recommended Posts

μπράβο παλίκαρε.... την παλαίωση πως την έκανες? καμινέτο? βερνίκι? 

 

άμα έχεις ή σχεδιάζεις να φτίαξεις καμία καβούλα έχε στο μυαλό σου αυτό

 

il_fullxfull.647184924_cnk1.jpg

 

209168.971720.jpg

 

 

εμένα προσωπικά μαρέσει πολύ

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

μπράβο παλίκαρε.... την παλαίωση πως την έκανες? καμινέτο? βερνίκι? 

 

Υπάρχει ένα υλικό παλαίωσης για εικόνες  με βάση το ρετσίνι.  Πήρα ένα μικρό βαζάκι των 50gr και φτάνει για ολόκληρη βιβλιοθήκη.

 

Εχω περάσει 3 βερνίκια , 2 νεφτιού και 1 νερού. 

Αρχικά παλαίωσα το ξύλο με το παραπάνω προϊόν.

Μετά το πέρασα με βερνίκι καρυδιάς, το έτριψα, το πέρασε με βερνίκι δρυ σκούρο ,  του έκανα εκ νέου παλαίωση για τονισμό στα σημεία και στο τέλος το πέρασα με ένα ματ βερνίκι νερού διάφανο.

πριν 6 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

μπράβο παλίκαρε.... την παλαίωση πως την έκανες? καμινέτο? βερνίκι? 

 

άμα έχεις ή σχεδιάζεις να φτίαξεις καμία καβούλα έχε στο μυαλό σου αυτό

 

il_fullxfull.647184924_cnk1.jpg

 

209168.971720.jpg

 

 

εμένα προσωπικά μαρέσει πολύ

 

ωραίο, πολύ ωραίο ! Είσαι πρώτος. 

 

Κάτι τέτοιο ίσως κάνω πάνω από την τηλεόραση. 

 

Μου αρέσουν τα ράφια που έχεις κάνει. Είναι σούπερ.

 

Με τι τα έχεις στηρίξει ?  Είναι μασίφ ξύλο ?

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

@adpanos καταρχάς να πω πολλά μπράβο για το μεράκι σου και την τόση δουλειά που έχεις κάνει. Εχω όμως μια απορία

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος adpanos έγραψε:

Εχω περάσει 3 βερνίκια , 2 νεφτιού και 1 νερού. 

 

Γιατί ανακάτεψες νεφτιού με νερού; Εχεις διαβάσει κάτι κάπου;

Εχω την εντύπωση, ότι αν ξεκινήσεις με νερού πρέπει να τελειώσεις με νερού, ή αν ξεκινήσεις με νεφτιού να τελειώσεις με το ίδιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

@adpanos καταρχάς να πω πολλά μπράβο για το μεράκι σου και την τόση δουλειά που έχεις κάνει. Εχω όμως μια απορία

 

 

Γιατί ανακάτεψες νεφτιού με νερού; Εχεις διαβάσει κάτι κάπου;

Εχω την εντύπωση, ότι αν ξεκινήσεις με νερού πρέπει να τελειώσεις με νερού, ή αν ξεκινήσεις με νεφτιού να τελειώσεις με το ίδιο.

 

To προϊόν που χρησιμοποίησα  για παλαίωση έχει βάση το ρετσίνι. Όταν έρχεται σε επαφή με βερνίκια νεφτιού διαλύεται και ανακατεύεται με το βερνίκι.

Θέλει πολύ λίγη επεξεργασία για να μπορέσεις να το κρατήσεις σταθερά στα νερά που δημιούργησες .

Από την άλλη το βερνίκι νερού δεν το επηρεάζει καθόλου.

Ομως αν βάλεις την βάση από ρετσίνι και πας να περάσεις αστάρι νερού στο πρώτο χέρι, δεν υπάρχει μεγάλη πρόσφυση.

Τέλος ματ αστάρι έβρισκα μόνο σε νερού.

 

Ετσι αποφάσισα να χρησιμοποιήσω αστάρια νεφτιού σαν βάση, αλλά να περάσω ένα τελευταίο χέρι με άχρωμο ματ αστάρι νερού, μετά την τελευταία επεξεργασία με το υλικό παλαίωσης.

Και εγώ είχα την απορία για το αν θα κάτσει επάνω στα νεφτιού, αλλά εκεί που αγόρασα το προϊόν που κάνει παλαίωση σε εικόνες, μου πρότειναν αυτή την μέθοδο.

 

Ο καιρός θα δείξει . :) Το πολύ πολύ να πετύχουμε μεγαλύτερη παλαίωση = ξεφλούδισμα από το αστάρι νερού .... :hehe:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

ώωωωωωωωωωωωπααααααααα!!!!!! δεν είναι δικά μουυυ!!! Δυστυχώς......

Η στήριξή τους κατά 99% είναι έτσι

Figure-A-catshelves.jpg?resize=620,402

FJGBR9QHRTWL2FQ.LARGE.jpg

 

 

Και εγώ κάτι τέτοιο θα κάνω. Εβαλα αρχικά γωνιές πέργκολας αλλά ενώ έχω στήριξη , δεν έχω ακαμψία στην εναλλαγή βαρών .

 

Νομίζω με έξι πείρους  ανά ράφι και κόλλα πολυουρεθάνης στα ουπατ θα το καταφέρω να σταθεροποιηθεί.

 

Το πρόβλημά μου είναι πως το κάθε ράφι είναι ήδη πολύ βαρύ ενώ ταυτόχρονα το προορίζω για τοποθέτηση ενισχυτών κ.λ.π. που πάει να πει μέχρι 100kg βάρος ανά ράφι ....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎19‎/‎2‎/‎2018 at 2:05 ΜΜ, το μέλος f117 έγραψε:

άμα φοβάσαι για την ακαμψία ή βάλε πολλούς πείρους όπως λές ή 

14-08090-vismata-metallika-paktoseos-mpe

χωρίς το παξιμάδι και να έχει αρκετό μήκος....

που θα μείνει όμως για πάντα εκεί...

Αυτά είναι εκτονούμενα αγκύρια για σκυρόδεμα ή πέτρα με πυκνή δομή, χωρίς το περικόχλιο είναι άχρηστα  ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Δεν εκτονώνεται με το χτύπημα, βιδώνοντας το παξιμάδι τραβάει τον πίρο προς τα έξω και ανοίγει το δαχτυλίδι και σφίγγει. Για τούβλα δεν κάνει είναι για μπετόν

 

Τα έχω δοκιμάσει και σε τούβλα με 100% επιτυχία. Σήκωσαν το βάρος μου αγόγγυστα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος kourbeti έγραψε:

 

Τα έχω δοκιμάσει και σε τούβλα με 100% επιτυχία. Σήκωσαν το βάρος μου αγόγγυστα.

Δεν ειναι για τουβλα κανονικα, μπορεις βεβαια να κανεις οτι θελεις αλλα με ευθυνη δικη σου :)

Αυτο το βυσμα μπορει να σηκωσει μονο του βαρος 100δων κιλων στην καταλληλη διατομη και με σωστη τοποθετηση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Simon said:

Δεν ειναι για τουβλα κανονικα, μπορεις βεβαια να κανεις οτι θελεις αλλα με ευθυνη δικη σου :)

Αυτο το βυσμα μπορει να σηκωσει μονο του βαρος 100δων κιλων στην καταλληλη διατομη και με σωστη τοποθετηση.

Επίσης, μια που τέτοια χρησιμοποιούμε για την στερέωση πλακετών σε βράχο για διαδικασίες αναρρίχησης αλλά και διάσωσης, μπορώ να επιβεβαιώσω πως μπορούν να αντέξουν ΠΟΛΛΑ κιλά.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αντέχουν άλλα όχι σε τούβλο, το ξαναλέω! Το τούβλο δεν είναι συμπαγές υλικό, είναι διάτρητο με αποτέλεσμα η μικρή διόγκωση που κάνει το συγκεκριμένο βύσμα να μην επαρκεί ώστε να είναι ασφαλές ή στήριξη, βέβαια αυτό εξαρτάται και από το βάρος και τον μοχλό που θα κάνει το αντικείμενο που θα στηριχθεί. Είναι προτιμότερο να μπει πλαστικό βύσμα στο τούβλο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα αγκύρια εκτόνωσης προορίζονται για συμπαγή υλικά, σκυρόδεμα ή πέτρα με πυκνή δομή.

 

Τοποθετούνται χτυπητά οπότε η διάμετρος της οπής δεν πρέπει να παρεκλείνει της διαμέτρου του αγκυρίου, βιδώνοντας το περικόχλιο ο πείρος ολισθαίνει σε σχέση με το δακτύλιο στο τέλος και λόγο του κωνικού σχήματος που έχει το άκρο του πείρου αυξάνει την διάμετρο του δακτυλίου  που σφηνώνει στην οπή. Εάν αφαιρεθεί το περικόχλιο τότε κάποια στιγμή θα λασκάρει ο πείρος αφού το περικόχλιο που τον κρατάει σταθερό δεν υπάρχει.

 

Τα πλεονέκτημα τους σε σχέση με τα απλά βύσματα είναι η μεγάλη αντοχή σε εφελκυστικές τάσεις.

 

Σε μη συμπαγή και πυκνά υλικά ο δακτύλιος δεν μπορεί να σφηνώσει στην οπή κατά την ολίσθηση του πείρου οπότε η αντοχή σε εφελκυσμό είναι πολύ μικρή η μηδενική.

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.