Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Τα νούμερα για τον 7700Κ μου φαίνονται αρκετά χαμηλά, για το BF1 που το ξέρω τουλάχιστον.

 

Underclocked στα 4GHz είναι. Μήπως γι αυτό. Δεν καταλαβαίνω πάντως τι θέλει να δείξει το τεστ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάποια νούμερα του Ryzen είναι αφύσικα υψηλά σε σχέση με τον 7700K, πιθανολογώ  οτι και το ένα CCX έχει πρόσβαση στην πλήρη L3 cache.

Αυτό που μου έμεινε είναι το σχεδόν διπλάσιο latency του Ryzen, πρέπει να είναι το πιο αδύνατο σημείο της αρχιτεκτονικής.

Link to comment
Share on other sites

εδω ο 3770κ στα 4.6 με 980 ti ολα φουλ τα γραφικα σε 1080p ειναι στα 82 fps κ εαν ανεβασω την καρτα παω στα 92 κ μιλαμε για το average απο το benchmark μεσα στο παιχνιδι αλλαζει

η καρτα δουλευει στο 85-90% κ μου βγαζει απο 80-94 fps κ οταν σε καποια σημεια ανεβαινει στο 95% εχω κοντα στα 102 fps μεσα στο παιχνιδι παντα

Link to comment
Share on other sites

εδω ο 3770κ στα 4.6 με 980 ti ολα φουλ τα γραφικα σε 1080p ειναι στα 82 fps κ εαν ανεβασω την καρτα παω στα 92 κ μιλαμε για το average απο το benchmark μεσα στο παιχνιδι αλλαζει
η καρτα δουλευει στο 85-90% κ μου βγαζει απο 80-94 fps κ οταν σε καποια σημεια ανεβαινει στο 95% εχω κοντα στα 102 fps μεσα στο παιχνιδι παντα

Για ποιο παιχνίδι μιλάς και γιατί αναφέρεις τα σκορ σου? Σε σχέση με ποια μέτρηση θες να συγκρίνουμε?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Trexx said:

 

Underclocked στα 4GHz είναι. Μήπως γι αυτό. Δεν καταλαβαίνω πάντως τι θέλει να δείξει το τεστ.

Είναι στα 4GHz και οι δύο με τον 1800Χ να παίζει 4c/8th. Απ' ό,τι φαίνεται clock to clock και με τους μισούς πυρήνες κλειστούς είναι στα ίδια με τον 7700. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος cna έγραψε:

Είναι στα 4GHz και οι δύο με τον 1800Χ να παίζει 4c/8th. Απ' ό,τι φαίνεται clock to clock και με τους μισούς πυρήνες κλειστούς είναι στα ίδια με τον 7700. 

Στα ίδια φαίνεται για το Division και το Rise of the Tomb Raider, σε BF1 και Far Cry Primal 20-30% καλύτερος!?!? Αν ισχύουν τα νούμερα μιλάμε για εξαιρετική απόδοση.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Trexx έγραψε:

 

Underclocked στα 4GHz είναι. Μήπως γι αυτό. Δεν καταλαβαίνω πάντως τι θέλει να δείξει το τεστ.

10% μείον είναι αυτό στα multithreaded games. Στα synthetic benchmarks το IPC του ryzen είναι γύρω στο -7% από τον Skylake/Kaby Lake αν δε λάβουμε υπόψη FMA/AVX εντολές (που δεν υπάρχουν στα games έτσι κι αλλιώς). Βέβαια το 7% αυτό το κερδίζει από καλύτερο SMT implementation. Άλλο όμως τα synthetics, άλλο τα games. Άρα θεωρητικά θα μπορούσε στα ίδια ρολόγια να έχει την ίδια απόδοση με τον Kaby Lake, όχι όμως 20-30% καλύτερη...

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
Προσθήκη
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, dfk_7677 said:

Από ότι φαίνεται τα αποτελέσματα για Rise of the Tomb Raider, BF1 και Far Cry Primal ήταν λανθασμένα... 

 

περιμένουμε update

λέει : ο τύπος

Notice it Test results are expected for the games, three games into the red. There crash actually after I check it again. And is now testing new parts, all the other without any errors, there are only three such games, this is it. The reason that such errors There will be a formal notice again after having already amended it, sorry for the mistakes that happened with me

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, dfk_7677 said:

Αν δεν υπερβάλεις σε αυτό που γράψεις, τότε μάλλον δεν γνωρίζεις τι σημαίνει IPC. Ουδέποτε υπολογίστηκε το IPC σε non Single Thread φορτίο για κάποια μικροαρχιτεκτονική. Ο μόνος τρόπος να υπολογίσεις IPC μικροαρχιτεκτονικής σε games είναι να κλείσεις όλους τους πυρήνες εκτός από 1 και το HT/SMT και να κάνεις benchmark, πράγμα που δεν έκανε κανείς γιατί απλά είναι αστείο.

 

Επίσης αν κάποιος θέλει να συγκρίνει 2 επεξεργαστές δεν επιλέγει 1 δευτερόλεπτο σε ένα video όπου έχουν τη μεγαλύτερη διαφορά (κανονικά τέτοιες τιμές απορρίπτονται σε κάθε επιστημονικό test λόγω μεγάλης απόκλισης), αλλά το μέσο όρο.

 

Δεν ωφελεί σε τίποτα να προσποιούμαστε τους αφελείς για να αποπροσανατολίσουμε την κουβέντα. Έχεις δει πολλούς να κλείνουν όλα τα cores για να τρέξουν single core test σαν το αντίστοιχο cinebench ας πούμε. Θα αλλάξει το σκορ σε μια μονονηματική εφαρμογή, είτε έχω 100 είτε 200 πυρήνες ανοιχτούς; Δεν μπορώ να φανταστώ ότι τα 7 likes έγιναν για τέτοιες προτάσεις.

 

Το ίδιο είναι και το FC primal. Στο 03:15, που έγραψα ο φουκαράς, ο tech city δείχνει ζωντανά τα αποτελέσματα των δοκιμών. Ο 7700Κ βγάζει 149 καρέ average έναντι 91 για τον ΖΕΝ. 63% διαφορά. ΑΝ βγάλεις εκτός την επίδραση των ρολογιών καταλήγεις με 30% διαφορά. Μέρος της οποίας ενδεχομένως να οφείλεται στη ζημιογόνο επίδραση του SMT. 

Αν δεν σου αρέσει το FC primal, ψάξε για το starcraft 2, για το Metro που έχει έτοιμο μπεντς κτλ. Αλλά, αξιόπιστα benchmarks. Τίμια benchmarks, ακόμα και από αγοραστές, που σιγά σιγά αυξάνονται. Όχι μπάρες από τη φαντασία του καθενός. [Είδα αυτό που πόσταρε πριν λίγο ο Armageddon και καράφλιασα.] Θα δεις παρόμοια εικόνα.

 

 

Quote

Για τα ρολόγια nehalem, ούτε καν θα το σχολιάσω.

Εντάξει, μην σχολιάσεις τα 3,8Ghz+ των nehalem με ασφαλείς τάσεις(ειδικά οι D0). Μείνε στα πυρακτωμένα 3,9Ghz των ξεκλείδωτων 1700.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μλκίες λένε. Το AIDA δεν υπολογίζει σωστά το cache latency των ryzen. Βασίζονται σε λάθος μετρήσεις λοιπόν.

Ακριβώς:

 

πριν 23 λεπτά, το μέλος Petrossortep έγραψε:

 

Δεν ωφελεί σε τίποτα να προσποιούμαστε τους αφελείς για να αποπροσανατολίσουμε την κουβέντα. Έχεις δει πολλούς να κλείνουν όλα τα cores για να τρέξουν single core test σαν το αντίστοιχο cinebench ας πούμε. Θα αλλάξει το σκορ σε μια μονονηματική εφαρμογή, είτε έχω 100 είτε 200 πυρήνες ανοιχτούς; Δεν μπορώ να φανταστώ ότι τα 7 likes έγιναν για τέτοιες προτάσεις.

Αναμένω video εκ μέρους σου, με τα games που αποδεινύεται ότι είναι μονονηματικές εφαρμογές. Στα οποία βέβαια κανείς δεν αρνήθηκε ότι ο 7700K θα είναι καλύτερος από οποιονδήποτε επεξεργαστή Ryzen, stock ή OC.

 

πριν 23 λεπτά, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Το ίδιο είναι και το FC primal. Στο 03:15, που έγραψα ο φουκαράς, ο tech city δείχνει ζωντανά τα αποτελέσματα των δοκιμών. Ο 7700Κ βγάζει 149 καρέ average έναντι 91 για τον ΖΕΝ. 63% διαφορά. ΑΝ βγάλεις εκτός την επίδραση των ρολογιών καταλήγεις με 30% διαφορά. Μέρος της οποίας ενδεχομένως να οφείλεται στη ζημιογόνο επίδραση του SMT. 

Αν δεν σου αρέσει το FC primal, ψάξε για το starcraft 2, για το Metro που έχει έτοιμο μπεντς κτλ. Αλλά, αξιόπιστα benchmarks. Τίμια benchmarks, ακόμα και από αγοραστές, που σιγά σιγά αυξάνονται. Όχι μπάρες από τη φαντασία του καθενός. [Είδα αυτό που πόσταρε πριν λίγο ο Armageddon και καράφλιασα.] Θα δεις παρόμοια εικόνα.

Για να καταλάβω, αρνείσαι ότι οι ryzen έχουν λιγότερο load από τον 7700K σε multithreading games; Ας ξεκινήσουμε από κει.

 

πριν 23 λεπτά, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Εντάξει, μην σχολιάσεις τα 3,8Ghz+ των nehalem με ασφαλείς τάσεις(ειδικά οι D0). Μείνε στα πυρακτωμένα 3,9Ghz των ξεκλείδωτων 1700.

Θες να μοιραστείς μαζί μας πόση κατανάλωση είχαν οι 4πύρηνοι Nehalem στις ασφαλείς τάσεις αυτές; Τι ψύξη χρειάζονταν μήπως; Αμφιβάλλω αν έχει νόημα να συνεχίσεις τη σύγκριση αυτή. Aπλά μπορείς να πεις ότι την έκανες καθ' υπερβολήν.

 

Εγώ πρώτος από όλους, νομίζω το έχω γράψει κιόλας στο παρόν νήμα, είπα ότι μέχρι 4.1-4.2 βαριά θα πηγαίνουν οι Ryzen. Ούτε φτάνουν σε ρολόγια τους KBL ούτε και σε IPC. Αλλά με συγχωρείς, ανακρίβειες του τύπου 'ρολόγια nehalem με IPC Sandy' δεν είναι σωστό κατά τη γνώμη μου να γράφονται.

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ARMAGEDDON said:

 

παρακολουθήστε το όποιος έχει όρεξη

Κάνει μια μεγάλη βλακεία αυτός ο Joker που το παρατήρησα και σε άλλα βιντεό του. Τρέχει bench με gpu που έχουν ελεύθερα clocks και κάνουν throttle από τη μια στιγμή στην άλλη, αναλόγως της τρέχουσας θερμοκρασίας. Όταν ελέγχεις μια παράμετρο(cpu), όλα τα άλλα πρέπει να μένουν σταθερά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, dfk_7677 said:

Αναμένω video εκ μέρους σου, με τα games που αποδεινύεται ότι είναι μονονηματικές εφαρμογές. Στα οποία βέβαια κανείς δεν αρνήθηκε ότι ο 7700K θα είναι καλύτερος από οποιονδήποτε επεξεργαστή Ryzen, stock ή OC.

Το digital foundry έχει δείξει ότι τα Far Cry "κρέμονται" κατά κύριο λόγο από ένα θρεντ. Έχουν και παραπάνω θρεντ, τα οποία ποτέ δεν γεμίζουν έναν 4c/8t. Δηλαδή μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σαν τεστ της ipc επίδοσης μεταξύ 7700Κ και Ryzen

Το ζήτημα δεν είναι το αν είναι καλύτερος ο 7700Κ, αλλά κατά πόσο. Γιατί έτσι μπορούμε να εκτιμήσουμε τη διαφορά σε ipc.


 

Quote

 

Για να καταλάβω, αρνείσαι ότι οι ryzen έχουν λιγότερο load από τον 7700K σε multithreading games; Ας ξεκινήσουμε από κει.

Όχι. Αλλά αυτό τι σχέση έχει;

 

 

Quote

 

Θες να μοιραστείς μαζί μας πόση κατανάλωση είχαν οι 4πύρηνοι Nehalem στις ασφαλείς τάσεις αυτές; Τι ψύξη χρειάζονταν μήπως; Αμφιβάλλω αν έχει νόημα να συνεχίσεις τη σύγκριση αυτή. Aπλά να πεις ότι την έκανες καθ' υπερβολήν.

 

Εγώ πρώτος από όλους, νομίζω το έχω γράψει κιόλας στο παρόν νήμα, είπα ότι μέχρι 4.1-4.2 βαριά θα πηγαίνουν οι Ryzen. Ούτε φτάνουν σε ρολόγια τους KBL ούτε και σε IPC. Αλλά με συγχωρείς, ανακρίβειες του τύπου 'ρολόγια nehalem με IPC Sandy' δεν είναι σωστό κατά τη γνώμη μου να γράφονται.

 

ΘΑ σου πω γιατί είχα nehalem στα 3,8. Με μια ψύκτρα των 35€(Hyper 212 plus) δεν ανέβαζε ταχύτητα πάνω από 900rpm για να κρατήσει κάτω από 70c τον χειμώνα σε OCCT το απλό. Το καλοκαίρι με 30c, ανέβαζε μόνο σε βαριά bench μέχρι και 1800rpm. Σε games ούτες που καταλάβαινες αν έχεις cpu. Καμία σχέση με Skylake που χειμώνα καλοκαίρι παλεύεις με temps. Η μητρική είχε πέντε φάσεις(ή 4+1) και ήταν η φθηνότερη από όλες της εποχής, msi x58 pro.

Δεν είναι λοιπόν ανακρίβειες. Ρολόγια nehalem φτάνουν.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ σου πω γιατί είχα nehalem στα 3,8. Με μια ψύκτρα των 35€(Hyper 212 plus) δεν ανέβαζε ταχύτητα πάνω από 900rpm για να κρατήσει κάτω από 70c τον χειμώνα σε OCCT το απλό. Το καλοκαίρι με 30c, ανέβαζε μόνο σε βαριά bench μέχρι και 1800rpm. Σε games ούτες που καταλάβαινες αν έχεις cpu. Καμία σχέση με Skylake που χειμώνα καλοκαίρι παλεύεις με temps. Η μητρική είχε πέντε φάσεις(ή 4+1) και ήταν η φθηνότερη από όλες της εποχής, msi x58 pro.
Δεν είναι λοιπόν ανακρίβειες. Ρολόγια nehalem φτάνουν.

Lol εγώ ακόμα nehalem έχω.... :-(

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.