Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

Screenshot stable maybe... full stable με την καμμία ( εκτός και αν δεν είναι air/water αλλά παγωμένο νερό ή dry ice )

1 hour ago, Dante80 said:

Μερικές φορές, άμα σε πάει η λοταρία...

 

mFtrIpM.png

 

ScreeΜε B350 παρακαλώ.

http://valid.x86.fr/aqtazc

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Volrath said:

Ε, τα παραλές πάλι.

129 vs 142 και αυτό στοκ 1700 με 5.1G 7700.

 

17 hours ago, Physiciant said:

Μ' αρέσει που είσαι αντικειμενικός και συγκρίνεις OC 6700K/7700K με stock R7 1700. Εγώ σ' αυτό το γράφημα γιατί βλέπω 7.5fps διαφορά στα 1080p (R7 1700 @4GHz/7700K @5.1GHz);

https://gyazo.com/f17f6ac3e62dd9c54ae127f39dc8a9e9

Πηγή

http://www.gamersnexus.net/hwreviews/2827-amd-r7-1700-review-amd-competes-with-its-1800x

Επειδή βλέπω τρομακτική παραπληροφόρηση και σύγχυση σε πολλά φόρα. Ας τα πάρουμε με τη λογική.

Έχετε παίξει ποτέ σας παιχνίδια; Φαντάζομαι πως ναι. Έχετε δει από 120 μέχρι 40 καρέ στο ίδιο ακριβώς game; Έχετε δει ποτέ τα ίδια περίπου max σε δύο cpu και εντελώς διαφορετικά low;

Αν εγώ σας δείξω ένα διάγραμμα με τον 7700Κ στα 130 καρέ και τον ΖΕΝ στα 120(δηλαδή κοντά κοντά), πώς ξέρετε ότι δεν σας δουλεύω ψιλό γαζί;  Αν δεν σας δείξω το κομμάτι του παιχνιδιού που τρέχει το τεστ. Πώς ξέρετε αν έτρεξα cpu heavy κομμάτι ή ένα πιο ελαφρύ για να τους φέρω κοντά και ταυτόχρονα να μην είμαι απατεώνας;

 

Για να καταλάβετε τί εννοώ και πώς γίνονται οι επαληθεύσιμες δοκιμές δείτε το παρακάτω. Από τα σαλόνια(100+ καρέ) στα αλώνια(~40 καρέ). Μέχρι και πάνω από 30% με 6700Κ στα ίδια κλοκς με ραμ 2800Μηζ. Έχει και άλλες δοκιμές με ryzen και δεν είναι ο μόνος στο tube.

 

 

Τέλος να πω ότι όσο με εκνευρίζει να βλέπω μια εταιρεία να λαδώνει ΟΕΜ για να μην προμηθεύονται τα προϊόντα του ανταγωνιστή της, άλλο τόσο με τσαντίζει να κοροϊδεύει μια εταιρεία τους καταναλωτές ότι δήθεν τους δίνει 6900Κ σε τιμή 7700Κ. Αν ήταν έτσι τότε οι επαγγελματίες δεν θα αγόραζαν 6900Κ και οι τιμές θα έπεφταν στα ναδίρ.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εγώ σε αυτόν τον τύπο που έβαλες δεν μπορώ να καταλάβω πως στο δι@@@@@ολο η κάρτα πάει πάνω από 100% ...

οπότε είμαι επιφυλακτικός ...

 

τα έχουμε ξαναπεί κάτσε να βγουν τα bios , η microsoft να βγάλει κανένα patch και μετά να ξαναγίνουν οι μετρήσεις .

διότι εφόσον υπάρχουν αναγνωρισμένα προβλήματα software πρέπει να επιλυθούν για να μπορούμε να συγκρίνουμε  ...

μέχρι στιγμής σώζει την κατάσταση η ωμή δύναμη που έχει .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, θα τρέξουν και τότε μετρήσεις.

Το msi afterburner που χρησιμοποιώ εγώ έχει διάφορα ποσοστά για gpu usage που δεν ξέρω σε τι αναφέρεται το καθένα. Μη σου φαίνεται περίεργο. Εν τω μεταξύ τρέχουν δοκιμές κάθε μέρα και οι απλοί αμερόληπτοι(με διάφορα συστήματα) κάτοχοι οπότε σε κανα μήνα θα έχουμε σωστότερη εικόνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Petrossortep said:

 

Επειδή βλέπω τρομακτική παραπληροφόρηση και σύγχυση σε πολλά φόρα. Ας τα πάρουμε με τη λογική.

Έχετε παίξει ποτέ σας παιχνίδια; Φαντάζομαι πως ναι. Έχετε δει από 120 μέχρι 40 καρέ στο ίδιο ακριβώς game; Έχετε δει ποτέ τα ίδια περίπου max σε δύο cpu και εντελώς διαφορετικά low;

Αν εγώ σας δείξω ένα διάγραμμα με τον 7700Κ στα 130 καρέ και τον ΖΕΝ στα 120(δηλαδή κοντά κοντά), πώς ξέρετε ότι δεν σας δουλεύω ψιλό γαζί;  Αν δεν σας δείξω το κομμάτι του παιχνιδιού που τρέχει το τεστ. Πώς ξέρετε αν έτρεξα cpu heavy κομμάτι ή ένα πιο ελαφρύ για να τους φέρω κοντά και ταυτόχρονα να μην είμαι απατεώνας;

 

 

Αφού ο τύπος που έκανα link έχει 1% και 0,1% low ρε, δεν έχει μόνο averages. Επίσης έριξε τόσο θάψιμο στην AMD που δε παίζει να κάνει επίτηδες μαλακίες υπέρ της AMD, τράβα δες στο /r/amd να δεις τι βρισίδι έφαγε. (ή δες το βίντεο με την ηχογράφιση του amd τυπα).

 

Δε λέω ότι τα νούμερα του είναι απολύτως σωστά, αλλά από ότι τον έχω δει ξέρει το παλικάρι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα θεωρώ fake τα διάφορα αποτελέσματα μετρήσεων. Μη επαληθεύσιμα τα θεωρώ. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν τα στατιστικά ενός bench. Αν ξέρω ότι δεν υπάρχει stuttering/microstuttering και δω video footage καταλαβαίνω τι παίζει πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites


Τέλος να πω ότι όσο με εκνευρίζει να βλέπω μια εταιρεία να λαδώνει ΟΕΜ για να μην προμηθεύονται τα προϊόντα του ανταγωνιστή της, άλλο τόσο με τσαντίζει να κοροϊδεύει μια εταιρεία τους καταναλωτές ότι δήθεν τους δίνει 6900Κ σε τιμή 7700Κ. Αν ήταν έτσι τότε οι επαγγελματίες δεν θα αγόραζαν 6900Κ και οι τιμές θα έπεφταν στα ναδίρ.


Η AMD δεν είπε ότι δίνει τον RyZen στην τιμή του 7700Κ για να χτυπήσει τον 6900Κ στα παιχνίδια.

Ξέρεις πολλούς επαγγελματίες που αγόρασαν 6900K για να παίζουν παιχνίδια ;

Επίσης ποιος σου είπε ότι ο 6900Κ πουλάει ή πουλούσε πριν ;

Η αγορα των Intel HEDT ήταν μια πολύ εξειδικευμενη αγορά για λίγους και τώρα μετά την έλευση του RyZen για κανέναν.

Γιατι πολυ απλα για τα workloads που αγοράζεις τον 6900Κ - και δεν είναι τα παιχνίδια - δεν έχει κανένα νόημα να δώσεις τόσα λεφτά σε αυτόν, όταν υπάρχει ο RyZen R7.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON

Εδώ ένας μέσος όρος θα ήταν χρήσιμος γιατί παίζουν αρκετά τα καρέ. Υπάρχει όμως θέμα με τα 10.

 

Σχετικά με αυτά που έλεγα στον Volrath, να συμπληρώσω κάτι. Ακόμα και το 1% low επηρεάζεται από τη διάρκεια του τεστ και την ανομοιομορφία του.

Δηλαδή στο Fallout 4 μόλις μπαίνεις στη Diamond city βλέπεις χαμηλά καρέ και όσο προχωράς αυτά ανεβαίνουν. Αν κρατήσεις το τεστ πολύ εκεί που ανεβαίνουν θα βγάλεις και υψηλότερο 1% low.

2 minutes ago, NikosD said:

 


Η AMD δεν είπε ότι δίνει τον RyZen στην τιμή του 7700Κ για να χτυπήσει τον 6900Κ στα παιχνίδια.

Ξέρεις πολλούς επαγγελματίες που αγόρασαν 6900K για να παίζουν παιχνίδια ;

Επίσης ποιος σου είπε ότι ο 6900Κ πουλάει ή πουλούσε πριν ;

Η αγορα των Intel HEDT ήταν μια πολύ εξειδικευμενη αγορά για λίγους και τώρα μετά την έλευση του RyZen για κανέναν.

Γιατι πολυ απλα για τα workloads που αγοράζεις τον 6900Κ - και δεν είναι τα παιχνίδια - δεν έχει κανένα νόημα να δώσεις τόσα λεφτά σε αυτόν, όταν υπάρχει ο RyZen R7.

 

Φαντάσου ότι δεν έπεσε όχι μόνο η τιμή του 7700Κ, αλλά ούτε και του 6900Κ. Δηλαδή, ακόμα και στο productivity όπου τα πάει πολύ καλύτερα δεν φαίνεται να υπάρχει πίεση.

Είχα δει σε άλλο φόρουμ ένα βίντεο όπου ένας ηχητικός παραγωγός έκανε review στον ryzen και ανακάλυψε ότι δεν τα πάει καλά στο real time performance αν θες low latency με πολλά εφέ/τρακς. Αυτό το λέω για να δείξω τις ιδιαίτερες ανάγκες που έχει κάθε εφαρμογή, οι οποίες μπορεί να απαξιώσουν τους ryzen για ορισμένους επαγγλεματίες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Petrossortep έγραψε:

@ARMAGEDDON

Εδώ ένας μέσος όρος θα ήταν χρήσιμος γιατί παίζουν αρκετά τα καρέ. Υπάρχει όμως θέμα με τα 10.

 

Σχετικά με αυτά που έλεγα στον Volrath, να συμπληρώσω κάτι. Ακόμα και το 1% low επηρεάζεται από τη διάρκεια του τεστ και την ανομοιομορφία του.

Δηλαδή στο Fallout 4 μόλις μπαίνεις στη Diamond city βλέπεις χαμηλά καρέ και όσο προχωράς αυτά ανεβαίνουν. Αν κρατήσεις το τεστ πολύ εκεί που ανεβαίνουν θα βγάλεις και υψηλότερο 1% low.

Φαντάσου ότι δεν έπεσε όχι μόνο η τιμή του 7700Κ, αλλά ούτε και του 6900Κ. Δηλαδή, ακόμα και στο productivity όπου τα πάει πολύ καλύτερα δεν φαίνεται να υπάρχει πίεση.

Είχα δει σε άλλο φόρουμ ένα βίντεο όπου ένας ηχητικός παραγωγός έκανε review στον ryzen και ανακάλυψε ότι δεν τα πάει καλά στο real time performance αν θες low latency με πολλά εφέ/τρακς. Αυτό το λέω για να δείξω τις ιδιαίτερες ανάγκες που έχει κάθε εφαρμογή, οι οποίες μπορεί να απαξιώσουν τους ryzen για ορισμένους επαγγλεματίες.

 

Δεν υπάρχει πίεση στην Intel, γιατί δεν υπάρχει στοκ στην AM4 πλατφόρμα. 

 

Μόλις υπάρξει στοκ σε CPU , MOBOs  θα δούμε τι γίνεται με τις τιμές.

 

Και εγώ αν ήμουν Intel και έβλεπα την AMΔ να έχει καλό προιόν σε χαμηλή τιμή, θα κρατούσα τις τιμές υψηλά, έως ότου δω το AMD προιόν στα ράφια. 

Όσο δεν υπήρχε στα ράφια επαρκώς σαν επιλογή των καταναλωτών, εγώ θα συνέχιζα στο ίδιο πλάνο-μοτίβο τιμών με πριν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ARMAGEDDON said:

απλά δείτε το τραιλερ μέχρι και αυτός φοράει ryzen (AMD chip) :p

 

 

Στο όχι και πολύ μακρινό παρελθόν, κάπου στα γραφεία της AMD.

 

- Σήμερα θα μάθουμε μια νέα λεξούλα. "Marketing".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Trexx said:

Πήρε κανείς ryzen να μας τα πει από πρώτο χέρι ή θα περιμένουμε πολύ ακόμα; :)

μάλλον όλοι περιμένουμε από μένα :hehe: , όπου εγώ περιμένω με την σειρά μου να διορθωθούν τα περισσότερα σαχλά bugs  , αλλά μέχρι τότε μπορεί να έχουν βγει οι r5  r3 :gyro: και να πάω στον r5 1600x

 

και για να μην βγαίνουμε off topic

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.