Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

duUDgfEM4T0maAXC.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

AMD in its Financial Analyst Day 2022 presentation, unveiled its next-generation "Zen 5" CPU...


DC6D4FC3-69D6-45A1-8A2A-946F04036F1D.jpeg.f6075036665606cc40e4f04ef2aef93f.jpeg
 

γιατί λέει 6nm στο Zen 3?

Αφού κ ο 3D 7/12 χρησιμοποιεί;

 

θα χούμε νέο revision?

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:
duUDgfEM4T0maAXC.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

AMD in its Financial Analyst Day 2022 presentation, unveiled its next-generation "Zen 5" CPU...


DC6D4FC3-69D6-45A1-8A2A-946F04036F1D.jpeg.f6075036665606cc40e4f04ef2aef93f.jpeg
 

γιατί λέει 6nm στο Zen 3?

Αφού κ ο 3D 7/12 χρησιμοποιεί;

 

θα χούμε νέο revision?

 

Οι Ryzen 6000 (ΖΕΝ 3+ για notebooks) θα είναι στα 6nm

Το ίδιο θα συμβεί και για τα αντίστοιχα κομμάτια ΖΕΝ 4 (υποθέτω Ryzen 8000)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

 

Επιμένουν να μην καταλαβαίνουν ή να το παίζουν ότι δεν καταλαβαίνουν και βγάζουν αυθαίρετα συμπεράσματα ότι δήθεν οι ZEN 4 δεν θα ξεπερνούν τους alder lake σε single thread performance. Νομίζουν ακόμα ότι ισχύει IPC * clock = performance. Έχουν ήδη ξεπεραστεί από τις τρέχουσες τεχνολογίες και το μυαλό έχει κολλήσει... Απλά έλεος.

 

Μετρήσεις τύπου IPC, single thread, multithread είναι πλέον irrelevant. Η AMD πάλι θα μορφώσει τις μάζες και τους reviewers. Κάποτε ο κόσμος κοιτούσε μόνο MHz. Μετά με τους Athlon η AMD απέδειξε ότι το IPC μετράει εξίσου. Και τώρα θα δείξει και πάλι στους άσχετους ότι η απόδοση ενός επεξεργαστή είναι εξαιρετικά δύσκολη εξίσωση που δεν περιλαμβάνει μόνο τις μεταβλητές MHz και IPC.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

0x0.jpg?format=jpg&crop=1525,857,x115,y7
WWW.FORBES.COM

All you need to know about Ryzen 7000 including cooling requirements and performance improvements

 


 

Spoiler

Antony: Is the 5800X3D the last processor we’ll see launched on Socket AM4?

 

Robert: I would say probably not. I don't really know what we plan to do with Socket AM4 but I think you saw Lisa talk about AM4 will continue, it will live on and it certainly has huge demand both from DIY builders and system customers. Could there be more AM4? Probably? But I don;t have anything specific to say on that.

 

Antony: Are socket AM4 and Ryzen 5000 going to sit alongside Socket AM5 in the same way we’ve seen Ryzen 3000 sit alongside Ryzen 5000?

 

Robert: Yeah you'll absolutely see AM4 live on in parallel carrying lower price points and more mainstream options. That's not to say Zen 3 is slow by any means. There's definitely an opportunity for it going forwards.

 

Δε νομιζω να κανει ταρζανια με 5900Χ3D. Μαλλον 5600Χ3D για να μη πανε σε Ιντελ οι κατοχοι ΑΜ4.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:
0x0.jpg?format=jpg&crop=1525,857,x115,y7
WWW.FORBES.COM

All you need to know about Ryzen 7000 including cooling requirements and performance improvements

 


 

  Hide contents

Antony: Is the 5800X3D the last processor we’ll see launched on Socket AM4?

 

Robert: I would say probably not. I don't really know what we plan to do with Socket AM4 but I think you saw Lisa talk about AM4 will continue, it will live on and it certainly has huge demand both from DIY builders and system customers. Could there be more AM4? Probably? But I don;t have anything specific to say on that.

 

Antony: Are socket AM4 and Ryzen 5000 going to sit alongside Socket AM5 in the same way we’ve seen Ryzen 3000 sit alongside Ryzen 5000?

 

Robert: Yeah you'll absolutely see AM4 live on in parallel carrying lower price points and more mainstream options. That's not to say Zen 3 is slow by any means. There's definitely an opportunity for it going forwards.

 

Δε νομιζω να κανει ταρζανια με 5900Χ3D. Μαλλον 5600Χ3D για να μη πανε σε Ιντελ οι κατοχοι ΑΜ4.

 

Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ και πρωτόγνωρη στην ιστορία των PC η υποστήριξη της πλατφόρμας AM4. O λόγος που θα συνεχιστεί να υφίσταται είναι η DDR4. Οι ZEN 4 (ΑΜ5) δεν θα υποστηρίζουν DDR4, όπως οι alder lake. Επομένως η AMD σκοπεύει να παρέχει αυτή τη δυνατότητα στους πελάτες της μέσω της πλατφόρμας AM4. 

 

Λεχθέντων τούτων, δεν νομίζω να δούμε άλλον 3D επεξεργαστή σε AM4. Λογικά θα δούμε APUs με RDNΑ2 ενσωματωμένες GPU (όπως οι αντίστοιχες λύσεις στα laptop). Οι ZEN 4 δεν θα μπορούν να χτυπήσουν το budget κομμάτι της αγοράς λόγω DDR5.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για την μακροβιότητα του ΑΜ4, την συνεχιζόμενη υποστήριξη DDR4, και ακόμη περισσότερο για την διαφαινόμενη ενσωμάτωση στην πλατφόρμα σοβαρής GPU σε σοβαρή CPU. Από την άλλη, είναι μία πρώτης τάξεως δικαιολογία όταν θα υπάρχει σημαντικό σκαλοπάτι τιμής για την νέα πλατφόρμα...

Link to comment
Share on other sites

Οι entry level Zen 4 επεξεργαστες ειναι DOA με τις τιμες των μητρικων κ μνημων.

Οποτε θα βγαλει 7700Χ κ πανω σε ΑΜ5 ενω το ρολο του 7600Χ θα τον παιζει ο 5800Χ3D που θα φαει μειωση τιμης στο τελος του χρονου.

Προφανως οτιδηποτε entry level θα παιζει σε ΑΜ4 μεχρι τελος 2023.

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Οι entry level Zen 4 επεξεργαστες ειναι DOA με τις τιμες των μητρικων κ μνημων.

 

Oι ΑΜ5 μητρικές (B650) θα είναι πιο φτηνές από τις αντίστοιχες AM4 (B550) όταν κυκλοφόρησαν. trust me. Oι μνήμες είναι το πρόβλημα...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πηγε αρκετα καλα το cpu-z bench, αλλα οχι και τοσο καλά το R23. Εβλεπα οτι δεν μπουσταρε καθολου καλα. Εως 4125 πηγε all core στο r23, που ειναι way below 4500Mhz που επρεπε να πιανει.... Οι θερμοκρασιες παρεμεναν στους 70, δεν λες οτι ζεσταθηκε πολυ. Για πειτε, για πες κι εσυ ρε @gdp77 που τα κατεχεις αρκετα αυτα

cinebench r23 5900X.jpg

cpu-z 5900X.jpg

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Νομιζω πηγε αρκετα καλα το cpu-z bench, αλλα οχι και τοσο καλά το R23. Εβλεπα οτι δεν μπουσταρε καθολου καλα. Εως 4125 πηγε all core στο r23, που ειναι way below 4500Mhz που επρεπε να πιανει.... Οι θερμοκρασιες παρεμεναν στους 70, δεν λες οτι ζεσταθηκε πολυ. Για πειτε, για πες κι εσυ ρε @gdp77 που τα κατεχεις αρκετα αυτα

cinebench r23 5900X.jpg

cpu-z 5900X.jpg

Το single thread σου μου φαίνεται πολύ λογικό σε σχέση με αυτό που πιάνω εγώ με τον 3D. Όσο για το multi boost που αναφέρεις δεν ξέρω δεν έχω ψαχτεί ακόμα με το all core boost των zen 3. Το μόνο που μπορώ να προσθέσω σαν σχόλιο είναι ότι ο 3D μου μπουσταρει all core 4.350 στο cpu-z , αλλά στο warzone μπουσταρει μόνο 3.900-4.000.

Δεν ξέρω γιατί θα πρέπει να ψάχτώ με LLC. Εσένα που είναι και ξεκλειδωτος σίγουρα θα έχεις περισσότερες ρυθμίσεις να παίξεις. Καλοδούλευτος!

 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

μου μπουσταρει all core 4.350

Τοσο πηγε και ο δικος μου στο cpu-z. Εαν θελεις, οποτε θελεις, δωσε κανενα αποτελεσμα και απο cinebench R23. Να δουμε αν κι εσενα μπουσταρει πιο χαμηλο, οπως ο δικος μου! 

 

12 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εσένα που είναι και ξεκλειδωτος σίγουρα θα έχεις περισσότερες ρυθμίσεις να παίξεις

 

Μονο με ryzen master θ ασχοληθω, οπως και με υον 3700Χ. Θα βρω ενα προφιλ, που να πανε ολοι οι πυρηνες κοντα στα 4650-4700 με οσο πιο χαμηλα ρευματακια, και τελος. Οποτε θελω επιδοσεις να το ενεργοποιω on the fly και ξανα μετα στοκ. 

 

14 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Καλοδούλευτος

Thaaaaaaanks! Επισης!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Τοσο πηγε και ο δικος μου στο cpu-z. Εαν θελεις, οποτε θελεις, δωσε κανενα αποτελεσμα και απο cinebench R23. Να δουμε αν κι εσενα μπουσταρει πιο χαμηλο, οπως ο δικος μου! 

 

will do

 

1 ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Μονο με ryzen master θ ασχοληθω, οπως και με υον 3700Χ. Θα βρω ενα προφιλ, που να πανε ολοι οι πυρηνες κοντα στα 4650-4700 με οσο πιο χαμηλα ρευματακια, και τελος. Οποτε θελω επιδοσεις να το ενεργοποιω on the fly και ξανα μετα στοκ. 

 

Για μένα, ό,τι κάνω είναι 24/7. Προφίλ ανάλογα με την περίσταση δεν παίζει. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βεβαίως.

 

Ρε συ παίξε ένα warzone και πες μου πού μπουστάρουν οι πυρήνες σου. Θα τρελαθώ λέμε με το παιχνίδι. Δεν μπορεί σε stress test να έχω all core 4350 και στο warzone 4000. Απλά έλεος με το game. Εκτός αν με μπουκαλιάζει η κάρτα και το σύστημα δεν βρίσκει λόγο να δώσει παραπάνω στους πυρήνες.... Δεν ξέρω. Επίσης δώσε και CPU temps στο παιχνίδι.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

@gdp77

Μολις τελειωσα ενα στριμακι 2,5 ωρων περιπου. Καθολη τη διαρκεια, ειχα ενεργοποιημενο το πρωτο προφιλ που εφτιαξα στο ryzen master. 1.325 volt, 4650 all cores. Με αυτα η θερμοκρασια ηταν στους 65-67 βαθμους, και εοεφτε στους 60 στα μενου. 

Την επομενη φορα θα παιξω χωρις κανενα oc profile και ισως το κανω παλι καταγραφη να το ανεβασω. Καπου εδω να πω οτι τα fps εγραψαν εως και 190 (ναι, σ ενα σημειο για λιγο) αλλα τα 150-160 ηταν αρκετα συχνο νουμερο! Βεβαια παιζω rebirth εγω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

@gdp77

Μολις τελειωσα ενα στριμακι 2,5 ωρων περιπου. Καθολη τη διαρκεια, ειχα ενεργοποιημενο το πρωτο προφιλ που εφτιαξα στο ryzen master. 1.325 volt, 4650 all cores. Με αυτα η θερμοκρασια ηταν στους 65-67 βαθμους, και εοεφτε στους 60 στα μενου. 

Την επομενη φορα θα παιξω χωρις κανενα oc profile και ισως το κανω παλι καταγραφη να το ανεβασω. Καπου εδω να πω οτι τα fps εγραψαν εως και 190 (ναι, σ ενα σημειο για λιγο) αλλα τα 150-160 ηταν αρκετα συχνο νουμερο! Βεβαια παιζω rebirth εγω. 

 

Ωραίος. Βέβαια η 3060 είναι περίπου 15-20% πιο γρήγορη από τη δικιά μου. Δύσκολο να γίνει σύγκριση. Θα επανέλθω για τα ρολόγια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ρε συ παίξε ένα warzone και πες μου πού μπουστάρουν οι πυρήνες σου. Θα τρελαθώ λέμε με το παιχνίδι.

Κοιτα, σου τραβηξα μερικα screenshots. οτι αλλο θελεις πες μου. Θες να τραβηξω και βιντεο; 

Μονο στο cinebench R23 ο cpu μου "κολλαει στα 4125Mhz. Οπουδηποτε αλλου δουλευει σεμιναριακα.

 

 

warzone5900xgdp.jpg

warzone5900xgdp2.jpg

warzone5900xgdp3.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Κοιτα, σου τραβηξα μερικα screenshots. οτι αλλο θελεις πες μου. Θες να τραβηξω και βιντεο; 

Μονο στο cinebench R23 ο cpu μου "κολλαει στα 4125Mhz. Οπουδηποτε αλλου δουλευει σεμιναριακα.

 

 

warzone5900xgdp.jpg

warzone5900xgdp2.jpg

warzone5900xgdp3.jpg

Εντάξει thanks. Δεν είχα θέμα τελικά. Λάθος ένδειξη μου έδινε το overlay in game. Με hardinfo64 που είχα ανοικτό στο 2ο μόνιτορ είδα τα μπουστ κανονικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.