Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

24 minutes ago, Dj_ALeX said:

Χαλαρώστε όλοι και αράξτε στις πλατφόρμες σας.. Το Χ299 δεν είναι μακριά! Πάντως το "μοτίβο" 4c/8t με OC στο θεό δεν θα κρατήσει για πολύ ακόμα για αυτό Intel ξύπνα λίγο και δώσε κανά καλό CPU! Ο 7700Κ στο BF1 πάει κόφτες να ούμ...

@SpirosKGR Μην πάς μακριά το έγραψα ποιό πάνω! ;) Καλός χρυσός ο 7700Κ και όλοι οι 4c/8t της Intel αλλά μιλάμε οτι αύριο το CPU αυτό ΑΠΛΑ ΔΕΝ θα μπορεί! Εδώ έρχεται λοιπόν και κουμπώνει ο Ryzen!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Ενας i7 από το 2011 είναι on steroids. Από του χρόνου που και η intel θα "κατεβάσει" στη main επιτέλους 6πύρηνους τελείωσε το πάρτυ των 4c

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να συγκρίνουμε τα πράγματα σε κατηγορία τιμής και τι χρήση θα κάνεις με το καθένα. Ο απλός λαουτζίκος για να παίξει μόνο παιχνίδια δε θα πάει να σκάσει για επεξεργαστή πάνω από 200-300 ευρώ ΜΑΞ. 

Ως παράδειγμα, αγόρασα τον i7 2600K, 282 EURO το Δεκέμβρη του 2011. Υπάρχει τώρα στην ίδια κατηγορία τιμής από την Ιντελ κάτι αντίστοιχο καινούριο; ΟΧΙ; Γιατί; Γιατί δεν υπήρχε μέχρι τώρα ανταγωνισμός και τα 280-300 περίπου για i7 main έγιναν 350-400

 

Προσωπικά θα αράξω για 1 τελευταίο χρόνο, θα βλέπω τις ταινιούλες μου και θα παίζω τα 2-3 παιχνίδια μου. Οταν βγει κάτι στα 300 ευρώ ανταγωνιστικό και future proοf ναι θα κάνω το βήμα.

 

Αν κάνει κάτι καλό ο 6πυρηνος ryzen, θα δούμε. Λογικά με 2 πυρήνες off, θα πρέπει να κλοκάρει παραπάνω και να ειναι καλό value for money

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, PanosXidis said:

Μέχρι τοτε θα δουμε..... :D αλλα θα εκμεταλλεύονται  άλλα όχι ποτέ δεν ξερουμε. 

Για να βγαζει Αλεξ ακομα τετραπύρηνο βαρβατο η ιντελ κατι θα ξερει

Δεν θέλει πολύ μυαλό... Σου πίνει το αίμα όσο βαστάει ακόμη η κλασική της συνταγή! Γνωρίζει πολύ καλά όμως οτι θα αναγκαστεί σύντομα να αντικαταστήσει τους 4c με 6c για το πολύ κόσμο μιάς και οι engines των παιχνιδιών αρχίζουν να εκμεταλέυονται περισσότερα cores.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος PanosXidis έγραψε:

και ο 3960Χ και ο 4960Χ ειναι μέγα power

Με τιμή 1000αρικου για άτομα που κάνουν δουλειά και τους χρειάζονται. Οπου θα κάνουν απόσβεση τα χρήματα με την ολοκλήρωση των project τους. 

Θα πάρεις 1000αρικο επεξεργαστή για παιχνίδια;

Link to comment
Share on other sites

 μιλάμε μονά τους και στοκ ι ιντελ παρακαλώΔΕΙΤΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΗΣ AMD ΤΟ ΣΥΚΡΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ 6800Κ που ο 6800κ στοκ παλι ειναι πρωτος

 

Πραγματικά χάλια τα αποτελέσματα απο AMD δεν παν πουθενά στα παιχνίδια ειναι χώμα ακομα και την κατανάλωση 95watt TDP που είναι?βαραει 190αρες Watt

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα,χαλια η AMD,εγω θα ντρεποπουν αν δουλευα στην εταιρια.

 

Kαιρο ειχα να διαβασω τοσες παπατζες μαζεμενες στο thelab.

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Dj_ALeX said:

@SpirosKGR Μην πάς μακριά το έγραψα ποιό πάνω! ;) Καλός χρυσός ο 7700Κ και όλοι οι 4c/8t της Intel αλλά μιλάμε οτι αύριο το CPU αυτό ΑΠΛΑ ΔΕΝ θα μπορεί! Εδώ έρχεται λοιπόν και κουμπώνει ο Ryzen!

Ο ryzen ψιλοαπέτυχε στα multihreaded games. Το είδαμε σε witcher 3 και watch dogs 2. Στο BF1, ίσως επειδή ζητάει φυσικά cores, ο zen πάει πιο ομαλά.

Μόνο 6 core intel μπορεί να εκθρονίσει 4 core intel.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Ο ryzen ψιλοαπέτυχε στα multihreaded games. Το είδαμε σε witcher 3 και watch dogs 2. Στο BF1, ίσως επειδή ζητάει φυσικά cores, ο zen πάει πιο ομαλά.

Μόνο 6 core intel μπορεί να εκθρονίσει 4 core intel.

Το Watch Dogs 2 είναι κακογραμμένο. Ubisoft τι περιμένεις. Οπως και να χει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Petrossortep said:

Ο ryzen ψιλοαπέτυχε στα multihreaded games. Το είδαμε σε witcher 3 και watch dogs 2. Στο BF1, ίσως επειδή ζητάει φυσικά cores, ο zen πάει πιο ομαλά.

Μόνο 6 core intel μπορεί να εκθρονίσει 4 core intel.

Συμφωνώ αλλά ταυτόχρονα να θυμίσω οτι ΔΕΝ μετράνε μονάχα τα FPS στα multiplayer! Αν έχω stuttering και που και που frame drops καλύτερα ας είμαι 5fps πίσω σε avg αλλά να ρολάρω κρέμα με 8cores! ;) 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς φιλε  @LazyGreek τον cpu δεν τον πηρα ρεταιλ επειδη εχω τα κονε μου απο απο Ταιπέι και αν θες να ξερεις τον πήρα πολυ φτηνότερα απο τον 1800χ καινουργιο :D :D :D.Δύστηχως σε εκοψα την χαρα :p

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, PanosXidis said:

Καταρχάς φιλε @Lazy Dog τον cpu δεν τον πηρα ρεταιλ επειδη εχω τα κονε μου απο απο Ταιπέι και αν θες να ξερεις τον πηρα πολυ φτηνοτερα απο τον 1800χ καινουργιο :D:D :D.Δυστηχως σε εκοψα την χαρα :p

Εισαι τιτανομεγιστος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Το Watch Dogs 2 είναι κακογραμμένο. Ubisoft τι περιμένεις. Οπως και να χει 

Τι ειναι?χαχαχα το παιζω και το sli ειναι αψογο και το παιχνιδι ρολαρει απιστευτα καλα

Ubisoft τι περημενεις? για δες το for honor απο alpha ειναι optimized Κατσε καλα

 

 

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.