Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

πριν 6 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

Είναι vfm οι Ryzen;

 

ο 1700 ο σκέτος, ναι. Για μένα είναι το απόλυτο vfm για ένα all around high end μηχάνημα. Οι υπόλοιποι που ανακοινώθηκαν ούτε καν. Όχι συγκρινόμενοι με τους intel, αλλά συγκρινόμενοι με τον 1700.

 

Α, και η πατάτα με το XFR σαν πολύ στο ντούκου πέρασε. Έτσι και το είχε κάνει η intel και χρεώνε 100 ευρώ για 100MHz θα διαβάζαμε κατάρες εδώ μέσα.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Trexx said:

Α, και η πατάτα με το XFR σαν πολύ στο ντούκου πέρασε. Έτσι και το είχε κάνει η intel και χρεώνε 100 ευρώ για 100MHz θα διαβάζαμε κατάρες εδώ μέσα.

Το XFR ίσως να θυμίζει λιγάκι το ονειρεμένο overclocking των Fury X.

Τώρα η Intel το έχει ήδη κάνει και συνεχίζει να το κάνει. Δεν χρεώνει εξτρά για το Κ; Δεν έβγαλε δύο rebrands ως νέες σειρές; Η μία είχε βελτιωμένη πάστα και η άλλη άλλαζε το όνομα, από Sky σε Kaby, με μοναδική ευχάριστη διαφοροποίηση τους νέους Pentium.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, yanni said:

Εδώ έχει υποστήριξη για ECC RAM αν δεν κάνω λάθος.

Ναι και όχι. Είναι αλήθεια ότι ο επεξεργαστής την υποστηρίζει. Αλλά εξαρτάται από την κάθε μητρική το αν θα αξιοποιήσει τη δυνατότητα που δίνει ο επεξεργαστής. Όπως και να 'χει, έχει περάσει η εποχή που η ECC ήταν μόνο για τα datacenters και τα server rooms. Όλο το πακέτο που έχουμε δει μέχρι στιγμής από την AMD, μαζί με τον αριθμό των φυσικών πυρήνων και τα ανεβασμένα IPC, χαρακτηρίζουν μια οικογένεια επεξεργαστών με πολύ μεγάλη ευελιξία και εξαιρετική απόδοση στα περισσότερα σενάρια χρήσης.

 

19 minutes ago, honda22 said:

Είναι vfm οι Ryzen;

Εγώ θα απαντήσω ευθαρσώς ναι. Ακόμη κι ο 1800X είναι εξαιρετικό vfm για κάποιον που σκεφτόταν έναν πανάκριβο πολυπύρηνο Intel για βαριά workloads. Το Performance/Watt και το Performance/Dollar σε όλη τη σειρά είναι τεράστιο άλμα για την AMD και σημαντικά καλύτερα από πολλούς Intel.

 

Όμως αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι άλλοι επεργαστές της αγοράς ξαφνικά κατέστησαν περιττοί. Ειδικά στα φτηνότερα (και ολιγοπύρηνα) μοντέλα εξακολουθούν να υπάρχουν πολύ ενδιαφέρουσες λύσεις, με εξαιρετική απόδοση για το κόστος τους. Αλλά είμαι βέβαιος ότι όποιος δε βιαστεί να ψωνίσει και περιμένει τους μικρότερους Ryzen και τις μειώσεις τιμών της Intel, θα βγει κερδισμένος.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Ο Ryzen είναι τυπικό hardware AMD. Δεν εντυπωσιάζει σε κάποιους τομείς, που εδώ ενδιαφέρουν άμεσα τους απλούς χρήστες, αλλά πιθανόν θα γεράσει καλύτερα σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Πάντως δεν πιστεύω την δικαιολογία της AMD περί optimized παιχνιδιών για Intel. Σε έναν βαθμό μπορεί να ισχύει μεν, αλλά μην ξεχνάμε ότι πολλά παιχνίδια φτιάχνονται και για 8 Jaguar πυρήνες.

 

Διαφωνω, διοτι τα προηγουμενα cpu της amd ηταν σαπακια, αυτα εδω  ειναι μια χαρα (οκ δεν κλοκαρουνε) αλλα για all around μηχανημα ειναι μια χαρα,  σε καλη τιμη και επιτελους με καλο ipc performance, οχι απλα 8 πυρηνες και 16 threads, μουλαρια ππου σερνονται..

Διαβαζα για την απογοητευση καποιον για το performance των cpu στα παιχνιδια και γελαω, λες και τα παιχνιδια ξαφνικα θελουνε 38 πυρηνες και 52 threads να τρεξουνε.Οκ υπαρχουν καποια (ελαχιστα) παιχνιδια που κερσιζουνε κατιτις με πανω απο 4 πυρηνες (κυριες σε multi κομματι) αλλα των 99% των παιχνιδιων μεχρι και σημερα καλυπτεται και με το παραπανω με 4 γρηγορους πυρηνες(ειδικα αν υπαρχει και hyperthread εισαι παραπανω απο καλλυμενος) ειδικα αν μιλαμε για αναλυση απο 1080p και πανω, ειδια σε αναλυσεις μεγαλυτερες απο 1080P το bottleck ειναι η gpu, περιμενετε εσεις να δειτε περισσοτερα καρε αν βαλετε cpu με 100THREADS.

 

Στο διαταυτα,  o 1700 ειναι καλη επιλογη, ειδια για καποιον που δουλευει καποιος εφαρμοφες που χρειαζεται το multitread του, εκει θα δινει ρεστα.

Gaming cpu δεν το λες, οχι βεβαια οτι δεν κανει και για Gaming, μια χαρα θα την κανεις την δουλεια σου.

Επισης οτιδηποτε πανω απο 1700 ειναι πεταμα χρηματων, διοτι 1700χ και 1800χ ειναι ακριβως το ιδιο με 100mhz διαφορα και ζητανε και αρκετα παραπανω χρηματα.

Τελος ολες αυτες οι ακριβες μητρικες που βγαινουνε για αυτα τα chip δεν εχουνε ιδιαιτερο νοημα.

Περνεις την φθηνοτερη μητρικη που σε καλυπτει βαση των θυρων που εχει, κουμπωνεις και ενα 1700 και παιζεις stock, ετσι και αλλιως τα chipakia δεν κλοκαρουνε κακα τα ψεμματα, 100mhz πανω με το ζορι δε ειναι oc.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε μαγκες , γαμω την τρελα μου μεσα ΣΟΒΑΡΑ 

overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock 

Αμαν πια με το overclock  , το διαβαζω και θελω να βαλω 2 πιρουνια να βγαλω τα ματια μου .

 

Ποιος ΕΚΤΟΣ απο εδω μεσα θα κανει overclock  ? Οχι πειτε μου , ΠΟΙΟΣ ???

3 υπολογιστες εχω φτιαξει/προτινει σε φιλους μου που παιζουνε , παντα αρχιναω με την ερωτηση "Εχεις σκοπο να κανεις overclock ? "  , η απαντηση ειναι κατα πασα πιθανοτητα "Δεν ξερω αμα θα κανω" , Μετα παω στην ερωτηση "ΞΕΡΕΙΣ να κανεις overclock ? "  , φυσικα και οχι .....  

 

Επειδη εδω μεσα ειμαστε ολοι pro-ιλες  και ξερουμε οτι πανω απο 1.Χ volts κανει τζιζ δεν παει να πει πως το ξερει και ο βαγγελας που θελει να παιξει LOL/PES/η οτι αλλη μπουρδα γουσταρει . Ειμαστε κοινοτητα που ολοι νοιωθουν (σχετικα) το θεμα οποτε θεωρουμε λανθασμενα εντελως δεδομενο το γεγονος του overclock  . Ελα μου ομως οτι ειμαστε η μειωψηφια πανω σε αυτο το θεμα .

 

Και εδω ερχετε ο AMD , που με ηδη τσιτωμενο τσιπακι βγαζει απο το μυαλο του ασχετου τον παραγοντα overclock  , διοτι ηδη out of the box θα παρει το 99% των επιδοσεων . 

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Ρε μαγκες , γαμω την τρελα μου μεσα ΣΟΒΑΡΑ 

overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock 

Αμαν πια με το overclock  , το διαβαζω και θελω να βαλω 2 πιρουνια να βγαλω τα ματια μου .

 

Ποιος ΕΚΤΟΣ απο εδω μεσα θα κανει overclock  ? Οχι πειτε μου , ΠΟΙΟΣ ???

3 υπολογιστες εχω φτιαξει/προτινει σε φιλους μου που παιζουνε , παντα αρχιναω με την ερωτηση "Εχεις σκοπο να κανεις overclock ? "  , η απαντηση ειναι κατα πασα πιθανοτητα "Δεν ξερω αμα θα κανω" , Μετα παω στην ερωτηση "ΞΕΡΕΙΣ να κανεις overclock ? "  , φυσικα και οχι .....  

 

Επειδη εδω μεσα ειμαστε ολοι pro-ιλες  και ξερουμε οτι πανω απο 1.Χ volts κανει τζιζ δεν παει να πει πως το ξερει και ο βαγγελας που θελει να παιξει LOL/PES/η οτι αλλη μπουρδα γουσταρει . Ειμαστε κοινοτητα που ολοι νοιωθουν (σχετικα) το θεμα οποτε θεωρουμε λανθασμενα εντελως δεδομενο το γεγονος του overclock  . Ελα μου ομως οτι ειμαστε η μειωψηφια πανω σε αυτο το θεμα .

 

Και εδω ερχετε ο AMD , που με ηδη τσιτωμενο τσιπακι βγαζει απο το μυαλο του ασχετου τον παραγοντα overclock  , διοτι ηδη out of the box θα παρει το 99% των επιδοσεων . 

 

 

Ενας κοινως χρηστης οχι απλα δεν κλοκαρει, αλλα παει και αγοραζει pc απο μεγαλες αλυσιδες, συφνωνα με τις υποδειξεις του εκαστοτε πωλητη, και στο τελος ψωνιζει ενα pc γεματο σαβουρες που ηθελε να ξεστροκαρει το καταστημα.

Το oc ειναι τσαμπα επιδοσεις για καποιον που εχει στοιχειωδεις γνωσεις, δηλαδη αν τα chip ας πουμε πιανανε ανετα 4,5ghz καθε μερα θα ητανε κακο/μειονεχτημα?

Γιατι με αυτα που διαβαζω, στο τελος εγω θελω να βγαλω τα ματια μου με 2 πιρουνια, διοτι την αδυναμια ενα chip να κλοκαρει θα την σερβιρουμε και ως πλεονεχτημα.

Βεβαια η απουσια oc δεν μειονει τα τσιπακι, σε καθε περιπτωση ο 1700 ειναι μια χαρα, ειδικα για τα λεφτα που ζηταει.

Αλλα αν κλοκαρανε και απο πανω θα ητανε τρομερα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, 9000+rpm said:

Διαφωνω

Σίγουρα; :p

Το τι εννοώ με αυτό που γράφω αρχικά, το εξηγώ στην αμέσως επόμενη φράση.

 

Quote

Δεν εντυπωσιάζει σε κάποιους τομείς(με την παρουσίασή του, με το καλημέρα εννοώ), που εδώ ενδιαφέρουν άμεσα τους απλούς χρήστες(επικεντρώνω στα games, σε εφαρμογές είναι όνειρο), αλλά πιθανόν θα γεράσει καλύτερα σε σχέση με τον ανταγωνισμό(θα δούμε ότι ίσως έχουμε δει με άλλο hardware της AMD, δηλαδή τους 7700Κ έστω, να αρχίζουν να χάνουν την λάμψη τους έναντι των Ryzen σε 1-2 χρόνια στα games όπου υπερέχουν σήμερα ξεκάθαρα).

 

Ακόμα και το σαπάκι ο FX φαίνεται να έχει ψιλό καλά γεράματα (λέμε τώρα)

π.χ.

untitled-1.png

 

 

11 minutes ago, kpetros said:

Ρε μαγκες , γαμω την τρελα μου μεσα ΣΟΒΑΡΑ ...........

Σωστά τα λες. Γενικά το overclock ήταν απαραίτητο πριν 10 χρόνια. Τώρα έχουμε τόση επεξεργαστική ισχύ που δεν καιγόμαστε, παρά μόνο σε benchmarks. Μιλάω καθαρά για τέρατα όπως οι 2011 και ο Ryzen. Δεν μιλάω για τον ξεκλείδωτο Pentium ή τον FX, που πλέον θα τους ανεβάσεις και από ανάγκη σε κάποιες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Ενας κοινως χρηστης οχι απλα δεν κλοκαρει, αλλα παει και αγοραζει pc απο μεγαλες αλυσιδες, συφνωνα με τις υποδειξεις του εκαστοτε πωλητη, και στο τελος ψωνιζει ενα pc γεματο σαβουρες που ηθελες να ξεστροκαρει το καταστημα.

Το oc ειναι τσαμπα επιδοσεις για καποιον που εχει στοιχειωδεις γνωσεις, δηλαδη αν τα chip ας πουμε πιανανε ανετα 4,5ghz καθε μερα θα ητανε κακο/μειονεχτημα?

Γιατι με αυτα που διαβαζω, στο τελος εγω θελω να βγαλω τα ματια μου με 2 πιρουνια, διοτι την αδυναμια ενα chip να κλοκαρει θα την σερβιτουμε και ως πλεονεχτημα.

Μονος σου το ειπες , παει στο καταστημα και αγοραζει οτι βρει . 

Περαν απο τους θαμωνες του λαμπη , ποσους ακυρους εχεις μετρησει μεχρι τωρα που εχουν ερθει για βοηθεια και εχουν ακολουθησει τις συμβουλες για μια πιο σωστη αγορα ? 

Και οχι μονο εδω μεσα , χωρις να ειμαι ψαχνω αλλα forum μαλλον μπορω να υποθεσω με σχετικη ασφαλεια πως ουτε εκει περα ειναι πολυς ο σκομος που ζηταει συμβουλη . 

 

Ομως ο ασχετος ξερει να μετραει απο 0 μεχρι το 100 , δεν ξερει να βαζει μεσα στην εξισωση τα Ghz και την αρχιτεκτονικη του καθε chip .  Συνεπως ΤΩΡΑ , αμα παει στο πλαισιο , στο παμπλιτ και σε σχετικα μαγαζια , και δει οτι με 800ε περνει 8 πυρηνες  και πως στο διπλα με 900ε περνει 4 πυρηνες , το πιο λογικο ειναι να επιλεξει αυτο με τους περισσοτερους πυρηνες . Και τελος οταν το βαλει σε λειτουργεια θα παρει το μεγιστο των επιδοσεων χωρις overclock  . 

 

Και δεν λεω οτι η απουσια του overclock οτι ειναι πλεωνεκτημα , λεω πως το overclock δεν ειναι η πεμτουσια για να θεωρηθει εναν επεξεργαστης ως καλος η κακος . ειναι απλα το κερασακι στην τουρτα που ενδιαφερει εναν μικρο ποσοστο πελατων . 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kpetros said:

και δει οτι με 800ε περνει 8 πυρηνες  και πως στο διπλα με 900ε περνει 4 πυρηνες , το πιο λογικο ειναι να επιλεξει αυτο με τους περισσοτερους πυρηνες

- Να πάρω την κάρτα γραφικών με το 2GB GDDR5 ή την άλλη με τα 4GB DDR3 και το 64bit data bus?

- Θα πάρεις αυτή με τα δύο 2GB GDDR5.

........

- Αγόρασα αυτή με τα 4GB. Περισσότερη μνήμη, πιο γρήγορη κάρτα. Καλά δεν έπραξα; Πήγες να με κοροϊδέψεις, αλλά δεν τα κατάφερες.

- facepalm

 

 

EDIT

Βέβαια, εδώ που τα λέμε στους επεξεργαστές είναι αλλιώς. Ο κόσμος αγοράζει ότι έχει αυτοκόλλητο Intel πάνω, αλλιώς η AMD θα είχε 60% μερίδιο αγοράς με τους FX.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλα το πηγες σε αλλο επιπεδο εσυ  XD 

Ας ελπισουμε να εξαφανιστουν απο την γη συντομα αυτα τα χρεπια 

 

Ενα αλλο μεγαλο πλεονεκτημα που θελω να προσθεσω στα ++ του Rysen ειναι το MMO multiclient  . Οποιος εχει παιξει τετοιου ειδους παιχνιδια ξερει πολυ καλα τι παει να πει να ανοιξεις 4 παραθυρα απο το ιδιο παιχνιδι πανω σε εναν μετριο επεξεργαστη . Οι πολλοι πυρηνες θα σπρωξουν σε αυτο το θεμα .... 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Ρε μαγκες , γαμω την τρελα μου μεσα ΣΟΒΑΡΑ 

overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock overclock 

Αμαν πια με το overclock  , το διαβαζω και θελω να βαλω 2 πιρουνια να βγαλω τα ματια μου .

 

Ποιος ΕΚΤΟΣ απο εδω μεσα θα κανει overclock  ? Οχι πειτε μου , ΠΟΙΟΣ ???

3 υπολογιστες εχω φτιαξει/προτινει σε φιλους μου που παιζουνε , παντα αρχιναω με την ερωτηση "Εχεις σκοπο να κανεις overclock ? "  , η απαντηση ειναι κατα πασα πιθανοτητα "Δεν ξερω αμα θα κανω" , Μετα παω στην ερωτηση "ΞΕΡΕΙΣ να κανεις overclock ? "  , φυσικα και οχι .....  

 

Επειδη εδω μεσα ειμαστε ολοι pro-ιλες  και ξερουμε οτι πανω απο 1.Χ volts κανει τζιζ δεν παει να πει πως το ξερει και ο βαγγελας που θελει να παιξει LOL/PES/η οτι αλλη μπουρδα γουσταρει . Ειμαστε κοινοτητα που ολοι νοιωθουν (σχετικα) το θεμα οποτε θεωρουμε λανθασμενα εντελως δεδομενο το γεγονος του overclock  . Ελα μου ομως οτι ειμαστε η μειωψηφια πανω σε αυτο το θεμα .

 

Και εδω ερχετε ο AMD , που με ηδη τσιτωμενο τσιπακι βγαζει απο το μυαλο του ασχετου τον παραγοντα overclock  , διοτι ηδη out of the box θα παρει το 99% των επιδοσεων . 

 

 

Αυτός! 1-0! :hehe:

Συγνώμη αλλά δεν κρατήθηκα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το comment είναι από το review του techreport και προσθέτει άλλο ένα λόγο γιατί ο 1700 είναι Best vfm

 


On early firmware, we got our $330 Ryzen 7 1700 up to a 3.9 GHz all-core overclock using just the modest AMD Wraith cooler. 
With those settings, the mildest Ryzen turns into a rather brisk single-threaded performer and a real fire-breather on the cheap for multithreaded workloads. 
We expect buyers willing to tweak a bit will be happy with the performance they can extract from a Ryzen 7 1700 and an affordable tower heatsink like the Cooler Master Hyper 212 Evo. 
We didn't enjoy as much overclocking success with the already-speedy 1700X and 1800X parts, though.

Link to comment
Share on other sites

Καλα το πηγες σε αλλο επιπεδο εσυ  XD 
Ας ελπισουμε να εξαφανιστουν απο την γη συντομα αυτα τα χρεπια 
 
Ενα αλλο μεγαλο πλεονεκτημα που θελω να προσθεσω στα ++ του Rysen ειναι το MMO multiclient  . Οποιος εχει παιξει τετοιου ειδους παιχνιδια ξερει πολυ καλα τι παει να πει να ανοιξεις 4 παραθυρα απο το ιδιο παιχνιδι πανω σε εναν μετριο επεξεργαστη . Οι πολλοι πυρηνες θα σπρωξουν σε αυτο το θεμα .... 
 


Όποιος έχει παιξει mmo ξέρει ότι θέλουν single core performance, αλλά ναι θα ανοίξεις περισσότερα παράθυρα που όλα θα σέρνονται ανάλογα τον αριθμό τους λιγότερο. Και βέβαια αυτοί που θα ανοίγουν τόσα παράθυρα σε mmo είναι λιγότεροι και από αυτούς που κάνουν overclock...


Sent from my LEX720 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμη που ακομα ειναι DΧ9 , σερνονται ετσι και αλλιως  XD 

Παιζω αυτην την περιοδο EVE online και βλεπω κατι τυπους που φτιαχνουν δικο τους Fleet μονο και μονο απο alt-chars  XD 

Που να μπορουσαν να κανουν log in αλλους τοσους 

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμη που ακομα ειναι DΧ9 , σερνονται ετσι και αλλιως  XD 

Παιζω αυτην την περιοδο EVE online και βλεπω κατι τυπους που φτιαχνουν δικο τους Fleet μονο και μονο απο alt-chars  XD 

Που να μπορουσαν να κανουν log in αλλους τοσους 

Δεν φταίει το DX 9 η το 11 ή η μηχανή γραφικών γιατί ακόμα και unreal engine mmo πχ το ίδιο γίνεται, στο mmo champion έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές γιατί τα mmo είναι τόσο εξαρτημένα απο single core και δεν έχουμε δει βελτίωση τόσα χρόνια.

Καλός ο RYZEN, προσωπικά τον βλέπω πολύ θετικά, καμία σχέση με μπουλντόζες και εξκαφεις.

Το θέμα είναι, όπως λένε και οι ίδιοι, το sw τώρα, στο παρελθόν απέτυχαν, ελπίζω τώρα με ένα ανώτερο προϊόν από το παρελθόν να έχουν καλύτερη τύχη γιατί θα είναι κρίμα.

Υ.γ.

Rip. X99

Sent from my LEX720 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στο emulator MMO που παίζω ανοίγω 2 clients σίγουρα και σε μερικές περιπτώσεις  5-6 για building.

Όπου ο Χ4 955 δεν τράβαγε ακόμα και ο 8370 μπορούσε κι'άλλο,  πόσο περισσότερο φαντάζομαι οι Ryzen.

Θα ανοίγω το Civ 6 και θα παίρνω πχ +10fps minimum, +5fps maximum , θα έχω ένα client του MMO για chat, FF με διάφορα tabs βιντεάκια κλπ, το Tixati να κάνει τα δικά του και ένα VM να χαζεύω με την τελευταία έκδοση linux, rainmeter, origin, steam, gog, μουσική κλπ. άνετα μπορώ να με δώ σε ένα τέτοιο σενάριο.

 

Το μέλλον είναι multithreaded.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα πως εισαι σωστος σε αυτο αλλα εν μερει . 

Blade and soul , επαιζα 1 χρονο σχεδον και πριν κανα μηνα το εκοψα μαχαιρι 

Με τον ι5 4590 επαιζα μια χαρα (base clock ειναι 3.3ghz ε ) 

Γειτονας που παιζει και αυτος κανει αναβαθμηση σε ι7 7700Κ 

 

Τα average του ανεβηκαν σαφως , αλλα ειτε βγαζεις 70 ειτε 90 fps την στιγμη που εισαι με 60αρι μονιτορ μικρο το κακο . 

Μαντεψε ομως , frame lags και spikes ακομα και στον ι7 . 

Στα ΜΜΟ αμα ειναι να κολλησεις , ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ , δεν πα να εχεις 10Ghz διαστημοπλοιο , ειναι κατι σαν feature του παιχνιδιου . 

Εδω ο κολλητος μου με λαπτοπ ι5 και το παιζει στα medium χωρις μεγαλο θεμα . 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gdp77 said:

Μια που κανένας δεν πρόκειται να ασχοληθεί, θα περιμένω με αγωνία και gaming benchmarks σε Linux (από phoronix), όπου πιθανόν να αποδειχτούν πολλά...

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd-ryzen-gaming&num=1

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.