Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

Δε ξέρω γιατί φρικάρουν όλοι περί μη ικανοποιητικής απόδοσης των επεξεργαστών, χτυπάει άνετα το price range στο οποίο κινείται και μόνο καλύτερο θα γίνει με τα patch και τις συνεργασίες. Αν είσαι tech freak "σκάσε" το χιλιαρικάκι και τελειώνεις για τα επόμενα 3-5 χρόνια.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να περιαυτολογησω αλλα προσωπικα ειχα ενα απ τα 3πρωτα opteron που ηρθαν Ελλαδα 1 μηνα πριν τον Α64 με το κλασικο μικρο Νο exec bug που χαζοδιορθωθηκε μετα με bios update και φυσικα παλιοτερα εποχες athlon xp thunderbird k barton δεν ακουμπουσα p4 ουτε για πλακα.Η διαφορα ειναι οτι δεν υπηρξα ποτε fanboy. παρα μονο της τσεπης μου και της κοινης λογικης.Οποιος βγαζει κατι καλο και σωστο θα τον υποστήριξω εφοσον με τιμα ως αγοραστη και ικανοποιει τις επιδοσεις που θελω σε λογικα πλαισια τιμης παντα.O ryzen προς το πάρον δεν εμπιπτει σε αυτη τη κατηγορια ισως βεβαια αλλαξει αυτο αρδην οπως και το ελπιζω.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις το απολύτως καλύτερο δικαίωμά σου όπως και να το πληρώσεις μαζί με το όνομα.

Είναι κάτι σαν τα αμάξια. Και η mercedes θα σε πάει εκεί που θέλεις αλλά και το fiat.

Μάλιστα εσύ μπορεί να έχεις την δυνατότητα να αλλάζεις την mercedes σου πιο συχνά από ότι εγώ το fiat.

Υπάρχουν όμως και αυτοί που σε έχουν γείτονα και λένε θα πάρω και εγώ mercedes αλλά μετά ζητάνε δανεικά για να βάλουν βενζίνη.

Για μένα που παίζω Turn Based Strategy & RPG μου είναι άχρηστα το 100+fps από την στιγμή που έχω μόλις μια RX480 για την κύρια 2Κ οθόνη μου των 60Hz.

Τελευταία φορά που ασχολήθηκα οι casual gamers είναι αρκετές φορές πολλαπλάσιοι των hardcore.

Αν μπορέσει η AMD να μπει δυναμικά σε αυτό το κομμάτι της αγοράς με τους Ryzen θα είναι ότι καλύτερο για την εταιρία. Οι πρώτες ενδείξεις από OEMs είναι θετικές καθώς κακά τα ψέματα η intel είχε κλειδώσει αυτή την αγορά με θεμιτά και μη μέσα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ψιλοατυπη η συγκριση καθως μερσεντες θα βαζα τα 69χχ μονο.Μονη ολατφορμα χ που ειχα της intel ηταν το χ58 με γηινες ακομη τιμες.Τωρα το price range ειναι απολυτως το ιδιο ενας 7700k με z270 βγαινει ατα ιδια κοντα με ενα 1700 με χ370.Φυσικα δε το συζηταω οτι αν εκανε ο 2ος, 100 ευρω λιγοτερα θα ταν τελειως διαφορετικα τς πράγματα μιλωντας παντα μονο για gaming αλλα μην σε εκπληξει καθολου το γεγονος αν ο αδαης η μη casual gamer ακομα και υπο αυτες τις προυποθεσεις προτιμησει ενα 7600 η παλιοτερο  4/4 παρς να στηριξει μια νεα πλατφορμα πολλα υποσχομενη αλλα με παιδικες ασθενειες

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσπαθώ να σου επισημάνω είναι οτι άλλες απαιτήσεις  έχεις εσύ στο gaming από εμένα.

Αυτό δεν κάνει τον Ryzen κακό gaming CPU γιατί αν ήταν έτσι τότε και η nvidia θα έβγαζε μόνο Ti κάρτες και δεν θα είχε άλλα μοντέλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι... αν αγοράζεις καινούριο υπολογιστή αυτήν τη στιγμή, δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος νa αγοράσεις τον 7700Κ ξέροντας πως θα σου κρατήσει 4 χρόνια στο χαλαρό (μην πω 5) και ξέροντας πως στο σύντομο μέλλον τα παιχνίδια και το VR θα εκμεταλλεύονται 8 πυρήνες + τα threads.

Link to comment
Share on other sites

Αν η AMD κυκλοφορήσει κανέναν Χ1500-1600 με 4C/8T και ρολόγια στο διάστημα, έτσι ώστε να χτυπάει (ή να περνάει) τον 6700/7700, τότε αυτός θα είναι καλύτερη αγορά από τον 1700??

 

Για μένα όχι. Για overall χρηση ο 1700 είναι με τρομακτική διαφορά ο καλύτερος επεξεργαστής σήμερα. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Productivity, future proof και gaming.

Κάνει ότι και ο δικός μου 4770Κ στα παιχνίδια (δλδ θα τερμάτιζε την Nano - δε θα τη καθυστερούσε) και είναι σχεδόν 2 με 2,5 φορές πάνω σε όλα τα υπόλοιπα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

το μονο που κανεις ειναι να αναλωνεσαι σε μεταχειρισμενα ανεβαινωντας σιγα σιγα προς τα πανω μενωντας παντα 2-3 σειρες πισω, βεβαια εδω να πουμε οτι απο z97 κ πανω ολα ιδια για ιντελ ενα 5% διαφορα ενω για amd απο αμ3 εως αμ4 μερα με τη νυχτα

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο μείον του 7700K είναι ότι σε ελάχιστο χρονικό διάστημα θα είναι old news(δεν θα απαξιωθεί, όπως μετά από τόσο καιρό δεν έχουν απαξιωθεί οι 2600Κ στα μάτια πολλών, απλά θα έχει χάσει την όποια λάμψη του). Και μιλάω για τους Coffee Lake. Νέα πλατφόρμα - αν δεν κάνω λάθος - 6 πυρήνες στην mainstream κατηγορία. Όποιος αγοράσει 7700K ξέρει ότι αυτό θα είναι και το ταβάνι της πλατφόρμας του όσο την κρατήσει. Αντίθετα στο AM4 μπορείς να περιμένεις κάποια νέα revisions μελλοντικά, ίσως ακόμα και Ryzen +/2/whatever. Απλά ξέρεις ότι στα παιχνίδια θα παίρνεις καλά αποτελέσματα, όχι κορυφαία. Αλλά εντάξει, αν δεν κυνηγάς τα 144Hz, δεν νομίζω ότι είναι θέμα. Παίρνεις μια πλατφόρμα που θα σου βγάλει πολλά περισσότερα χρόνια, με λιγότερα χρήματα σε σχέση με την HEDT. Και είτε πληρώνεις το super market, λόγω φτώχειας, είτε ρίχνεις το ποσό που γλυτώνεις σε ένα καλό GSync/FreeSync monitor και χ3στηκες που δεν πιάνεις 200fps.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, PanosXidis said:

Με αυτα που βλεπω το TDP 95WATT ειναι πολυ μεγαλη ψευτια εχει και περισσοτερη καταναλωση και απο τον δικο μου στα LOAD χτυπαει 180αρια

'Εχεις κανένα benchmark πρόχειρο να μην ψάχνω;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, yanni said:

 Όποιος αγοράσει 7700K ξέρει ότι αυτό θα είναι και το ταβάνι της πλατφόρμας του όσο την κρατήσει.

έχουμε και Cannon lake πρώτα 4c/8t. (off topic on)  By the way για ι7 7740κ τι γίνεται ? :p (off topic off)

Έγινε επεξεργασία από Nemesis89
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, PanosXidis said:

Με αυτα που βλεπω το TDP 95WATT ειναι πολυ μεγαλη ψευτια εχει και περισσοτερη καταναλωση και απο τον δικο μου στα LOAD χτυπαει 180αρια

Από τα λίγα που είδα, 180άρια ΟΛΟ το σύστημα και OVERCLOCKED. Αλλά ναι, το 95W μοιάζει πιο πολύ με τις εξυπνάδες που έχουμε δει και στο παρελθόν από την AMD με το ACP. Κάτι αντίστοιχο έχει κάνει και η Intel, αλλά δεν το θυμάμαι πως λέγεται. Έδινε δύο τιμές κατανάλωσης νομίζω για τους χαμηλής κατανάλωσης Atom.

 

10 minutes ago, Nemesis89 said:

έχουμε και Cannon lake πρώτα 4c/8t. By the way για ι7 7740κ τι γίνεται ? :p 

Cannon Lake αρχικά θα βγουν για συσκευές χαμηλής κατανάλωσης. Μοντέλα με έως 35W TDP. Οπότε desktop και πολλοί πυρήνες σε Cannon Lake, καλοκαιράκι 2018. Και βέβαια δεν θα μπαίνουν στο 1151. Εδώ λογικά δεν θα μπαίνουν οι Coffee Lake, μιας και θα υπάρχει και εξαπύρηνο μοντέλο, εκτός και αν κάνω/το σκέφτομαι, λάθος.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, predator7 said:

δηλαδη η amd το quad channel δεν θα το ακουμπησει καν?που τα ryzen ψοφανε για bandwindth?

ερωτηση κρισεως,οι μητρικες ποτε θα ερθουν?το eshop εχει cpu δεν εχει μητρικες παμε καλα?

Μπορεί στην επόμενη γενιά. Προς το παρόν κι επειδή ήθελε να κρατήσει χαμηλά το κόστος για να της μείνει και κάποιο περιθώριο κέρδους - σε σχέση με όσα έχει πληρώσει για το R&D τόσων ετών - προτίμησε να μην πάει σε quad channel, ούτε και να έχει πολλά PCI-X lanes...

@gdp77 Όχι, δεν είχαν βγει οι drivers, γι' αυτό η AMD τους έλεγε να κλείνουν το SMT. Μόλις το έκαναν είχαν ένα +5% στις επιδόσεις χαλαρά...

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.