Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

Είναι το σενάριο που περιγράφει το γομαρι. Αν δε βλέπεις διαφορά στην Χ ανάλυση ,όχι δεν σε ενδιαφέρει ποιον θα πάρεις. Παίρνεις τον φθηνότερο.

 

Το ότι Φεράρι = αλμερα ισχύει όμως σε ένα στενό δρομάκι στην πόλη. 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας μαζεμένα 5 reviews σήμερα το πρωί, έχουν μείνει ακόμα πολλές απορίες και κενά σε σχέση με την πραγματική συμπεριφορά/ απόδοση του επεξεργαστή σε θέματα που δεν άγγιξαν τα περισσότερα reviews (πάντα εννοώ από μεγάλα sites), όπως:

 

1) Ρολόγια σε all-core 8C/16T λειτουργία ( όχι μόνο με 1-2 cores active)

     Πως ακριβώς δουλεύει το precision boost και το XFR από τον 1700 μέχρι τον 1800X σε 8C/16T workload ;

 

2) Πραγματικό power consumption (όχι ονομαστικό TDP) και θερμοκρασίες σε σχέση με ρολόγια.

 

3) Overclocking από τον 1700 μέχρι τον 1800X

 

4) Memory overclocking πάνω από 2400MHz

 

Από αυτά που είδα, με εντυπωσίασε κάτι που δεν έχει τονιστεί πολύ και είναι το HyperTransport v2.0 (δηλαδή το Infinity Fabric) όπου στο Cinebench 15 που σε single thread ο 1800X υπολείπεται 10% στο IPC από Kaby 7700K, έρχεται το multi-thread cinebench και τον βγάζει με ίδιο IPC με τον 7700Κ (!)

 

Άρα η επικοινωνία των cores, caches κτλ είναι ένα level πάνω από Intel.

 

Κι ενώ βλέπεις αυτά, έρχεται το ταπεινό WinRAR και σου καταστρέφει την εικόνα (λίγοι παρατήρησαν ότι ο RyZen 7 πατώνει τρομακτικά και αναπάντεχα σε αυτό το πολύ δημοφιλές compression/ decompression πρόγραμμα)

 

Και φυσικά, για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας, ο ελέφαντας στο δωμάτιο είναι το 1080p gaming.

 

Ομολογώ ότι έμεινα έκπληκτος όταν διάβασα αυτό το πινακάκι:

 

                                 7700K vs 1800X:

Battlefield 1 DX11: 116 vs 122
Battlefield 1 DX12: 127 vs 90
Deus Ex: MD DX11: 87 vs 80
Deus Ex: MD DX12: 83 vs 63
RotTR DX11: 152 vs 135
RotTR DX12: 168 vs 117
Total War: W DX11: 43 vs 40
Total War: W DX12: 42 vs 30

 

Πως είναι δυνατόν ο RyZen 7 να πηγαίνει καλύτερα στο non multithreaded friendly DX11 και να πατώνει στο DX12 ;

 

Πλήρης αντιστροφή κάθε θεωρητικής πρόβλεψης και μια μεγάλη πρόκληση για κάθε hardware guru να απαντήσει.

 

Πάνω από όλα όμως, πρέπει να το ψάξει και να το φτιάξει η AMD σε συνεργασία με Microsoft, Game Developers και όποιον άλλον χρειαστεί.

 

Είναι γεγονός ότι η πλατφόρμα είναι πολύ καινούργια και θα υπάρξουν και νέα microcodes για τις CPUs και νέα firmware/BIOS για τις μητρικές και νέα patches/ updates για τα Windows (P-states και Windows Schedulers) και νέοι compilers για Zen architecture και φυσικά patches στα παιχνίδια.

 

Πραγματικά πιστεύω ότι βλέπουμε αυτή την στιγμή το κατώφλι επιδόσεων της πλατφόρμας, με μία και μόνη αχίλλειο πτέρνα - το 1080p gaming - και από εδώ και στο εξής οι επιδόσεις μπορούν μόνο να ανέβουν στην συγκεκριμένη αδυναμία που ήρθε από το πουθενά και δεν κολλάει με την συνολική εικόνα της CPU.

 

Το θέμα είναι, πόσο και πότε.

Έγινε επεξεργασία από NikosD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος l2phile έγραψε:

Είναι το σενάριο που περιγράφει το γομαρι. Αν δε βλέπεις διαφορά στην Χ ανάλυση ,όχι δεν σε ενδιαφέρει ποιον θα πάρεις. Παίρνεις τον φθηνότερο.

 

Το ότι Φεράρι = αλμερα ισχύει όμως σε ένα στενό δρομάκι στην πόλη. 

Μα το εγραψα και εγω πιο πισω, παιρνεις τον φθηνοτερο  που τερματιζει την Gpu σου στην αναλυση που εισαι.

Αν ομως θες να τον κρατησεις οσο το δυνατον περισσοτερο για να σε καλυψει και στις μελλοντικες Gpυ αναβαθμισεις, δεν θα να παρεις τον φθηνοτερο που σε καλυτπει σημερα αλλα τον ταχυτερο.


Τωρα το να λεμε οτι εμενα με καλυπτει το χ και ας ειναι το ψ ταχυτερο, αρα το χ ειναι καλυτερο αφου καλυπτει εμενα,καταλαβαινεις και συ οτι δεν ειναι επιχειρημα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, 9000+rpm said:

Τωρα το να λεμε οτι εμενα με καλυπτει το χ και ας ειναι το ψ ταχυτερο, αρα το χ ειναι καλυτερο αφου καλυπτει εμενα,καταλαβαινεις και συ οτι δεν ειναι επιχειρημα.

Όπως και το να λέμε αφού το ψ είναι ταχύτερο το χ είναι σαπίλα. Να συμφωνήσουμε οτι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Όπως και το να λέμε αφού το ψ είναι ταχύτερο το χ είναι σαπίλα. Να συμφωνήσουμε οτι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Δειξε μου ενα ποστ που εγραψα οτι το ψ ( στον ryzen αναφερεσε φανταζομαι μιας και για αυτον γινετε η κουβεντα) ειναι σαπιλα.

Ισα ισα που εχω γραψει ισα με 3-4 φορες ως τωρα οτι με με τους ryzen η αμδ εκανε τεραστιο αλμα και οτι ειδικα ο 1700 ειναι παρα πολυ καλως στα λεφτα του για καποιον που θελει ενα δυνατο all around συστημα.

 

Και γενικα στο παρον thread δεν ειδα κανενα να γραφει οτι οι ryzen ειναι σαπιλα, ισα ισα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε έκανα quote γιατί η φράση σου δίνει την ευκαιρία για να βάλω μια γενικότερη βάση κατανόησης όχι επειδή είπες κάτι ταπεινωτικό.

Και φυσικά δεν επιτέθηκα σε σένα η κάποιον άλλο. Συζήτηση κάνουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Σε έκανα quote γιατί η φράση σου δίνει την ευκαιρία για να βάλω μια γενικότερη βάση κατανόησης όχι επειδή είπες κάτι ταπεινωτικό.

Και φυσικά δεν επιτέθηκα σε σένα η κάποιον άλλο. Συζήτηση κάνουμε.

 

Δεν ειπα οτι μου επιτεθηκες η οτιδηποτε τετοιο.

Ετσι οπως το διατυπωσες ειναι σαν να λες οτι εγω η καποιος αλλος εγραψε οτι οι ryzen ειναι σαπιοι, αντιθετως ουτε εγω, αλλα ουτε και κανεις αλλος ειδα να υποβαθμιζει τα εν λογο chip στο παρον thread. Το τονιζω για να μην γινονται παρανοησεις.

 

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, 9000+rpm said:

Δεν ειπα οτι μου επιτεθηκες η οτιδηποτε τετοιο.

Ετσι οπως το διατυπωσες ειναι σαν να λες οτι εγω η καποιος αλλος εγραψε οτι οι ryzen ειναι σαπιοι, αντιθετως ουτε εγω, αλλα ουτε και κανεις αλλος ειδα να υποβαθμιζει τα εν λογο chip στο παρον thread.

 

Πολλάκις αναφέρθηκε ή υπονοήθηκε στο παρών νήμα οτι δεν είναι καλό gaming CPU.

Εγώ έχω την άποψη οτι είναι μια χαρά ακόμα και για gaming και εξήγησα το γιατί.

The truth, like beauty, is in the eye of the beholder.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Πολλάκις αναφέρθηκε ή υπονοήθηκε στο παρών νήμα οτι δεν είναι καλό gaming CPU.

Εγώ έχω την άποψη οτι είναι μια χαρά ακόμα και για gaming και εξήγησα το γιατί.

The truth, like beauty, is in the eye of the beholder.

Δεν νομιζω να εγραψε κανεις οτι με τον 1700  δεν μπορεις να παιξεις και παιχνιδια.

Το οτι το "δυνατο χαρτι" αυτων τον cpu δεν ειναι το gaming παντως ισχυει, και αυτο δεν ειναι προσωπικη αποψη η γνωμη, ειναι γεγονος.

Εδω η ιδια amd βγαινει και υποσχεται patch που θα αυξανουν τις gaming επιδοσεις, παραδεχεται οτι υπαρχει θεματακι εκει.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, 9000+rpm said:

Δεν νομιζω να εγραψε κανεις οτι με τον 1700 για παραδειγμα δεν μπορεις να παιξεις και παιχνιδια.

Το οτι το "δυνατο χαρτι" αυτων τον cpu δεν ειναι το gaming παντως ισχυει, και αυτο δεν ειναι προσωπικη αποψη η γνωμη, ειναι γεγονος.

Δεν θα διαφωνήσω αλλά θα το αναλύσω λίγο περισσότερο.

Το δυνατό χαρτί των  Ryzen 7 δεν είναι το hardcore gaming, ναι είναι γεγονός και ευχόμαστε αυτό να βελτιωθεί μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Δεν θα διαφωνήσω αλλά θα το αναλύσω λίγο περισσότερο.

Το δυνατό χαρτί των  Ryzen 7 δεν είναι το hardcore gaming, ναι είναι γεγονός και ευχόμαστε αυτό να βελτιωθεί μελλοντικά.

Ναι ρε συ αλλα μου ξεκινας την κουβεντα" οι ryzen δεν ειναι σαπιοι" συνεχιζεις λεγοντας " οκ δεν εγραψε κανεις οτι ειναι σαπιοι, αλλα καποιοι υπονοησαν οτι δεν ειναι καλα cpu για gaming" και τελος κλεινεις "το δυνατο χαρτι των ryzen δεν ειναι το hardcore gaming".

Απο αλλου ξεκινησες και στο τελος κατεληξες να λεμε το ιδιο.

Η ιδια η αμδ παραδεχεται πως υπαρχει θεματακι στο gaming performance και υποσχεται patch, δεν το λεμε "εμεις".

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 9000+rpm said:

Μα το εγραψα και εγω πιο πισω, παιρνεις τον φθηνοτερο  που τερματιζει την Gpu σου στην αναλυση που εισαι.

Αν ομως θες να τον κρατησεις οσο το δυνατον περισσοτερο για να σε καλυψει και στις μελλοντικες Gpυ αναβαθμισεις, δεν θα να παρεις τον φθηνοτερο που σε καλυτπει σημερα αλλα τον ταχυτερο.


Τωρα το να λεμε οτι εμενα με καλυπτει το χ και ας ειναι το ψ ταχυτερο, αρα το χ ειναι καλυτερο αφου καλυπτει εμενα,καταλαβαινεις και συ οτι δεν ειναι επιχειρημα.

Το σάπιοι είναι μια υπερβολή που χρησιμοποίησα για να τονίσω τις δύο πλευρές ενός θέματος/άποψης, τώρα αν εσύ το πήρες κυριολεκτικά πάσο.

Το ίδιο αναλογεί σε αυτό που πρότεινες, μην πάρεις αυτό που σε καλύπτει σήμερα αλλά το ταχύτερο.

Εγώ σου λέω οτι παίρνω αυτό που με καλύπτει σήμερα και αύριο παίρνω αυτό που θα με καλύπτει αύριο γιατί δεν μπορείς να μου εγγυηθείς οτι συνολικά θα δώσω λιγότερα χρήματα από το να πάρω το ταχύτερο σήμερα.

Τέλος δεν νομίζω κανείς να είπε οτι ο Ryzen είναι ο καλύτερος επειδή τον καλύπτει. Μπορεί η καταλληλότερη επιλογή για εκείνον αλλά σίγουρα όχι η καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος NikosD έγραψε:

Διαβάζοντας μαζεμένα 5 reviews σήμερα το πρωί, έχουν μείνει ακόμα πολλές απορίες και κενά σε σχέση με την πραγματική συμπεριφορά/ απόδοση του επεξεργαστή σε θέματα που δεν άγγιξαν τα περισσότερα reviews (πάντα εννοώ από μεγάλα sites), όπως:

 

1) Ρολόγια σε all-core 8C/16T λειτουργία ( όχι μόνο με 1-2 cores active)

     Πως ακριβώς δουλεύει το precision boost και το XFR από τον 1700 μέχρι τον 1800X σε 8C/16T workload ;

 

2) Πραγματικό power consumption (όχι ονομαστικό TDP) και θερμοκρασίες σε σχέση με ρολόγια.

 

3) Overclocking από τον 1700 μέχρι τον 1800X

 

4) Memory overclocking πάνω από 2400MHz

 

Από αυτά που είδα, με εντυπωσίασε κάτι που δεν έχει τονιστεί πολύ και είναι το HyperTransport v2.0 (δηλαδή το Infinity Fabric) όπου στο Cinebench 15 που σε single thread ο 1800X υπολείπεται 10% στο IPC από Kaby 7700K, έρχεται το multi-thread cinebench και τον βγάζει με ίδιο IPC με τον 7700Κ (!)

 

Άρα η επικοινωνία των cores, caches κτλ είναι ένα level πάνω από Intel.

 

Κι ενώ βλέπεις αυτά, έρχεται το ταπεινό WinRAR και σου καταστρέφει την εικόνα (λίγοι παρατήρησαν ότι ο RyZen 7 πατώνει τρομακτικά και αναπάντεχα σε αυτό το πολύ δημοφιλές compression/ decompression πρόγραμμα)

 

Και φυσικά, για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας, ο ελέφαντας στο δωμάτιο είναι το 1080p gaming.

 

Ομολογώ ότι έμεινα έκπληκτος όταν διάβασα αυτό το πινακάκι:

 

                                 7700K vs 1800X:

Battlefield 1 DX11: 116 vs 122
Battlefield 1 DX12: 127 vs 90
Deus Ex: MD DX11: 87 vs 80
Deus Ex: MD DX12: 83 vs 63
RotTR DX11: 152 vs 135
RotTR DX12: 168 vs 117
Total War: W DX11: 43 vs 40
Total War: W DX12: 42 vs 30

 

Πως είναι δυνατόν ο RyZen 7 να πηγαίνει καλύτερα στο non multithreaded friendly DX11 και να πατώνει στο DX12 ;

 

Πλήρης αντιστροφή κάθε θεωρητικής πρόβλεψης και μια μεγάλη πρόκληση για κάθε hardware guru να απαντήσει.

 

Πάνω από όλα όμως, πρέπει να το ψάξει και να το φτιάξει η AMD σε συνεργασία με Microsoft, Game Developers και όποιον άλλον χρειαστεί.

 

Είναι γεγονός ότι η πλατφόρμα είναι πολύ καινούργια και θα υπάρξουν και νέα microcodes για τις CPUs και νέα firmware/BIOS για τις μητρικές και νέα patches/ updates για τα Windows (P-states και Windows Schedulers) και νέοι compilers για Zen architecture και φυσικά patches στα παιχνίδια.

 

Πραγματικά πιστεύω ότι βλέπουμε αυτή την στιγμή το κατώφλι επιδόσεων της πλατφόρμας, με μία και μόνη αχίλλειο πτέρνα - το 1080p gaming - και από εδώ και στο εξής οι επιδόσεις μπορούν μόνο να ανέβουν στην συγκεκριμένη αδυναμία που ήρθε από το πουθενά και δεν κολλάει με την συνολική εικόνα της CPU.

 

Το θέμα είναι, πόσο και πότε.

1) To XFR απλώς δίνει (υπάρχει αυτόματο cap αυτή τη στιγμή) 100MHz σε ACT και SCT στα X μοντέλα, χωρίς να είναι αυτό εγγυημένο. Ο 1700 έχει 3.2 ACT. Διάβασα ότι κανονικά δίνει και 50MHz στα non X μοντέλα αλλά δεν το έχω επαληθεύσει κάπου.

2) 110W μέγιστη σε πραγματικό full load για τον 1800X stock. Εκτίμηση για τους υπόλοιπους: 1700X (85-100) και 1700 (65-75).

3) Μέγιστο ACOC: 1800X~4.2, 1700X~4.1, 1700~4.0.

4) Από ότι φαίνεται μετά τα τελευταία BIOS δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και για DDR4-3400 (1700MHz DC). Αυτό βέβαια εξαρτάται και από τη μητρική.

 

Το SMT δίνει περίπου ~5% παραπάνω απόδοση κατά μέσο όρο σε συνθετικά benches από το HT του Kaby Lake.

 

Όσον αφορά το gaming υπάρχουν διάφορες θεωρίες. Αφενός, προς το παρόν, τα Windows δε μπορούν να 'καταλάβουν' ότι είναι 8C/16T. Unoptimized games για 16Τ. Bandwidth bottleneck μεταξύ των 2 CCX.

 

Είναι φανερό πάντως ότι ακόμα και στα games, οι Ryzen έχουν λιγότερο load από τον 7700Κ, πράγμα λογικό αφού είναι φανερό από τα synthetics (εκτός από αυτά που χρησιμοποιούν FMA instructions) έχουν έως διπλάσιο horsepower.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Το σάπιοι είναι μια υπερβολή που χρησιμοποίησα για να τονίσω τις δύο πλευρές ενός θέματος/άποψης, τώρα αν εσύ το πήρες κυριολεκτικά πάσο.

Το ίδιο αναλογεί σε αυτό που πρότεινες, μην πάρεις αυτό που σε καλύπτει σήμερα αλλά το ταχύτερο.

Εγώ σου λέω οτι παίρνω αυτό που με καλύπτει σήμερα και αύριο παίρνω αυτό που θα με καλύπτει αύριο γιατί δεν μπορείς να μου εγγυηθείς οτι συνολικά θα δώσω λιγότερα χρήματα από το να πάρω το ταχύτερο σήμερα.

Τέλος δεν νομίζω κανείς να είπε οτι ο Ryzen είναι ο καλύτερος επειδή τον καλύπτει. Μπορεί η καταλληλότερη επιλογή για εκείνον αλλά σίγουρα όχι η καλύτερη.

 

Δεν ειπα ουτε παρε εκεινο ουτε παρε το αλλο.

Ρωτουσε 2 συγκεκριμενα πραγματα και του εδωσα 2 συγκεκριμενες απαντησεις, γιατι  μεταφραζεις τις απαντηση που εδωσα "μην παρεις αυτο που σε καλυπτει σημερα, παρε το ταχυτερο" και δεν χρησιμοποιεις ως μεταφραση το πρωτο σκελος της απαντησης μου "παρε το φθηνοτερο cpu που τερματιζει την τωρινη σου gpu"?

 

Καλα εγραψα πιο πισω οτι παντου φανταζεσται συνομοσιες και πλεχτανες κατα τις amd.

 

 

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, 9000+rpm said:

 

Δεν ειπα ουτε παρε εκεινο ουτε παρα το αλλο.

Ρωτουσε 2 συσκεκριμενα πραγματα και του εδωσα 2 συγκεριμενες απαντησεις, γιατι  μεταφρασες τις απαντηση που εδωσα "μην παρεις αυτο που σε καλυπτει σημερα, παρε το ταχυτερο" και δεν χρησιμοποιεις ως μεταφραση το πρωτο σκελος της απαντησης μου "παρε το φθηνοτερο cpu που τερματιζει την τωρινη σου gpu"?

 

Καλα εγραψα πιο πισω οτι παντου φανταζεσται συνομοσιες και πλεχτανες κατα τις amd.

 

 

Δηλαδή ακόμα και εσύ ενώ απαριθμείς τις 2 όψεις ενός νομίσματος και προτείνεις την μία δεν μπορείς να δεχθείς το ίδιο σε μια άλλη περίπτωση (gaming-hardcore gaming).

Και κατασκευάζεις επιχείρημα που δεν χρησιμοποίησε κανένας λογικός άνθρωπος εδώ μέσα (" Τωρα το να λεμε οτι εμενα με καλυπτει το χ και ας ειναι το ψ ταχυτερο, αρα το χ ειναι καλυτερο αφου καλυπτει εμενα,καταλαβαινεις και συ οτι δεν ειναι επιχειρημα." )

Επαναλαμβάνω δεν νομίζω κανείς να είπε οτι ο Ryzen είναι ο καλύτερος επειδή τον καλύπτει. Μπορεί η καταλληλότερη επιλογή για εκείνον αλλά σίγουρα όχι η καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα αυτό που με προβληματίζει και δεν βλέπω να το συζητάτε είναι το κόστος της μητρικής. Υποτίθεται ότι οι ryzen είναι consumer line. Αντί να βλέπουμε τα καλά (όχι κορυφαία) mobo στα 90 με 130 € που έπαιζαν με τους 8XXX, τώρα ξεκινάμε από το 300αρι κι έχει ο θεός... Ακόμα κι όταν ο 8150 κόστιζε 280+ ευρώ, πάλι έβρισκες αξιοπρεπές mobo στα 90. Tώρα; Επίσης η εκάστοτε sabertooth για amd είχε περίπου ένα κατοστάρικο κάτω από την αντίστοιχη για intel. Θέλω να πω ότι το κόστος της mobo θα παίξει το ρόλο του στο συνολικό vfm της πλατφόρμας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1) To XFR απλώς δίνει (υπάρχει αυτόματο cap αυτή τη στιγμή) 100MHz σε ACT και SCT στα X μοντέλα, χωρίς να είναι αυτό εγγυημένο. Ο 1700 έχει 3.2 ACT. Διάβασα ότι κανονικά δίνει και 50MHz στα non X μοντέλα αλλά δεν το έχω επαληθεύσει κάπου.

Το precision boost και το XFR είναι μυστήρια τραίνα.

Ενώ θεωρητικά δίνουν μόνο μέχρι 2 active cores και σε all core workload στον 1800X θα έπρεπε να τρέχει max 3.7GHz, διαβάζω ότι στο multithreaded cinebench χτυπούσε 4.1GHz κατά την διάρκεια του test

Αν δεις workloads σε 8C/16T με all core overclocking@3.9GHz, δεν μπορούν να ξεπεράσουν τον 1800X στα 3.7GHz all core stock.

Περίεργα πραγματα

2) 110W μέγιστη σε πραγματικό full load για τον 1800X stock. Εκτίμηση για τους υπόλοιπους: 1700X (85-100) και 1700 (65-75).

Βλέπω το prime95 που τερμάτιζε το power consumption σε Intel με small FFTS να δίνει περίπου εκεί που λες 110W.

Στον Ryzen όμως παίζουν αλλά workloads που τον stock 1800X τον φτάνουν έως και 140W

3) Μέγιστο ACOC: 1800X~4.2, 1700X~4.1, 1700~4.0.

Αυτά διαβάζω κι εγώ αλλά θέλω μεγαλύτερα sites να το γράψουν.

4) Από ότι φαίνεται μετά τα τελευταία BIOS δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και για DDR4-3400 (1700MHz DC). Αυτό βέβαια εξαρτάται και από τη μητρική.

Θετικό

Το SMT δίνει περίπου ~5% παραπάνω απόδοση κατά μέσο όρο σε συνθετικά benches από το HT του Kaby Lake.

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Από την στιγμή που κλείνοντας το SMT κάποια παιχνίδια παίρνουν πάνω τους, θυμίζει λίγο πρώτες προσπάθειες HyperThreading της Intel, αλλά στο πολύ βελτιωμένο φυσικά.

Απλά έχει παιδικές αρρώστιες ως πρώτη προσπάθεια της AMD.

Όσον αφορά το gaming υπάρχουν διάφορες θεωρίες. Αφενός, προς το παρόν, τα Windows δε μπορούν να 'καταλάβουν' ότι είναι 8C/16T. Unoptimized games για 16Τ. Bandwidth bottleneck μεταξύ των 2 CCX.

 

Είναι φανερό πάντως ότι ακόμα και στα games, οι Ryzen έχουν λιγότερο load από τον 7700Κ, πράγμα λογικό αφού είναι φανερό από τα synthetics (εκτός από αυτά που χρησιμοποιούν FMA instructions) έχουν έως διπλάσιο horsepower.

Δεν εξηγείται ότι στο watch dogs 2 που απλώνει σε 16 threads με 80% CPU utilization στον 1800X, καταφέρνει να είναι πίσω όχι μόνο από τον 6900K αλλά και από τον 7700K.

Δεν θα έπρεπε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, 9000+rpm said:

Εδω η ιδια amd βγαινει και υποσχεται patch που θα αυξανουν τις gaming επιδοσεις, παραδεχεται οτι υπαρχει θεματακι εκει.

Πιο πολύ δικαιολογίες είναι αυτά για να μην μειωθεί ο ρυθμός των πωλήσεων. Το κατά πόσο στέκουν θα το δούμε στο μέλλον, αλλά δεν αποκλείω να δούμε κάτι ανάλογο με τους 81Χ0 και 83Χ0, δηλαδή κάποιο νεώτερο rev σε 12-18 μήνες που να αποδίδει εξίσου καλά και στα παιχνίδια. Κάτι κάπου κάπως με την σχεδίαση του chip έχει στραβώσει στα παιχνίδια. Και το πιστεύω αυτό λόγω κονσολών. Τα παιχνίδια που προέρχονται από κονσόλες, ήδη θα πρέπει να είναι optimized για 8 κανονικούς και πολύ περισσότερο, AMD πυρήνες.

 

Όσοι ασχολείστε με benchmarks σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από μένα, επειδή τώρα δεν μου έρχεται κάτι, έχετε στο μυαλό κάποια εφαρμογή που να λειτουργεί παρόμοια με τα παιχνίδια, δηλαδή να ζητάει από επεξεργαστή και κάρτα γραφικών ταυτόχρονα να ξεσκίζονται και να την έχουν δοκιμάσει στα reviews? Αν παρουσιάζει τα ίδια θέματα σε αυτή ο Ryzen, τότε είναι σχεδιαστικό το πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

 

Όσοι ασχολείστε με benchmarks σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από μένα, επειδή τώρα δεν μου έρχεται κάτι, έχετε στο μυαλό κάποια εφαρμογή που να λειτουργεί παρόμοια με τα παιχνίδια, δηλαδή να ζητάει από επεξεργαστή και κάρτα γραφικών ταυτόχρονα να ξεσκίζονται και να την έχουν δοκιμάσει στα reviews? Αν παρουσιάζει τα ίδια θέματα σε αυτή ο Ryzen, τότε είναι σχεδιαστικό το πρόβλημα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Trexx said:

Πάντως εμένα αυτό που με προβληματίζει και δεν βλέπω να το συζητάτε είναι το κόστος της μητρικής. Υποτίθεται ότι οι ryzen είναι consumer line. Αντί να βλέπουμε τα καλά (όχι κορυφαία) mobo στα 90 με 130 € που έπαιζαν με τους 8XXX, τώρα ξεκινάμε από το 300αρι κι έχει ο θεός... Ακόμα κι όταν ο 8150 κόστιζε 280+ ευρώ, πάλι έβρισκες αξιοπρεπές mobo στα 90. Tώρα; Επίσης η εκάστοτε sabertooth για amd είχε περίπου ένα κατοστάρικο κάτω από την αντίστοιχη για intel. Θέλω να πω ότι το κόστος της mobo θα παίξει το ρόλο του στο συνολικό vfm της πλατφόρμας.

Τα παράπονα αυτά πάνε στους κατασκευαστές των μητρικών. Οι οποίοι κοιτάνε το συμφέρον τους και όχι το δικό μας. Και το συμφέρον τους λέει ότι αν δώσουν σε έναν επεξεργαστή σαν τον Ryzen φτηνές μητρικές, τις Intel θα τις κάνουν είτε κάδρα, είτε κολάρα. Όταν έχεις μία πλατφόρμα υποδεέστερη της άλλης (AM3+ ή FM2+ έναντι 1151) θα κοστολογήσεις τις μητρικές της υποδεέστερης πλατφόρμας χαμηλότερα. Όταν όμως έχεις δύο ισοδύναμες, δεν θα πας να κοστολογήσεις την μία (AM4) στο 50%-70% της άλλης (2011), διότι στην καλύτερη περίπτωση θα φας κράξιμο από αυτούς που θα θέλουν να αγοράσουν την ακριβή(2011), στην χειρότερη θα πουλάς μόνο την φτηνή(AM4).

 

Η AMD έχει φτιάξει μια πλατφόρμα η οποία βασίζεται σε χαμηλού κόστους chipsets και δεν υποστηρίζει υψηλού ίσως κόστους χαρακτηριστικά(quad channel). Αν υποθέσουμε ότι δεν προσπαθεί να βγάλει 80% κέρδος από τα chipsets, η ευθύνη για την κοστολόγηση των μητρικών πέφτει στους κατασκευαστές των μητρικών.

 

Και ποιος είπε ότι δεν έχει σχολιαστεί; Εγώ έχω γράψει τουλάχιστον 2-3 φορές ότι οι τιμές δεν είναι καλές και ότι θυμίζουν Intel πλατφόρμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.