Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

πριν 13 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Βλέπω το prime95 που τερμάτιζε το power consumption σε Intel με small FFTS να δίνει περίπου εκεί που λες 110W.

Στον Ryzen όμως παίζουν αλλά workloads που τον stock 1800X τον φτάνουν έως και 140W

Διάβασε το power consumption paragraph στο παρακάτω:

https://forums.anandtech.com/threads/ryzen-strictly-technical.2500572/

 

O 'TheStilt' είναι πραγματικά εξαιρετικός και θα διαπιστώσεις πιστεύω ότι το άρθρο του είναι πολύ καλύτερο από ότι άλλο κυκλοφόρησε αυτές τις μέρες σε reviews. Επιμένω να πιστεύω τα δικά του νούμερα από οποιουδήποτε άλλου που έκανε review.

 

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

 

Δεν εξηγείται ότι στο watch dogs 2 που απλώνει σε 16 threads με 80% CPU utilization στον 1800X, καταφέρνει να είναι πίσω όχι μόνο από τον 6900K αλλά και από τον 7700K.

Δεν θα έπρεπε.

Σαφώς και δε θα έπρεπε. Προς το παρόν δε μπορούμε να ξέρουμε που οφείλεται. Όπως είπα υπαρχουν αναφορές όπου τα Windows αντιμετωπίζουν τον επεξεργαστή ως 16C/16T 'βλέποντας' μάλιστα και cache για τα secondary threads (SMT)!!!

 

Στο τελευταίο video που έγινε στα 720p, είναι φανερό ότι ο ryzen έχει χαμηλότερα FPS και αρκετά χαμηλότερο load από τον 7700Κ, χωρίς να υπάρχει GPU bottleneck.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, dfk_7677 said:

1) To XFR απλώς δίνει (υπάρχει αυτόματο cap αυτή τη στιγμή) 100MHz σε ACT και SCT στα X μοντέλα, χωρίς να είναι αυτό εγγυημένο. Ο 1700 έχει 3.2 ACT. Διάβασα ότι κανονικά δίνει και 50MHz στα non X μοντέλα αλλά δεν το έχω επαληθεύσει κάπου.

Αυτό εδώ μάλλον θυμάσαι

mini-13_amd_ryzen_7_1700x.jpg

 

 

 

9 minutes ago, Trexx said:

 

Από ότι κατάλαβα δεν στρεσάρει την κάρτα γραφικών όπως ένα παιχνίδι. Ξέρεις πως το σκέφτομαι; Ένα παιχνίδι μπορεί να στρεσάρει επεξεργαστή και κάρτα γραφικών όπως ένα 4K random read/write benchmark ένα αποθηκευτικό μέσο, ενώ το παραπάνω benchmark ίσως να είναι περισσότερο σαν ένα sequential read/write benchmark ενός αποθηκευτικού μέσου.

 

Πάντως βρήκα μια μέτρηση με λίγο googling

001_800.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Δηλαδή ακόμα και εσύ ενώ απαριθμείς τις 2 όψεις ενός νομίσματος και προτείνεις την μία δεν μπορείς να δεχθείς το ίδιο σε μια άλλη περίπτωση (gaming-hardcore gaming).

Και κατασκευάζεις επιχείρημα που δεν χρησιμοποίησε κανένας λογικός άνθρωπος εδώ μέσα (" Τωρα το να λεμε οτι εμενα με καλυπτει το χ και ας ειναι το ψ ταχυτερο, αρα το χ ειναι καλυτερο αφου καλυπτει εμενα,καταλαβαινεις και συ οτι δεν ειναι επιχειρημα." )

Επαναλαμβάνω δεν νομίζω κανείς να είπε οτι ο Ryzen είναι ο καλύτερος επειδή τον καλύπτει. Μπορεί η καταλληλότερη επιλογή για εκείνον αλλά σίγουρα όχι η καλύτερη.

Μια χαρα χρησιμοποιηθηκε δεν το κατασκευασα εγω.

Φιλος πιο πισω ειπε ως επηχειρημα, "μια ζωη με 30-40 καρε επαιζα, δεν με νοιαζει να με κοβει και 10 καρε ο cpu".

Δεκτο που δεν τον νοιαζει, οχι δεκτο σαν επειρημα οταν συζηταμε πιο cpu ειναι καλυτερο για gaming.

Επισης λες και ξανα λες οτι προτεινα κατι. Που ακριβως προτεινα πηγενε αγορασε εκεινο η  το αλλο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

@dfj_7677

Το link το έχω ανεβάσει και εγώ σε προηγούμενο post και είναι μακράν το καλύτερο, αλλά χωρίς να εξηγεί τίποτα.

Είναι raw numbers από ότι θυμάμαι.

Θα το ξαναδώ, γιατί πραγματικά ο τύπος πρέπει να δούλευε κάνα μήνα για αυτό το review


Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

@dfj_7677

Το link το έχω ανεβάσει και εγώ σε προηγούμενο post και είναι μακράν το καλύτερο, αλλά χωρίς να εξηγεί τίποτα.

Είναι raw numbers από ότι θυμάμαι.

Θα το ξαναδώ, γιατί πραγματικά ο τύπος πρέπει να δούλευε κάνα μήνα για αυτό το review

 

Ναι το ξέρω ότι είχε παρατεθεί (αλλά δε θυμόμουν ότι ήσουν εσύ), απλά δεν ήθελα να ψάχνω να βρω το post να κάνω παράθεση :p

 

Όποιος ενδιαφέρεται για λεπτομέρεις και πολύ ζουμερά πράγματα που δεν τα βλέπεις σε κανονικά reviews, αξίζει να αφιερώσει χρόνο.

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, 9000+rpm said:

Μια χαρα χρησιμοποιηθηκε δεν το κατασκευασα εγω.

Φιλος πιο πισω ειπε ως επηχειρημα, "μια ζωη με 30-40 καρε επαιζα, δεν με νοιαζει να με κοβει και 10 καρε ο cpu".

Δεκτο που δεν τον νοιαζει, οχι δεκτο σαν επειρημα οταν συζηταμε πιο cpu ειναι καλυτερο για gaming.

Επισης λες και ξανα λες οτι προτεινα κατι. Που ακριβως προτεινα πηγενε αγορασε εκεινο η  το αλλο?

 

 

Επειδή μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε τελευταία προσπάθεια και θα το κλείσω εδώ.

Αυτό λοιπόν ακριβώς που χονδροειδώς ειπώθηκε είναι η διαφορά (2 όψεις) gaming & hardcore gaming που δεν καταλαβαίνεις.

Εγώ ο ίδιος είπα οτι δεν είναι το hardcore gaming το δυνατό του χαρτί ενώ εσύ επιμένεις γενικώς.

Άσε με λοιπόν εμένα να παίζω Civ με 40fps και να είμαι χαρούμενος και εσύ BF1 με 144fps και να είσαι ακόμα πιο χαρούμενος.

 

Τέλος ανέφερα οτι πρότεινες μια επιλογή ανάμεσα σε δύο απλώς για να διακρίνεις οτι όντως μόνος σου ανέφερες 2 διαφορετικές απόψεις όχι για να σου αποδώσω δόλο και δεν επαναλήφθηκα.

 

Όπως και να έχει σου εύχομαι μια καλή ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Higher is better.

Πρωτον δεν ειναι χρονοι.

Δευτερον στον δευτερο τριτο τεταρτο cpu εχει στα δεξια ποσο (%) υπολείπονται(-) απο τον πρωτο.

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Επειδή μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε τελευταία προσπάθεια και θα το κλείσω εδώ.

Αυτό λοιπόν ακριβώς που χονδροειδώς ειπώθηκε είναι η διαφορά (2 όψεις) gaming & hardcore gaming που δεν καταλαβαίνεις.

Εγώ ο ίδιος είπα οτι δεν είναι το hardcore gaming το δυνατό του χαρτί ενώ εσύ επιμένεις γενικώς.

Άσε με λοιπόν εμένα να παίζω Civ με 40fps και να είμαι χαρούμενος και εσύ BF1 με 144fps και να είσαι ακόμα πιο χαρούμενος.

 

Τέλος ανέφερα οτι πρότεινες μια επιλογή ανάμεσα σε δύο απλώς για να διακρίνεις οτι όντως μόνος σου ανέφερες 2 διαφορετικές απόψεις όχι για να σου αποδώσω δόλο και δεν επαναλήφθηκα.

 

Όπως και να έχει σου εύχομαι μια καλή ημέρα.

 

Oύτε κι αυτό είναι σωστό. Γιατί στο hardcore gaming (δλδ 2Κ-4Κ) άριστα τα πάει. Στο competitive φαίνεται να μην τα πάει καλά αλλά και στο mainstream (1080p).

Τουλάχιστον σε αυτό το launch κυριαρχεί η σοβαρότητα και δεν πάμε να βγάλουμε κάθε game σκάρτο και κακογραμμένο, για να καταλήξουμε ότι ο 1800X έρχεται απ το μέλλον όπως ο bulldozer. Kι όταν κάτι στο χώρο έρχεται απ το μέλλον, πρώτα έρχονται οι ....μέλισσες (-> EOL) και μετά το μέλλον.

 

Το βασικό πρόβλημα στο gaming δεν είναι τα 5-10 καρέ πάνω κάτω. Είναι ότι στο πολυδιαφημισμένο dx12 μπλα μπλα τα πράγματα δεν είναι τα αναμενόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Κι ερχόμαστε πάλι στην ίδια συζήτηση: γιατί στα benchmarks, ακόμα και σε αυτά που αφορούν σε παιχνίδια αλλά δεν είναι των παιχνιδιών, πάει καλύτερα αλλά στα παιχνίδια αυτό δεν φαίνεται; Χμμμ.... Εάν ήταν θέμα των Windows και του πως βλέπουν το SMT τότε αυτό θα είχε αντίκτυπο παντού, όχι μόνο στα παιχνίδια. Σωστά;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Επειδή μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε τελευταία προσπάθεια και θα το κλείσω εδώ.

Αυτό λοιπόν ακριβώς που χονδροειδώς ειπώθηκε είναι η διαφορά (2 όψεις) gaming & hardcore gaming που δεν καταλαβαίνεις.

Εγώ ο ίδιος είπα οτι δεν είναι το hardcore gaming το δυνατό του χαρτί ενώ εσύ επιμένεις γενικώς.

Άσε με λοιπόν εμένα να παίζω Civ με 40fps και να είμαι χαρούμενος και εσύ BF1 με 144fps και να είσαι ακόμα πιο χαρούμενος.

 

 

Οχι δεν ξεκινησε ετσι η κουβεντα.

Ξεκινησες λεγοντας οτι καποιοι λενε οτι ο ryzen ειναι σαπιοι,(ουδεποτε ειπωθηκε κατι τετοιο) και στις συνεχεια αλλαξες τροπαραιο και ελεγες " καποιοι ειπανε οτι δεν ειναι καλο gaming cpu o ryzen" για να καταληξεις στο τελος να λες " το hardcore gaming δεν ειναι το δυνατο χαρτι  του ryzen".

Δεν ειμαι εγω αυτος που αλλα λεμε και αλλα καταλαβαινω, εσυ εισαι αυτος που φασκει και αντιφασκει, και ανακαλυπτεις μαλιστα οτι προτεινα σε καποιον "παρε εκεινο".

Καλη συνεχεια επισης.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Μερικά νέα.

AMD SMT cores are mapped differently than Intel:
- Some websites claim than Intel logical core mapping is: thread 1 of every CPU 1,2,3..,8 and thread 2 of every CPU 9, 10, 11... 16.
- AMD Ryzen logical cores are apparently mapped sequentially (one core at a time): CPU1 = 1,2, CPU2 = 3,4... CPU8 = 15,16.
- This causes problems in game engines that core lock their 6-8 worker threads (assuming console port). A game engine like this would only use 3 or 4 cores (both SMT threads on each) on AMD 8-core Ryzen. This would explain huge gains seen by some reviewers when disabling hyperthreading.

----------------

G.SKILL Announces Flare X Series and FORTIS Series DDR4 Memory for AMD Ryzen
https://www.gskill.com/en/press/view/g-skill-announces-flare-x-series-and-fortis-series-ddr4-memory-for-amd-ryzen

BdtKzgvl.png

---------------

https://twitter.com/Dresdenboy/status/837219996166205442
(Context. Apparently, the reason AIDA64 is not reporting L2/L3 stats correctly is because they were not given a Ryzen sample before launch. Changes coming now.)

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Dante80 έγραψε:

- This causes problems in game engines that core lock their 6-8 worker threads (assuming console port). A game engine like this would only use 3 or 4 cores (both SMT threads on each) on AMD 8-core Ryzen. This would explain huge gains seen by some reviewers when disabling hyperthreading.

----------------

 

 

Μισό λεπτό. Υποτίθεται τόσον καιρό ότι οι ryzen θα έσπερναν και οι FX θα έπαιρναν τα πάνω τους ακριβώς επειδή μιλάμε για console ports και οι κονσόλες φοράνε 8πυρηνα amd. Καταλαβαίνω κάτι λάθος; Ειδικά ο @Petrossortep γράφει εδώ και καιρό πραγματείες με αυτό το επιχείρημα.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Ναι τώρα είμαι πιο αισιόδοξος.

Από ότι θυμάμαι το SMT του Ryzen είναι διαφορετικό από το Hyperthreading της Intel στο εξής σημείο.

Στην Intel τα δύο threads του ιδιου core είναι ισοδύναμα.

Στον Ryzen το ένα από τα threads παίρνει προτεραιοτητα και το δεύτερο thread του ίδιου πυρήνα, ανταγωνιζεται το πρώτο για τα resources.

Μακάρι να είναι το SMT γιατί νομίζω θα λυθεί σχετικά εύκολα και σύντομα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, GoMaR said:

Επειδή εχω αϋπνίες..

2 ερωτήσεις θα κάνω χωρίς να σημαίνει ότι υποστηρίζω κάποια μεριά.

εννοούμε δυο επεξεργαστές που σε ανάλυση 1024, έχουν 100 fps διαφορά,

σε ανάλυση 720, 20fps.

σε ανάλυση 1080,10 και στην ανάλυση(2κ,4κ) που παίζω καμία διαφορά.

 

Ποιος θεωρείται καλύτερος;

και

ποιος θεωρείται καλύτερα για μένα;

 

υ.γ τυχαία νούμερα.

υ.γ2 αν η διαφορά στην ανάλυση που παίζω έχουν 0,5-1fps την θεωρώ ίδια.

 

ευχαριστώ

Δε χρειάζονται καν θεωρίες. Θα σου δώσω ακριβές παράδειγμα. Δες το παρακάτω πίνακα:

 

L7w3DVI.jpg

 

Προφανώς ο καλύτερος επεξεργαστής για σένα είναι ο 8370 έτσι; Μακράν πιο φτηνός και πολυ καλή απόδοση.

 

Or is it?:

 

8Qz8x3I.jpg

 

4Κ το πρώτο, 1080p το δεύτερο.

 

Τι θα γίνει όταν θα βάλεις μία κάρτα που θα παίζει 4Κ τόσο καλά όσο το 1080p εδώ; Αντι να βγάζεις 110+ FPS με την νέα καρτάρα σου θα βγάζεις 85.

 

Για αυτό δε κοιτάς ΚΑΘΟΛΟΥ 4K/1440K   benchmarks.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.