Jump to content



WAMTA Season 2 Race #2 - Barcelona Moto - 5/3/2017


Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πάντως το multiclass με 3 classes είναι μεγάλο μπάχαλο imo και σε οδηγεί να τρέχεις αντισυμβατικά και χωρίς λογική.

Δεν έχω ξαναοδηγήσει τόσο μπαχάλ και ατσουμπάλ σε race εδώ και χρόνια.

Βασικά κάποια στιγμή ένιωσα σαν να είμαι 15 χρόνια πίσω και τρέχω colin macrae 2.:neo:

Για να κατανοήσετε το μέγεθος της βλακείας, στο fastest lap μου για να μη χαλάσω τον γύρο (έδειχνε 0,7 το delta:yikes:) με αργό μπρος και γρήγορο πίσω... προτίμησα ηρωική έξοδο στην γραμμή εκκίνησης στα αριστερά του akosma στα γρασίδια και όταν μετά άρχισαν τα ψάρια και διαφάνηκε το τετακέ το ίσιωσα στην αριστερή μπαριέρα.:D:D:D

 

Έχετε μειώσει damage ή χαλάει πιο δύσκολα στα τελευτάια patch???

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@uhu, ναι την θυμάμαι την φάση.....εγινα λιγο σάντουιτς και δεν ηξερα που να πάω. Την ίδια ωρα πηγε να με περάσει και η 919 απο δεξιά και έτσι προτιμησα να μεινω στην αγωνιστική γραμμή . Δεν φαντάστηκα οτι θα πήγαινες εκει να με περάσεις γιατι δεν ειχα αφήσει χωρο. Λέω , θα μεινει απο πίσω να με περάσει η 919 και μετα στην ευθεία εύκολα θα με περάσει απο δεξια ....

Γενικά είχα ενα πολύ καλό αγωνα με μερικους αναπάντεχα γρηγορους γυρους για μενα.... ελπίζω εκτος απο τον uhu να μην δημιουργησα προβλημα σε κανεναν άλλο.

Στην εκίνηση αν και πρωτος απο τα gt4 ( και αυτό έκπληξη για μένα!!) κοιμήθηκα και με περάσανε πολλοι...στην πορεία βρεθηκα δευτερος πίσω απο @tasosmich ο οποίος καθηστερησε πολύ πριν το pit stop του και τον εφτασα.... εκει πίεσα να κανω μερικούς γρήγορους γυρους πριν το δικό μου πιο συντομο  pit με αποτέλεσμα να βρεθω μετα τα πιτ μπροστα του με μια σχετικά ανετη διαφορά η οποία σταδιακά μειωνώταν μεχρι τον τερματισμό οπου ειμασταν σε απόσταση αναπνοης.....μπορει να μην ειχαμε μαχη ροδα με ροδα αλλα και η στρατιγική μαχη εχει την γοητεία της.

Συχαρητηρια @Dimitris Pappas και @Thodoris1884 , δεν ειδα τον αγώνα σας αλλα το αποτέλεσμα συνολικά για την ομάδα ειναι πολύ καλο !!!! εις ανώτερα :D

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ο αγωνας για εμενα εξελιχτηκε ομαλα χωρις κανενα απροοπτο με αλλους οδηγους... Μπραβο σε ολους παιδια... Στο πρωτο μισαωρο ειχαμε ενα σχετικο κυνηγητο με τον @aKosmas (μπραβο Κοσμα για την θεση, νομιζω σου αξιζε) ωστοσο το οτι δεν εκανα πολυ practise με κατεστρεψε καθως το αμαξι εκαιγε πιο πολυ αποσο ειχε υπολογισει στο qualify και αναγκαστηκα να πω πιτ νωρις... Επισης επειδη δεν μπορουσα εκεινη την ωρα να συγκεντρωθω και να υπολογισω ποσα Lt να βαλω εβαλα περισσοτερα ωστε να μην ρισκαρω 2ο πιτ με αποτελεσμα να χασω πολλα δευτερολεπτα στο πιτ στοπ...

 

Μραβο και στους διοργανοτες για τον κοπο τους...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσω λέγοντας μπράβο σε όλους όσους έτρεξαν χτες κ συγχαρητήρια όπως πάντα στους ποντιούχους κάθε κλάσης.

 

Ο αγώνας κύλησε ομαλά από οτι κατάλαβα για τους περισσότερους κ αυτό είναι ένα ευχάριστο δείγμα.

 

Προσωπικά είχα μόνο μια μικροεπαφή με τον Ηλία σε ένα ομολογουμένως δύσκολο σημείο οπότε no harm no foul.

 

Μετά το πιτ στόπ κ αφού για κάποιο λόγο έκανε περισσότερη ώρα να μου βάλει λάστιχα -δεν ξέρω αν φταίει το πιτ κονφίγκ- προσπάθησα να χαλαρώσω ρυθμό κ απλά να τερματίσω -κατά τη διάρκεια του αγώνα είχα την αίσθηση οτι πήγαινα πάρα πολύ αργά,μάλλον λόγω κούρασης-.Προσπάθησα να είμαι όσο πιο προσεκτικός μπορούσα με τις άλλες κλάσεις κ μόνο κανά δυο φορές εκβίασα το προσπέρασμα.Δεδομένης όμως της απαιτητικής φύσης της πίστας τα πήγαμε μια χαρά.Μέχρι κ ο κόντακτς λόγκερ μου είπε οτι του έλειψα. :)

 

Το μόνο παράπονο που εξέφρασα κιόλας μέσω discord ήταν όταν στον προτελευταίο γύρο έφτασα τον Γιάννη @John GTR κ πήρα μια μικρή τρομάρα γιατί παρότι είχε μπλε σημαία ίσως μπερδεύτηκε κ θέλησε να αμυνθεί της θέσης του.Σαφώς κ δεν είχα την απαίτηση να εξαφανιστείς από την πίστα,αλλά είχαμε 59 λεπτά να αγωνιστούμε για μια θέση.Σε κείνο το χρονικό σημείο έπρεπε απλά να με αφήσεις μιας κ από οτι θα κατάλαβες είχα το νου μου στον τερματισμό οπότε ήμουν τριπλά προσεκτικός.

 

Συμπερασματικά πέραν των μαχών στην αρχή του αγώνα που ανέβασε την αδρεναλίνη μετά τα πράγματα ηρέμησαν κ πήγαν καλά.

 

Βίντεο φορ γιορ πλέζουρ

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είπα 2 φορές σόρρυ κ στο τέλος απλά άρθρωσα μια φράση για τη μπλε σημαία.

 

Δεν ξέρω αν αυτά τα 5? συνολικά δευτερόλεπτα που ακούστηκα μπορούν να επηρεάσουν τόσο.

 

Όσο για τον τερματισμό θυμάμαι να λέω στα παιδιά οτι τρέχετε ακόμη κ καλό θα ήταν να σταματήσουμε.

 

Σαφώς κ είπαμε να μη μιλάμε αλλά μην φτάσουμε κ στο άλλο άκρο.

 

@uhu δεν είναι ρε συ αντικσυμβατικός ο τρόπος που τρέχουμε.Έτσι είναι το μούλτικλας.Άλλωστε έχουμε κ τις Πέμπτες που μπορούμε να επιδιδόμαστε στο χότλαπ ρέισινγκ.Εγώ δεν κοίταζα σχεδόν καθόλου τους χρόνους που γύριζα αφού είχα χίλια δύο άλλα να προσέξω.Απλά προσπαθούσα να πετυχαίνω τα άπεξ κ να μην χάνω τα σημεία φρεναρίσματός μου,την ίδια ώρα που είχαμε άλλα 23 άτομα μέσα στην πίστα.

Έγινε επεξεργασία από sosna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάω συγκεκριμένα για εσένα Νάσο,γενικά μιλάω και επειδή δε γνωρίζω ακόμα τις φωνές των περισσοτέρων για να ξεχωρίσω ποιος μιλάει. Δε το βλέπω ως ακραίο το να μη μιλάμε απο τη αρχή και τέλος του qual και του αγώνα. 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά η πλάκα είναι ότι έβαλα για practice αγώνα με 100% ΑΙ ( fixed για όλα από το CM) , στο ίδιο combo και multiclass.
Στην αρχή εντυπωσιάστηκα, μιας και τα 919 μάχονταν σαν άνθρωποι, έκαναν λαθάκια , προσπεράσεις από παντού αλλά προσεκτικά και ταυτόχρονα όσο επιθετικά έπρεπε.
Δυστυχώς κράτησε λίγο η χαρά και η έκπληξη μου, γιατί όταν φτάσαμε τα GT4 δεν τα περάσανε ποτέ [emoji33] [emoji44] .
Φανταστείτε 8 αμάξια 919, πίσω από 8 GT4...και μετά 8 GT2....μιλάμε ακόμα και στην τεράστια ευθεία...

Αυτή τη στιγμή το ΑΙ είναι από τα καλύτερα όταν όλα είναι ίδια και μακράν το πιο χαζό στις προσπεράσεις των αργών άλλης κλάσης.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τώρα που το σκέφτομαι, δεν ξέρω αν έφταιγε που έβαλα το CM να έχει fixed 100% σε όλους.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

Δυστυχώς κράτησε λίγο η χαρά και η έκπληξη μου, γιατί όταν φτάσαμε τα GT4 δεν τα περάσανε ποτέ emoji33.pngemoji44.png .
Φανταστείτε 8 αμάξια 919, πίσω από 8 GT4...και μετά 8 GT2....μιλάμε ακόμα και στην τεράστια ευθεία...

Δυστυχώς το είχα δοκιμάσει κι εγώ πριν τον πρώτο αγώνα μας, για να τσεκάρω στρατηγικές και συμπεριφορές (κυρίως τη δική μου) και παρατήρησα αυτό ακριβώς.. για κάποιον λόγο κολλάνε πίσω από το αργότερο αυτοκίνητο και δεν το προσπερνάνε. Και όχι μόνο όταν είναι να lapάρουν, ακόμα και αν κατά τύχη βρεθεί ένα γρηγορότερο πίσω από αργότερο γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, sosna said:

Παίδες επειδή τόσο ο Άκης όσο κ γω είχαμε πρόβλημα με το πίτ κονφίγκ κ τον ανεφοδιασμό καυσίμου μήπως είχε κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο?

εγώ παρατήρησα ότι δεν είχα την δυνατότητα να το ρυθμίσω και να το αλλάξω θέση στην οθόνη. Στον προηγούμενο αγώνα δεν είχα θέμα. Δυστηχώς ξέχασα να μπω για pit stop και έμεινα από καύσιμο, οπότε δεν ξέρω αν θα είχα θέμα στα pits. Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά είμαι με VR. Έχω την εντύπωση ότι είναι και ο Άκης. Πετάω ιδέα μιας και δεν παραπονέθηκαν όλοι για αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος sosna έγραψε:

Παίδες επειδή τόσο ο Άκης όσο κ γω είχαμε πρόβλημα με το πίτ κονφίγκ κ τον ανεφοδιασμό καυσίμου μήπως είχε κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο?

Το πρωί της Κυριακής που μπήκα για προπόνηση δεν δούλευε, με έβγαζε στην οθόνη του αpp του παιχνιδιού όπου έπρεπε χειροκίνητα να τα ορίσω εκείνη τη στιγμή. 

Το βράδυ όμως που το δοκίμασα πριν τον αγώνα δούλεψε κανονικά όπως κ στον αγώνα. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος sosna έγραψε:

Παίδες επειδή τόσο ο Άκης όσο κ γω είχαμε πρόβλημα με το πίτ κονφίγκ κ τον ανεφοδιασμό καυσίμου μήπως είχε κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο?

Εμένα αντίθετα, καύσιμο μου έβαλε στο φτερό ενώ άργησε πάρα πολύ να μου αλλάξει τα λάστιχα - καλά για τις ζημιές δεν το συζητώ - μια αιωνιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι παίζει γενικά με το αππ http://www.racedepartment.com/threads/pitconfig.113868/page-5

Νομίζω δεν θα το χρησιμοποιήσω . Καλύτερα λίγα δευτερόλεπτα καθυστέρηση παρά την καταστροφή.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ξεκίνησα (όπως και στον 1ο αγώνα) με full καύσιμα (90 λίτρα) και στα pits άλλαξα μόνο ελαστικά (από pit config), επειδή δεν ήξερα πόση ώρα θα καθυστερήσω στα pits αν κάνω και ανεφοδιασμό... Μάλλον όμως πρέπει να αλλάξω στρατηγική, αφού τα 90 κιλά ballast που μου βάζω είναι πάρα πολλά! Έτσι εξηγείται που οι χρόνοι μου μετά τα pits βελτίωνονταν αισθητά, παρά τη φθορά των ελαστικών. Άδειαζα από καύσιμα και πήγαινα πιο γρήγορα...

Edit: Μήπως όσοι είχατε πρόβλημα με το app, κάνατε κανένα alt-tab από τη στιγμή που ανοίξατε το Assetto Corsa? Συνήθως έχω προβλήματα με αυτό...

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως το app δεν δουλευε στο practice που εκανα μου πετουσε το manual...στον αγωνα το κλεινω και οταν μπηκα στα pit λειτουργησε ευτυχως με τις ρυθμισεις που του ειχα βαλει παλι καλα ειχα βαλει λιγο παραπανω καυσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.