Jump to content


Παράπονα/Καταγγελίες/Απαράδεκτες Συμπεριφορές Εταιρειών-Καταστημάτων


Recommended Posts

Και εδω Αλεξανδρουπολη στη σπιντεξ βλεπω χυμα στο πεζοδρομιο δεματα, αλλα μου τα φερνει ο κουριερ κανονικα :hehe: Ευτυχως που συνηθως ειναι τροφη σκυλου. Γιατι τα δεματα ειναι σε κακα χαλια! 

Θα δωσω ενα hint. Αν εισαι πιο ΠΑΝΩ απο το Ρετζικι, τοτε μιλαμε για τον ιδιο :p 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Με τη Speedex εχω δυο αρνητικες εμπειριες. Και στις δυο περιπτωσεις πηγα τελικα απ το καταστημα τους (10 χιλ. μακρυα απ το σπιτι μου) και το παρελαβα. Τη δευτερη φορα, ενω ο αποστολεας ειχε γραψει σωστα τη διευθυνση μου και τον Ταχ. Κωδ., δεν βρηκαν ταχα μου τη διευθυνση μου και μου εστειλαν sms με ακαταλαβιστικο περιεχομενο: ...δεν κατεστη δυνατη η παραδοση της αποστολης σας (δεν απεστειλα τιποτα εγω. Θα μπορουσαν με απλα ελληνικα να πουν οτι το φακελο που περιμενατε δεν μπορεσαμε να σας τον παραδωσουμε...). Εφοσον δεν περιμενα κατι, ειπα λαθος εκαναν και αγνοησα το sms. Μετα απο επικοινωνια με ασχετη εταιρεια για απαντηση τους σε ενα παραπονο μου, μου ειπαν οτι την εστειλαν με Speedex. Μιλαω με τη Speedex και μου δινουν παραδοση την επομενη με ενα παραθυρο 8-1. Τους ειπα δεν μπορω, καλυτερα να γινει αργοτερα απ τις 1, ιδανικα 1-τελος ωραριου τους. Μουγκρισαν καποια απαντηση που εξελαβα ως συμφωνια στην προταση μου. Την  επομενη στις 12:30 μπαινοντας σπιτι ειδα το χαρτακι τους με ωρα 11:50. Τους πηρα τηλ. και μου ειπαν ξερα οτι δεν ησασταν εκει και εφυγε ο κουριερ. Λεω πότε μπορεί να μου το παραδωσει, απαντησαν κακοκεφα οτι δεν γινεται πια και πρεπει να το παραλαβω απ τα γραφεια τους. Σκεφτομαι να παρω τα κεντρικα τους και να τους τα συρω κι εγω γιατι τετοιοι κακοι επαγγελματιες πρεπει να καταγγελονται, να μαθαινει ο κοσμος και να ακουν οι ιδιοι τα παραπονα μας. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Λοιπόν 1ον ο καθε κουριερ αναλαμβάνει μια περιοχή 2ον δεν εχει μονο ενα δεμα να δωσει 3ον δουλεύει ενα ωραριο δεν ειναι 24ωρος 4ον εχει και μια οικογένεια πρεπει καποια στιγμη να παει σπιτι του δεν γινετε να κανεις μπρος πισω συνέχεια για να ικανοποίηση τους παντες δεν και δεν γίνεται να σας παρει και τους 150 τηλ για να σας βρει Χωνέψτε το ειναι ανθρωπος οχι ο προσοπικος σας σκλαβος

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος CourierHer έγραψε:

Λοιπόν 1ον ο καθε κουριερ αναλαμβάνει μια περιοχή 2ον δεν εχει μονο ενα δεμα να δωσει 3ον δουλεύει ενα ωραριο δεν ειναι 24ωρος 4ον εχει και μια οικογένεια πρεπει καποια στιγμη να παει σπιτι του δεν γινετε να κανεις μπρος πισω συνέχεια για να ικανοποίηση τους παντες δεν και δεν γίνεται να σας παρει και τους 150 τηλ για να σας βρει Χωνέψτε το ειναι ανθρωπος οχι ο προσοπικος σας σκλαβος

Διάβασες τίποτα από όσα γράφονται;

 

Μιλάμε για κούριερ και κούριερ.

Ο κάθε ένας με την συμπεριφορά του απέναντι στον πελάτη, διαμορφώνει μια γνώμη για την κούριερ που δουλεύει και φυσικά, για το άτομό του. Επειδή εσύ μπορεί να είσαι τύπος και υπογραμμός, δεν σημαίνει πως όλοι είναι το ίδιο. 

Δέξου τα παράπονα και προχώρα. Έχουμε δει συμπεριφορές και συμπεριφορές από τους "προσωπικούς μας σκλάβους" και τις αναφέρουμε ενδεικτικά. 

Δεν είναι ανάγκη να θίγεσαι. 

Btw, καλώς ήρθες στο φόρουμ :) 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, CourierHer said:

Λοιπόν 1ον ο καθε κουριερ αναλαμβάνει μια περιοχή 2ον δεν εχει μονο ενα δεμα να δωσει 3ον δουλεύει ενα ωραριο δεν ειναι 24ωρος 4ον εχει και μια οικογένεια πρεπει καποια στιγμη να παει σπιτι του δεν γινετε να κανεις μπρος πισω συνέχεια για να ικανοποίηση τους παντες δεν και δεν γίνεται να σας παρει και τους 150 τηλ για να σας βρει Χωνέψτε το ειναι ανθρωπος οχι ο προσοπικος σας σκλαβος

Μάλιστα, και τί γίνεται όταν ο κούριερ δε χτυπάει καν κουδούνι και απλώς σου αφήνει χαρτί οτι δε σε βρήκε και αναγκάζεσαι να πας στο κατάστημα να παραλάβεις; Θα είχε κι άλλα δέματα και σου λέει ε σιγά, ας έρθει να το πάρει για να είμαι κι εγώ στο πρόγραμμά μου. Τον έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια, περίμενα έξω απ το σπίτι μου την κοπέλα μου να περάσει και βλέπω έναν με βανάκι, σταματάει, κολλάει το χαρτί και φεύγει. Τον έβλεπα διότι ήμουν ακριβώς στην είσοδο και δεν πάτησε θυροτηλέφωνο. Πάω μετά από 2-3 λεπτά να δω για ποιόν είναι και ήταν για μένα, χαχαχαχα. 

 

Άκου τώρα άλλο κορυφαίο. Έρχεται κούριερ (αμπλαούμπλας τσουρεκάς αποδείχτηκε) και μένω στον 6ο όροφο. Χωρίς να κοιτάξει όνομα, χτυπάει το 6ο όνομα στο θυροτηλέφωνο (μου το είπε μετά στο τηλέφωνο, δεν τα λέω έτσι απ το κεφάλι μου), δεν του άνοιξε κανείς και πήρε το δέμα κι έφυγε... Ευτυχώς με πήρε τηλ μετά από δέκα λεπτα και μου το είπε και του είπα να ξαναπεράσει και τον περίμενα κάτω... Πάλι καλά δηλαδή.

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το χαρτάκι έχει συμβεί και σε μένα. Ήμουν σπίτι, και ξαφνικά έρχεται μήνυμα πως δεν με βρήκαν σπίτι :hehe: 

Άνθρωποι είναι και αυτοί , αλλά είναι απαράδεκτοι, απλά :p 

Link to comment
Share on other sites

είναι συστηματικό να δίνουν ειδοποίηση χωρίς να προσπαθούν καν να διαπιστώσουν αν ο παραλήπτης είναι εκεί. Δεν συμβαίνει πάντα αλλά 100% δεν είναι μεμονωμένη συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω απο μενα οτι αυτο δεν το εχω κανει ποτε αλλα αυτο το να σε περνω τηλ και εσυ να μου λες φερτο αυριο γιατι δεν ειμαι σπιτι δεν εχω λευτα δεν ξερω και εγω τι ειναι παρα μα παρα πολυ εκνευριστικο το να μην γραφεις ονομα στο κουδουνι επίσης οπως κ το να σε περνω τηλ να μην το σημωνεις 2 κ 3 φορες και μετα να με περνεις αφου εχω φυγει απο την περιοχη και να μου λες ναι ελα φερτο .γενικα εχω παρατηρήση οτι δεν σέβονται τον κουριερ νομιζουν ειναι το σκλαβακι τους 

Σορρυ για την επιθετικότητα διαβαζα τα σχόλια και τρελάθηκα δεν μπορειτε να φανταστείτε τι πιεση εχουμε δεν προλαβενω να κατουρισω πραγματικα. Ειμουν 68 κιλα και εφτασα 57 σε 2 μηνες .οποτε καταλάβενετε για τι τρεξιμο μιλαμε 

 

Link to comment
Share on other sites

Βρεθηκε η λυση για το αδυνατισμα!!!!

@CourierHer , δεν ξερω πως εγινε και επεσες ετσι τυχαια στο θεμα με αποτελεσμα να κανεις λογαριασμο για να απαντησεις - εκτος και αν εισαι 2ρο acc που θελει να κρατησει ανωνυμια- αλλα εδω τα παιδια λενε για ενα συγκεκριμενο καταστημα που εχει φτασει την γαιδουρια σε αλλο επιπεδο . 

 

Link to comment
Share on other sites

@CourierHer Όπως και παντού, υπάρχουν σωστοί άνθρωποι, υπάρχουν και οι αδιάφοροι. Χαίρομαι διότι κάνεις το σωστό, και ξέρω από πρώτο χέρι τους κακούς μισθούς που δίνονται και τις απίστευτες απαιτήσεις σε ωράρια και απλήρωτες υπερωρίες που έχουν τέτοιες εταιρείες. Προφανώς και δεν τα χώνουμε σε όλους τους deliverάδες, προς θεού... αλλά συμβαίνουν κι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

 

Απλα εψαχνα να δω τι λενε για μας στο γκουγκλ αυτο για τις απλήρωτες υπερωριες ξαναπες το ..... Αλλα δεν ειμαστε μονο εμεις ετσι το προβλημα ειναι οτι οι υπερωριες ειναι καθημερινότητα και οχι τυχαιο γεγονος

Link to comment
Share on other sites

Έχω γνωστό οδηγό στον Καραμολέγκο. Κόλαση, ωράριο για αυτοκτονία και μισθός βασικότατος, πληρωμενες υπερωρίες άγνωστη λέξη και είναι το στάνταρ. Και αν θες πες κάτι, περιμένουν άλλοι είκοσι να πάρουν τη θέση σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χτες έφτασε η παραγγελία μου. Μετά από μια ώρα αναμονή στο τηλέφωνο τους είπα να μου φέρουν την παραγγελία την επόμενη μέρα χωρίς να μου τηλεφωνήσουν. Έχω μωρό και δεν προλαβαίνω πάντα το τηλέφωνο και τους το εξήγησα. Επίσης ο κουριερ καλεί από σταθερό το οποίο δεν μπορείς να καλέσεις πίσω και να συνεννοηθεί μαζί του. Τους είπα να στείλουν το πακέτο χωρίς να με πάρουν τηλέφωνο γιατί είμαι συνεχώς σπίτι. Με αγνόησαν. Όσες φορές έχω στείλει κάποιον να παραλάβει το πακέτο από τα κεντρικά τους στα Χανιά, η συμπεριφορά των υπαλλήλων είναι αγενής ή αδιάφορη. Και δεν είναι η μόνη φορά που συμπετιφερονται έτσι. Δυστυχώς ψωνίζω από καταστήματα που συνεργάζονται μαζί τους κι έχω πάντα το ίδιο πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παρήγγειλα από τον Κοτσοβολο 358€ πράγματα. Τα πλήρωσα με κάρτα και περιμένα.. Μου έστειλαν κωδικό παραγγελίας και περιμένα. Κάποια μέρα χωρίς ενημέρωση τηλέφωνο, βλέπω έξω από την πόρτα μια ειδοποίηση. Γενική ταχυδρομική.. Περνώ τηλέφωνο ήταν Παρασκευή 3 το μεσημέρι. Δεν μπορούμε σήμερα λέει πάλι από Δευτέρα. Πάω μόνος να τα πάρω. Δίνω τηνειδοποίηση και μου δίνει το δέμα χωρίς τίποτα άλλο. Ούτε ταυτότητα ούτε κάποιο άλλο παραστατικό... Το παίρνω και λέω δεν θα μου ζήτησετε κάποιο έγραφο για το ποιος είμαι,? Όχι απαντά αυτή, προσωπικά δεδομένα. Τι προσωπικά ρε κοπελιά εδώ έχω παραγγείλει 358 €πράγματα και μπορεί ο οποιοσδήποτε να πάρει την παραγγελία μου.... Φεύγω και έχω αποφασίσει να βρω άκρη δεν γίνετε να μην κάνουν την δουλειά τους σωστά... 

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, kostasnikos148 said:

Παρήγγειλα από τον Κοτσοβολο 358€ πράγματα. Τα πλήρωσα με κάρτα και περιμένα.. Μου έστειλαν κωδικό παραγγελίας και περιμένα. Κάποια μέρα χωρίς ενημέρωση τηλέφωνο, βλέπω έξω από την πόρτα μια ειδοποίηση. Γενική ταχυδρομική.. Περνώ τηλέφωνο ήταν Παρασκευή 3 το μεσημέρι. Δεν μπορούμε σήμερα λέει πάλι από Δευτέρα. Πάω μόνος να τα πάρω. Δίνω τηνειδοποίηση και μου δίνει το δέμα χωρίς τίποτα άλλο. Ούτε ταυτότητα ούτε κάποιο άλλο παραστατικό... Το παίρνω και λέω δεν θα μου ζήτησετε κάποιο έγραφο για το ποιος είμαι,? Όχι απαντά αυτή, προσωπικά δεδομένα. Τι προσωπικά ρε κοπελιά εδώ έχω παραγγείλει 358 €πράγματα και μπορεί ο οποιοσδήποτε να πάρει την παραγγελία μου.... Φεύγω και έχω αποφασίσει να βρω άκρη δεν γίνετε να μην κάνουν την δουλειά τους σωστά...  

Κάνε παραπονο οτι δεν παρελαβες... χαχαχαχαχα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα  διαβάζοντας τόσα παράπονα για εταιρείες κούριερ .έχω να σας πω ότι ερχετε μια καινούργια εταιρεία  κούριερ που θα  είναι μόνο για το λεκανοπέδιο Αττικής..και θα είναι αυθημερόν.. δηλαδή περνώ τώρα το φάκελο η το δέμα από το αποστολέα. Και θα πάει στον παραλήπτη την ίδια στιγμή...ο σκοπός αυτής της εταιρείας είναι  να κάνει παραδόσεις. Σε όλη την Αττική..και η χρέωση θα είναι 5 για κοντινές απόστασης και δέκα ευρώ για μακρινές αποστάσεις.. μέχρι 20 κιλά το δέμα..θέλω να μου πείτε τα δικά σας σχολεία..πως σας  φαίνεται.περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειμαστε το καταλληλο κοινο για να κανεις ερευνα για το bussiness plan σου, ομως για αρχη θα ηθελα να μας εξηγησεις σε τι θα διαφερει αυτη η υπηρεσια απο της ηδη υπαρχουσες. Mε μια απλη αναζητηση στο google, εμφανιζονται πολλες εταιριες που ηδη προσφερουν οτι ανεφερες. Η διαφοροποιηση ειναι το κοστος;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.