Jump to content



Recommended Posts

Για να μην χάσουμε τα αβγά και τα πασχάλια.

Το έτος έχει 12 μήνες.

1,5 χρόνος μετά τον Μάιο του 2016 είναι Νοέμβριος του 2017.

Δεν απαντάω προσωπικά σε κανέναν και για αυτό δεν quotαρω συχνά.

Την έκφραση αυτή - 1,5 χρονος - την έχω δει τουλάχιστον από άλλους τρεις εδώ στο thread.

Η VEGA ήταν έτοιμη περίπου αρχές του 2017 - άγνωστο σε ποιες επιδόσεις και ήταν να ανακοινωθεί με την Ti.

Δηλαδή πριν κλείσει έτος η 1080.

Δεν ανακοινώθηκε, οπότε και η Ti καθυστέρησε λίγο.

Στις κινήσεις αυτές του σκακιού, η AMD όταν είδε τις επιδόσεις της Ti, πάγωσε το release της RX VEGA μέχρι να είναι έτοιμη.

Προσωπικά, αν δω επιδόσεις της RX VEGA XTX κοντά στην 1080 και όχι ευδιάκριτα πάνω από αυτήν, δεν θα το θεωρήσω μεγάλο επίτευγμα και ειδικά μετά από τόσα teasers, rumors, roadshows και τα ρέστα.

Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen

Για να το κάνω ταληράκια:

Το κομμάτι των επιδόσεων θα καθορίσει κατά την γνώμη μου ακόμα και το θέμα του αν άργησε ή όχι το release.

Αν η top liquid RX VEGA XTX απλώς πιάσει την 1080 και θα βρεθεί στο ράφι τέλη Αυγούστου/ αρχές Σεπτεμβρίου, τότε ναι άργησε γιατί δεν έκανε και κάτι τρομερό.

Έπιασε σε επιδόσεις μια κάρτα που βγήκε σχεδόν 1,5 χρόνο πριν.

Άρα γιατί να καθυστερήσει τόσο ;

Αν όμως φύγει από την 1080 καθαρά, τότε η καρτα δεν άργησε και τόσο και είναι ένα καλό release, αφού τελικά άξιζε η αναμονή.

 

Κι ένα τελευταίο off-topic.

 

Τώρα που ξαναβλέπω τις φωτογραφίες και τις κυρίες, με τα τραπέζια και τα φώτα και όλο το σετ, μου θυμίζει σκηνικό για να γυριστεί τσόντα :p

 

CU!

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Αφού η ίδια η AMD βάζει τη Vega απέναντι στη 1080 νομίζω είναι σίγουρο πια ότι οι επιδόσεις της δε θα εντυπωσιάσουν. Στα ίδια επίπεδα θα παίζουν με παραπάνω κατανάλωση το Vega (εκδόσεις με υδρόψυξη και κατανάλωση 400W για να περάσουν 10% την 1080 δε τις παίρνω σοβαρά υπόψιν).

 

Το θέμα είναι η τιμή της και αν θα μπορέσει η AMD να κάνει κάτι καλό στο perf/$. Προσωπικά το βλέπω δύσκολο με τόσο μεγάλο πυρήνα, hbm2 και κατανάλωση αλλά οι προβλέψεις μου είναι συχνά πολύ κακές.

Link to comment
Share on other sites

@NikosD Το κομμάτι του 1.5 έτους το αφήνω ασχολίαστο. Έχει πολύ λίγη σημασία. Το λέμε για να τονίσουμε ότι υπήρξε καθυστέρηση. Ας λέμε 15 μήνες για να είμαστε όλοι χαρούμενοι :p 

 

Θεωρώ κακή προσέγγιση το να βλέπει μια "ti " κάρτα, και να καθυστερεί το release μιας έτοιμης, όπως λες, κάρτας, μπας και την πλησιάσει κάποια στιγμή ή μπας και ξεπεράσει την 1080. Πόσο boost να δεχτεί μια έτοιμη κάρτα; 

Σε βάθος χρόνου θα βελτιωθεί, όπως συνηθίζεται. 

Παρόλα αυτά θεωρώ λάθος την προσέγγιση. Εκτός και αν σε αυτό το διάστημα η rx vega ήταν μία 1070, και ξαφνικά έγινε μια 1080. Αμφιβάλλω. 

 

Το αν άξιζε η αναμονή θα φανεί. Αν ξεπερνά την 1080 και η τιμή της είναι μικρότερη της 1080, θα πουλήσει, ασχέτως κατανάλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στο τελευταίο κομμάτι σου.

Αρχίζω να πιστεύω ότι αν βγει τελικά ελάχιστα πάνω από 1080, πρέπει να ήταν - δυστυχώς - σε επιδόσεις 1070 και τόσο καιρό την πουσαρουν για να πιάσει 1080.

Εδώ έχει ξεπουλήσει η VEGA Frontier Edition, δεν θα πουλήσει η RX VEGA ;

@sir impeccable

Η AMD έχει αποδείξει πολλές φορές στο παρελθόν, ότι όταν δεν έχει το super ανταγωνιστικό προϊόν ή ακόμα και αν το έχει, τον καταναλωτή τουλάχιστον δεν τον ξεπαραδιαζει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Συμφωνώ στο τελευταίο κομμάτι σου.

Αρχίζω να πιστεύω ότι αν βγει τελικά ελάχιστα πάνω από 1080, πρέπει να ήταν - δυστυχώς - σε επιδόσεις 1070 και τόσο καιρό την πουσαρουν για να πιάσει 1080.

Εδώ έχει ξεπουλήσει η VEGA Frontier Edition, δεν θα πουλήσει η RX VEGA ;

@sir impeccable

Η AMD έχει αποδείξει πολλές φορές στο παρελθόν, ότι όταν δεν έχει το super ανταγωνιστικό προϊόν ή ακόμα και αν το έχει, τον καταναλωτή τουλάχιστον δεν τον ξεπαραδιαζει.

Για αυτό ακριβως επειδη εχει λογικη πολιτικη τιμων περιμενω τοσο καιρο τουλαχιστον εγω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, NikosD said:

@sir impeccable

Η AMD έχει αποδείξει πολλές φορές στο παρελθόν, ότι όταν δεν έχει το super ανταγωνιστικό προϊόν ή ακόμα και αν το έχει, τον καταναλωτή τουλάχιστον δεν τον ξεπαραδιαζει.

Ήταν ποτέ σε θέση να το κάνει? Και με την 7970 πέρασε μπροστά για λίγο καιρό και αν θυμάμαι καλά έθεσε ρεκόρ τιμής για την κατηγορία.

 

Προφανώς αν το προϊόν της είναι κατώτερο θα προσπαθήσει να το κοστολογήσει κάτω από τον ανταγωνισμό (αν μπορεί).

Έγινε επεξεργασία από sir Impecable
Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνω. Αν θες να λέγεσαι σοβαρή εταιρία με τεχνογνωσία και σεβασμό απέναντι στον καταναλωτή, κατανοείς ότι έχεις καθυστερήσει υπερβολικά την παρουσίαση των νέων σου προϊόντων, έχεις κουράσει με τα κατινίστικα teaser/υπονοούμενα/φήμες/διαρροές/τουρνέ για χαζοχαρούμενους, οπότε στρώνεις τον ποπό σου και παρουσιάζεις την κάρτα αποδεχόμενος την όποια κριτική σε περίπτωση αποτυχίας (εμένα δεν θα με ενοχλήσει να είναι ένα 10% πίσω από την 1080, άλλους όμως θα τους ενοχλήσει και κατανοώ και τους λόγους). Είναι δυνατόν να έχει η amd ένα εξαιρετικό προϊόν και να το προμοτάρει σαν γλειφιτζούρι; Κλειστά στόματα και απομοστώνεις τους επικριτές σου κατά την παρουσίαση, προσφέροντας μια κάρτα που ξεπερνά την 1080 και σε σωστή τιμή. Κανείς δεν θα μπορεί να πει το παραμικρό. Εδώ, έχουμε τα χαζά παιδάκια να κάνουν παρουσιάσεις της πλάκας, καλυπτόμενες από πέπλο μυστηρίου (γιατί άραγε;), ώστε να σερνεται μια αμφιβολία του στυλ ¨βρε, λες να είναι καλύτερη από 1080/1080ti;", χωρίς όμως να ξεκαθαρίζει το τοπίο. Αστειότητες κατά τη γνώμη μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νταξει ας μην γινομαστε και υπερβολικοι. Ειναι εδω και καιρο γνωστο οτι η πληρης αποκαλυψη θα γινει στη Siggraph 1-3 Αυγουστου. Το ξερουμε. Τωρα το οτι κανει αυτες τις PR κινησεις ας μας ειναι αδιαφορο καλυτερα. Ειναι τακτικη που καλως η κακως ακολουθουν αρκετες εταιριες για να κρατανε το ενδιαφερον του κοινου στην τσιτα. Δειτε κιολας οτι καθε λιγες μερες συζηταμε εδωμεσα για την παρουσιαση, ενω αν δε γινοταν τιποτα απο ολα αυτα, ισως και να μην το θυμομασταν καν οτι σε 15 μερες επιτελους βγαινουν ολα στη φορα. 

Ας περιμενουμε λοιπον....

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν διαφωνώ με τις διαρροές ούτε με τη φημολογία. Μέρος του παιχνιδιού είναι και αυτά και εντάσσονται στη στρατηγική των εταιριών. Ο τρόπος των διαρροών/παρουσιάσεων/φημών με ενοχλεί. Αν η amd έχει μια εξαιρετική κάρτα, δεν την προωθεί σωστά με όσα κάνει (καλύτερα να εντυπωσιάσει στην επίσημη παρουσίαση ή/και να δίνει σοβαρότερα δείγματα γραφής στις προ-παρουσιάσεις). Αν μιλάμε για φιάσκο, τότε πες μου, σε παρακαλώ, δεν θα μεγεθυνθεί αυτό με τις γελοιότητες που κάνει; Σαν να ρίχνεις αλάτι στην πληγή/ τρολλάρεις τον εαυτό σου.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, NikosD said:

@sir impecable

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι, αλλά εγώ θα σου έλεγα να δεις τις τιμές από τους RyZen, Threadripper και EPYC.

Στις GPU ακόμα δεν φαίνεται να καβαλάει σε επιδόσεις την Nvidia.

Δεν είπα ότι δε προσφέρει καλό vfm. Αλλά αυτή είναι η τακτική του outsider, δεν είναι πολιτική της AMD το να "μη ξεπαραδιάσει το καταναλωτή". Αν μπορεί να βγάλει κανένα ψιλό παραπάνω θα το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια με μια σωστή τιμολόγηση συμφωνώ και εγώ ότι μόνο χαμένη δε θα βγει η amd. η σειρά 10 της nvidia έχει ξεφύγει σε τιμή οπότε υπάρχει χώρος και στον ανταγωνιμσό και ας μην έχει να κάνει αυστηρά με τις επιδόσεις. Αν συμπεριφέρεται σωστά από άποψη κατανάλωσης και θερμοκρασιών, ειλικρινά γιατί όχι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αν μιλάμε για φιάσκο, τότε πες μου, σε παρακαλώ, δεν θα μεγεθυνθεί αυτό με τις γελοιότητες που κάνει;

Πολλοστη φορα θα ειναι. Αν δεν τους πειραζει αυτους, εμας μας φτανει και μας περισσευει. Εδω βαλανε 3 μονιτορ 4Κ στη σειρα, τα βαφτισανε 12Κ, βαλανε και μια φωτογραφια με το Dirt Rally και λεγανε οτι η Fury X παιζει και 12Κ. Τωρα το οτι αυτο δεν το ειδε ποτε κανεις ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Αλλωστε οπως λεει και ο @GoMaR 

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Καλα η AMD ειναι μαθημενη σε τετοιες τακτικες.

Ειμαι ο ανθρωπος που εχει κραξει απειρες φορες το marketing της amd και ειναι το μοναδικο το οποιο ακομα και σημερα θα κραξω με παρα πολυ μεγαλη ευχαριστηση. Πολυ μεγαλη ομως. Το marketing ομως ε; Μονο αυτο..

 

πριν 1 ώρα, το μέλος psyber έγραψε:

η σειρά 10 της nvidia έχει ξεφύγει σε τιμή

Η σειρα 10 της nvidia εφερε πολυ μεγαλυτερα ποσοστα σε αυξηση επιδοσεων, παρα σε αυξηση τιμων. 600 η 980ti, 650 h 1080ti , 8% αυξηση τιμης msrp αλλα 30κατι% πιο δυνατη. Και τις 1070,1080 αν τις αντιστοιχισεις με 970,980 παρομοια νουμερα θα δεις.

 Το οτι μια εταιρια δεν πουλαει επιδοσεις τσαμπα (οσο κι αν το θελουμε) δεν την κανει "παραλογη που ξεφυγε". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την 1070 την είχε πάρει μπάλα και αυτή, η τρέλα του Ethereum mining, λιγότερο ομως από άλλες κάρτες.

Η μεγαλύτερη αύξηση τιμής και εξαφάνιση από τα ράφια ήταν στις Polaris RX 470/480 και RX 570/580 όπως και στις Pascal GTX 1060 6GB/ 1060 3GB και λιγότερο στις 1070 που ήταν πιο ακριβές και ενεργοβορες, παρότι πολύ ταχύτερες φυσικά.

Τώρα που το Ethereum mining δυσκόλεψε δραματικά, έχουν αρχίσει τρελές πωλήσεις μεταχειρισμενων καρτών από αυτές τις κατηγορίες και πιστεύω θα αρχίσει σταδιακά και η διόρθωση των τιμών και η αποκατάσταση του stock στα ράφια των καταστημάτων.

Αυτές οι "ειδικές" mining κάρτες που έβγαλαν η AMD και η Nvidia, για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα και να στρέψουν τον κόσμο προς τα εκεί, ούτε που πρόλαβαν καλά καλά να κυκλοφορησουν και η ζήτηση για GPU mining έπεσε στο 0.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι ενοεί ο ποιητής για cpu ή για την vega μιλάει !

 

 

edit

τώρα αν βγει μάπα το καρπούζι και φάει το κράξιμο του αιώνα , πρέπει να απολυθούν κάποια στιγμή τα άτομα στο marketing !

άντε τια να δούμε τι θα δούμε υπομονή ! λίγε μέρες έμειναν

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

τι ενοεί ο ποιητής για cpu ή για την vega μιλάει !

 

 

edit

τώρα αν βγει μάπα το καρπούζι και φάει το κράξιμο του αιώνα , πρέπει να απολυθούν κάποια στιγμή τα άτομα στο marketing !

άντε τια να δούμε τι θα δούμε υπομονή ! λίγε μέρες έμειναν

δεν νομιζω,να βγει μαπα,δεν μας εχει συνηθισει τελευταια σε κατι τετοιο η amd,το μονο που με φοβιζει είναι ότι εβγαλε και τους ryzen,μηπως εριξε πιο πολύ βαρος εκει?ευχομαι να βγουν καλες οι vega,γιατι θελω να παρω και καρτα.αυριο Πορτλαντ δυο μερες ειδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.