Jump to content



[ RX Vega 64 & 56 Official thread ] Reviews, OC, απορίες και προβλήματα.


Recommended Posts

________________________________________________________________________________

AMD’s RX Vega 56 Can’t Be Unlocked To Vega 64 With A BIOS Flash

 

Παράθεση

Several reports have surfaced over the past couple of days from users claiming to have unlocked shader cores or Texture Mapping Units in their RX Vega 56 graphics cards by flashing them with the vBIOS of Vega 64. Many have also reported noting performance gains after having done so.

 

Well, sadly, I’m here to tell you that flashing your Vega 56 with a Vega 64 vBIOS won’t unlock any additional hardware in the chip. Even if GPU-Z is telling you otherwise. All it does is boost the core and HBM clock speeds. Which is why many users have reported noticing performance gains after having flashed their GPUs. GPU-Z has also been updated, it will now report the correct number of shaders and TMUs no matter what BIOS version you have.

 

 

____________________________________________________________________

Radeon RX Vega 64 vs GeForce GTX 1080 FCAT Analysis

 

index.php?ct=articles&action=file&id=344

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

δεν έχουν ανεβάσει το σωστό, αναμένεται 

https://www.thelab.gr/forums/topic/177001-rx-vega-64-56-official-thread-reviews-oc-απορίες-και-προβλήματα/?do=findComment&comment=2610689

 

___________________________________________________________________

 

AMD To Change Suppliers for Vega 20 GPUs on 7nm, HBM2 Packaging for Vega 11

 

Link to comment
Share on other sites

Vega 11 is expected to be the mainstream version of the Vega architecture, replacing Polaris' RX 500 series. Reports peg Vega 11 as also including HBM2 memory in their design instead of GDDR5 memory. 

Με την "μεγάλη διαθεσιμότητα που (δεν) έχουν για vega 10 και τα apu αποφάσισαν να βάλουν  HBM2 και στο Vega11 αντι gddr5.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος konnos έγραψε:

Vega 11 είναι το mainstream cpu gpu?? Δηλαδη Vega 10 τί ηταν; Τεστ για να δουν πώς θα πάει;

 

the Vega 10, an upper-performance segment part designed to disrupt NVIDIA's high-end lineup, with a performance positioning somewhere between the GP104 and GP102

-The "Vega 11" part is a mid-range chip designed to replace "Polaris 10" from the product-stack

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, idonthave said:

Vega 11 is expected to be the mainstream version of the Vega architecture, replacing Polaris' RX 500 series. Reports peg Vega 11 as also including HBM2 memory in their design instead of GDDR5 memory. 

Με την "μεγάλη διαθεσιμότητα που (δεν) έχουν για vega 10 και τα apu αποφάσισαν να βάλουν  HBM2 και στο Vega11 αντι gddr5.

 

 

the Vega 10, an upper-performance segment part designed to disrupt NVIDIA's high-end lineup, with a performance positioning somewhere between the GP104 and GP102

-The "Vega 11" part is a mid-range chip designed to replace "Polaris 10" from the product-stack

 

Ασχετα με τις αποδοσεις, η amd προσπαθει ειτε ματαια ειτε με επιτυχια να προωθηση νεες τεχνολογιες στην περιπτωση αυτη -> HBM...

 

Δεν νομιζω να γυρισουν πισω στο GDDR5...αυτη ειναι η γνωμη μου.

 

Και ειχα ξεχασει οτι θα βγει και mainstream vega...υπαρχουν τιποτα φημες για το ποτε θα βγουν?2018?

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τη μνήμη των Vega 11 είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Η επιστροφή σε GDDR5 είναι σχεδόν αδύνατη λόγω του τωρινού σχεδιασμού με interposer, stacked memory και των χαρακτηριστικών της αρχιτεκτονικής που συναρτώνται με τις επιδόσεις της HBM.

 

Από την άλλη, η εξάρτηση από την HBM έχει εξανεμίσει το ποσοστό κέρδους της AMD, αλλά ακόμη κι έτσι οι κάρτες έρχονται σε τιμές που είναι ελκυστικές μόνο σε miners που ψάχνουν το μέγιστο node density.

 

Θα ήθελα να διαψευστώ, αλλά νομίζω ότι οι Vega 11 θα είναι τόσο απογοητευτικές ως αντικαταστάτριες των RX 500 όσο ήταν κι εκείνες όταν πήραν τη θέση των RX 400. Σύμφωνοι, είναι έμπρακτη υποστήριξη προς την κατεύθυνση που έχει χαράξει η AMD, αλλά επιχειρηματικά δεν έχει να προσφέρει πολλά σήμερα.

 

Προσωπικά εξακολουθώ να θεωρώ την RX480/8GB στις χαμηλότερες τιμές της την καλύτερη επιλογή κάρτας που θα μπορούσε να είχε κάνει κάποιος φέτος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα έναν λόγο να αναβαθμίσω την Fury , για HDMI 2a πήρα tv 43uj750v (προσέχετε αν έχουν active led diming και αν είναι direct η edge ) το direct είναι καλύτερο πήρα με edge :)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδακια.

Σημερα εφαγα την φλασια μου με τη  rx 64 liquid περναγα εξω απο Π και λεω ρε λες να σταματησω να παρω μια μιας και εχει διαθέσιμη ας την πληρωσω και λιγο παραπανω.

 

Αυριο λογικα θα παω να την κουμπωσω δεν ξερω αλλα την εχω φαει με αυτο το βουρτσισμένο αλουμίνιο.

Οποτε αυριο πιθανον να σας κανω ενα mini review και φωτο

 

Το συστημα που πιθανον θα μπει ειναι αυτο που εχω στο σαλονι σε εναν 5960χ και θα συνδεθεί στην tv.

Ξερω too much για την 1080p tv αλλα παει κόλλησα 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Θέλω κι εγώ one day να περνάω έξω από μία βιτρίνα, να βλέπω ένα gadget των 500€, και να κολλάω και να μπαίνω να το παίρνω για το χαβαλέ :p 

Μεγιές η κάρτα :)  

Φιλε εαν εχεις πατερα εφοπλιστή θα μπορέσεις να το κάνεις και εσυ :hehe:.

Απλα ρε εχω πουλήσει καρτες και θελω να δω τι κανει το vega.Ειπαμε εχω φαει κόλλημα με τη  εμφανιση της,απο την αρχη το ειχα δηλώσει περι εμφάνισης.

Παντος ευχαριστώ για τις μεγιες αλλα κατσε δεν την πήρα ακομα αυριο η μεθαυριο λογικα αναλογα την διαθεσιμοτητα και το κεφαλι μου μηπως και αλλαξω γνωμη που δεν νομιζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και η δικαιολογία στην γυναικα μου που παλι αρχίσαμε τα...πάλι  καρτα τοσα λεφτα?

 

"Ρε αγαπη για να παιζω κανα παιχνίδι με τον μικρο τωρα που χειμωνιαζει συν οτι δεν θα παρω αλλη θα την κρατησω 2-3χρονια":hehe:

 

Δεν την έπεισα βεβαια:p

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 23 λεπτά, το μέλος azazil1190 έγραψε:

"Ρε αγαπη για να παιζω κανα παιχνίδι με τον μικρο τωρα που χειμωνιαζει συν οτι δεν θα παρω αλλη θα την κρατησω 2-3χρονια":hehe:

Δεν την έπεισα βεβαια:p

:whistling:

Spoiler

giphy.gif

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, azazil1190 said:

Καλησπέρα παιδακια.

Σημερα εφαγα την φλασια μου με τη  rx 64 liquid περναγα εξω απο Π και λεω ρε λες να σταματησω να παρω μια μιας και εχει διαθέσιμη ας την πληρωσω και λιγο παραπανω.

 

Αυριο λογικα θα παω να την κουμπωσω δεν ξερω αλλα την εχω φαει με αυτο το βουρτσισμένο αλουμίνιο.

Οποτε αυριο πιθανον να σας κανω ενα mini review και φωτο

 

Το συστημα που πιθανον θα μπει ειναι αυτο που εχω στο σαλονι σε εναν 5960χ και θα συνδεθεί στην tv.

Ξερω too much για την 1080p tv αλλα παει κόλλησα 

Ευχομαι να πεσεις σε καλο κομματι, πολλα liquid βγαινουν προβληματικα και τα στελνουν πισω για RMA :amen:

 

Και εγω εχω φαει σκαλωμα με αυτο το design...ερωτας..

 

Αναμενω review ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.