Jump to content



[ RX Vega 64 & 56 Official thread ] Reviews, OC, απορίες και προβλήματα.


Recommended Posts

πριν 9 λεπτά, το μέλος b1gboss έγραψε:

Απορία.. Γιατί να μην πάρει κανείς 1070 ή 1080 (αντί για 56 or 64). Ένας άλλος λέει για τον raja ρε γμτ. Είναι εν τέλει θέμα ότι δεν πηγαίνουμε την μία ή την άλλη εταιρεία;

Πάντως δεν βρίσκω κανέναν λόγο να πάρει κανείς vega αν δεν έχει ήδη freesync monitor ή θέλει να πάρει monitor με variable refresh rate και να μην πληρώσει κανένα 100σταρι παραπάνω για gsync. 

 

disclaimer: not nvidia shill. Όταν κάτι είναι καλύτερο απλά παίρνω εκείνο.

Εγω παιζω μπαλα και στα 2 στρατόπεδα σε 2 συστηματα στο ενα λόγο gsync μονιτορ εχω την 1080ti στο αλλο στο σαλονι την 64.

 

Τωρα γιατι να παρει καποιος 56-64 γατί πολυ συντομα με καλυτερους οδηγους θα ξεφύγουν (πολυ η λιγο δεν ξερω) απο την 1070 και 1080 αντίστοιχα.

 

Τωρα γιατι καποιος να παρει 1070 και 1080 γιατι ειναι δοκιμασμενη και φτασμενη συνταγη ειναι plug and play  εχουν πέσει οι τιμες και δεν καίνε τα κέρατα τους.

 

Γιατι να μην παρει καποιος 56-64

Γιατι ακομα ειναι for beta testing,οι οδηγοι αν και εχουν αρχίσει να στρωνουν εχουν ακομα δουλεια αλλα απο οσο δειχνει πανε καλα.

Αλλος λογος να μην παρει καποιος vega γιατι οι τιμες πονανε σε σχεση με τον ανταγωνισμο,οχι πως και στις πρασινες δεν πηραν τα πανω τους οι τιμες αλλα εχουν μια δικαιολογια.

Συν οτι οι vega θελουν καλο τροφοδοτικο που σημαίνει οτι εαν δεν εχεις στο στελνουν οποτε θες και χρηματα για νέο psu συν οτι καινε τον απατο.

 

Αυτα και μονο ειναι γνωμη δικια μου με τα +- για amd-nvidia.

 

Εγω γουσταρα την εμφανιση εφαγα φλασια ασχετα οτι ειχα πει δεν θα παρω.

Πιο πιθανον ηταν να επαιρνα μια 2η 1080ti για το σαλονι να παιζω με dsr αλλα τελικα ενεδωσα.

 

Καλη παντος δειχνει!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, azazil1190 said:

Εγω παιζω μπαλα και στα 2 στρατόπεδα σε 2 συστηματα στο ενα λόγο gsync μονιτορ εχω την 1080ti στο αλλο στο σαλονι την 64.

 

Τωρα γιατι να παρει καποιος 56-64 γατί πολυ συντομα με καλυτερους οδηγους θα ξεφύγουν (πολυ η λιγο δεν ξερω) απο την 1070 και 1080 αντίστοιχα.

 

Τωρα γιατι καποιος να παρει 1070 και 1080 γιατι ειναι δοκιμασμενη και φτασμενη συνταγη ειναι plug and play  εχουν πέσει οι τιμες και δεν καίνε τα κέρατα τους.

 

Γιατι να μην παρει καποιος 56-64

Γιατι ακομα ειναι for beta testing,οι οδηγοι αν και εχουν αρχίσει να στρωνουν εχουν ακομα δουλεια αλλα απο οσο δειχνει πανε καλα.

Αλλος λογος να μην παρει καποιος vega γιατι οι τιμες πονανε σε σχεση με τον ανταγωνισμο,οχι πως και στις πρασινες δεν πηραν τα πανω τους οι τιμες αλλα εχουν μια δικαιολογια.

Συν οτι οι vega θελουν καλο τροφοδοτικο που σημαίνει οτι εαν δεν εχεις στο στελνουν οποτε θες και χρηματα για νέο psu συν οτι καινε τον απατο.

 

Αυτα και μονο ειναι γνωμη δικια μου με τα +- για amd-nvidia.

 

Εγω γουσταρα την εμφανιση εφαγα φλασια ασχετα οτι ειχα πει δεν θα παρω.

Πιο πιθανον ηταν να επαιρνα μια 2η 1080ti για το σαλονι να παιζω με dsr αλλα τελικα ενεδωσα.

 

Καλη παντος δειχνει!

 

Μακάρι με drivers να τις ξεπεράσουν. Γιατί ακόμα εκείνο το Poor Volta, δεν το ξέχασε ο περισσότερος κόσμος. Poor Volta όταν δεν μπορείς να ξεπεράσεις χαλαρά τις pascal.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος b1gboss έγραψε:

Απορία.. Γιατί να μην πάρει κανείς 1070 ή 1080 (αντί για 56 or 64). Ένας άλλος λέει για τον raja ρε γμτ. Είναι εν τέλει θέμα ότι δεν πηγαίνουμε την μία ή την άλλη εταιρεία;

Πάντως δεν βρίσκω κανέναν λόγο να πάρει κανείς vega αν δεν έχει ήδη freesync monitor ή θέλει να πάρει monitor με variable refresh rate και να μην πληρώσει κανένα 100σταρι παραπάνω για gsync. 

 

disclaimer: not nvidia shill. Όταν κάτι είναι καλύτερο απλά παίρνω εκείνο.

Πλάκα ήταν τα περί Raja.

Έχω freesync monitor.

Δεν είπαμε ότι δεν είναι καλύτερη η ti.Τα υπόλοιπα με κάλυψε ο konnos.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος b1gboss έγραψε:

Μακάρι με drivers να τις ξεπεράσουν. Γιατί ακόμα εκείνο το Poor Volta, δεν το ξέχασε ο περισσότερος κόσμος. Poor Volta όταν δεν μπορείς να ξεπεράσεις χαλαρά τις pascal.

Με beta drivers προς το παρων χωρις  oc-uv ξεπερασα την 1080 strix oc στα 2100 που ειχα σε f.s.

Και γενικα απο οσο ειδα καμια 1080 κλοκαρισμενη στην λιστα του 3dmark δεν ξεπερναει το σκορ μου.Εκτος εαν δεν ειδα καλα.

 

Αναφερω το f.s σαν παράδειγμα επειδη ειναι απο τα πιο αντικειμενικα bench και δεν βλεπει πρασινη η κόκκινη οπως αλλα.

Οποτε πιστευω σε καλο δρομο ειναι ο vega αι να δουμε και στα παιχνιδια.

 

**Α και το πιο βασικο στην παραπνω ερωτηση του φίλου γιατι κάποιοςνα μην παρει την χ,ψ,ω καρτα.

Γιατι ενας μεγαλος παράγων ειναι τα πειραγμένα μυαλα.

Γιατι καποιος βγαζει χολή για την amd και καποιος αλλος για την nvidia άσχετα με την απόδοση -τιμη απλα γιατι ειναι  amd η nvidia.

Και δυστυχώς αυτο δεν θα ξεπεραστεί πότε απο κάποιους.

B)

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, azazil1190 said:

**Α και το πιο βασικο στην παραπνω ερωτηση του φίλου γιατι κάποιοςνα μην παρει την χ,ψ,ω καρτα.

Γιατι ενας μεγαλος παράγων ειναι τα πειραγμένα μυαλα.

Γιατι καποιος βγαζει χολή για την amd και καποιος αλλος για την nvidia άσχετα με την απόδοση -τιμη απλα γιατι ειναι  amd η nvidia.

Και δυστυχώς αυτο δεν θα ξεπεραστεί πότε απο κάποιους.

B)

Προσωπικά ήθελα να πάω σε amd gpu για το θέμα της οθόνης. Μου την δίνει να πρέπει να πληρώσω +100 (gsync) όταν υπάρχει το freesync, που δεν νμζ ότι είναι καν αποκλειστική τεχνολογία της amd. Αν δεν κάνω λάθος θεωρείται vesa standard? Anyway, απλά στο τέλος η vega δεν έβγαινε ποτέ, οι pascal ήταν αρκετά ισχυρές και με πολύ χαμηλή κατανάλωση... Επίσης και φοβερά δροσερές. Είναι πάρα πολύ άσχημο αυτό που γίνεται με τις οθόνες. Στην ουσία σε "παγιδεύουν" στο ένα ή το άλλο στρατόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος azazil1190 έγραψε:

Με beta drivers προς το παρων χωρις  oc-uv ξεπερασα την 1080 strix oc στα 2100 που ειχα σε f.s.

Και γενικα απο οσο ειδα καμια 1080 κλοκαρισμενη στην λιστα του 3dmark δεν ξεπερναει το σκορ μου.Εκτος εαν δεν ειδα καλα.

 

Αναφερω το f.s σαν παράδειγμα επειδη ειναι απο τα πιο αντικειμενικα bench και δεν βλεπει πρασινη η κόκκινη οπως αλλα.

Οποτε πιστευω σε καλο δρομο ειναι ο vega αι να δουμε και στα παιχνιδια.

 

**Α και το πιο βασικο στην παραπνω ερωτηση του φίλου γιατι κάποιοςνα μην παρει την χ,ψ,ω καρτα.

Γιατι ενας μεγαλος παράγων ειναι τα πειραγμένα μυαλα.

Γιατι καποιος βγαζει χολή για την amd και καποιος αλλος για την nvidia άσχετα με την απόδοση -τιμη απλα γιατι ειναι  amd η nvidia.

Και δυστυχώς αυτο δεν θα ξεπεραστεί πότε απο κάποιους.

B)

 

Στα games είναι το θέμα τι γίνεται.
Το ότι την πέρασες σε ένα bench δεν σημαίνει τίποτα απολύτως.
Το θέμα είναι τι γίνεται σε μια 20αρια από τα πιο hot παιχνίδια αυτού του καιρού.

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Θα έλεγα τίποτα τώρα...
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, b1gboss said:

Στην ουσία σε "παγιδεύουν" στο ένα ή το άλλο στρατόπεδο.

Η Nvidia μπορεί άνετα και ωραία να υποστηρίξει Adaptive Sync, αλλά σε αυτή τη περίπτωση το GSync θα πάει περίπατο. Η AMD δεν σε παγιδεύει πουθενά. Απλά δεν θα πάει να σκάσει ένα καράβι λεφτά στην Nvidia για άδεια χρήσης του GSync. Η Nvidia το μόνο που θα σκάσει είναι 2-3 μέρες υπερωρίες στους προγραμματιστές της για Adaptive Sync υποστήριξη(που εσωτερικά, εντός της εταιρίας, η λογική λέει ότι την δουλεύουν ήδη).

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, azazil1190 said:

Με είδες να γραψα για κάτι σιγουρο?

Το f.s το εδωσα ως παραδειγμα δεν ειπα οτι θα μαμησει τα παντα ο vega.

Η απλα μπήκες να γραψεις την ειρωνια σου ως συνηθως ετσι απλα για να γινει το threat παλι ως συνήθως.

Ελα γιατι τον Νικολακη δουλευαμε οτι ειναι κολλημενος με την amd και εσυ εχεις αρχισει και καταντας γραφικός με την nvidia.

Τι σκατα σας πληρώνουν?

Ενας μας ζαλιζει με την κοκκινη εσυ με την πρασινη.

Και πες μου οτι υποστηρίζω και εγω την amd να γελανε και οι πετρες τωρα.

Που εχω παρει μονο για φέτος οτι πρασινη υπαρχει σε διαφορες υλοποιήσεις.

 

Για αυτο κανε μου την χαρη και μην ριχνεις λαδι στην φωτια και ασε το θεμα να κυλήσει ομορφα ως εχει.

 

Δεν πρόκειται να κατσω να συγκρουστω με κανεναν για κάρτες κτλ.

Οποτε συνεχισε το κοντο σου και το μακρυ σου.

 

Αφηστε ρε το κοσμο να παρει οτι του κανει κέφι και με οτι την βρισκει ακομα και εαν ειναι λαθος 

 

Τωρα εαν θελετε καποιοι και εσυ μαζι να το παίζετε  ειδήμονες τουλάχιστον μεταφέρετε την γνωση σας με ωραιο τροπο και οχι με ειρωνείες.

 

Φιλακια

 

 

 

 

 

 

Χαλάρωσε μπρε... Δεν ξέρω τι ιστορία έχετε τα 2 σας (δλδ πόσο τρολ/flame έχει πέσει στο παρελθόν) αλλά τουλάχιστον εδώ δεν είπε κάτι ακραίο. Είπε μπορεί να μείνετε με την όρεξη. Ε ναι, η amd το έχει αυτό. Overhype κλπ και στο τέλος meh. Εεεε και τα παιχνίδια είναι ένα ενδεικτικό bench, άλλωστε για games δεν είναι οι εν λόγω κάρτες; Γιατί αυτό που είδα να λένε πολλοί σε ξένα forums... RX vega is not only for gaming! Has amazing perf in productivity κλπ. Εμ η vega frontier δεν ήταν γι'αυτό; Η RX θα κριθεί ως gaming gpu. Ο κόσμος μπορεί φυσικά πάντα να πάρει ότι θέλει... Αλλά στην προκειμένη, ούτε vfm είναι η vega, ούτε ενεργειακά αποδοτική, ζεστή είναι... Έγινε και ο χαμός με την τιμή...

Έγινε επεξεργασία από b1gboss
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος b1gboss έγραψε:

Χαλάρωσε μπρε... Δεν ξέρω τι ιστορία έχετε τα 2 σας (δλδ πόσο τρολ/flame έχει πέσει στο παρελθόν) αλλά τουλάχιστον εδώ δεν είπε κάτι ακραίο. Είπε μπορεί να μείνετε με την όρεξη. Ε ναι, η amd το έχει αυτό. Overhype κλπ και στο τέλος meh. Εεεε και τα παιχνίδια είναι ένα ενδεικτικό bench, άλλωστε για games δεν είναι οι εν λόγω κάρτες; Γιατί αυτό που είδα να λένε πολλοί σε ξένα forums... RX vega is not only for gaming! Has amazing perf in productivity κλπ. Εμ η vega frontier δεν ήταν γι'αυτό; Η RX θα κριθεί ως gaming gpu. Ο κόσμος μπορεί φυσικά πάντα να πάρει ότι θέλει... Αλλά στην προκειμένη, ούτε vfm είναι η vega, ούτε ενεργειακά αποδοτική, ζεστή είναι... Έγινε και ο χαμός με την τιμή...

Δεν εχω κατι προσωπικο με τον συγκεκριμένο σημερα απλα έτυχε και πέτυχε :hehe:

Απλα δεν μου αρεσουν άνθρωποι που πανε με το ζορι η με το υφακι το κουτοπονηρο να περασουν την γνωμη τους και την ιδεολογια τους με το ετσι θελω με μια μορφη "τα ξερω ολα ειμαι ο εγω και κανενας αλλος"

Ειχαμε η και εχουμε και αλλον-αλλους που βγαζουν χολή για την nvidia and the story goes on.

Τελος παντων να να ειναι καλα ο φιλος.

 

Μα προς το παρων αυτο εχω πει σε οσα ποστ εχω γραψει και εαν δεις και σε προηγούμενα ποστ μου τον κραζω ως ενα σημειο τον vega.

Εχει τοσα πολλα μειον εναντι στο πασκαλ.

Και ειδικα απο τιμη δεν ξερουν που παν τα 4.

Τωρα η amd το κανε;οι συνεργάτες της ;τα μαγαζια;δεν ξερω ποιος αλλα ειναι λαθος σε σχέση με την αποδοση και τιμη του ανταγωνισμού.

Το μονο που ειπα ειναι οτι δειχνει καπως να φτιάχνει το τοπίο στο vega και οχι οτι θα παρει κεφαλια.

Αλλα ναι πιστευω στο περας του χρόνου θα κερδισει σε αποδοση εναντι σε 1070-1080.

Αλλα παλι θα χάνει σε τιμη-αποδοση γιατι δεν βλεπω να πέφτει ευκολα και συντομα. 

Συν οτι και να γινει θα συνεχίσει να καιει το κερατο του δεν θα αλλαξει.

 

Τωρα ο καθενας εχει κριση και ανάγκες και οτι θελει και οτι μπορει και κρίνει σωστο αγοραζει.

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, azazil1190 said:

Δεν εχω κατι προσωπικο με τον συγκεκριμένο σημερα απλα έτυχε και πέτυχε :hehe:

Απλα δεν μου αρεσουν άνθρωποι που πανε με το ζορι η με το υφακι το κουτοπονηρο να περασουν την γνωμη τους και την ιδεολογια τους με το ετσι θελω με μια μορφη "τα ξερω ολα ειμαι ο εγω και κανενας αλλος"

Ειχαμε η και εχουμε και αλλον-αλλους που βγαζουν χολή για την nvidia and the story goen on.

Τελος παντων να να ειναι καλα ο φιλος.

 

Μα προς το παρων αυτο εχω πει σε οσα ποστ εχω γραψει και εαν δεις και σε προηγούμενα ποστ μου τον κραζω ως ενα σημειο τον vega.

Εχει τοσα πολλα μειον εναντι στο πασκαλ.

Και ειδικα απο τιμη δεν ξερουν που παν τα 4.

Τωρα η amd το κανε;οι συνεργάτες της ;τα μαγαζια;δεν ξερω ποιος αλλα ειναι λαθος σε σχέση με την αποδοση και τιμη του ανταγωνισμού.

Το μονο που ειπα ειναι οτι δειχνει καπως να φτιάχνει το τοπίο στο vega και οχι οτι θα παρει κεφαλια.

Αλλα ναι πιστευω στο περας του χρόνου θα κερδισει σε αποδοση εναντι σε 1070-1080.

Αλλα παλι θα χάνει σε τιμη-αποδοση γιατι δεν βλεπω να πέφτει ευκολα και συντομα. 

Συν οτι και να γινει θα συνεχίσει να καιει το κερατο του δεν θα αλλαξει.

 

Τωρα ο καθενας εχει κριση και ανάγκες και οτι θελει και οτι μπορει και κρίνει σωστο αγοραζει.

Πάντως η βλακεία έγινε με την hbm2. Από όσο είδα σε ένα video από τους γνωστούς techtubers, όλα έγιναν γιατί είχαν χάλια ενεργειακή απόδοση. Αν έβαζαν GDDR5 θα πήγαινε ακόμα πιο ψηλά η κατανάλωση ενώ με hbm2 μαζεύτηκε κάπως... Το θέμα είναι ας βάζαν gddr5... Θα είχε καλύτερη τιμή, και ας κατανάλωνε ακόμα παραπάνω. Εδώ που φτάσαμε τι είναι άλλα 70watt? :D Mainstream 650 watt PSU για single gpu. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος b1gboss έγραψε:

Πάντως η βλακεία έγινε με την hbm2. Από όσο είδα σε ένα video από τους γνωστούς techtubers, όλα έγιναν γιατί είχαν χάλια ενεργειακή απόδοση. Αν έβαζαν GDDR5 θα πήγαινε ακόμα πιο ψηλά η κατανάλωση ενώ με hbm2 μαζεύτηκε κάπως... Το θέμα είναι ας βάζαν gddr5... Θα είχε καλύτερη τιμή, και ας κατανάλωνε ακόμα παραπάνω. Εδώ που φτάσαμε τι είναι άλλα 70watt? :D Mainstream 650 watt PSU για single gpu. 

Οχι απλα η amd πήγε για αλλη ακομα μια φορα να παρουσιάσει κατι που θα δείχνει γενιες μπροστα απο την nvidia και εφαγε τα μουτρα της γιατί δεν ηταν ετοιμο.

Δεν δοκιμασαν την συνταγή.Απλα την δωσανε στον κοσμο και ειπαν σε οποιον αρεσει τρωει και μας λεει και ευχαριστώ.

Γενικά έπαιξε πολυ διαφήμιση.

 

Σαν καποια απο τα ακριβα εστιατόρια μου κανει.

Που ναι μεν βαζουν καλα υλικά,πρωτοπορούν σε καποιες συνταγές αλλα το τελικο αποτελεσμα ειναι να ξερνας η να μην χορταίνεις με την μεριδα.

Αλλα πριν απο ολο αυτο έχουν κάνει καλη διαφήμιση που σε κάνουν και τσιμπάς και πας πληρώνεις για δοκιμη.

Βέβαια και οι συνταγες με την κατάλληλη υποστήριξη και συμβουλη μπορουν να αλλαξουν η προς το καλύτερο η προς το χειρότερο.

 

Πεινάω για αυτο μου ηρθε το παραπανω παραδειγμα:hehe:

 

Θα πουλήσω ότι pc κτλ εχω παει θα ανοίξω καλο ρεστοραν....:p

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, b1gboss said:

Με underclock 1080? Μήπως overclock? Thx πάντως για την πολιτισμένη απάντηση. Συνήθως σε τέτοια threads πέφτει flame κατευθείαν :) . Τσπ το άλλο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ορμάνε στα reference designs που έχουν blower coolers... Εκτός από αυτό βέβαια πάντα οι υλοποιήσεις που βγαίνουν μετά δεν είναι πάντα καλύτερες;

 

Με πρόλαβες πριν κάνω τη διόρθωση, πάει το χέρι μόνο του. Αν ξαναδιαβάσεις θα δεις οτι εννοούσα undervolt σε συνδυασμό με overclock της Vega56. Έχει κυκλοφορήσει τεστ πριν λίγο καιρό με όλα τα σχετικά graphs. Αυτό είναι εφικτό γιατί από το εργαστήριο έχουν ανεβάσει τα ρεύματα όσο πάει ώστε να μην υπολειτουργήσει κάποιο απ τα πιο ασταθή chip τους. Αυτό όμως οδηγεί σε αυτόματο χαμήλωμα των συχνοτήτων (throttling) λόγω υπερθέρμανσης όταν αρχίζει να δουλεύει στα όρια. Χαμηλώνοντας τα ρεύματα (undervolt) και εφόσον το τσιπάκι σου δεν είναι για τον καιάδα, μπορείς να ανεβάσεις τα ρολόγια της κάρτας (overclock). Αυτό δε φαίνεται να ισχύει σε τόσο μεγάλο βαθμό με την Vega64, αφού η κάρτα είναι σχεδόν στα όριά της απ το εργοστάσιο, εκτός αν έχεις την liquid ή κάποια άλλη επώνυμη με καλό σύστημα ψύξης. Αλλά σε τέτοια περίπτωση θα έχει ανέβει τόσο η τιμή, που μάλλον συμφέρει να πάρεις 1080Τι και να ησυχάσεις.

Έγινε επεξεργασία από konnos
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι για την vega 64.

 

1.Ποσο πηγε το μαλλι? και 2.Αν κανει spikes στα παιχνιδια (δηλαδη εκει που παιζεις πεφτουν τα frames σε απελπιστικο βαθμο και μετα επανερχεται - ετσι εκανε η 290 που ειχα παλια) .

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Aias said:

Να ρωτησω κατι για την vega 64.

 

1.Ποσο πηγε το μαλλι? και 2.Αν κανει spikes στα παιχνιδια (δηλαδη εκει που παιζεις πεφτουν τα frames σε απελπιστικο βαθμο και μετα επανερχεται - ετσι εκανε η 290 που ειχα παλια) .

 

ευχαριστω

 

http://www.pcgamer.com/microsoft-acknowledges-windows-10-stuttering-problem-a-fix-is-in-the-works/

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στο ερώτημα "γιατί πήγε η AMD σε HBM2", θα πρέπει πριν απαντήσουμε να βλέπουμε το Vega ως μια επαγγελματική κάρτα η οποία θα πρέπει να ικανοποιεί και τις προδιαγραφές των Baidu, Google, Microsoft, Apple. Μετά η θεωρία η δική μου που σπαμάρω συχνά, είναι ότι δεν έχουν λεφτά. Και από την στιγμή που δεν έχουν λεφτά το κόστος να πάνε από HBM1 > GDDR5x > HBM2 είναι πιθανόν σημαντικά υψηλότερο από το να πάνε από HBM1 σε HBM2 και τέλος. Και όταν λέω υψηλότερο, νομίζω η σχεδίαση ενός chip στα 14nm πάει κάτι δεκάδες ή και λίγες εκατοντάδες εκατομμύρια δολάρια και πιθανόν το κόστος να μην είναι και πολύ διαφορετικό αν "απλά άλλαξες τον mem controller" και όχι όλο το chip.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, LocoDiceGR said:

 

με την 1070 τωρα δεν εχω προβλημα.Το θεμα ειναι να μην δωσω λεφτα για να εχω.Αλλιως να παρω την 1080 απλα εχω αποθυμενο να δω και το freesync

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Aias έγραψε:

Να ρωτησω κατι για την vega 64.

 

1.Ποσο πηγε το μαλλι? και 2.Αν κανει spikes στα παιχνιδια (δηλαδη εκει που παιζεις πεφτουν τα frames σε απελπιστικο βαθμο και μετα επανερχεται - ετσι εκανε η 290 που ειχα παλια) .

 

ευχαριστω

 

1.Ετοιμοπαράδοτη από Ελλάδα έχει μόνο το Πλαίσιο.

Οι τιμές ξεκινάνε από 666Ε έως 900Ε ανάλογα την κάρτα που θα επιλέξεις για αγορά.

Μπορείς να βρεις και από Γερμανία (Caseking de/ Mindfactory) υπολογίζεις τις τιμές συν τα μεταφορικά.

2.Στο δικο μου συστημα δεν παρατήρησα spikes.

3.Εαν επιλέξεις rx64, αγόρασε και FreeSync monitor.

 

4.Στη δική μου περίπτωση στάθηκα λίγο τυχερός.

Spoiler

VWeC9MygVfulu3vYMzHHdtUr8ovXhc32PJs9wJUf

 

 

Έγινε επεξεργασία από Geo_K
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Geo_K έγραψε:

 

1.Ετοιμοπαράδοτη από Ελλάδα έχει μόνο το Πλαίσιο.

Οι τιμές ξεκινάνε από 666Ε έως 900Ε ανάλογα την κάρτα που θα επιλέξεις για αγορά.

Μπορείς να βρεις και από Γερμανία (Caseking de/ Mindfactory) υπολογίζεις τις τιμές συν τα μεταφορικά.

2.Στο δικο μου συστημα δεν παρατήρησα spikes.

3.Εαν επιλέξεις rx64, αγόρασε και FreeSync monitor.

 

4.Στη δική μου περίπτωση στάθηκα λίγο τυχερός.

  Hide contents

VWeC9MygVfulu3vYMzHHdtUr8ovXhc32PJs9wJUf

 

 

Καλα  εσυ εισαι πολυ τυχερος στην παραπάνω τιμη.

Κάτι άλλο που ειδα ειναι οτι εσενα σου δινουν 3 χρονια εγγύηση αν βλεπω καλα και εμενα μου γράφουν 2 επισης απο πλαισιο αγορασμενη η ιδια εκδοση με την δικη σου

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.