Jump to content



Ηλεκτροσυγκόλληση - τεχνικές και απορίες


Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω 2.5άρια ηλεκτρόδια για να κολλήσω κοιλοδοκούς, αλλά έχω μπερδευτεί.

Βλέπω ολόκληρο κουτί να είναι φτηνότερο από είκοσι πέντε κομμάτια. http://www.e-metallon.gr/hlektrodia-sygkollhshs/7477-ilektrodia-gia-koinous-xalibes-erlikon-fincord-m-25x350mm-1kg.html , https://esmarket.gr/ergaleia/ilektrika-ergaleia/analosima-ergaleion/hlektrodia-einhell-set-25temaxia-2-5x350-mm

Βλέπω επίσης βαθμό απόδοσης καθώς και πολλούς κωδικούς σιδήρου. Έχετε να προτείνετε κάτι να κάνω δουλειά μου, δεδομένου ότι δεν είμαι επαγγελματίας και δεν κάνω κάτι εξειδικευμένο;

Link to comment
Share on other sites

+1 στα oerlikon finecord-m τα δουλεύω κι εγώ χρόνια και είναι μια χαρά (στρατζαριστα - γαλβανιζε κτλπ)! 

Έγινε επεξεργασία από dfa19mj
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

Κατά τη διάρκεια ενός απλού project με απλές κολλήσεις, χρειάζεται να κολλήσω μερικά παξιμάδια και βίδες πάνω σε σίδερα (ρυθμιζόμενα ποδαράκια σε τραπεζακι κτλ). Έχοντας ήδη υπόψιν ότι το γαλβάνι βγάζει τοξικές αναθυμιάσεις όταν θερμαίνεται πολύ , άρχισα να ψάχνω αριστερά και δεξιά. 

 

Δεν ξέρω καν εάν υπάρχουν βίδες κτλ που να είναι "μαύρες" χωρίς γαλβάνι,  αλλά ας μείνουμε στο θέμα, για εκπαιδευτικούς λόγους. Η ηλεκτροσυγκόλληση που έχω είναι ηλεκτροδίου DC Inverter.

 

1. Κολλήσεις γαλβανιζέ  με απλό σίδερο: ποιές λύσεις βολεύουν περισσότερο; Ένας ανεμιστήρας να φυσάει μακριά από την κόλληση για ψιλοπράγματα; Αφαίρεση με χημικό τρόπο; Με τροχό εάν βολεύει το κομμάτι; Κάποιοι λένε "κράτα λίγο την ανάσα και είσαι Οκ".

 

2. Κολλήσεις ανοξείδωτου με απλό σίδερο. Το ανοξείδωτο είναι μπελάς γενικώς οπότε ας πούμε μόνο για την περίπτωση που το ανοξείδωτο είναι κάτι μικρό, μια βίδα, ενα λαμάκι. Τι ηλεκτρόδια χρησιμοποιούνται; Τι δυσκολίες έχει η κόλληση; Αξίζει τον κόπο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Θα στο εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ καθώς στην προκειμένη περίπτωση τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά.

 

Το γαλβάνι βγάζει αναθυμιάσεις οταν καιγεται αλλά στην περίπτωση μας και με δυο πονταρισιές που θα κάνεις

σε κάθε παξιμάδι η κάπνα δεν θα έχει και καμία διαφορά από το να κολλήσεις μαυρα.

(Πολλές φορές noname ηλεκτρόδια βγάζουν περισσότερη κάπνα και μυρωδιά από το γαλβάνι. . . )

Δεν χρειάζεται λοιπόν ανεμιστήρας ούτε να κρατήσεις την ανάσα σου...

Αν θες να σου πιάσει λίγο πιο εύκολα η κόλληση τρόχισε ελαφρα στις πλευρές που θα ποντάρεις.

Τέλος την κόλληση και στις 2 περιπτώσεις που περιγράφεις την κάνεις με ηλεκτρόδιο γενικής χρήσης.

 

Φυσικά στην αγορά υπάρχουν μαύρα παξιμάδια και μαύρες βίδες αλλά και έτοιμες πλαστικές τάπες με 

μεταλλικό σπείρωμα σε πολλές διαστάσεις για την δουλειά που τα χρειάζεσαι...

 

tips&tricks

Η βίδα βιδωμένη στο παξιμάδι κατα την κόλληση

Η τρύπα μεγαλύτερη από την βίδα.

Λίγο λάδι πάνω στο παξιμάδι την ώρα που κολλάς.

Αφήνεις να κρυώσει καλά πριν ξεβιδώσεις.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια εσπασε η κολληση μιας καρεκλα1 της τραπεζαριας μου. Αποτελειται απο πολυ λεπτό μεταλλο (θα μετρησω αυριο το παχος) κ δεν παιζει να το τολμησω ουτε με πολυ λεπτο ηλεκτροδιο. Δεν με εμπιστευομαι. Που να απευθυνθω; Σιγουρα θελει λεπτο χειρισμο.

Εχετε κανα μαστορα υποψιν καλο καπου στο κεντρο ή προς Αργυρουπολη;

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ελπίζω να μην ήταν κανείς απάνω την ώρα του "κρακ" ξέρεις τι μέταλλο είναι; 

Αν δεν είναι κανένα ε-ξωτικό μέταλλο να θέλει κανένα μαγικό εργαλείο φώναξε ΑΕΡΑ κι απάνω του!  και  εμείς θα αναλάβουμε τις κάλτσες :p

Link to comment
Share on other sites

Ήταν αλλα δεν κινδύνεψε να βρεθεί ανάσκελα. Στο κάτω μέρος της πλάτης εντοπίζεται το πρόβλημα.

Το μέταλλο το πιάνει μαγνήτης άρα κράμα σιδήρου είναι.

Το κακό για να το φτιάξω εγώ είναι ότι έχει πάχος μόλις....

 

20171104_123518.jpg

 

και δεν το τολμάω. Αν ήταν κάνα ρετάλι ίσως να τολμούσα αλλά στην καρέκλα έχω μία ευκαιρία και τέτοιες κολλήσεις δεν εχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι αρκετά λεπτό και αν αξίζει η καρέκλα ίσως είναι  καλύτερα για ποιο σίγουρα  να απευθυνθείς αλλού ... 

Πριν από μερικούς μήνες είχα παρόμοια περίπτωση με καρεκλα 55+ χρονών με 1.5mm σωλήνα αλλά τα κατάφερα με πολύ χαμηλά ampere... 

IMG_20171104_151004.thumb.jpg.56e68c1442209eb3f9ff811acf2c5a83.jpgIMG_20171104_151027.thumb.jpg.32834f7c595343b747f379cf9f4438f9.jpgIMG_20171104_151658.thumb.jpg.af079fedb14ddc90545bf5f93cf1a1e9.jpg

Link to comment
Share on other sites

H καρέκλα αξίζει πολλά και γι αυτό αγχώνομαι και πολύ :p

Τι ηλεκτροδιο χρησιμοποιησες; 

Κάτω από 2mm δε βρίσκω κάτι με μια πρώτη ματιά. Λογικά κάπου στα 30Α θα πρέπει να γίνει το τσίμπημα πιστεύω... :unsure:

Εναν εδώ στην γειτονιά που ρώτησα μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει. Βέβαια δε πιστεύω ότι δεν μπορεί απλά το θεωρεί και λίγο αγγαρεία...

Link to comment
Share on other sites

Με inverter ηλεκτροκολληση με  erlicon κίτρινα 2.5mm το κόλλησα αλλά δε θυμάμαι αμπέρ :unsure:

Αν έχεις κανένα ρεταλι λαμαρίνα 1-1.5 mm κάνε αν αποφασίσεις να diyισεις μερικές δοκιμές για τα αμπέρ και βλέπεις;  

Link to comment
Share on other sites

Εχω αρκετούς φαναρτζίδες στην Φραντζή που είναι δίπλα. Αλλά να πάω καρέκλα σε φαναρτζή; 

Θα κάνω μια ερώτηση δεν χάνω κάτι θα μου πεις...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.