Jump to content



Ax βρε corsair πώς με ταλαιπωρείς...


Recommended Posts

Λοιπόν, για την αναβάθμισή μου μετά από μελέτη του memory support list της μητρικής που παρήγγειλα, κατέληξα στις Vengeance® LPX 16GB (2x8GB) DDR4 DRAM 3000MHz C15 Memory Kit - Black (CMK16GX4M2B3000C15). Όχι μόνο αναφέρεται στο QVL της asus ότι υποστηρίζονται, αλλά και στο forum της corsair αναφέρονται ως validated για RYZEN.

 

Τις παραλαμβάνω λοιπόν σήμερα και μόλις φτάνω σπίτι τρώω την πρώτη φλασιά:

RAM_ver.thumb.jpg.d163a595d1cbb175dc30a5f77785758a.jpg

 

 

Στα timings των μνημών, Ενώ στη συσκευασία το part number ήταν κανονικό, στα timings των μνημών στο αυτοκόλλητο πάνω στα dimms φαινόταν ό,τι βλέπετε παραπάνω. 

Εγώ διάβαζα 16-17-17-36 και αμέσως επικοινώνησα με το κατάστημα αγοράς για διευκρινίσεις, διότι και στο site της corsair αναγραφόντουσαν timings 15-17-17-35. Βασικά με ανησύχησε το αναγραφόμενο version, μήπως και είχαν αλλάξει τα χαρακτηριστικά του kit. Τέλος πάντων για να μην τα πολυλογώ, με άγριο ζουμ στη φωτογραφία διαπίστωσα ότι επρόκειτο για κακοτυπωμένα 5 και όχι 6, οπότε όλα καλά με τα timings.

 

Το version όμως με έβαλε σε σκέψεις και με αναζήτηση διαπίστωσα ότι το version 4.xx ήταν με samsung τσιπάκια, ενώ η version 5.xx είναι με hynix. Αυτή τη στιγμή λοιπόν είμαι στη φάση που ψάχνω απεγνωσμένα στο net αν θα παίξουν οι μνήμες που παρέλαβα με το σύστημα που στήνω @ 3000MΗz. Τα αναπάντητα ερωτήματα είναι:

 

1) Η Asus που αναφέρει το συγκεκριμένο kit στο QVL memory support list, σε ποιο version αναφέρεται οεο;

2) Η corsair , εφόσον, αλλάζουν τα τσιπάκια της μνήμης, γιατί δεν αλλάζει και το part number? Τότε τι νόημα έχει το validation για ένα part number, αν τελικά δεν ξέρεις τι θα πάρεις στα χέρια σου; Πρέπει να μυρίσουμε τα νύχια μας δηλαδή;

 

Έλεος , απλά έλεος!

 

Αν κανείς τρέχει τις συγκεκριμένες μνήμες με ryzen, pls ας αναφέρει εδώ σε ποιες συχνότητες έχει καταφέρει να τις τρέξει... 

Link to comment
Share on other sites

βρε θα παιξουν, μην αγχωνεσαι !

αν υπηρχε διαφορα σε κατι , θα αλλαζαν το παρτ ναμπερ. για να μην αλλαζει, αυτο σημαινει οτι το προιον εχει ιδια χαρακτηριστικα

αν ο φοβος σου ειχε βαση, τοτε τα παντα θα ηταν ενα τεραστιο μπ@υρδελο στην αγορα οσον αφορα τα ματσαρισματα.

(ελπιζω να μην φαω κραξιμο παλι για τουτη τη προφητεια μου) :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βρε θα παιξουν, μην αγχωνεσαι !
αν υπηρχε διαφορα σε κατι , θα αλλαζαν το παρτ ναμπερ. για να μην αλλαζει, αυτο σημαινει οτι το προιον εχει ιδια χαρακτηριστικα
αν ο φοβος σου ειχε βαση, τοτε τα παντα θα ηταν ενα τεραστιο μπ@υρδελο στην αγορα οσον αφορα τα ματσαρισματα.
(ελπιζω να μην φαω κραξιμο παλι για τουτη τη προφητεια μου) [emoji4]
Νίκο ανησυχώ πολύ διότι άλλο Samsung ic και άλλο hynix.... Επειδή δεν έχω ανοίξει το κουτί (καθώς δεν έχω παραλάβει Mobo ακόμα) μπορώ να τις επιστρέψω αλλά να πάρω τι? Και με τις dominator παίζει το ίδιο με διαφορετικά versions φαντάζομαι και με άλλες εταιρείες.

Μακάρι να υπήρχε κάποιος που τις χρησιμοποιεί να δω χειροπιαστό αποτέλεσμα....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να παρω ευθυνη αν εχεις την δυνατοτητα να τις επιστρεψεις. αλλα θυμαμαι παλια (οπως και στη δικη μου Α75 F1 pro) υπηρχε ενα κουμπακι διπλα απο τις μνημες ddr3 που λεγοταν mem ok. αν ειχες προβλημα με τις μνημες το πατουσες μια φορα και μετα ησαν ολα οκ

τα τελευταια χρονια δεν το βλεπω αυτο αρα ισως οι μητρικες τις asus το κανουν αυτοματα πλεον.

και μην ξεχνας και το αλλο!

αν αντιμετωπισεις το οποιο προβλημα, στελνεις μεηλ στην ασους και τους ξεχεζεις απαιτωντας τα λεφτα σου πισω απαιτωντας αλλαγη με ανωτερη, καθως οι μνημες σου αν και αναφερονται στο qlv δεν παιζουν

προσωπικη μου αποψη, ουτε με σφαιρες δεν θα εχεις προβλημα, γιατι η ασους δεν ρισκαρει το ονομα της για τετοια θεματα

Link to comment
Share on other sites

παντως καπου διαβασα εδω μεσα, οτι τα παιδια λενε οτι με ryzen τις μνημες τις δουλευουν με ζυγο latency. ισως να το προσεξεις λιγο αυτο

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Νικος Παναγιωτοπουλος said:

παντως καπου διαβασα εδω μεσα, οτι τα παιδια λενε οτι με ryzen τις μνημες τις δουλευουν με ζυγο latency. ισως να το προσεξεις λιγο αυτο

 

Ναι το ξέρω αυτό από κάποια συχνότητα και πάνω ρυθμίζεις ζυγό latency. Νομίζω ότι με τα τελευταία bios αυτό γίνεται αυτόματα πάντως. Τεσπά... Θα το ρισκάρω και θα τις κρατήσω. 

 

ΥΓ ακόμα και αν κράξω asus, δεν νομίζω να μπορούν να μου αντικαταστήσουν  μνήμες. Το πολύ πολύ να δεχτούν RMA τη μητρική, αλλά αυτό δεν με βοηθάει σε κάτι. Εν τω μεταξύ ψάχνοντας και σε άλλες εταιρείες βλέπω ότι τα ίδια παίζουν με τα versions... Θα δοκιμάσω να επικοινωνήσω με support asus μήπως και μπορούν να με καθησυχάσουν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Νικος Παναγιωτοπουλος said:

μηπως τοτε θα επρεπε να παρεις 14αρες (αφου θα στις παιξει ως 16αρες) ή να παρεις 16αρες και να γλυτωσεις ισως καποια χρηματα?

 

Μπα όχι, το kit που πήρα είναι από τα πιο οικονομικά @ 3000. cas 15,14,16 δεν έχουν καμία πρακτική διαφορά (μόνο σε benchmarks θα φανούν απειροελάχιστες διαφορές). Το ζητούμενο είναι να παίξουν οι μνήμες 2933 (εκεί παίζουν). Αυτό μόνο θα ήθελα να εξασφαλίσω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Efialtis said:

Βλέπω εδώ έναν με το ίδιο κιτ στα 2800 και περίεργο 2933.

Βέβαια δεν αναφέρει version.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και τον  κόπο σου.

 

Ο συγκεκριμένος έχει τις CMD16GX4M2B3000C15, δηλαδή τη σειρά dominator (λίγο πιο ακριβές από τις δικές μου vengeance). Κοίταξα και τις dominator αλλά και με αυτές απ' όσο διαβάζω υπάρχουν διαφορετικά versions με hynix κτλ. 

 

Θέλω να ελπίζω ότι έστω και με manual settings και ρεύματα θα καταφέρω να τις παίξω 2933 (αν και είχα λιώσει στη μελέτη του qvl για να αποφύγω ακριβώς αυτό το μανούρισμα.... :-(   )

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω και ίσως γίνομαι κουραστικός. Όλα τα τραβάς γιατί μπλέκεις μόνος σου και προσπαθείς να βγάλεις άκρη.

Αγοράζεις ένα σετάκι μνήμες από ένα κατάστημα. Όποιο κι αν είναι αυτό. Ρωτάς το κατάστημα, με email. Θέλω να αγοράσω αυτές τις μνήμες και θα τις συνδυάσω με αυτή τη μητρική. Θα δουλέψουν; Αν σου πούνε ναι και δεν δουλέψουν τις επιστρέφεις για να σου δώσουν άλλο. Ρίξε στο κατάστημα το όλο βάρος και όχι στον εαυτό σου. Εσύ με την αγορά σου δεν πληρώνεις corsair ή Asus. Πληρώνεις το κατάστημα. Αν δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν, κοιτάς αλλού. Αν σου πει το κατάστημα πως ο vendor λέει πως δουλεύουν κανονικά, τους ρωτάς σε περίπτωση που δεν δουλέψουν αν μπορείς να τις επιστρέψεις. Ας επικοινωνήσει το κατάστημα με την κάθε εταιρεία και ας βγάλει άκρη αυτό για το τι δουλεύει και τι όχι.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω και ίσως γίνομαι κουραστικός. Όλα τα τραβάς γιατί μπλέκεις μόνος σου και προσπαθείς να βγάλεις άκρη. Αγοράζεις ένα σετάκι μνήμες από ένα κατάστημα. Όποιο κι αν είναι αυτό. Ρωτάς το κατάστημα, με email. Θέλω να αγοράσω αυτές τις μνήμες και θα τις συνδυάσω με αυτή τη μητρική. Θα δουλέψουν; Αν σου πούνε ναι και δεν δουλέψουν τις επιστρέφεις για να σου δώσουν άλλο. Ρίξε στο κατάστημα το όλο βάρος και όχι στον εαυτό σου. Εσύ με την αγορά σου δεν πληρώνεις corsair ή Asus. Πληρώνεις το κατάστημα. Αν δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν, κοιτάς αλλού. Αν σου πει το κατάστημα πως ο vendor λέει πως δουλεύουν κανονικά, τους ρωτάς σε περίπτωση που δεν δουλέψουν αν μπορείς να τις επιστρέψεις. Ας επικοινωνήσει το κατάστημα με την κάθε εταιρεία και ας βγάλει άκρη αυτό για το τι δουλεύει και τι όχι.

 

Δεν έχεις άδικο. Από την άλλη δεν θεωρώ ότι εκανα απρόσεκτη αγορά καθώς οι μνήμες αναφέρονται και στο qvl της Asus και στο site της Corsair ως συμβατές. ( http://www.corsair.com/en-us/landing/ryzen )

 

Edit: τελικά ο ( [mention=40328]kogos[/mention] εδώ ( https://www.thelab.gr/index.php?/topic/175787-Official-Ryzen-Club#entry2616281 ) με απάλλαξε σε μεγάλο ποσοστό από την αγωνία μου....

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  Καλημέρα, δεν χρειάζεται άγχος, πάρε τα πράγματα στήσε το μηχάνημα (θα δουλέψουν κομπλέ οι μνήμες :p),

βάλτο σε λειτουργία και να ευχαριστηθείς το PC. Στην περίπτωση που αν... βλέπουμε τότε, βγάλε το άγχος..

  Διάλεξες μνήμες από το qvl, αν δεν τις επιστρέφεις στο κατάστημα για αντικατάσταση ή να πάρεις άλλης εταιρείας, 

στην περίπτωση που δεν βγάλεις άκρη με το κατάστημα (τρώει άκυρο) κι αρχίζεις τα πέρα δώθε με την corsair.

 

Υ.Γ.

Στο άλλο θέμα πήρες και θετική απάντηση, τσάμπα το άγχος

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, gdp77 said:

Δεν έχεις άδικο. Από την άλλη δεν θεωρώ ότι εκανα απρόσεκτη αγορά καθώς οι μνήμες αναφέρονται και στο qvl της Asus και στο site της Corsair ως συμβατές. ( http://www.corsair.com/en-us/landing/ryzen )

 

Μα δε σου είπα πως έκανες απρόσεκτη αγορά. Σου λέω απλά πως το όλο άγχος και όλο το χαμένο χρόνο θα μπορούσες να τα αποφύγεις απλά μεταφέροντας το όλο σκηνικό στο κατάστημα αγοράς παρά στον εαυτό σου.

Οι μνήμες ακόμα και να μην παίζουν (δεν το νομίζω) θα βγάλεις σίγουρα άκρη είτε με το κατάστημα, είτε με την Corsair (και όχι την Asus μιας και μπορεί να σου πει πως εμείς μιλάμε για συγκεκριμένο revision). Απλά όλο αυτό ήταν περιττό από τη στιγμή που μπορούσες να το κάνεις εξαρχής.

Μάθαμε και δύο τρια πράγματα μέσα από τη συζήτηση, ανταλλάξαμε και απόψεις αλλά από την άλλη θα μπορούσε όλο αυτό να έχει τελειώσει με ένα email στο κατάστημα.

Και το λέω όχι γιατί δεν είμαι υπέρ της συζήτησης αλλά επειδή καταλαβαίνω πως είσαι ένας άνθρωπος ο οποίος δεν έχει ούτε την οικονομική ευχέρεια για σπατάλες σε λάθος επιλογές αλλά ούτε και χρόνο διαθέσιμο για όλο αυτό (για να μην παρεξηγηθώ για την οικονομική ευχέρεια το λέω απλά επειδή είπες πως είχες να κάνεις αναβάθμιση χρόνια και δεν μπορούσες λόγω οικονομικών, αν είμαι λάθος διέγραψε το και ζητώ συγγνώμη).

 

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, jax7480 said:

Και το λέω όχι γιατί δεν είμαι υπέρ της συζήτησης αλλά επειδή καταλαβαίνω πως είσαι ένας άνθρωπος ο οποίος δεν έχει ούτε την οικονομική ευχέρεια για σπατάλες σε λάθος επιλογές αλλά ούτε και χρόνο διαθέσιμο για όλο αυτό (για να μην παρεξηγηθώ για την οικονομική ευχέρεια το λέω απλά επειδή είπες πως είχες να κάνεις αναβάθμιση χρόνια και δεν μπορούσες λόγω οικονομικών, αν είμαι λάθος διέγραψε το και ζητώ συγγνώμη).

 

Και για το οικονομικό και για τον χρόνο, είσαι εύστοχος. no problem!

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2017 at 8:45 ΠΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ναι το ξέρω αυτό από κάποια συχνότητα και πάνω ρυθμίζεις ζυγό latency. Νομίζω ότι με τα τελευταία bios αυτό γίνεται αυτόματα πάντως. Τεσπά... Θα το ρισκάρω και θα τις κρατήσω. 

 

ΥΓ ακόμα και αν κράξω asus, δεν νομίζω να μπορούν να μου αντικαταστήσουν  μνήμες. Το πολύ πολύ να δεχτούν RMA τη μητρική, αλλά αυτό δεν με βοηθάει σε κάτι. Εν τω μεταξύ ψάχνοντας και σε άλλες εταιρείες βλέπω ότι τα ίδια παίζουν με τα versions... Θα δοκιμάσω να επικοινωνήσω με support asus μήπως και μπορούν να με καθησυχάσουν....

 

 

Διάβασε εδώ έναν οδηγό, και σχόλια, μπορεί να σε βοηθήσει

 

http://www.insomnia.gr/topic/650703-am4-ryzen-cpu-ram-overclocking-thread/

 

 

 

Παράθεση

RAM Overclocking

 
Καλο είναι να έχετε δώσει 1.0-1.1 SOC πριν να αρχίσετε να ανεβάζετε συχνότητες στις μνήμες, γιατί κάνει απλά πιο εύκολο/σταθερό το overclock. Όλες οι motherboard με A.G.E.S.A. 1.0.0.6+ BIOS υποστηρίζουν από 2133 memclk μέχρι 4000. Για τις μνήμες πρέπει να ξέρετε ότι υπάρχουν 5 διαφορετικά ICs:
 

Samsung B-die

Samsung E-die

Hynix AFR

Hynix MFR

Micron

 
Τα MFR είναι τα πιο δύσκολα για να τρέξουν σε ψηλές συχνότητες, ενώ συνολικά τα Samsung B-die είναι τα καλύτερα ICs για overclocking σε μνήμες με Ryzen. Γιατί είναι σημαντικό αυτό; Το Infinity Fabric τρέχει στο 1/2 των MT/s που έχετε τις μνήμες, πχ στα 3200 MT/s το IF τρέχει στα 1600, στα 3600 MT/s τρέχει στα 1800 και πάει λέγοντας. Το frequency του Infinity Fabric δένει με το latency από core σε core και το να το έχετε σε υψηλές συχνότητες βοηθάει τις επιδόσεις σε σχεδόν τα πάντα, την μεγαλύτερη διαφορα θα την δείτε σε εφαρμογές που αλλάζουν δεδομένα μεταξύ cores πολύ συχνά, όπως games.
 
Άλλο ένα σημαντικό δεδομένο για τις μνήμες είναι αν είναι Single Rank ή Dual Rank, αυτό μπορείτε να το δείτε και από το CPU-Z:
 

 

 
Single Rank (SR) μνήμες μπορούν να τρέξουν πιο ψηλές συχνότητες με πιο σφιχτά timings, Dual Rank (DR) έχουν καλύτερες επιδόσεις σε stock έναντι SR αλλα δεν μπορούν να φτάσουν τόσο ψηλές συχνότητες με σφιχτά timings. Σε γενικές γραμμές:

 

Tuned SR > Tuned DR > Stock DR > Stock SR

 
Και εδώ ένα μικρό tip για όσους έχουν SR και μονο ένα dimm σε κάθε channel (δηλαδή 2 άδεια slot, 1 για κάθε channel), μπορείτε να ανεβάσετε τις επιδόσεις του συστήματος σας απενεργοποιώντας BankGroupSwap και ενεργοποιώντας BankGroupSwapAlt. Η διαδικασία στην Crosshair VI Hero: 

...

....

Αυτό δεν χρειάζεται σε οποιοδήποτε άλλο configuration. Επειδή εγώ έχω μονο B-die Single Rank, θα ποστάρω το config που χρησιμοποιώ και για οποιοδήποτε άλλο IC ποστάρω τα safe και fast προφίλ του The Stilt:
 

 

Timings για Hynix AFR/MFR: http://www.overclock...0#post_26242714

 

Timings για Samsung B-die: http://www.overclock...0#post_26178558

   

Τα timing κάνουν μεγάλη διαφορα σε επιδόσεις σε CPU bound κατάσταση, εγώ έχω ήδη κάνει δικά μου test με σταθερή συχνότητα: 
 

Ryzen 1700: http://imgur.com/a/HOMtz

Simulated 1500x: http://imgur.com/gallery/WiOz8

Simulated 1600/1600x: http://imgur.com/gallery/VYMTm

 
Οποτε πιστεύω ότι αξίζει να πειράξετε τα timings στο BIOS, σύμφωνα πάντα με αυτά που έχει ο The Stilt, το δικό μου setup μονο αν έχετε B-die. Όσο για το Command Rate (CR), αν έχετε ενεργοποιημένο το Gear Down Mode στις ρυθμίσεις της Ram μπορείτε να τρέξετε μονο 1T, για 2T πρέπει να το απενεργοποιήσετε. Συνολικά σε επιδόσεις και σταθερότητα: 
 

1T GDM disabled > 1T GDM enabled > 2T GDM disabled

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

To παλικάρι έχει κάνει πολύ καλή δουλειά με πολύ ψάξιμο και τέλειο σετάρισμα στον R7 1700 του. 

 

Τα αποτελέσματα των tweaks του είναι ημέρα με την νύχτα σε σχέση με τα default . 

 

Δες σε ποια κατηγορία είναι οι μνήμες που έχεις, τι φοράνε και άσχετα με το αν η μητρική τις διαβάσει με την πρώτη ή όχι, δοκίμασε τον οδηγό του ανάλογα με τις μνήμες που έχεις.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.