Jump to content



[ AMD RyZen+ 12nm & X470 motherboards ] τον Απρίλιο


idonthave

Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Χμμ,

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Ε ναι, αν πας και βάλεις μια ψύκτρα για 65W TDP επεξεργαστή σε έναν με 95W TDP, λογικό να σου πει η AMD "Αφού δεν ήξερες, δεν ρώταγες;".

Άρα, ισχύει ο αστικός μύθος ότι οι ryzen (ή μήπως ήταν οι fx) είναι θερμάστρες:p:hehe:.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά έκαναν bεnchmark και δεν έγραψαν ούτε τι bios είχαν οι mobo.

Εκτός και αν είμαι γκαβός και δεν το είδα.

Με το τελευταίο agesa οι Ryzen 2 είναι ακόμα καλύτεροι.

 

Εν τω μεταξύ, έχουν περάσει τόσες μέρες και δεν έχω δει κανένα review

για mobo στο εύρος κάτω από 200€. Ή ένα review που να έχει δοκιμές

από πολλά διαφορετικά X470.

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω την Asrock X470 K4. Οι άλλες που έχουν βγει μέχρι τώρα ή πολύ ακριβές μου φαίνονται ή δεν μου αρέσουν. 

 

ή θα κάνω καμιά γκέλα με 8600Κ και Asrock Ζ370 Κ6 και το ξανά βλέπουμε μετά το καλοκαίρι. 

Λογικά οι mainstream 8 πυρήνες από Intel θα σκάσουν κάτω από 400 και γρήγορα.   

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Κάτι λιγότερο από μια εβδομάδα πέρασε από το τελευταίο μου ποστ εδώ, για να κάνει η Intel δύο εξαιρετικές και πολύ σπάνιες - για αυτήν - δηλώσεις οι οποίες εντελώς συμπτωματικά με δικαίωσαν πλήρως.

Η πρώτη δήλωση είναι ότι 10nm γιοκ, για φέτος.

Για πρώτη φορά στην ιστορία της, η AMD επίσημα με τα 7nm της TSMC και της GloFo περνάει μπροστά σε manufacturing processing αρχικά με τους EPYC 2 μέσα στο 2018 και το 2019 με τους Zen 2 και αυτοί στα 7nm.

Τα 7nm των TSMC/GloFo είναι αρκετά πυκνότερα από τα 10nm της Intel.

Η δεύτερη εκπληκτική ανακοίνωση είναι ότι η Intel προσέλαβε επίσημα τον Jim Keller - τον σχεδιαστή των AMD K8 και Zen (!)

Είναι η δεύτερη δικαίωση για το παραπάνω σχόλιο ότι με την αρχιτεκτονική Sandybridge του 2011 ακόμα και όπως εξελίχθηκε μέχρι το 2015 με τον Skylake, δεν μπορείς να κρατηθείς μπροστά από τον Zen/Zen+/Zen 2/Zen 3 κτλ.

Αναγνωρίζοντας η Intel την αδυναμία της αρχιτεκτονικής της, πήρε τον Keller και σχεδιάζει τον νέο πυρήνα Ocean Cove στο Hillsboro του Oregon.

Με δεδομένο ότι αυτές οι αρχιτεκτονικές χρειάζονται 3 με 5 χρόνια, δεν βλέπω πως μπορεί να υπάρχει εξέλιξη στην Intel πριν το 2021.

Άραγε ο Zen 2 το 2019 θα ξεκινήσει το πάρτι για την AMD προς την κατάκτηση ενός μεγάλου μεριδίου αγοράς στα desktop μηχανήματα ή θα απαιτηθεί ο Zen 3 ;

Will see...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και καλυτερα απο της πρωτης γενιας βρισκονται μια με δυο γενιες πισω απο την Intel στα συγκεκριμενα benchmark. Για ηχο παιζουν ρολο Ipc/Core-to-Core latency/Memory Bandwidth, για αυτο η X299/C422 πλατφορμα ειναι τοσο δυνατη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όσων αφορά το audio πολλά DSP plugins είναι γραμμένα με optimizations σε assembly για intel.

 

Δεν ξέρω για τα plugins του dawbench συγκεκριμένα, αλλά τελοσπαντων ισχύει σε πολλά, γιατί είναι στάνταρ ρουτίνες που ανακυκλώνονται σε διάφορα plugins. Ειδικά αν η διαφορά ειναι μεγαλύτερη από την διαφορά του IPC τότε αυτός είναι ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Τί είναι αυτό το promontory? Πάντως επειδή ενδιαφέρθηκα κι εγώ πήρα τηλ στο e-shop και μου είπαν ότι δεν έχουν ακόμη ενημέρωση για το πότε έρχεται και στο Πλαίσιο λέει αναμένεται. Μάλλον για Asus ROG χωρίς wifi με βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το 601 bios τις hero παίζουν καλύτερα η μνήμες αυτό είναι σίγουρο ... και 3200 μνήμες με 14αρια vs 3466 με 16αρια διάφορες είναι στο όριο .. 3600 ακόμα με τις μνήμες μου δεν εχώ καταφέρει να κάνω boot.. και δεν θα κάνω αφού και 1.47 που τις έδωσα γιόκ 

Έγινε επεξεργασία από zyx
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Dem said:

 

Μπήκα να δω την παραγγελία μου στο mindfactory και λέει ότι θα έρθει στις 18.05 και έχει κολλήσει για αυτό το λόγο.

 

Απ'ότι βλέπω οι Asus prime pro, ROG strix και GB Aorus ultra πουλάνε περισσότερο από όλες.

 

https://www.mindfactory.de/search_result.php?select_search=0&search_query=X470

 

Και ιδού το δίλημμα, περιμένω ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος konnos έγραψε:

Τί είναι αυτό το promontory? Πάντως επειδή ενδιαφέρθηκα κι εγώ πήρα τηλ στο e-shop και μου είπαν ότι δεν έχουν ακόμη ενημέρωση για το πότε έρχεται και στο Πλαίσιο λέει αναμένεται. Μάλλον για Asus ROG χωρίς wifi με βλεπω.

 

Τα ryzen είναι soc. Δηλαδή θα μπορούσαν να δουλέψουν και χωρίς κανένα chip επάνω στην μητρική.

Το promontory είναι το chip επέκτασης των I/O το οποίο συνδέεται με το soc με 4 pci-e v3.0 lanes.

 

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν πρώτες εντυπώσεις του Ryzen 2700 θετικότατες. Μπόρεσα και τον overclockάρα στα 4Ghz το οποίο δοκίμασα σε gaming κλπ, χωρίς προβλήματα, και κάποια στιγμή μπούταρα στα 4.1 αλλά δεν έκανα καμία δοκίμη γιατί δεν είχα χρόνο.

 

Δεν σας προτείνω την μητρική που πήρα αν θέλετε να κάνετε ότι θέλετε (Gigabyte Aorus Χ470 Ultra Gaming) καθώς ΔΕΝ μπορείς να βάλεις καρφωτά την τιμή που θες για το vcore αλλά απλά σου δίνει ένα εύρος από το  dynamic vcore  -0,3V, έως +0,3V. Με +0,3V η τάση φτάνει στα 1,3V που είναι (θεωρητικά) ασφαλής για OC (νομίζω η AMD λέει ως 1.4). Παρόλα αυτά ότι κούμπωσα πάνω στην μητρική έπαιξε χωρίς πολλά μα και μου με την μία και δείχνει να λειτουργεί απροβλημάτιστα. update bios στο f3d με το τελευταίο AGESA και έγινε μέσω του bios χωρίς πάλι πολλά πολλά... Τέλος κοστίζει και 150 γιούργια που τα θεωρώ πολύ καλή τιμή για X470 και με την διαφορά βάζεις την ψύχτρα/ssd κλπ.

 

Διαφορες σε σύγκριση με τον 3770Κ, 3570Κ δεν είδα, καθώς παίζω στα 4Κ, αλλά αυτό που πρόσεξα είναι ότι δεν έχω πολλά απότομα frame drops όπως είχα...

Με ψύξη εργοστασιακή δεν έπαιξα, αλλά έβαλα την ναυαρχίδα της dark rock σε αερόψυξη και έχω το κεφάλι μου ήσυχο

 

Τέλος άνοιγμα φωτογραφιών, σελίδων κλπ, η διαφορά είναι αισθητή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.