Jump to content



Ενοικίαση αυτοκινήτου ή εναλλακτική λύση


jax7480

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Το καλοκαιράκι, πρώτα να έχουμε την υγειά μας, θα κατέβουμε διακοπές στην πατρίδα. Θα μείνουμε 21 μέρες το μήνα Ιούλιο και ψάχνω να βρω μεταφορικό μέσο για να μετακινούμαστε εμείς και τα παιδιά (4 άτομα στο σύνολο).

Κοιτάω τιμές για ενοικίαση αυτοκινήτου και με πιάνουν τα γέλια. Για ένα αυτοκίνητο μέτριο προς μεγάλο (θα έχουμε πολλά μπαγκάζια και το διπλό καρότσι δεν χωράει εύκολα σε μικρό αυτοκίνητο) ζητάνε τα κέρατά τους.  Οι τιμές ξεκινάνε από 1200€ για ένα C4 Cactus και φτάνουν τα 5-6 χιλιάρικα. Μας δουλεύουν;

 

Τι εναλλακτικές υπάρχουν αν δεν τα σκάσουμε χοντρά; ειλικρινά δηλαδή με τόσα λεφτά, ανεβοκατεβαίνω με το δικό μου αυτοκίνητο. Αλλά δεν θέλω να χάσω τις μέρες της άδειας για να οδηγώ ξανά την Ευρώπη πάνω-κάτω.

 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, YDinopoulos said:

Δεν εχεις εναλλακτικη νομιζω. Οι τιμες του κλαδου αυτου εν συγκριση με Ευρωπη ειναι επικως γελοιες....

 

38 minutes ago, kpetros said:

Λελ , με τοσα λεφτα αγοραζει μεταχειρισμενο εδω περα  .... 

 

Εννοείται φαντάζομαι πως καταλαβαίνετε ότι είναι καθαρά θέμα περιόδου.

Για ίδιες μέρες (21) το Μάρτιο, τα ποσά είναι πολύ ΚΑΤΩ. Αν δηλαδή τον Ιούνιο ζητάνε 1500€ για ένα αυτοκίνητο, το ίδιο αυτοκίνητο, τον Μάρτιο κοστίζει 600€ για ίδιο αριθμό ημερών.

 

Link to comment
Share on other sites

Στα τελευταία μου ταξίδια, είτε εσωτερικού είτε εξωτερικού, έχω χρησιμοποιήσει το https://www.rentalcars.com/en/ χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα. Βρίσκω σχεδόν πάντα καλύτερες τιμές για την εγχώρια αγορά σε σύγκριση με αυτές τις τιμές που μου δίνουν κατευθείαν από τις εταιρείες ενοικίασης. Το ίδιο συμβαίνει και για το εξωτερικό απλά εκεί η διαφορά στην τιμή θα έχει πολύ μικρότερη απόκλιση σε σύγκριση με την εγχώρια αγορά.

 

Έκανα ένα γρήγορο search για τον Ιούλιο και μου έφερε ένα Seat Leon στα 947 ευρώ. Αν και στην φωτογραφία δείχνει το τελευταίο που κυκλοφορεί είμαι κατά 99% σίγουρος ότι θα σου δώσουν το προηγούμενο μοντέλο όπου στην δική σου περίπτωση (παιδιά, μπαγκάζια, καρότσια) σε βολεύει καλύτερα μιας και το πορτμπαγκάζ του είναι τεράστιο.

Έγινε επεξεργασία από ckbond
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jax7480 said:

Καλησπέρα σε όλους.

Το καλοκαιράκι, πρώτα να έχουμε την υγειά μας, θα κατέβουμε διακοπές στην πατρίδα. Θα μείνουμε 21 μέρες το μήνα Ιούλιο και ψάχνω να βρω μεταφορικό μέσο για να μετακινούμαστε εμείς και τα παιδιά (4 άτομα στο σύνολο).

Κοιτάω τιμές για ενοικίαση αυτοκινήτου και με πιάνουν τα γέλια. Για ένα αυτοκίνητο μέτριο προς μεγάλο (θα έχουμε πολλά μπαγκάζια και το διπλό καρότσι δεν χωράει εύκολα σε μικρό αυτοκίνητο) ζητάνε τα κέρατά τους.  Οι τιμές ξεκινάνε από 1200€ για ένα C4 Cactus και φτάνουν τα 5-6 χιλιάρικα. Μας δουλεύουν;

 

Τι εναλλακτικές υπάρχουν αν δεν τα σκάσουμε χοντρά; ειλικρινά δηλαδή με τόσα λεφτά, ανεβοκατεβαίνω με το δικό μου αυτοκίνητο. Αλλά δεν θέλω να χάσω τις μέρες της άδειας για να οδηγώ ξανά την Ευρώπη πάνω-κάτω.

 

 

Αν έχεις να το παρκάρεις συμφέρει να έχεις ένα δεύτερο αυτοκίνητο Ελλάδα, εγώ αυτό το σύστημα είχα ακολουθήσει.

ΟΚ έχει τέλη ασφάλεια κλπ. αλλά το ενοίκιο γενικά είναι και ακριβό και ακριβαίνει αρκετά αν προσθέσεις μεικτή ασφάλεια με μηδενική κάλυψη.

Δηλαδή αν στο χτυπήσουν παρκαρισμένο θα βρεθείς να πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές ενοικίασης είναι στα ύψη,πάντα έτσι ήταν δεν έχει αλλάξει κάτι.Τώρα να αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο με 500 ευρώ θα ήταν μια λύση αλλά να έμενες κανά 3μηνο για λίγες μέρες δεν αξίζει.Καλά για οδήγηση τόσα χλμ άστο.Αν βρεις το Cactus 1200 πάρτο με κλειστά μάτια.Στη Ρόδο πλήρωσα για ένα Polo 500 ευρώ για 6 μέρες με γυφτοπάζαρο.600 ζητούσε.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jax7480 said:

Στη Νορβηγία υπάρχει. Έχει μέχρι και Lamborghini να ενοικιάσεις.

Καλώς ή κακώς, στην Ελλάδα η αγορά είναι αρκετά στρεβλωμένη. Το καλοκαίρι (ειδικά την περίοδο που ψάχνεις) τα νοικιάζουν όλα, όσο και να τα χρεώσουν. Το χειμώνα κάθονται χωρίς πινακίδες και τα νοικιάζουν τσάμπα...

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σε Skyscanner και kayak. Λίγο που κοίταξα, τα μικρά τα βρίσκεις με 25 ευρώ την ημέρα, τα μεγαλύτερα (π.χ. octavia ή corolla που νομίζω είναι ό,τι πρέπει όσον αφορά το πορτμπαγκάζ για σένα) πάνε γύρω στα 50.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις βρες κάποιον γνωστό (ή εσύ ο ίδιος αλλά δε νομίζω να έχεις τον χρόνο) να διαπραγματευθεί απευθείας με κανένα που νοικιάζει στην περιοχή που θες να σου δώσει κάτι με μηνιαίο ενοίκιο. Γίνεται και είναι σημαντικά φτηνότερο αλλά όπως σου έγραψαν πιο πάνω η περίοδος είναι full season κι αν είναι τουριστική περιοχή δεν έχουν ισχυρό κίνητρο να το κάνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν συμφέρει αλλά κοίτα και την εναλλακτική του ταξί.

Είχε έρθει παλιά ένας φίλος και για 10 μέρες είχε δικό του ταξιτζή που τον πηγαινοέφερνε όπου ήθελε.

Τιμή δεν θυμάμαι, αλλά αν θέλεις μπορώ να ρωτήσω...

Αυτό για την Αττική και αν πας διακοπές εκτός νοικιάζεις για λιγότερες μέρες...

 

 

Υ.Γ. Δεν έχω ταξί, αλλά μπορώ να βρω να ρωτήσω... 

Link to comment
Share on other sites

καταρχην οσο ποιο μεγαλο χρονικο διαστημα νοικιαζεις το αμαξι τοσο καλυτερη τιμη πετυχαινεις, η περιοδος που θελεις το αμαξι ειναι high season με οτι αυτο συνεπαγετε στην τιμη...ατυχης η συγκριση με αλλες χωρες καθως σε ολη την ευρωπη (και οχι μονο) τα αυτοκινητα  εχουν μικροτερο κοστος κτησης...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Plus τα 2 παιδικά καθισματάκια που στη hertz που κοιτάω εγώ τώρα για το Πάσχα βγαίνει κάνα 10ρικο τη μέρα έξτρα, οπότε να η 200ρου για το διάστημα που λες Ζάχο. Στείλε τη φαμίλια αεροπορικώς να μη ταλαιπωρείται και πάρε την Αουντάρα κάτω.

 

Για αγορά αυτοκινήτου και να μένει κάτω το σκέφτηκα και εγώ και απ'οτι ξέρω υπάρχουν τέλη καΙ ασφάλειες για συγκεκριμένη χρονική περίοδο οπότε ίσως το κόστος να μην ανεβαίνει τόσο. Από την άλλη πάρε ένα από εκεί και οδήγησέ το κάτω και άστο, ποιος θα ελέγξει πότε μπήκε βγήκε με τις ξένες πινακίδες..

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

Η αουνταρα θα δοθεί μόλις γυρίσω πίσω αυτές τις μέρες. Οπότε θα είμαι χωρίς αυτοκίνητο για μερικούς μήνες και όταν γυρίσουμε από το καλοκαίρι θα αγοραστεί άλλο.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.